اگر اندروید «دزدی» است، پس آی‌فون هم یک محصول دزدی است!

50

بر اساس زندگی‌نامه استیو جابز، او در ژانویه 2010 زمانی که گوشی موبایل اندرویدی تازه HTC را دید، برآشفت. او به صورت مکرر به اریک اشمیت که در آن زمان علاوه بر عضویت در تیم مدیریت گوگل، عضو هیئت مدیره اپل هم بود، می‌گفت که استفاده از ایده‌های اپل را در اندروید متوقف کند. سرانجام اشمیت در اپل تحمل نشد و بالا گرفتن رقابت در زمینه گوشی‌های هوشمند باعث شد که اشمیت وادار به کناره‌گیری از هیئت مدیره اپل شود.

پس از این ماجرا، جابز در اظهار نظر جالبی، اندروید را یک محصول تقلیدی و دزدی خواند و گفت که حاضر است همه 40 میلیارد دلار سرمایه اپل را در بانک، صرف متوقف کردن اندروید کند، او آنقدر بر این پیکار مصر بود که آن را تشبیه یه یک جنگ اتمی کرد!

در این یکی دو ساله، رفتارهای انحصارگرانه عجیبی را از اپل شاهد بوده‌ایم، مثلا این شرکت ادعا می‌کرد که سامسونگ از آی‌پد در زمینه طراحی تقلید کرده است و مدتی جلوی فروش گلکسی تب گرفته شد. به تازگی هم خبری در مورد ثبت «پتنت» مک‌بوک ایر منتشر شده است و بیم آن می‌رود که هر لپ‌تاپ پرتابل و نازکی متهم به تقلیدی بودن و الهام گرفتن از مک‌بوک‌ ایر شود! البته سایر شرکت‌ها هم به نوبه خود از اسلحه کارای پتنت برای دفاع و حمله متقابل استفاده می‌کنند.

اما در این پست قصد ندارم که اختلاف‌های کنونی شرکت‌های بزرگ را مرور کنم یا در مورد جنگ «پتنت» صحبت کنم، در این پست بر آن هستم که نشان بدهم که همه فناوری‌های محبوب و پیشرفته‌ای که امروزه استفاده می‌کنیم، آمیزه‌ای از تلاش نوآوران بسیار در طول سال‌ها بوده‌اند، بنابراین آی‌فون و iOS هم چیزی نبود که به یک باره در سر جابز شکل گرفته باشد، بلکه آی‌فون ثمره استفاده بدیع از فناوری‌های از پیش موجود با توجه به نیازهای کاربران بود. هنر عمده اپل برآورد دقیق این نیازها است، طوری که گفته می‌شود، اپل در برآورد احتیاجات کاربران، از خود آنها هم دقیق‌تر است!

وقتی صحبت از تاریخچه فناوری چندلمسی یا مولتی‌تاچ می‌شود، ذهن همه به زمان معرفی نخستین آی‌فون برمی‌گردد، اما تاریخچه ابزارهایی که از فناوری چندلمسی استفاده می‌کردند، به دهه 1980 برمی‌گردد، این فناوری حاصل تلاش پژوهشگران و شرکت‌ها زیادی است. هم برای اپل و هم برای شرکت‌های دیگر غیرممکن است که بدون کپی‌برداری از فناوری‌های پایه از پیش موجود، محصولی بسازند، در حالی که جابز اندروید را دزدی می‌خواند، از زمان عرضه اندروید، پاره‌ای از ویژگی‌های این سیستم عامل موبایلی در iOS مورد استفاده قرار گرفته است.

برای ما مصرف‌کننده‌ها این کپی‌برداری یا استفاده از فناوری‌های از پیش موجود، چیز بدی نیست، چون به سرعت ایده‌های خوب را در محصولات مختلفی که شرکت‌های بزرگ می‌سازند، پیدا می‌کنیم.

ما این روزها در شگفت می‌مانیم که چطور می‌شود فروش تبلتی را صرف داشتن طول و عرضی شبیه آی‌پد، متوقف کرد، اما دو دهه پیش، در اواخر دهه 1980، ثبت پتنت به این آسانی‌ها نبود، در آن زمان یک قاضی حکم داد که نمی‌توان برخی از ویژگی‌های رابط کاربری سیستم عامل مکینتاش را مشمول کپی‌رایت کرد. اما حالا اوضاع فرق کرده است و اپل و شرکت‌های دیگر سلاح‌های قانونی به مراتب بیشتری در اختیار دارد، در حالی که کپی‌رایت در ذات خود چیز بدی نیست، بیم آن می‌رود که روند فعلی ثبت پتنت، به تدریج باعث شود، شرکت‌ها به جای نوآوری، وارد جنگ‌های بی‌پایان احمقانه شوند و دست آخر این مشتری باشد که متضرر شود.

فناوری مولتی‌تاچ
معمولا فناوری‌های پیشرفته‌ای که وارد گجت‌هایمان می‌شوند، پیش از اینکه از سوی شرکت‌های بزرگ وارد محصولاتشان شوند، توسط پژوهشگرانی در آزمایشگاه‌ها توسعه پیدا می‌کنند. فناوری مولتی‌تاچ هم به همین ترتیب بود.

نخستین صفحه مولتی‌تاچ در سال 1984 در آزمایشگاه Bell ساخته شد، این صفحه توسط «باب بویی» ساخته شده بود و حاصل قرار دادن حسگرهای خازنی چندلمسی روی یک صفحه CRT بود، این صفحه به کاربر اجازه می‌داد که اشکال گرافیکی را با انگشتانش دستکاری کند.

در دو دهه بعدی، محققان از شیوه‌های مختلفی برای ساختن صفحات چندلمسی استفاده کردند، مثلا در سال 1991 ، در پروژه‌ای به نام «میز دیجیتال»، در بالای یک میز معمولی پروژکتور و دوربینی قرار داده می‌شد که می‌توانست لمسی صفحه را پایش کند. فناوری دیگر DiamondTouch بود که در این فناوری هم از پروژکتور بالای میز استفاده می‌شد، اما حسگر آن با اندازه‌گیری جریان الکتریکی کوچکی که کاربر با لمسی کردن به قسمت‌های مختلف میز وارد می‌کرد، متوجه لمس صفحه می‌شد. یک محقق دیگر به نام «جف هان» هم نمایشگر پروژکتوری ساخته بود که با استفاده از شیوه‌ای به نام frustrated total internal reflection متوجه لمس صفحه می‌شد.


جف هان

محققان به موازات پیشرفت سخت‌افزار، نرم‌افزار لازم برای مولتی‌تاچ را هم ارتقا می‌دادند. یکی از مهم‌ترین کارها در این زمینه این بود که بتوان فرهنگی از اشارات درست کرد، تا مثلا لمس سریع صفحه و کشیدن انگشت به چپ و راست، به صورت عوض کردن صفحه معنی پیدا کند. برای ما که از زمان آی‌فون شیفته بزرگ و کوچک کردن عکس‌ها با pinch شده‌ایم، شاید خیلی جالب باشد که بدانیم، نخستین بار در جریان پروژه Digital Desk بود که اشاره pinch به این منظور تعریف شد. در مقاله‌ای که در سال 2003 منتشر شده است، اشاره شده است که پژوهشگران این شرکت برای نخستین بار اشاره flick برای ارسال یک شیء از کاربری به کاربر دیگر را ابداع کرده بودند.

سرانجام در فوریه سال 2006، «هان» تعدادی از این ایده‌ها را متشکل کرد تا بسته‌ای از اپلیکیشن‌های مولتی‌تاچ را ایجاد کند، او در یکی از همایش‌های TED در این مورد صحبت کرده است، این سخنرانی هم‌اکنون بسیار مشهور است. ویدئوی این سخنرانی را می‌توانید در اینجا ببینید، این سخنرانی به منزله پایان عصر کلیک و ورود به عصر مولتی‌تاچ بود. در جریان همین سخنرانی او علاوه بر pinch کردن عکس‌ها، یک کیبورد لمسی را هم معرفی کرد که با آن برای عکس‌ها نام و برچسب وارد می‌کرد، او همچنین نقشه تعاملی‌ای معرفی کرد که به کاربر اجازه زوم، چرخاندن، «درگ» کردن و pinch  کردن را می‌داد، همان چیزی که امروزه در گوشی‌های هوشمند می‌بینیم.

