عکس‌هایی از تاریخ هالیوود

0

هالیوود نقش بزرگی در تبدیل سینما به پرطرفدارترین هنر جهان ایفا کرده است.

تکامل سینما: پدران فرانسوی

سینما با قدرتی که داشته، می‌تواند بینندگان را از واقعیت به دنیاهای خیالی ببرد. همچنین می‌تواند به ما درباره‌ی خودکان درک جدید بدهد و آموزش دهد. از موضوعات جهانی تا نگاه‌های نزدیک به شخصیت‌های جالب، فیلم‌ها می‌توانند بر سبک و شیوه زندگی ما تاثیر بگذارند. دیگر هنرها شاید این میزان تاثیر را نداشته باشند..

برادران لومیر و شروع سینما

تجربیات ادوارد مایبریج به خلق تصاویر متحرک منجر شد. برادران لومیر دستگاه سینماتوگراف را ساختند. یکی از اولین نمایش‌های عمومی آنها در سال ۱۸۹۶ بود که فیلم کوتاه “ورود یک قطار به ایستگاه لا سیوتا” را نمایش دادند. این فیلم ۵۰ ثانیه‌ای، یک قطار را نشان می‌داد که به سمت دوربین می‌آید و گفته می‌شود که باعث وحشت بینندگان شد. اگرچه این اتفاق به عنوان یک افسانه شناخته می‌شود، اما تأثیر این نمایش بر تعریف سینما بی‌سابقه بود.

سفر به ماه و پیشرفت سینما

یکی از اولین فیلم‌های علمی-تخیلی، “سفری به ماه” اثر ژرژ ملی‌یس در سال ۱۹۰۲ بود. این فیلم کوتاه ۹ دقیقه‌ای داستان گروهی از اخترشناسان را دنبال می‌کند که به ماه سفر می‌کنند و با موجودات حشره‌مانند در آنجا روبرو می‌شوند. این فیلم که توسط فیلمساز مارتین اسکورسیزی در فیلم “هوگو” بازنمایش داده شده، تاثیر بزرگی بر تاریخ سینما داشته‌است.

ظهور هالیوود

به دلیل آب و هوای مساعد، بیشتر شرکت‌های فیلم‌سازی به جنوب کالیفرنیا مهاجرت کردند. دهه ۱۹۲۰ با شکوفایی اقتصادی و مصرف‌گرایی همراه بود و تماشای فیلم به بخشی از فرهنگ تبدیل شد. از اکسپرسیونیسم آلمانی گرفته تا حماسه‌های دراماتیک، تنوع هنری بی‌نظیر بود.

ورود صدا به سینما

در سال ۱۹۲۷، برادران وارنر فیلم “خواننده جاز” را به عنوان اولین فیلم ناطق عرضه کردند. این فیلم، با وجود موفقیت تاریخی‌اش، به دلیل استفاده از چهره‌نگاری سیاه‌پوست‌ها مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

سیستم استودیویی و دوران طلایی

دهه ۱۹۳۰ با امضای قراردادهای ستارگان بزرگ توسط MGM و موفقیت‌های مالی همراه بود. در دهه ۱۹۴۰، فیلم‌های مشهوری مانند “همه چیز درباره ایو” و “کازابلانکا” تولید شد. استودیوهای بزرگ پنج‌گانه، سالانه ۴۰۰ فیلم تولید می‌کردند.

چالش‌ها و تغییرات

در سال ۱۹۴۸، دیوان عالی آمریکا حکم داد که مالکیت اکثر سالن‌های نمایش توسط استودیوهای بزرگ خلاف قانون ضدتراست شرمن است. این تصمیم راه را برای فیلم‌های مستقل و خارجی باز کرد.

موج جدید هالیوود

دهه ۱۹۶۰ با تأثیر گرفتن از سینمای اروپا، شاهد ظهور نسل جدیدی از فیلمسازان مانند فرانسیس فورد کوپولا و مارتین اسکورسیزی بود. با شکست مالی فیلم “دروازه‌های بهشت” در سال ۱۹۸۰، هالیوود به روش‌های تجاری‌تر بازگشت.

تکامل سینما: از فیلم‌ها تا محصولات

بلاک‌باسترها یا فیلم‌های پرفروش عامه‌پسند به وسواس و دغدغه جدید هالیوود تبدیل شدند. استودیوها به دنبال اقتباس‌های بزرگ از کتاب‌ها، کامیک‌ها و دیگر محصولات فرهنگی بودند. تنها منبع سینمای معاصر اصیل، استودیوهای مستقل مانند A24 و Neon هستند.


اولین نمایش عمومی لومیر در 28 دسامبر 1895. منبع: نیویورک تایمز

فیلم هوگو ساخته شده در سال 2011 قطعه فیلم کوتاه ورود قطار به ایستگاه یا L’Arrivée را دوباره نمایش داد و به خاطر همه آورد:

ساخت و ساز در یونیورسال استودیو در اوایل دهه 1900 هالیوود.

 

یکی از نمایش های متعدد در تئاتر Grauman’s Egyptian در سال 1922.

اولین نمایش The Jazz Singer در شهر نیویورک در 6 اکتبر 1927

نمایش فیلم جادوگر شهر از  The Wizard of Oz در ساختمان نمادین Grauman’s Chinese در بلوار هالیوود

یکی از اولین تئاترهای مستقل در لس آنجلس

استیون اسپیلبرگ، مارتین اسکورسیزی، برایان دی پالما، جورج لوکاس و فرانسیس فورد کاپولا

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.