تکنیک های روان پویشی و پروتکل درمان کوتاه مدت

0
رپورتاژ

روان پویشی در اصل به معنای حرکت در ذهن است. یعنی نوعی از روان درمانی است که بر اساس اصل پویایی روان بنا شده که آن را روان درمانی پویشی خطاب می‌کنند. حال که با معنای روان پویشی آشنا شدیم، بهتر است در مورد تکنیک‌های روان پویشی و پروتکل درمان کوتاه مدت اطلاعات کسب کنیم.

 

نگاهی دقیق‌تر به تکنیک روان پویشی

شاید برخی افراد روان پویشی را با روانکاو اشتباه بگیرند؛ ولی این‌طور نیست. روان پویشی و روانکاو تفاوت دارند. روان پویش با استفاده از تمرکز روی نظریه‌ها و رویکردها درمان را آغاز می‌کند؛ اما روانکاو به صورت اختصاصی به نظریه‌ها و روش‌های درمانی نظارت دارد.

در روان پویشی درمان‌گر بر روی جنسیت افراد تاکید نمی‌کند و بیش‌تر به تاثیر محیط اجتماعی آن اهمیت خواهد داد. درمان روان پویشی راحت‌تر از روانکاوی است. در این روش علاوه‎بر بررسی ناخودآگاه و تجربیات گذشته درمان‌گر به تاثیر دنیای بیرون بر افراد می‌پردازد.

تکنیک روان پویشی یک نوع درمان گفتاری است. این روش بر اساس صحبت کردن درباره مشکلات فرد انجام می‌شود. فردی که درمان گفتاری روان پویشی را شروع کرده است، با حضور در جلسات مربوطه به همراه درمان‌گر می‌تواند در یادگیری و رشد مهارت‌های لازم برای رفع مشکلات خود کمک تلاش کرده و درمان‌گر در این راه کمک کننده او خواهد بود.

فرد درمان‌گر با استفاده از تکنیک روان پویشی برای درمان بیمار خود تلاش می‌کند

علاوه‌براین، فرد درمان‌گر می‌تواند برای درمان افسردگی و سایر اختلالات جدی روانی فرد مراجعه کننده از روش تکنیک روان درمانی پویشی استفاده کند. همچنین، این روش برای درمان اختلالاتی همچون اعتیاد، اضطراب اجتماعی و اختلالات اشتهایی کاربرد خواهد داشت.

تکنیک درمان روان پویشی روشی است که به انسان‌ها کمک می‌کند در مورد شیوه تفکر، احساساتشان و کیفیت زندگی درک بهتری داشته باشند. این روش باعث می‌شود فرد بتواند توانایی‌های خود را در ارتباط با دیگران بهبود داده و تصمیمات درست‌تری برای ساختن یک زندگی خوب بگیرد.

 

آیا روانکاو با روان پویش یکی است؟

روان پویشی شباهت زیادی از نظر گفتار درمانی عمیق به روش روانکاو دارد؛ اما نسبت به آن بر روی رابطه بین بیمار و درمانگر متمرکز است. روان پویشی به فرد کمک می‌کند انگیزه‌های ناشناخته خود را بشناسد. همچنین، احساسات و رفتارهای خود را کنترل کند.

با شرکت در این جلسات فرد می‌تواند به کاهش علائم اختلال روانی، بهبود بخشیدن وضعیت احساسی و امکان تصمیم گیری بهتر برای خود کمک کند. در‌حالت‌کلی، می‌توان بر این نکته اشاره کرد که روان درمانی پویشی یکی از بهترین جایگزین‌ها برای روانکاو است. تحقیقات نشان داده است که درمان پویشی کوتاه مدت می‌تواند برای درمان گروه خاصی از بیماران مثل بیماران مبتلا به اختلالات نوروتیک موثر باشد.

تکنیک روان پویشی بر چه اساسی شکل می‌گیرد؟

همان‌طورکه گفتیم، روش درمان روان پویشی نسبت به روانکاو گفتار درمانی عمیقی دارد. به‌همین‌منظور لازم است که از تکنیک‌های بسیار بالایی برای درمان افراد استفاده شود. در جلسات جلسات تکنیک روان پویشی لازم است که بر اساس اصول اساسی برگزار شوند. با رعایت این اصول هم فرد مراجعه کننده و هم فرد درمان‌گر به نتیجه مطلوبی در جلسات برگزار شونده خواهند رسید. پس، لازم است به اصول اساسی آن توجه شود.

روش درمان از طریق تکنیک روان پویشی بر حسب اصول اساسی زیر شکل گرفته می‌گیرد:

 • فشارهای اجتماعی، زیست شناسی و روانشناسی بر انگیزه ناخودآگاه و رفتار فرد تاثیرگذار هستند
 • تجربه‌های کسب شده فرد شخصیت او را تشکیل داده و شخصیت آن نیز می‌تواند به روی واکنش او نسبت به تجربیات تاثیرگذار باشد
 • مراحل مختلف زندگی مانند گذشته بر وضعیت فرد تاثیرگذار بود
 • ایجاد بینش و درک عاطفی می‌تواند به درمان افراد مشکلات روان‌شناختی کمک کند
 • گسترش انتخاب‌ها و بهبود روابط شخصی برای رفع مشکلات فرد کارساز است
 • رهایی از گذشته به فرد کمک می‌کند زندگی بهتری در آینده برای خود رقم بزند

درمانگر با فرایند انتقال متقابل می‌تواند نظرهای خود را به سمت مراجعه هدایت کند. همچنین، فرد مراجعه کننده نیز احساسات خود نسبت به شخص‌های دیگر را به درمان‌گر منتقل خواهد کرد. این مسئله می‌تواند بدون اطلاع مراجعه انجام شود. به‌همین‌دلیل، بسیاری از درمان‌گران فرآیند انتقال متقابل را برای ارتباط گیری با فرد مراجعه کننده به‌کار می‌برند.