تجاری کردن فناوری مولتی‌تاچ
اما اپل در زمینه تجاری کردن فناوری مولتی‌تاچ هم شرکت پیشگام نبود، در سال 2004، یک شرکت فرانسوی به نام Jazzmutant، یک پخش‌کننده موسیقی لمسی به نام Lemur ر ا معرفی کرد، صفحه نمایش این پخش‌کننده تعدادی دکمه و اسلایدر و اجزای دیگر برای کنترل پخش موسیقی داشت. این پخش‌کننده در سال 2005 معرفی شد و قیمت آن حدود 2000 دلار بود. گرچه ورود گجت‌های ارزان‌تری مثل آی‌پد، باعث شد که این شرکت بختی برای فروش Lemur نداشته باشد، اما این شرکت توانست فناوری مولتی‌تاچ خود را تحت نام Stantum ثبت کند و در سال 2009، حدود 13 میلیون دلار درآمد کسب کند.

خود «جف هان» هم در سال 2006 با تأسیس شرکت Perceptive Pixel در صدد برآمد که مولتی‌تاچ را تجاری کند، این شرکت بر ساخت نمایشگرهای بزرگ لمسی تمرکز کرد، CNN یکی از مشتریان مشهور این شرکت بود.

اما شرکت مایکروسافت هم در زمینه مولتی‌تاچ از سال 2001 فعال بوده است، در سال 2004، یکی از مهندسان این شرکت به نام «اندی ویلسون»، محصولی به نام Touchlight را معرفی کرد که از یک سری دوربین و یک پروژکتور و یک رابط کاربری بسیار شبیه فیلم «گزارش اقلیت»، استفاده می‌کرد.
با استفاده از Touchlight کاربر می‌توانست اشکال سه‌بعدی را روی صفحه ببیند و با اشاره دست آنها را بچرخاند یا تغییر اندازه‌شان دهد.

اندی ویلیسون در توسعه فناوری Surface مایکروسافت هم نقش کلید بازی کرد، در این فناوری ما با یک میز لمسی سر و کار داریم و این بار هم سیستم، دوربین‌ها و پروژکتورهایی را به کار می‌برد.

سخت‌افزار Surface در سال 2005 تکمیل شد و خود فناوری در نیمه سال 2007، چند ماه بعد از معرفی آی‌فون، نمایش داده شد.

چهره شاخص دیگر در فناوری مولتی‌تاچ «وین وسترمن» بود، که تز PhD او در مورد یک وسیله مولتی‌تاچ بود که برخلاف محصولاتی که پیش از این مثالشان را زدیم، فقط یک ابزار دریافت‌کننده بود، وسترمن مدتی بعد شرکتی به نام FingerWorks را تأسیس کرد که کیبوردهای مولتی‌تاچ تولید می‌کرد و هدفش پیشگیری از آسیب‌های وارده به دست‌های کاربران در نتیجه استفاده طولانی‌مدت از کیبوردهای روتین بود. در سال 2005، این شرکت توسط اپل خریداری شد و وسترمن هم یکی از کارمندان اپل شد.
کاربران اپل نخستین ثمره وارد شدن وسترمن و فناوری‌اش را نه در آی‌فون دیدند و نه در آی‌پد، بلکه نخستین ثمره این ورود، ویژگی‌های جدید ترک‌پد کامپیوترهای مک بود.

گوشی‌های مولتی‌تاچ
خب! با خواندن دو بخش قبلی این پست باید متوجه شده باشید که اپل نه ابداع‌کننده مولتی‌تاچ بود و نه نخستین شرکتی بود که این فناوری را وارد محصولات تجاری کرد، اما اگر فکر می‌کنید که اپل نخستین شرکتی بود که به فکر وارد کردن فناوری لمسی در گوشی‌ها برآمد، باید بگویم که اشتباه می‌کنید!

نخستین بار این شرکت IBM بود که با ساخت گوشی‌‌ای به نام Simon، فناوری لمسی را به گوشی‌ها آورد. این گوشی، صفحه‌ای سیاه و سفید داشت و گرچه «چند»لمسی نبود، اما بسیاری از قابلیت‌های لمسی گوشی‌های کنونی را داشت: کاربران می‌توانستند با استفاده از یک کی‌پد لمسی، شماره‌گیری کنند و با یک تقویم و فهرست آدرس‌ها، ساعت و یک برنامه ارسال ایمیل به صورت لمسی تعامل کنند!

در طی سال‌های بعد گوشی‌های موبایل دچار تحولات زیادی شدند: صفحات نمایششان رنگی شد، اپ‌های پیچیده‌تری را اجرا کردند، دوربین‌دار شدند، به تدریج از فناوری تک‌لمسی پشتیبانی کردند و بعضی‌هایشان برای لمس دقیق‌تر مجهز به قلم‌های ویژه شدند و …

اما تا آوریل سال 2005، زمانی که گوشی‌ای به نام Neonode N1m وارد بازار شد، همه گوشی‌ها کیبورد فیزیکی را ترجیح می‌دادند، اما گوشی N1m  جزو معدود گوشی‌هایی بود که فاقد کیبورد فیزیکی بود. این گوشی علاوه بر داشتن فناوری لمسی، ویژگی‌ای داشت که آن را امروزه در گوشی‌های هوشمند می‌بینیم: برای آنلاک کردن گوشی می‌بایست، لمس به صورت اسلاید انجام می‌شد. (slide to unlock)

به تدریج فناوری صفحات لمسی پیشرفت کرد، در اکتبر سال 2006، شرکت Synaptics گوشی‌ای به نام Onyx را معرفی کرد که یک گوشی مفهومی بود. این گوشی البته به معنی واقعی، یک گوشی چندلمسی نبود، اما صفحه لمسی خازنی آن می‌توانست تفاوت فشار انگشت کاربر را با لمس گونه او را تشخیص بدهد تا کاربر نگران نباشد که هنگام صحبت کردن با گوشی به صورت تصادفی دکمه‌ها فشرده می‌شوند.

در ماه دسامبر 2006، ال‌جی ، گوشی Prada را معرفی کرد، این گوشی هم به مانند آی‌فون کیبورد فیزیکی نداشت.

سرانجام در ژانویه سال 2007، آی‌فون معرفی شد، جالب است بدانید که در آن زمان ال‌جی، اپل را متهم به کپی کردن طراحی‌اش کرد، این اتهام البته چندان وارد نبود، چون رابط کاربری آی‌فون بسیار پیچیده‌تر از پرادای ال‌جی بود و دو گوشی به صورت مستقل تکمیل شده بودند.

با این همه مقدمه به این مطلب اصلی می‌رسیم که آیا می‌توان اندروید را یک محصول دزدی قلمداد کرد؟

اگر در یک کلام بخواهم پاسخ بدهم، باید شگفت‌زده‌تان بکنم و بگویم: بله!

غیرقابل تصور است که اعضای تیم توسعه‌دهنده اندروید بدون توجه به ویژگی‌های آی‌فون اقدام به خلق اندروید کرده باشند و هیچ کدام از این ویژگی‌ها را وارد اندروید نکرده باشند. اما اگر گوگل را در استفاده از ایده‌های اپل گناهکار بدانیم، آن وقت باید به همان میزان اپل را گناهکار بدانیم!

شرکت‌ها و پژوهشگران زیادی پیش از آی‌فون فناوری‌هایی ابداع کردند، که در آی‌فون مورد استفاده قرار گرفت و ساخته شدن این گوشی را ممکن کرد. آیا قابل تصور است که بدون پیشگامانی در زمینه مولتی‌تاچ مانند باب بویی، IBM، Jazzmutant، جف هان و بدون خریداری شرکت و فناوری «وین وسترمن»، آی‌فون به مفهوم کنونی ساخته شود؟

کار عمده شرکت‌های خلاقی که محصولات اعجاب‌آور می‌سازند، ترکیب و تعریف دوباره نوآوری‌های قبلی است، نه اپل و نه اندروید از این امر مستنثنی نیستند.

در حالی که در اندروید به وضوح از نوآوری‌های مهم آی‌فون استفاده شده است، مهندسان گوگل هر وقت که احساس می‌کردند که iOS نقصی دارد، آن را اصلاح می‌کردند، مثلا سیستم هشداردهی یا push alert آی‌فون یک نقطه ضعف بود، چرا که مثلا وقتی پیامکی برای یک کاربر می‌آمد، یک کادر هشدار در وسط صفحه نمایش ظاهر می‌شد و او باید به سرعت تصمیم می‌گرفت که پیامک را بخواند یا از آن صرف‌نظر کند و راهی برای دیدن چند هشدار یا notification در یک جا نبود، اینجا بود که گوگل دست به نوآوری زد و سیستم هشداری معرفی کرد که به صورت لمس بالای صفحه نمایش و پایین کشیدن یک صفحه هشدار یا notification bar بود.

