برخی افراد به طرز عجیبی در برابر آلزایمر مقاوم هستند، اما چرا؟

0
برخی از افراد تغییرات مغزی را که با آلزایمر مطابقت دارند، در عکس‌ها نشان می‌دهند بدون اینکه هیچ علامتی داشته باشند. گویی مغزشان در برابر این بیماری مقاوم‌تر است. یک تحقیق جدید نشان داده است که چگونه این پدیده گیج‌کننده ممکن است راه درمان را نشان دهد.

تیمی از محققان به سرپرستی دانشمندان مؤسسه علوم اعصاب هلند، نمونه‌های بافت مغز ذخیره شده در بانک مغز هلند را بررسی کردند که مخزن مغز‌های اهدایی بیش از ۵۰۰۰ نفر است که بر اثر بیماری مغزی جان باختند.

در میان هزاران نمونه، این تیم تنها ۱۲ نفر را یافتند که قبل از مرگشان از نظر شناختی سالم بودند، اما علائم عصبی واضحی از پاتولوژی زمینه‌ای بیماری داشتند.

پس خیلی نادر است که مغز‌ها از اثرات ناتوان‌کننده آلزایمر اجتناب کنند، اما این موارد اندک به تیم این فرصت را داد تا راز انعطاف‌پدیری این مغزها را کشف کنند.

Luuk de Vries، عصب‌شناس از مؤسسه علوم اعصاب هلند، می‌گوید: «آنچه در سطح مولکولی و سلولی در این افراد اتفاق می‌افتد، مشخص نیست. بنابراین ما به دنبال اهداکنندگانی با ناهنجاری‌های بافت مغزی بودیم که زوال شناختی نداشتند.»

این نوع انعطاف‌پذیری قبلاً مورد توجه قرار گرفته و تصور می‌شود که هم ژنتیکی که با آن متولد می‌شویم و هم انتخاب‌های سبک زندگی‌ای که انجام می‌دهیم ممکن است تأثیر داشته باشند. این عوامل مختلف به طور کلی با ایجاد آلزایمر نیز مرتبط هستند.

محققان با تجزیه و تحلیل ترکیبات منحصر به فرد صد‌ها ژن بیان شده در مغز‌هایی که از نظر ساختمانی آلزایمر بودند اما از نظر شناختی سالم بودند، تفاوت‌های کلیدی در سلول‌های آستروسیتی یافتند که پاکسازی مواد زائد از مغز را بر عهده دارد.

علاوه بر این، به نظر می‌رسید که مغز‌های انعطاف‌پذیر در حذف پروتئین‌های سمی مرتبط با ایجاد آلزایمر بهتر عمل می‌کنند. به نظر می‌رسد این مغز‌ها به نوعی در جلوگیری از تجمع زباله‌های عصبی بهتر هستند.

تفاوت دیگر تولید انرژی کارآمدتر در سلول‌های مغز‌های انعطاف‌پذیر بود. هنوز مشخص نیست که پشت این تفاوت‌ها چیست یا چگونه با بیماری آلزایمر ارتباط دارند، اما شناسایی تفاوت‌ها اولین قدم مهم است.

دی وریس می‌گوید: «اگر بتوانیم مبنای مولکولی انعطاف‌پذیری را پیدا کنیم، نقطه شروع جدیدی برای توسعه دارو خواهیم داشت که می‌تواند فرآیند‌های مرتبط با تاب‌آوری را در بیماران آلزایمر فعال کند.»

آلزایمر اکنون حدود ۴۷ میلیون نفر را در سراسر جهان گرفتار کرده است و این تعداد به سرعت در حال افزایش است.

گام بعدی با این تحقیق خاص این است که تلاش کنیم تا دریابیم چرا این تفاوت‌ها در فرآیند‌های تولید مغز‌های انعطاف‌پذیر وجود دارد. پس از آن، ممکن است بتوان دارو‌هایی تولید کرد که به مغز کمک می‌کند بهتر از خود محافظت کند.

این تحقیق در Acta Neuropathologica Communications منتشر شده.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.