iOS اپلیکشن‌ آی‌فون اندروید نرم افزار نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها

مجله اپلیکیشنی یک پزشک : همراه با Chad Keyes و اپ VSCOcam

در گذشته به صورت گذرا اپلیکیشن VSCOcam را معرفی کردم اما ازآنجا که این اپ این روزها به اپلیکیشن شماره ۱ عکاسان برای ادیت تصاویرشان تبدیل شده‌است، علاقه بسیاری داشتم که در ۱ پست به صورت کامل به بررسی این اپ بپردازم و در کنارش هم یکی از عکاسان خلاقی که از این اپ استفاده می‌کند را مثال بزنم. در ادامه همراه با چاد می‌خواهیم به نوع عکاسی این روزها و نحوه ادیتشان بپردازیم. پس اگر یک اسمارتفون هوشمند یا تبلت دارید، گجت خودرا به VSCOcam مجهز کنید و باما همراه شوید.

اپلیکیشن VSCOcam چیست و چه کاری انجام می‌دهد

1

برای ما ایرانی‌ها اپلیکیشن‌هایی همچون Pixlr، اپ‌های شناخته شده‌ای برای ادیت تصاویرمان به‌شمار می‌روند و خیلی کم پیش می‌‌‌آید که کاربرانی را ببینم که از اپ‌های دیگری استفاده کنند.پس به صورت کلی اپلیکیشن VSCO همانند Pixlr کار ادیت و به عبارتی فیلترگذاری برروی تصاویر را انجام می‌دهد اما به صورت کامل‌تر و گسترده‌تر. اما گسترده‌تر به چه معناست؟ جدا از این‌که سازندگان این اپ فعالیت بسیار گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی دارند، در خود اپ هم امکانات بسیار جالب و ایده‌دهنده‌ای قرار داده‌اند.

برای مثال می‌توانم به دوربین داخلی خود اپ که تا حدودی بسیار بهتر عمل می‌کند و یا تصاویری که به صورت موضوع‌بندی در داخل اپ به نمایش گذاشته می‌شوند اشاره کنم. دراین اپلیکیشن حتی فروشگاهی هم قرار داده شده‌است که در ادامه به آن می‌پردازم.

برروی + تپ کنید

2

بعد از آن‌که عکس خودرا گرفتید و یا وارد حافظه گوشی‌تان کردید، وارد اپ شوید و برروی + بالا در قسمت Library تپ کنید تا وارد بخش گزینش تصاویرتان شوید. حال تصویری که می‌خواهید به کتابخانه‌تان اضافه شود را انتخاب کنید و در پایین برروی علامت تایید تپ کنید. مشاهده می‌کنید که تصویر به کتابخانه شما افزوده می‌شود. بعد از طی این مراحل، تصویری که می‌خواهید برروی آن ادیت انجام دهید را انتخاب کنید و برروی علامتی که یک آچار و قلم‌مو را نشان می‌دهد تپ کنید.

البته جدا از ادیت، می‌توانید با انتخاب یک تصویر، آن را پرچم‌گذاری یا همان نشانه گذاری هم کنید که بعدها حتما به کارتان می‌آید. دو نشانه دیگر هم برای به اشتراک گذاری و حذف تصاویر به کار می‌روند. خوب، حال یک تصویر را انتخاب کنید تا وارد بخش اصلی این اپ شویم.

3

هنگامی که وارد بخش ادیت تصاویر شدیم، اولین چیزی که به چشم می‌اید فیلترهای این اپ هست که با نام‌هایی همچون C1 و B6 نام گذاری شده‌اند و البته به نام‌های پرطرفداری هم تبدیل شده‌اند: فیلترت چیه؟ G3 رو با C1 ترکیب کردم. پیشنهاد می‌کنم سری به وبلاگ‌های عکاسی بزنید! نمی‌دانم این فیلترها واقعا چه چیزی در دل خود جا داده‌اند اما واقعا کلمه جادو می‌کند را باید لایق این فیلترها دانست.

4

پیشنهاد می‌کنم کمی با این فیلترها مشغول شوید تا عملکردشان دستتان بیاید و البته مطمئن باشید که شمارا بسیارهم درگیر خود می‌کنند. حال از بخش قلم خارج می‌شویم و وارد آچار داستان می‌شویم! برروی فلش پایین که برروی نواری سفید قرار داده‌شده تپ کنید و آچار را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که آپشن‌های فراوانی از نور گرفته تا کراپ و کنتراست تصاویر در این بخش جاداده شده‌اند و به شما این اطمینان را می‌دهم که یک چنین قابلیت‌هایی را خیلی سخت در اپ‌های رایگان پیدا می‌کنید.

خوب، به صورت گذرا با اپ آشنا شدیم. پیشنهاد من این است که همین الان اپ را دانلود کرده و چند دقیقه‌ای را با آن ور بروید. جدا از این که لذت خاصی در استفاده از فیلترهای این اپ وجود دارد، زیبایی این فیلترها و ادیتشان است که یک عکس را چندین برابر دلنشین تر می‌کنند.