در نسخه پنجم iOS ، اپل با معرفی Notifications Center، دست به تقلید تمام‌عیاری از notification bar زد و البته در سیستم خود ویژگی‌های اضافه‌تری مثل امکان قرار دادن ویجت، نشان دادن وضعیت آب و هوا یا قیمت سهام را اضافه کرد. اما راهبرد کلی اپل دقیقا مثل اندرید بود، صفحه‌ای که با لمس به آرامی پایین می‌لغزد.

در این میان گرچه اپل متهم به کپی‌کاری شد، اما این کاربران آی‌فون بودند که از این کپی‌کاری سود بردند. همان طور که پیشتر هم گفتم، دنیایی که در آن شرکت‌های بزرگ سازنده گجت‌ها نخواهند یا نتوانند از هیچ یک از ایده‌ها و نوآوری‌ها و ویژگی‌های محصولات شرکت‌های دیگر به صورت کلی بهره ببرند، دنیای جالبی برای مصرف‌کنندگان نخواهد بود.

اپل را از لحاظ قانونی نمی‌توان به صورت مستقیم متهم به کپی‌برداری مستقیم کدهای iOS کرد، چرا که اندروید مبتنی بر لینوکس است و از Java-like virtual machine بهره می‌برد، در حالی که iOS  متکی بر داروین است و از فریم‌ورک Objective C مشتق از NeXT استفاده می‌کند. اما آیا گوگل در حین توسعه اندروید، هیچ یک از «پتنت‌»های اپل را نقض نکرده است؟ پاسخ به این سؤال دشوار است.

به شرکت‌هایی مانند اپل، یک سال فرصت داده می‌شود که پتنت‌های یک محصول را ثبت کنند، 18 ماه صرف عمومی کردن ثبت این پتنت‌ها می‌شود، اگر اپل در واپسین روز قانونی مبادرت به ثبت پتنت آی‌فون کرده باشد، در این صورت تا جولای 2009، یعنی یک سال بعد از به بازار آمدن اولین گوشی اندرویدی، گوگل نمی‌توانسته از وجود چنین پتنت‌هایی مطلع باشد.

به علاوه باید در نظر داشت که اداره ثبت پتنت هم گاهی زمان زیادی برای تصمیم‌گیری در مورد برحق بودن یک شرکت در ثبت یک پتنت لازم دارد.

به صورت خلاصه، اعضای تیم توسعه‌دهنده انردوید در سال 2008، هیچ وقت نمی‌توانستند مطمئن باشند که از لحاظ قانونی، ایده‌ای متعلق به اپل است یا نه. تنها راه پیش روی آنها برای آنکه هیچکس نتواند، هیچ زمان آنها را متهم به دزدی کند، این بود که مثلا در اندروید از مولتی‌تاچ استفاده نکنند که البته راه احمقانه‌ای بود!

تکرار تاریخ
استیو جابز در عملی کردن تهدیدات خود، خوب عمل کرد، در حالی که اپل به طور مستقیم، گوگل را متهم نکرد، راهبرد اپل به راه انداختن جنگ‌های قانونی علیه شرکای گوگل بود، شرکایی که گجت‌های مبتنی بر اندروید می‌ساختند.

راهبرد مایکروسافت در این مواقع، توافق با شرکت خاطی با دریافت درصدی از سود حاصله است، اما اپل ترجیح می‌دهد که بازار را خالی از محصولات اندرویدی کند.

جالب است بدانید که این نخستین باری نیست که  اپل با استفاده از ایده‌های دیگران یک رابط کاربری می‌سازد و بعد از رقبا شکایت می‌کند که چرا از رابط کاربری‌اش تقلید کرده‌اند.

تاریخچه رابط کاربری گرافیکی به زمان اختراع ماوس برمی‌گردد، ماوس در سال‌های دهه شصت میلادی، توسط دوگ انجلبارت Doug Engelbart از شرکت SRI اختراع شد.

این ایده در دهه هفتاد میلادی توسط Xerox PARC به صورت یک رابط گرافیکی، تعریف مجدد شد. در سال 1979 تعدادی از مهندسان اپل به رهبری جابز از این شرکت بازدید کردند و از این رابط کاربری الهام گرفتند و پس از آمیختن این الهام با داشته‌های خودشان، پنج سال بعد اپل مکینتاش را معرفی کرد.

اندکی بعد، در سال 1985، مایکروسافت، نخستین نسخه ویندوز را معرفی کرد. در سال 1988، اپل علیه مایکروسافت شکایت کرد که از رابط کاربری مکینتاش تقلید کرده است. اما در سال 1989 شرکت Xerox هم وارد ماجرا شد، این شرکت از اپل شکایت کرد که ایده مکینتاش را از محققان این شرکت دزدیده است.

سرانجام قاضی حکم داد که رابط کاربری مکینتاش اصولا چیزی نیست که بتواند مشمول کپی‌رایت قرار بگیرد و مانع از این شد که رابط کاربری گرافیکی در انحصار اپل قرار بگیرد.

از جهات بسیاری، جنگ‌های این روزهای سازندگان گوشی‌های هوشمند، شبیه همان روزهاست. اما یک تفاوت اصلی وجود دارد: از لحاظ قضایی شرکت‌ها قدرتمند شده‌اند و با استفاده از پتنت‌های نرم‌افزاری به مانند اسلحه‌های توانمند، رقبایشان را به چالش می‌کشند.

گوگل میلیاردها دلار خرج پتنت‌ها کرده است، تا در مقابل اپل، مایکروسافت و دیگران کم نیاورد. در حالی که غول دنیای جستجو، جیب‌های پرپولی در این میدان دارد، شرکت‌های دیگر چنین بختی ندارند. اگر شرکت کوچکی ایده‌ای درخشان در مورد سیستم عامل‌های موبایل داشته باشد، اما نه مجهز به پتنت‌های دفاعی باشد و نه سرمایه زیادی داشته باشد، در مقابل وکلای عصبانی شرکت‌های بزرگ بی‌دفاع خواهد بود. این مسئله هم برای این شرکت‌ها و هم برای مصرف‌کنندگان و کاربران خوشایند نخواهد بود. چرا که کاربران از استفاده از ایده‌های خوب شرکت‌های کوچک محروم خواهند شد. تنها کسانی که از این بازی منفعت خواهند برد، وکلای محافظ پتنت‌ها خواهند بود.

منبع

تقدیم ویژه: این پست تقدیم می‌شود به اصغر فرهادی عزیز و کلیه عوامل و بازیگران فیلم «جدایی نادر از سیمین» که ملتی را شاد کردند.
برای بیدار ماندن و دیدن زنده موفقیت فرهادی، تصمیم گرفتم که پست بلندی بنویسم و سوژه دم دستم همین مطلب بود.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

دو اینفلوئنسر سفر در واقع با یک تلویزیون ساده، سفر جعل می‌کردند و هیچ خبری از عکس واقعی در محیط…

دو عکاس به نام مانوئل بختر و و مانوئل رومز رام تصاویر خیره کننده‌ای خلق کردند که آنها را در حال پیاده‌روی در برف، کمپینگ در کوه‌ها و پرواز با هواپیما به سوی مقصدی دور نشان می‌دهد. اما در واقع آنها از در هنگام ثبت همه این عکس‌ها از اتاق…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

اگر این سلبریتی‌ها تا به امروز زنده بودند …

عوامل مختلفی روی طول عمر انسان‌ها تاثیر می‌گذارد. سبک زندگی، تعذیه سالم، ورزش، پیشگیری از بیماری‌ها، پرهیز از مصرف مواد، خواب و آسایش کافی، ژنتیک، هشیاری برای پیشگیری از حوادث.اما به هر حال طول عمر برخی از انسان‌ها کوتاه‌تر از امید به…

گالری- تصاویر تبلیغاتی خودروهای ایمپریال کرایسلر در سال‌های 1969 تا 1973

ما بیشتر این عکس‌ها را در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌ایم و راستش تعجب می‌کنیم که زمانی خودروی کرایسلر با این طول و عرض و طراحی تولید می‌شد.ایمپریال برند خودروهای لوکس کرایسلر در بازه زمانی سال‌های 1955 تا 1975 و نیز در بازه زمانی سال‌های…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
50 نظرات
 1. علی ارغوان می گوید

  مطلب بسیار کامل بود
  با تشکر فراوان بخاطر مطلبتون و همچنین حرکت زیباتون در پایان متن

 2. مجتبی درویشی می گوید

  راستش مطلبو نخوندم … فقط چند خط آخرش… اولین اسکار تاریخ ایران… و سخنرانی دلنشین آقای فرهادی… تبریک !

