طب سوزنی و کاهش درد

راستش همواره با شک به پزشکی آلترناتیو نگاه کرده‌ام ، در میان انواع و اقسام روش‌های آلترناتیو ، باز هم میانه‌ام با طب سوزنی بهتر است. اگر وقتش بود(که این روزها اصلا نیست) ، باید کمی در اینترنت درباره‌اش بخوانم. نوشته اخیر دکتر رضوی که ترجمه‌اش را در اینجا می‌آورم ، خیلی جالب بود:

طب سوزنی

آیا طب سوزنی به کاهش درد در استئوآرتریت زانو کمک می‌کند؟

این سؤال توسط سازمان بیمه خدمات سلامت اجتماعی آلمان (www.gerac.de) پرسیده شده بود ، هدفشان هم این بود که ببنند باید هزینه‌ای بابت طب سوزنی پرداخت کنند یا نه. دانشگاه‌های آلمانی در تحقیقی برای ارزیابی 1007 بیمار مبتلا به درد زانوی ناشی از استئوآرتریت شرکت کردند.

بیماران به ۳ گروه تقسیم شدند ، قرار شد هر گروه ۱۰ جلسه از درمان‌های زیر را دریافت کند:

طب سوزنی سنتی چینی (طب سوزنی واقعی) که در آن سوزن‌ها بر اساس دستورالعمل‌هایی در محل خود قرار می‌گرفتند.

– طب سوزنی غیر واقعی

– ویزیت پزشکان بدون استفاده از طب سوزنی

بعد از ۲۶ هفته درمان ، هم بیمارانی که طب سوزنی واقعی دریافت می‌کردند و هم آنهایی که وانمود می‌شد ، طب سوزنی درباره آنها استفاده می‌شود ، نسبت به بیمارانی که به مطب پزشکان می‌رفتند ، بهبودی بهتری داشتند. یافته جالب و غیرمنتظره این بود که تفاوتی در کاهش سطح درد در بیمارانی که تحت طب سوزنی واقعی بودند یا بیمارانی که به صورت ساختگی طب سوزنی دریافت می‌کردند ، وجود نداشت.

این نتایج چگونه می‌توانند توجیه شوند؟ آیا می‌توانیم بگوییم که احساس اینکه درمان مخصوصی روی ما در حال پیاده شدن است ، باعث می‌شود ، حس بهتری داشته باشیم؟ آیا تماس مستقیم و زمان بیشتری که بیماران گروه طب سوزنی با کارکنان بهداشتی داشتند ، می‌تواند این نتایج را توضیح دهد؟ شاید هم قرار دادن سوزن‌ها روی پوست به خودی خود و بدون در نظر گرفتن اینکه کجا قرار داده می‌شوند ،  باعث بهبودی می‌شوند؟

این تحقیق نشان داد که بیمارانی که طب سوزنی (واقعی یا ساختگی) دریافت می‌کنند ، نسبت به آنهایی که مراقبت پزشکی می‌شوند ، درد کمتری احساس می‌کنند. از آنجایی که تفاوتی بین دو گروه طب سوزنی واقعی و ساختگی وجود ندارد ، علت این موضوع ناشناخته می‌ماند. توصیه شده که تشکیلات بیمه آلمان طب سوزنی را هم پوشش دهند.

اطلاعات بیشتر درباره تأثیرات طب سوزنی :

– آیا طب سوزنی  به دردتان می‌خورد؟

– مرکز ملی پزشکی تکمیلی و جایگزین
National Center for
Complementary and Alternative Medicine

ترجمه شده از : Dr. Razavi’s Good to Know Info


   

نظرات بسته شده است.