رابطه بین درمانگر و مراجع در شیوه درمان از طریق روان پویشی بسیار مهم است. این رابطه باعث می‌شود افراد نسبت به خود، گذشته و احساساتشان بینش خاصی پیدا کنند. همچنین، این درمان باعث می‌شود فرد بتواند درک بهتری از جهان را ببیند و تاثیر درمان را بر تجارب زندگی اش حس کند.

 

پروتکل درمان کوتاه مدت

درمان مشکلات برای هر فردی متفاوت است. هر درمان باید به طور مناسب با ماهیت و شدت مشکلات افراد تطابق داشته باشد. مشکلات حاد جلسات درمانی کمتری نسبت به مشکلات و شرایط مزمن خواهند داشت. درمان کوتاه مدت زمانی به پایان می‌رسد که بیمار به اهداف مدنظرش که توسط ذرمنا‌گر تعیین شده دست یابد.

جلسات روان پویشی باید به‌گونه‌ای برگزار شود تا در جلسات اول بهبودی درصدی افراد اتفاق بیفتد. در برخی موارد بیماران و درمان‌گران ترجیح می‌دهند درمان‌های خود را طولانی‌تر کنند تا بتوانند به بهبودی کامل‌تری دست یابند. همچنین، نسبت به مهارت‌های مورد نیازشان احساس اطمینانی به یک‌دیگر پیدا کنند.

پروتکل درمان کوتاه مدت دارای ۱۶ جلسه یک ساعت است. جلسه اول به دلیل ارزیابی ممکن است تا یک و نیم ساعت ادامه یابد. پروتکل‌ها به صورت مرحله‌ای نوشته می‌شود. به پایان رساندن هر مرحله ممکن است بیش‌تر از یک جلسه طول بکشد؛ اما در حالت کلی کل پروسه باید ۱۶ جلسه برگزار شود.

مراحل درمان روان پویشی

مراحل درمان روان پویشی شامل موارد زیر است:

 • مرحله اول: بررسی مشکلات بیمار و ارزیابی ظرفیت تحمل آن
 • مرحله دوم: توضیح پاسخ‌های عینی و مشخص‌ کردن سیستم‌های دفاعی اصلی در بیمار
 • مرحله سوم: مورد چالش قرار دادن ماهیت دفاع‌های مراجعه کننده
 • مرحله چهارم: بررسی و روشن سازی احساسات انتقالی بیمار توسط درمان‌گر
 • مرحله پنجم: تمرکز بر دفاع و روشن سازی مشخص کردن احساسات انتقالی
 • مرحله ششم: بررسی شباهت‌ها بین الگوی ارتباط مراجعه کننده در انتقال با دیگر روابط وی در زندگی گذشته و کنونی او
 • مرحله هفتم: جمع آوری شواهد کافی از گذشته توسط درمان‌گر و روشن سازی اختلال بیمار
 • مرحله هشتم: اجرا شدن یک آزمون روی بیمار و پیگیری آن پس از دو ماه

هر مرحله می‌تواند در ۲ الی ۳ جلسه به اتمام یابد. بنابراین، تعداد جلسات به همکاری بیمار با درمان‌گر، مهارت و تجربه درمان‌گر وابسته خواهد بود. درمان‌گرهایی که برای درمان افراد مراجعه کننده از روش روان پویشی و پروتکل درمان کوتاه مدت استفاده می‌کنند، باید از تجربه بالایی برخوردار باشند.

این افراد لازم است نسبت به افراد روانکاو تخصص بیش‌تری در زمینه درمان اختلالات روانی داشته باشند. همان‌طورکه اشاره شد، کسانی‌که از این تکنیک‌ها بهره‌مند شوند می‌توانند بسیاری از اختلالات خود را درمان کنند.

 

به‌عنوان‌مثال، اگر درمان‌گری نداند که چگونه در برخورد با یک فرد معتاد از خود واکنش نشان دهد نمی‌تواند دوره درمان او را آغاز کرده و تکنیک‌های لازم را برای درمان او در نظر بگیرد. پس، حتماً باید در هنگام درمان‌گر مناسب برای درمان اختلالات از حساسیت زیادی به‌کار برد.

علاقه‌مندانی که می‌خواهند تکنیک‌های روان پویشی و پروتکل درمان کوتاه مدت را فراگیرند می‌توانند با بهره گیری از دوره های روان پویشی کوتاه مدت از درمان‌گران مجرب مجموعه هفتاد در کسب تجارب برتر این روش درمانی برای خود قدم بردارند.

درمانگر با داشتن تجارب بالا در زمینه استفاده از تکنیک‌های روان پویشی برای درمان می‌توانند یک گزینه مناسب برای شما باشند. همچنین، این افراد با به کارگیری پروتکل‌ درمان کوتاه مدت توانسته‌اند که برای بسیاری از افراد مراجعه کننده خود یک نجات دهنده مناسب باشند.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.