 3. سامان می گوید

  کامنت

 4. reza می گوید

  من با هر دو سیستم عامل ios و اندرویید کار کردم اصلا قابل مقایسه نیستند به نظرم اندرویید رو باید با جاوا مقایسه کرد.
  یکپارچگی و تنوع و قدرت اپلیکیشنهای ios واقعا نظیر نداره

  1. مهدی غیاثی می گوید

   تا جایی که من دیدم، آندروید با سیمبین هم قابل مقایسه نیست! در ضمن، به نظرم همون سیمبین هم با جاوا قابل مقایسه نیست!
   نمی دونم چه جوری می‌گید آندروید به جاوا بیشتر می‌خوره تا iOS…

   1. جستجو گر می گوید

    تا اونجایی که من می دونم جاوا یک زبان برنامه نویسی هست و نام یک سیستم عامل نیست. ولی میشه باهاش سیستم عامل نوشت. بنابراین اون را نباید با سیستم عامل مقایسه کرد

 5. وحید می گوید

  ممنون دکتر جان
  با دقت و انشای خوبی نوشته بودید.
  تحلیل این مطالب برای بسیاری از کسب و کارهای برجسته ی داخلی هم میتونه بسیار مفید باشه.
  تبریک!

 6. وحید می گوید

  مطلب خیلی خوبی بود…به دور از علاقه شخصی شما به اپل…منطقی بر رسی کردید…مرسی

 7. اردلان می گوید

  دکتر جان ممنون
  هزار بار از شما تشکر میکنم
  من همیشه شما رو به حمایت بی حد و اندازه از اپل متهم کرده بودم
  ولی شما با این مقاله زیبا نشون دادید که به موارد علمی و منطقی نگاه میکنید تا احساسی
  ممنون ازشما دکتر عزیز

 8. کیوان می گوید

  مقاله جالبی بود. ممنون از شما.
  تنها نکته ای که به نظرم می رسه در مورد این جمله است:

  “آیا قابل تصور است که بدون پیشگامانی در زمینه مولتی‌تاچ مانند باب بویی، IBM، Jazzmutant، جف هان و بدون خریداری شرکت و فناوری «وین وسترمن»، آی‌فون به مفهوم کنونی ساخته شود؟”

  خوب زمانی که شرکتی را خریداری کنید تمام پتنت های آن را هم خریده اید. بنابراین ایرادی به شرکت اپل در استفاده از فناوریهای توسعه داده شده توسط “وسترمن” نیست. در مورد سایر فناوریهای ذکر شده استدلال مقاله درست است.

 9. ناشناس می گوید

  “اپل را از لحاظ قانونی نمی‌توان به صورت مستقیم متهم به کپی‌برداری مستقیم کدهای iOS کرد، چرا که اندروید مبتنی بر لینوکس است و از Java-like virtual machine بهره می‌برد”
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 10. جوجه می گوید

  سلام .زده بود سرم بیام اپل زداییت کنم.شکرخدا شفا یافتی.یه مشکل دیگه . اپل فقط بفکر پول وکلاسه .فقط برای تعدادمعدودی امریکایی تولید میکنه .اونم نه همشون. بعد انتظار داره دنیا بشینه حسرت بخوره .این خدا بیامرز نابغه بود وبه همین خاطر هم یه کمی کمداشت .عقل سلیم منظورمه .روزهای اخر حرفهاش اوج تکبر بود .شاید اگر بیمار نبود بهجای شکایت بازی چهارتا نابغه دیگه جمع میکرد دورهم ویا علی چیز دیگه ای میداد بیرون . از من گفتن اپل ظرف سه سال اینده درجا میزنه .مگه شانسی.جابز دیگری پیدا کند .یادمه همیشه بهش میگفتن شومن .ولی تبلت وبیماری همزمان اسطوره اش کرد ….این کامنت منم تقدیم به اقای فرهادی بزرگ وبی ادعا .

  1. سیاوش می گوید

   فکر کنم شما تا الان از ایران خارج نشدی ، ولی برای من که خیلی به خارج از ایران سفر میکنم و الان دارم خارج از ایران زندگی میکنم و میبینم که دست هر کسی حتی کارگر ساختمانی هم آیفونه داشتن آیفون چیز خاصی نیست.
   نه کلاس داره و نه ادعا.
   من در ایران زندگی کردم و همیشه افتخارم به ایرانی بودنمه.جاهای زیادی هم به خاطر کارم رفتم به خاطر همین نسخه Factory Unlocked آیفون رو خریدم.
   شما چرا همه چیز رو با وضعیت داخل کشور مقایسه میکنید؟
   شما وقتی خارج از ایران برین ، وقتی برای خرید گوشی به یک شرکت مخابراتی مراجعه کنید ، مثلا AT&T ، بهتون میگه میتونم با قیمت 199 دلار بهتون آیفون 4s رو بدم ولی به مدت 2 سال باید با ما قرارداد ببنیدن که از سیم کارت ما استفاده کنید و مبلغی رو ماهیانه بابت استفاده از خدمات بهشون بپردازم.که به این میگن گوشی لاک ، یعنی فقط با همون سیم کارت کار میکنه و اگه یه سیم کارت دیگه بندازین کار نمیکنه.
   خب همه از این روش استقبال میکنن و برای همین هم توی دست بیشتر مردم آمریکا و کانادا همین آیفون هست.
   ولی چیزی که در ایران داره فروخته میشه نسخه Factory Unlocked هست برای همینم قیمتش گرونه.
   وگرنه کسی ( حداقل خود من ) هیچوقت ادعای داشتن آیفون نداشتم و ندارم.اگه بخوام برم پز بدم میرم یه 8800 Gold میگیرم!که فقط به خاطر روکش طلا داشتن پول میدی!وگرنه امکاناتی نداره و انگار 3250 گرفتی دستت!
   ولی برای آیفون اینطور نیست ، شما همونقدر که پول دادی ، بهترین امکانات دنیا هم دستته!

 11. alirezayu می گوید

  Be nazare man apple mesle ye bacheye loose ke mikhad hame chiz male khodesh bashe, chand vaght pish shenidam ke apple mikhad slide to unlock ro enhesari kone vali alan ke in maghalaro khoondam mifahmam cheghadr roo dare in apple,
  Rastesh mardom ro dark nemikonam ke saat ha too saf montazer mimonan ta mahsooli ro bekharan ke maloom nist chand nafar be khatere sakhtesh khodkoshi kardan,
  Fek nemikonam moshkele apple copy bardariye google boode bashe, moshkelesh in boode ke mahsoole bedoone raghibesh hala dg too bazar tanha nist

 12. سیاوش می گوید

  من در سایت اصلی هم همین کامنت رو گذاشتم
  من ازتون برای ترجمه این مطلب ممنونم
  هرچند یه مقداری رو بهش اضافه کردین و مفهومش رو بهتر کردین
  ولی تمام این متن جوابش این جمله است :
  با وجود تمام این تکنولوژیها قبل از به وجود اومدن آیفون ، هیچکس دیگه ای به فکرشم نمیرسید که میتونه اینها رو باهم در یک گوشی به کار ببره و فقط استیو جابز تونست این ایده خلاقانه رو بوجود بیاره و دیدیم که به بهترین نحو ممکن این کار رو انجام داد.
  حالا به نظر شما نباید برای کسی که این همه خلاق بوده احترام قائل شد و از ایده ایشون دزدی نکرد؟بحث اندروئید و iOS فقط سر مساله تاچ نیست ، شما یه گوشی گلکسی اس و یک آیفون 3gs بگیرین دستتون ، آیا شبیه به هم نیستن؟خب مسلما مشخصه که سامسونگ از تمامی ایده های آیفون دزدی کرد.یا خود سیستم عامل اندروئید ، بیشتر منوها و امکاناتش مثل iOS هست حتی در بعضی موارد دارن تمام تلاششون رو برنامه نویس ها میکنن که سادگی رابط کاربری اندروئید بشه مثل iOS !خب به این میگن دزدی!اگه راست میگن خودشون فکر کنن تا به ایده های جدید دست پیدا کنن.
  همونطور که در سایت اصلی گفتم متاسفانه نویسنده مطلب به شدت طرفدار اندروئید بوده و یا حداقل هیچ آگاهی کاملی از تشابهات بین iOS و اندروئید نداشته.

  1. سیاوش می گوید

   و البته اینو یادم رفت بگم که نویسنده این مطلب حتی نمیدونه که آیفون اسم گوشی هست و اندروئید اسم سیستم عامل!
   و صحیحش اینه که اندروئید رو با iOS مقایسه کنه!
   مثل این میمونه که من بیام و سایپا رو با سمند مقایسه کنم!!!
   خب سایپا این همه مدل داره بعد من باید چی رو با سمند مقایسه کنم؟!
   کلا ایشون فقط یه چیزی نوشته!