فروشگاهی جالب

5

آیا قصد خرید چند اپ مربوط به عکاسی و ادیتشان را دارید؟ کمی دست نگه دارید و به فروشگاه VSCO سری بزنید، فیلترهای فروشی این اپ شمارا متحیر می‌کنند! البته چند مورد رایگان هم قرار داده شده‌است اما ۹۹ سنت یا ۲ دلار و قیمت‌هایی از این دست ارزش هزینه کردن را برای یک اپ دارند، چرا که هم یک اپ واحد خواهید داشت که از سردرگمی‌تان می‌کاهد و هم اینکه قابلیت‌هایی را می‌خرید که از هراپی بهتر عمل می‌کنند.

6

پس همین الان وارد بخش Store این اپ شوید و کمی در آن وقت بگذرانید و صدالبته قبل از خرید به پیش‌نمایش‌های فیلترهاهم نگاهی بیندازید و ببینید که فیلترهای مورد نظرتان در چه عکس‌هایی به کار می‌آیند. در ادامه همراه با چاد بیشتر وارد عمق این اپ می‌شویم.

Chad Keyes

1

اخیرا مستندی در مورد عکاسی با اسمارتفون‌ها دانلود کرده‌ام که توضیحات بسیار جالب و خلاقانه‌ای دررابطه با عکاسی با استفاده از این گجت‌هارا به اشتراک می‌گذارد. عکاس اصلی این برنامه هم فردی به نام Chad Keyes هست که می‌توانید در اینستاگرام اورا با نام کاربری chadosaurus@ دنبال کنید. پس برای همراهی با این عکاس، اسمارتفون خودرا از جیبتان در بیاورید که کار زیاد است!

در ابتدای برنامه چاد به توضیحات عکاسی و این‌که چطور و چگونه عکاسی می‌کند می‌پردازد که توصیه می‌کنم حتما به صحبت‌هایش گوش دهید. اما بخش اصلی از جایی شروع می‌شود که چاد به همراه دوستانش به مکان‌های مختلفی می روند تا شروع به عکاسی کنند:

2

3

4

همانطور که می‌بینید داشتن یک مکان متروکه و نور کافی برای ساخت تصاویری دلنشنین کافی است و نیازی به مکان‌های از پیش ساخته و دکورشده نیست.

5

6

یکی‌از بخش های جالب این مستند، نحوه بررسی عکاسان است. من و شما به عنوان یک عکاس آماتور که قصد عکاسی با یک اسمارتفون را داریم، پیش از این که شروع به عکاسی کنیم ( البته توجه داشته باشید که ما فرض را براین گذاشته‌ایم که دانش آن ‌چنانی‌ای از عکاسی نداریم ) باید به بررسی مکان عکاسی بپردازیم و بهترین نقطه و قسمت را برای این‌کار انتخاب کنیم و به صورت سرسری به عکاسی نپردازیم.برای این‌کار با دوربین اسمارتفون گشتی در اطراق بزنید و ببینید که در چه‌جایی بهترین تصویر را در اختیار دارید.

7

آن‌طور که من متوجه شدم، اپ عکاسی چاد اپلیکیشن Camera plus هست که چاد به خوبی به توضیح این اپ می‌پردازد و به شخص متوجه شدم که تابه‌حال  از چه چیزهای مهمی استفاده نکرده‌ام!

8

9

10

احتمالا در اینستاگرام دیده‌اید که عکاسان، تصاویر جالب، خلاقانه و بارنگ بندی خاصی را از افراد به اشتراک گذاشته‌اند و همیشه دلم می‌خواست که من هم چنین عکسی داشته باشم و مانده‌بودم که چگونه. دیدن این مستند چیزهای زیادی را در این رابطه به من آموخت. برای مثال این که فرد چطور باید بایستد، چطور نگاه کند و از همه مهم‌تر، عکس چگونه باید گرفته شود و به عبارتی گجتی مثل اسمارتفون را چگونه نگه داریم تا بهترین تصویر حاصل شود.

11

12

اما بخش اصلی مستند به ادیت آن برمی‌گردد که چاد با استفاده از اپلیکیشن VSCOcam شروع به فیلترگذاری و تنظیم تصاویرش می‌کند. همانطور که می‌بینیم، چاد تقریبا دانلود و خرید هیچ فیلتری را جا ننداخته‌است! به توضیحات این بخش خیلی با دقت گوش کنید.

13

خلاصه که این مستند دانش آن‌چنانی‌ای در رابطه با عکاسی حرفه‌ای به شما نمی‌دهد اما همه ما به چنین دانشی نیاز نداریم و فقط دلمان می‌خواهد کمی هم که شده تصاویر زیبایی را با همین اسمارتفون‌هایمان بگیریم. پس حتما این مستند را تماشا کنید چرا که نه‌تنها ایده‌های بسیاری از آن می‌گیریم بلکه متوجه می‌شویم که برای گرفتن یک عکس که به ما انرژی بدهد و توجه مارا جلب کند یک تکه سنگ و یک چهره کافی است.

باهم به تماشای چند عکس از چاد که با آیفون گرفته‌است می‌پردازیم. برای مشاهده سایر تصاویر او به آدرس اینستاگرامش مراجعه کنید و برای دانلود اپلیکیشن VSCOcam هم از آدرس‌های زیر استفاده کنید (ممکن است در بعضی از ISP ها استور گوگل و اپل دارای اختلالاتی باشند)

صفحه اینستاگرام Chad Keyes

صفحه اینستاگرام VSCOcam

دانلود اپلیکیشن VSCOcam : اندروید (گوگلی پلیبازار) | ios (اپ استور)

14

15

16

17

۲۵ دیدگاه

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات بنری