  2. مرتضی می گوید

   به نظر من که حرفهای گفته شده کاملا منطقی بود. حالا علت اینکه شما چرا اینقدر زورت اومده رو باید در چیز دیگری جستجو کرد. من به آقای مجیدی پیشنهاد می کنم یک پست هم در رابطه با علل روانشناختی تعصب برخی افراد به برندها بنویسند چرا که این تعصب با هیچ منطقی قابل توجیه نیست و کاملا علائم یک اختلال روانی را دارد.

   1. سیاوش می گوید

    مرتضی عزیز من به کسی بی احترامی نکردم که شما اینطور برخورد میکنی ، اصولا من آدمی هستم که به صرف یه مقاله نمیام و نظر بدم و حتی اگه هزاران نفر روی درست بودن چیزی تاکید داشته باشن ولی من بدونم که اون چیز درست نیست هیچوقت حرفشون رو قبول نمیکنم ، نظر هر کسی هم برای خودش محترمه غیر از اینه؟یا شاید شما به ازادی فکر اعتقاد ندارید.
    من به غیر از خوندن این مقاله ، مقالات دیگری هم خوندم و پیشنهاد میدم شما نیز مقاله های دیگه رو هم مطالعه کنید تا ذهنتون برای داوری کردن باز بشه.هرچند فکر کنم که تا الان دستگاه iDevice نداشتین که بخواین در موردش قضاوت کنید.و شما گوشی اندروئید دارین و دارین یک طرفه با قاضی میرین ( شایدم اندروئید رو هم نداشته باشین و طرفداری گوگل رو میکنید )
    اینرو بدونین که نه به شما از طرف گوگل پولی میدن برای طرفدار بودنتون نه به من مزایایی داده میشه.من دارم به صورت واقع بینانه راحتی کاری که با iDevice ها در زندگیم ایجاد شده رو میبینم و فقط دارم نظراتم رو میگم و میگم که نویسنده اصلی تحقیقی نکرده و بدون دانش قبلی این متن رو نوشته یا با دانش قبلی طرفداری ۱۰۰% گوگل رو میکنه.همین.
    دیگه راجع به این قضیه صحبت نخواهم کرد.

 13. انجمن کرک ایران می گوید

  مرسی دکتر جان. عالی بود

 14. فرشید می گوید

  چرا اندروید رو با آیفون مقایسه کرده؟ بهتر نبود بگه اندروید با iOS؟ مثل همین توضیحی که سیاوش داد؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   1- مقاله اصلی به کرات این مشکل را داشت، من در ترجمه سعی کردم درستش کنم.
   2- گرچه بعضی از استدلالات مقاله درست بودن، اما همان طور که دوستان گفتند، باید برای هنر کشف نیازهای کاربران و درهم‌آمیختن فناوری‌های قبلی هم احترام قائل شد. اما سؤالی که مطرح هست این هست که آیا می‌شه انحصاری صد در صدی در مورد ابداعات، رابط کاربری و حتی ظاهر فیزیکی گجت‌ها قائل شد؟ مثلا آیا می‌شه از دیگران خواست که چرخ را دایره‌ای نسازند یا در پی پرتابل کردن و نازک کردن و خوش‌دست کردن محصول خودشون برنیان؟ خوب نمی‌شه. شاید مشکل عمده همون قوی بودن اپل در کشف نیازهای بازار و مردم باشه. روزی که مک‌بوک ایر برای اولین بار معرفی شد، هیچ کس پیشبینی نمی‌کرد، دو سه سال بعد اولترابوک یک پدیده غالب بشه، اما همه دیدن که این نیاز ایجاد شد و سازندگان عمده لپ تاپ برای رقابت با بازر تبلت، چاره‌ای جز ساختن این نوع لپ‌تاپ‌ها نداشتن. اپل بی‌گمان در این زمینه آینده‌نگرتر و خلاق‌تر از بقیه بود، اما در اینجا بازم این سؤال مطرح هست که از لحاظ قانونی و حتی اخلاقی می‌شه از بقیه خواست که دست از تولید لپ‌تاپ‌های کم‌ضخامت خیلی سبک بردارن؟
   3- سؤال جالب‌تر اینه که مسلما شرکت‌های دیگه مهندسان خلاق کم ندارن و بازخورد هم از بازار می‌گیرن، چرا اونها نتونستن به اندازه اپل شهامت معرفی طراحی‌های نوین را داشته باشن؟ آیا سیستم بازاریابی خوب نداشتن؟ آیا کردیت اپل رو نداشتن؟ آیا دست به ایتکار زدن، اما رسانه‌ها سرخورده‌شون کردن؟ مثلا با اینکه مایکروسافت قدمهای عملی در تولید تبلت برداشته بود، باید این سوال رو مطرح کرد، چرا نتونست هم از لحاظ سخت‌افزاری، هم سیستم عامل لمسی خوب، موفق باشه. میانگین ضریب هوشی و خلاقیت مهندسان مایکروسافت آیا پایین‌تر از اپل هست؟! فکر نکنم! آیا مشکل از سیستم مدیریت خلاقیت هست؟ شاید هم یک مدیر خلاق و آینده‌نگر که مثل جابز کمی هم دیکتاتورمنش باشه،‌بهتر بتونه یه شرکت بزرگ رو به جلو سوق بده!
   4- سؤال دیگه این هست که روند طبیعی عرضه و تقاضا آیا باعث نمی‌شد که حتی اگر اپل مک‌بوک ایر یا آی‌فون نمی‌ساخت، بعد از مدتی بقیه شرکت‌ها به صورت طبیعی به این سمت حرکت کنن؟ در دنیای موبایل روند نمایشگرهای باکیفیت‌تر ساختن و نازک کردن گجت، یک روند همیشگی است، در دنیای لپ‌تاپ هم همین طور، آیا نمی‌شه اپل رو کوهنورد ورزیده‌تری دونست که می‌تونه زودتر از بقیه به یه قله برسه و بعد، از اینکه بقیه هم علاقه به کوهنوردی دارن و از اینکه بقیه هم به قله‌هایی که اون نخستین بار فتح کرده، میان، ناخرسنده؟

 15. alirezayu می گوید

  Siyavash inja aslan bahse samsumg nist, dar zemn google aslan vase shabih kardane system amelesh be ios talash nemikone akhe aslan in vase google noghte zaaf nist, shoma too gooshi androide har kari bekhay ba gooshit mikoni vali to ios faghat wallpaper avaz mishe ke oon ham poshte in hame icon moshakhas nist,
  Vazehe ke man az ios khosham nemiyad va aslan ham tarafdar google nistam, be nazare man apple be hadafe aslish ke motefavet boodane nareside, akhe vaghean adam ba dashtane iphone nesbat be digaran motefavet mishe ? Aslan mage mishe kasi ro peyda kard ke iphone nadashte bashe o to nesbat besh motefavet bashi, badesham harki iphone nadare androide dare, vaghti hame iphone daran dg hich tafavoti be vojood nemiyad, in tafavot vase man kheyli moheme vase hamin mamoolan tarafe mahsoolate shenakhte shode nemiram, bazi vaghta mahsoolati hastan ke ziyad too cheshm nistan cheragh khamoosh karaye kheyli khoobi mikonan, apple kheyli khoobe hame mahsoolatesh, vaghean khoobe vali vaghti iphone daste haame haame haame hast dg motefavet nist,

  1. سیاوش می گوید

   علیرضای عزیز ممنون از اینکه جواب دادین
   ببینید من سامسونگ رو مثالی زدم از دزدی
   بذار یه جور دیگه مثال بزنم ، شما یه چندتا مقاله مینویسین و منتشر میکنین ، یه نفر میاد مقاله های شما رو میخونه و با توجه به مقاله های شما و دانش شما یه مقاله دیگه مینویسه ولی هیچ اسمی از منبع اصلی از مقاله های شما نمیاره ، این دزدی نیست؟
   اگه اسم این کار رو دزدی نذارین خب پس دیدگاه من با شما در مورد دزدی کاملا فرق میکنه و متاسفانه شما هیچ چیزی در مورد کپی رایت نمیدونید.
   بحث اینجا کاملا در مورد متفاوت فکر کردنه ، من هم با اندروئید کار کردم و هم با iOS و از همون اول آیفون داشتم و هنوز هم آیفون دارم.اندروئید هم دارم ولی بازهم خیلی قابلیت ها هست که اندروئید نداره و iOS داره ، به قول دکتر ، قرار نیست هر کسی که چرخی اختراع کرد بگه این ماله منه ، این یه مثال کاملا اشتباهه ، باید اینطور مثال زده بشه ، فکر کنید مثلا برادران رایت اومدن هواپیما رو اختراع کردن ، خب کل دنیا میدونن که این دو نفر اختراع کردن هواپیما رو و بقیه کار اینا رو تکمیل کردن و بهشون همیشه احترام میذارن.
   ولی موضوع گوگل دقیقا برعکس این ماجراست ، بعد از استقبال گسترده مردم از آیفون 1 ، دید که باید یه سیستم عامل هم خودش بده بیرون و ایده اولیه رو از iOS گرفت ولی هیچوقت حاضر نمیشه که اعتراف کنه آره ما از روی اپل این ایده رو داشتیم!!!اونم درست در زمانی که اریک اشمیت جزو هیئت مدیره اپل بود!!!پس میبینیم کاملا دزدیه!دیگه دزدی از این واضح تر نمیشه!
   موضوع اصلی دعوا هم همینه!
   میرسیم سر حرف جناب دکتر در مورد تبلت مایکروسافت ، بحث سر خلاقیت نیست ، بحث سر مدیریته ، تا زمانی که بیل گیتس رئیس شرکت مایکروسافت بود یک سری از کارها رو روشون سرمایه گذاری نمکیرد ، نمونش برنامه های تحت وب و موتور جستجو ، یا همین سیستم عامل موبایل ، شما ببینید سیستم عامل وینمو 6.5 به نظر من بیشتر شبیه ویندوز لپ تاپه تا یه سیستم عامل برای استفاده از انگشت!!
   یا حتی بریم به قبل تر از اون ، سیستم عامل UIQ از شرکت سیمبین ، اونم لمسی بود ولی چرا سیستم موفقی نبود ؟چون اصلا فکرشون هم به اینجا نمیرسید که گوشی هوشمند برای استفاده یک دست خوبه نه اینکه هرجا با یه قلم باهاش کار کنی!
   کلا بحث یه خورده طولانی شد و منم الان در شرایطی نیستم که کامل توضیح بدم ولی بازم میگم ، کار گوگل خیلی زشت بود و هست.
   علیرضای عزیز گفتم ربطی به سامسونگ نداره حرف ما من فقط مثال زدم ولی سامسونگ خیلی خیلی حرکت زشتی کرد و کاملا دزدی مشخصی از آیفون کرد.

   1. امیرعباس می گوید

    سیاوش شما دوباره برگشتی سر خونه اول. هیچ کس منکر این نمیشه که اپل در شناخت نیاز کاربران خیلی موفقه ولی این تکنولوژی هایی که استفاده کرده خودش نساخته. مقاله هم میخواد همین رو بگه. درسته که طرح آیفون ابتکاری بود و اولین گوشی تمام تاچ بود به همراه یه سیستم عامل خیلی خوب و قوی ولی تو مقاله هم گفته شده که هیچ کدوم این تکنولوژی هایی که تو آیفون یک جا جمع شده رو خود اپل نساخته. مثلا شما از سیستم عامل iOS صحبت می کنید ولی قبل از اون شرکت نوکیا بود که بحث یه سیستم عامل یکپارچه برای موبایل رو با توسعه سیمبین داد که بشه مثل یک سیستم دسکتاپ روش اپلیکیشن نصب کرد. البته ایده سیمبین هم باز از نوکیا نبوده و symbian ltd. اول توسعش داد و بعد شرکت های دیگه هم بهش ملحق شدن و در آخر هم نوکیا خریدش و گسترشش داد. اگر سیمبینی نبود احتمالا الان iOS به این شکلی که ما میشناسیم هم وجود نداشت. اپل بر پایه کار بقیه کار خودش رو پیش میبره ولی خلاق تره و همون تکنولوژی ها که بقیه نتونستن به درستی به کارش بگیرن رو میگیره و بهبودش میده. در کل نمی تونیم بگیم که چون اپل آیفون زده دیگه کسی مشابهش رو نزنه و هر کی بزنه از اون دزدی کرده.
    شما مدعی شدید که گوگل از اپل تقلید می کنه و هیچ جا هم حاضر نیست این رو اعلام کنه ولی مگر اپل تا حالا جایی اعلام کرده که مثلا سیستم تاچ در سال فلان و توسط آقای فلان توسعه داده شده و ما همون رو استفاده کردیم و بهترش کردیم ؟

    1. سیاوش می گوید

     ببینید دوست عزیز من نمیگم که اپل این کارو نکرده خب کرده دستشم درد نکنه ، من میگم تنها شرکتی که تونست این مهم رو عملی کنه و از تمامی تکنولوژیهای دیگه تمامی استفاده رو ببره اپل بوده و هست و با این کارش یعنی تولید آیفون به همه نشون داد که خلاقیت اپل رو هیچ شرکتی حتی مایکروسافت با اون همه عظمتش نداره ، سود شرکت اپل رو هم مقایسه کنید با سود مایکروسافت و گوگل.
     میرسیم به اینجا که من میگم اپل این طرح رو زد ، وقتی هم داشت از این تکنولوژی های موجود استفاده میکرد تمامی پتنت های موجود رو رعایت کرد و هیچوقتم پاشو از گلیمش درازتر نکرد ، هیچوقت نگفت من فناوری تاچ رو اختراع کردم ولی گفت بهترش کردم ، اون زمانی که همه از تاچ مقاومتی استفاده میکردن ریسک بزرگی انجام داد و تاچ خازنی رو برای خودش انتخاب کرد ، اون زمان که همه از مموری جانبی استفاده میکردن اون از حافظه داخلی SD برای خودش استفاده کرد.
     دوست گرامی من متنم نه تنده و نه خشن ، هیچوقت هم به طرف مقابلم بی احترامی نکردم حتی اگه مخالف نظر من رو داشته باشه.
     ولی نویسنده این متن و شایدم شما معنی درست پتنت رو نمیدونید شایدم من نمیدونم ولی اینو میدونم که وقتی کسی چیزی رو در سازمان ثبت اختراعات ثبت میکنه شما دیگه نمیتونی ازش استفاده کنی و با این کار حتی میتونه شما رو زندانی کنه و ازتون غرامت بخواد.
     حالا کسانی که صاحب تکنولوژی تاچ هستن تا الان از شرکت اپل شکایتی نکردن ولی شما دارین این موضوع رو وسط میکشین!اپل از کمپانی ها و همینطور از سازمان ثبت اختراعات اجازه رسمی رو گرفته و حتی مورد تعید NFC آمریکا و دیگر کشورها هم قرار گرفته.
     موضوع بحث من سر پتنت ها نیست ، سر خلاقیته!
     من میگم اندروئید کاملا دزدی از iOS هست ، یه مثال ساده میزدنم ، طریقه Unlock کردن گوشی iOS رو همه میدونیم که لمس از چپ به راسته ، حالا مال اندروئید تا قبل از نسخه 4 چی بود؟!به غیر از HTC که با HTC Scenes خودش که از بالا به پایین میکشیدیم صفحه رو تا گوشی unlock بشه بقیه همه از همین رویه اپل استفاده میکردن!
     خب چرا از خودشون خلاقیت به خرج نمیدادن؟!چرا از روی اپل تقلید کردن؟
     چرا هروقت گوشی جدیدی میاد از طرف اندروئید همه سایت های مهم و معتبر اون رو با آیفون روز مقایسه میکنن؟!حتما همه طرفدار اپل هستن؟!نه اینطور نیست.
     سر همین قضیه آنلاک کردن گوشی ( با تغییر لاک به آنلاک اشتباه نشه ) اپل چندی پیش رفت طریقه آنلاک کردن گوشیش رو ثبت کرد و از اون به بعد بود که گوگل اومد با آنلاک کردن از طریقه چهره در نسخه 4 یه شیوه به کار برد ( که همه میدونیم چه فضاحتی به بار اومد! )
     ولی اندروئید یه خلاقیت از خودش انجام داد ، اونم استفاده از آنلاک کردن 9 نقطه ای بود ولی من ندیدم که اپل این رو تقلید کنه ، درسته ممکنه توئیک هایی برای توی سیدیا باشه ولی خود اپل این کار رو هیچوقت نمیکنه چون به پتنت ها پایبنده.
     و هیچوقتم نگفته که من صاحب همه چیز هستم و تاچ و … رو من اختراع کردم ، همیشه هم گفته که جور دیگر باید فکر کرد.بایت متفاوت فکر کنید.باید خلاق باشید نه از محصولات دیگران تقلید کنید.
     همین ویندوز هم تقلید از مکینتاش اپل بود و دلیل اصلی نزاع استیو جابز و بیل گیتس همین مورد بود.
     در مورد سیمبین حرفی برای گفتن ندارم ولی همین نکته رو میگم ، تنها گروهی از سیمبین که واقعا خلاق بودن ، گروه UIQ بود که شما رو نمیدونم ولی من تماما در جریان جزئیات کارشون بودم و همه فیلمهای موجود از UIQ4 رو دیدم ، سیستم عاملی که میتونم به جرئت بگم اگه الان وجود داشت میتونست رقیب اصلی اندروئید و iOS باشه.ولی متاسفانه نوکیا با کار اشتباهش و خرید شرکت سیمبین و همینطور منحل کردن گروه UIQ ، تمامی کار این گروه رو تباه کرد.
     در ضمن اپل ربطی به سیمبین نداره ، شرکت سیمبین مدیون پلتفرم جاوا هست و این پلتفرم جاوا بود که باعث شد هر برنامه دیگه ای روی گوشی اجرا بشه!
     پلتفرمی که شرکت جاوا نخواست روی اپل اجرا بشه و اپل اون رو روی سیستمش نذاشت ( البته دلیل امنیتی هم داشت ) و تا الان هم روی iDevice ها امکان اجرای جاوا نداریم.
     خواهشمندم یه تحقیقی در مورد پتنت ها بکنید و اگه جایی ملاحظه کردین که اپل تخطی کرده و پتنتی رو بدون اجازه استفاده کرده حتما به من بگین تا اطلاعاتم بالاتر بره.
     البته اینم بگم سامسونگ چند ماه پیش بعد از بن شدن فروش محصولاتش در آلمان ، یه سری مدارک برد که پتنت های استفاده شده در آیفون دزدیه که وکیل اپل با ارائه مدارک به دادگاه رای رو به طرف اپل کشوند.

   2. امیرحسین می گوید

    “ما یه چندتا مقاله مینویسین و منتشر میکنین ، یه نفر میاد مقاله های شما رو میخونه و با توجه به مقاله های شما و دانش شما یه مقاله دیگه مینویسه ولی هیچ اسمی از منبع اصلی از مقاله های شما نمیاره ، این دزدی نیست؟”

    شم اصولا میخوای قبول نکنی
    بذار خارج از دنیای کامپیوتر مثال بزنم
    اقلیدس در زمات خودش کل کتب مربوطه رو مطالعه کرد و بعد بر اساس اونها و چیزایی که دستگیرش شده بود کتابشو تدوین کرد و الان کسی بهش نمیگه دزد !

    شما بهتره یه کم واقع بین باشی و به خصوص در مورد ipad خیلی تعصب نداشته باشی

 16. سینا می گوید

  تکامل فناوریها موجب پیشرفت کنونی دنیاست و زمانی باید انرا دزدی خواند که استفاده صرف و بدون بسط و تکامل از تکنولوژی شخصی دیگر داشت.

 17. همایون می گوید

  تا همین چند وقت پیش نظرم این بود که یک پزشک کاملا طرفدار اپله و جانب دارانه مطلب می‌نویسه، دوتا پست اخیر باعث شد نظرم عوض بشه!
  ——————————————————————–
  درمورد این که شرکت‌های کوچک‌تر توانایی مقابله با بحث‌های قضایی و قانونی رو در مقابل شرکت‌های بزرگ ندارن، حرف کاملا درستیه
  سیستم‌عامل جدید موزیلا داره منتشر می‌شه و ایده‌های خیلی جالبی داره، ولی بحثی که مطرح هست اینه که شرکت‌های دیگه احتمالا اجازه‌ی رشد به یه رقیب جدید رو نخواهند داد، البته امیدوارم اینطور نباشه.
  ——————————————————————–
  همین آیفون رو در نظر بگیرید
  آی‌او‌اس نسخه‌ای از مک هست -> مک شبه یونیک یونیک هست، یعنی ساختاری شبیه سیستم‌عامل یونیکس داره
  از Objective C استفاده می‌کنه -> برگرفته شده از زبان C و مفهوم شی‌گرایی که اولین بار شرکت زیراکس اون رو توسعه داده
  رابط کاربری گرافیکی -> همون‌طور که توی مقاله اشاره شد شرکت‌های زیادی توی این زمینه تلاش کردن. یکی از بزرگترین شرکت‌هایی که این در این زمینه پیش گام بوده شرکت زیراکس بوده (قبل از جریانات اپل و ماکروسافت)
  سیستم‌های مخابراتی -> ساخت موتورولا، یا صدها شرکت دیگه
  پردازش گرهایی بر پایه معماری ARM
  صفحات لمسی که توی مقاله بهش اشاره شده
  و هزاران مورد دیگه

  این‌ کار اپل نه تنها دزدی و سو استفاده از تلاش دیگران نبوده بلکه من معتقدم این کار یعنی پیشبرد علم و صنعت
  این در مورد شرکت‌های دیگه هم صدق می‌کنه و ما نمی‌تونیم اسم اون رو کپی‌برداری و دزدی بزاریم

  اصولا ما علم رو خود بخود به دست نمیاریم بلکه این جامعه هست که این علوم رو در اختیار ما قرار میده (علومی که طی هزاران سال بدست اومده)
  ایده‌ها هم خود به خود در ما به وجود نمیاد(ایده ها افکاری هستند که پس از آگاهی از افکار، نظرات و ایده‌های دیگران به ذهن ما می رسته)
  این که ما نوک قله بشینیم تا همه کارها رو دیگران انجام بدن و بعد با تجاری کردن اون تلاش‌ها تمام این ایده‌ها رو کار خودمون بدونیم کاملا بی انصافیه
  حتی اگر ما خودمون علمی رو به وجود آورده باشیم در برابر علمی که جامعه در اختیار ما قرار داده بسیار ناچیزه
  ——————————————————————–
  علم به وجود اومد برای رفاه انسان‌ها
  این که شخص یا شرکتی بخواد از اون پول در بیاره کاملا طبیعیه ولی این که فقط به فکر پول درآوردن باشه، درسته که این حق رو داره ولی در اون صورت این شرکت لایق طرفداری نیست

  یک عده دارن تلاش می‌کنن تا جامعه‌ای آزاد رو ایجاد کنن، جامعه‌ای با سرعت رشد بیشتر و احترام به حقوق مصرف کننده، جامعه‌ای که افرادش فقط به فکر پول نیستن، جامعه‌ای که افرادش فقط به فکر خودشون نیستن

 18. mehdiii می گوید

  عزیز

  اصلا ios رو نباید با android مقایسه کرد این اختلافات اصلا بحث بر سر بیس برنامه نیسن. بحث بر سر ویزگی هاست که چه شرکتی اینو ارائه داده!!!
  ios یکی از مشتقات darwin هستش که از زبان c و c++ استفاده میکنه. این بحث اختلافات بخدا من فقط بین این ایرانا میبینم که تعصبات بیخود دارن همچی رو بالا و بهترین معیار قرار میدن..

  همه ی شرکت ها واسه پیشرفت نیاز به همکاری با هم دارن و بدون تعامل وجود نخواهند داشت !!!

 19. محسن می گوید

  متشکر.
  دکتر من هم بارها گفتم که اون زندگی نامه جابز اصلا قابل استناد نیست و توش چیز های غیر عقلانی بسیار زیادی گفته شده مثل همین قضیه 40 بیلیون دلار که جابز گفته بود برای نابودی اندروید میدم که اصلا منطقی نیست و از توهمات خالص نویسنده کتابه. بهتر بود که برای سوژه به این خوبی به کتاب زندگینامه جابز استناد نمیکردین.
  دکتر مجیدی ای کاش در مورد ماجرای خروج جابز از اپل و بازگشتش مینوشتی. قبلا هم قرار بود که یک چیزهایی بنویسی. اون واقعا خیلی جذاب تره.

 20. هادی می گوید

  فکر کنم بلندترین پست شما بود، شایدم رکورد خودتو شکستی دکتر؟! چون اولین باری بود که حوصله ام سر رفت و نتونستم همه مطلب رو بخونم! کاش منم می تونستم اینجوری بدون وقت تلف کردن بنویسم

 21. سینا می گوید

  سیستم عامل باز تر از اندروید ندیدم توی این دنیا آزادی مهمه که این سیستم عامل موبایل واقعا حرف نداره …. از محدودیت بیزارم مرسی گوگل مرسی اندروید ……
  Apple Coming Coming SU And Busybox U Failed Cydia & .DEB ! Linux ! HAHAHA

 22. rayan می گوید

  باتشکر از شما استاد عزیز

 23. M.Soleimani می گوید

  سلام دکتر؛
  فقط میخوام بگم مثل همیشه خوب، کامل و بی نظیر بود!
  مرسی.

 24. علی می گوید

  اپل حداقل با گذشت زمان و کامل کردن چند قابلیت آیفون و آی او اس رو تولید کرد ولی اندروید گوگل چی … آیفون اومد همرو یکجا جمع کرد و یک محصول واحد آماده کرد گوگل در کسری از زمان کل آی او اس رو یکجا کپی زد البته کپی خلاقانه.

 25. محمد می گوید

  اولا که آی فون سیستم عامل نیست و فقط یک برند است پس باید در اصل ios را با آندرویید مقایسه کنیم.ثانیا در کشور مردم از گوشی های ارزان قیمیت استفاده می کنند و گوشی های دارای سیستم عامل آندرویید دارای قیمتی به مراتب پاییتر از آیفون هستند.

 26. saman می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  مقاله جالبی بود.
  من خیلی کوتاه مینویسم
  اونم اینه که خدمات شرکت گوگل که اندروید عضوی از آن است به شکلی هست که همه بتونن ازش استفاده کنن.
  اپل واقعا خوبه ولی اگه شرکت های مخابراتی دستشو نمیگرفتن غروب زیبای رو تجربه میکرد.
  سیستم عامل ها هر روز بهترو بهتر میشن بذازید اونا از سر کول هم بالا برن سودش تو جیب من و شماست…
  آینده مال ماست
  سامان

 27. Comb می گوید

  به نظرم بعضیا واقعا دیگه !خیلی بیش از حد دارن از Apple و طرفداری میکن و نون بهش قرض میدن!!(کلا میگم)
  در حالی که گوگل تقریبا هر 6 ماه آندروید رو بروز رسانی میکنه و ایدهایه جدید بهش اضافه میکنه،برندهای مختلف گوشیها و تبلت های خیلی شگفت انگیزی تولید میکنن که هیچ چیز از ایفون و ایپد و ios اپل کمتر ندارن و بلکه خیلی بهتر و قویترن.
  اپلم سالی یبار یه گوشی میده بیرون و خوب این آخریشو دیگه واقعا حرفی برا گفتن نداشت!فقط یه Siri بودش که نمیشه بهش زیاد دل خوش بود.از نظرم ایفون 4s رو داد تا از رقابت بین برندهای موبایل جا نمونه!و تازه اونم برای مشتریهایه خاص خودش که بهشون دلگرمی بده!
  من با ios کار نکردم اما میدونم که آندروید چیزی کمتری نداره و به موقعش ios در مقابلش حرفی واسه گفتن نخواهد داشت.
  حالا اپلم هی یقه این و اونو بچسبه که تو ایده منو کپی کردی تو ایده منو دزدیدی!با اینکار شاید مدتی Apple باقی بمونه اما شعله های تنور داغ آندروید داره خیلی بیشترو بیشتر زبانه میکشه!

 28. دانلود سازان می گوید

  جالب بودش

 29. میلاد می گوید

  اپل مطلقا مزخرف محض است! تنها دلیل موفقیت آن تسخیر بازار مصرف‌گرای آمریکاست. در اروپای غربی؛ شرق آسیا و باقی مناطق پیشرفته‌ی جهان بجز بخش انگلیسی‌زبان(و البته ایرانی آمریکایی‌زده‌ی بدبخت!)هیچکس برایش سر و دست نمی‌شکند و محل سگ به آن نمی‌گذارند. در فرانسه کمتر از ۲۰٪ بازار در اختیار این شرکت است؛ و در ایتالیا کمتر از ۱۰٪. این بخاطر این نیست که فرانسوی و ایتالیایی گدا هستند و توانایی خرید محصولات اپل را ندارد؛ قدرت خرید در هر دوی این کشورها بیشتر از آمریکاست(http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28PPP%29)؛ دلیل اینست که انسان اروپایی برخلاف همنوع ایرانی/آمریکایی خود می‌تواند فراتر از مد روز تصمیم بگیرد. هرگز شرکتی این چنین انحصارطلب و تمامیت‌خواه ندیده‌ام؛ در قیاس با اپل؛ مایکروسافت به نظر فرشته‌ی الهی می‌رسد.

  امیدوارم این نظر بی‌احترامی به نویسنده محترم و صاحب وبلاگ یا اشخاصی که از اپل استفاده می‌کنند تلقی نشود..

 30. jalal می گوید

  شما ها که هی میایید در مورد آندرویید و ios و حتی انقدر گستاخید که به خودتون اجازه میدید در مورد شرکت بزرگی چون اپل نظر بد می دید بهتر نیست یک کمی به خودتون هم فکر کنید که واقعا شما کی هستید و چقدر می دونید که انقدر بی جهت به کار شرکت های بزرگی که تو سراسر دنیا میلیون ها نفر دارن از محصولاتشون استفاده می کنند و براشون دعای خیر می فرستند بد می گید شما اگه انقدر به کپی رایت اهمیت می دید بدونید که ایان یکی از کشورهایی است که اصلا به این قانون احترام نمی گزاره و تازه برید یه سری تو سایتهای فارسی بندازید ببینید که چقدر همه ی مطالبشون کپی برداری از هم دیگه است.
  تازه فکر نکنید که این شرکت ها دارن به نظرات شما توجه میکنند … .شما اگه راست می گید یه شرکت تو کشور خودتون نام ببرید که محصولاتش بدرد بخوره هیهیهی..

 31. mehdi می گوید

  ای اپل دزد!!!!!
  اگه ایده اندروید برای اپل بود اپل اندرویدو درست میکرد که داره چشماش از حدقه میزنه بیرون که اندروید قویتره ازش اپل اگه میتونه رقابت سالم کنه نه اتهام بزنن و از این بسوزن که چرا ما به فکر اندروید نیفتادیم بازار اندروید توی 10 دقیقه اپلو میخره همین و بس

 32. mafia می گوید

  ظاهرا گوگل و اپل کلی وکیل تو ایران استخدام کردن
  دوستان من این شرکت ها کلی پول دارن بابت وکالت میدن
  حتما یه چیزی بوده اندروید و گوگل که توسط دادگاه محکوم شد قطعا اگه قضاوت ناعادلانه بود گوگل از قدرتش برای تخریب دادگاه استفاده میکرد امریکا مثل ایران نیست که همه چیه بشه زیر سیبیلی رد کرد
  و اما تجربه خودم من نه گوشی اندرویدی دارم نه ایفون
  اما اولین بار آیفون یکی از دوستامو تو دست گرفتم و بعد از یه مدتی سامسونگ یه نفر دیگه و یه لحظه نا خودآگاه شک کردم یه آیفون تو دستمه یا گالکسی تب…

 33. Behnam می گوید

  به نظر من امروزه دنیا داره به سمتی پیش میره که مفهوم اپن سورس بودن هرچه بیشتر و بیشتر مورد تاکید قرار میگیره و شرکت ها هم دیگه نمیان بخاطر نرم افزاری که تولید کردن از مشتری پول بگیرن،بلکه روش این شده که تبلیغات سایر شرکتها رو در محصولشون بگنجونن.حالا هرچه محصول خودشون بهتر و مورد پسندتر باشه،مردم بیشتری مشتری میشن و در نتیجه شرکت های دیگه هم میل بیشتری به سپردن تبلیغاتشون به این شرکت پیدا میکنن. این مفهوم اپن سورسی حتا به تازگی به دنیای سخت افزار هم کشیده شده.در مقاله ای توی اینترنت میخوندم که حتا قوانینی هم برای اپن سورس بودن سخت افزارهای گجت ها تعبیه شده.در نتیجه خریدار میتونه با میل خودش تغییراتی در سخت افزار گوشی هم ایجاد بکنه. در این میان، شرکتی مثل اپل که بطور شرافت مندانه ای پابند با قانون کپی رایت هستش،متضرر میشه. چون بخاطر رعایت این قانون،هیچ وقت حصولاتش رو اپن سورس نمی کنه.نه نرم افزار و نه سخت افزارش را.کم کم غول هایی مثل گوگل که به این چیزها پابند نیستند و فقط به فکر درآمدزایی هستند،اپل و مایکروسافت و… را دچار بحران خواهند کرد.
  در نظر هم داشته باشید که کل دنیا شامل شرکتهای ریز و درشتی مثل سامسونگ و ال جی و… و گوگل و موتورولا در یک طرف، هنوز نتونستن شاخ اپل را که یکه و تنها داره پیش میره بشکنند.و این تصادفی هم نیست.

 34. ارارارخ می گوید

  فقط اندروید
  گالکسی بهترینه

 35. محسن می گوید

  اگه به تقلید کردن باشه نوکیا اولین گوشی رو به صورت گسترده وارد بازار کرد
  پس الان نوکیا باید الان از همه ی شرکت های موبایل شکایت کنه
  اپل و اچ تی سی و … هم باید جمع کنند برن!!!!

 36. M.Royal می گوید

  کپی کاری با الگو برداری تفاوت دارد و تقریبا” همه اینو میدونن که کیا چکاره بودن

 37. مونا می گوید

  منم با نظر رویال موافقم

 38. اسدی می گوید

  اپل = قفس طلایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.