با «وی» بازی کنید تا بهتر جراحی کنید!

«وی» Wii نام پنجمین کنسول بازی شرکت نینتندو است. وی کنترل بی‌سیمی دارد که جهت حرکت دست کاربر و سرعت حرکت دست کاربر را به صورت سه‌بعدی را تشخیص می‌دهد و به محیط بازی منتقل می‌کند. به خاطر این نوع کنترل، کنسول وی نینتندو محبوبیت زیادی پیدا کرده است و توانسته است ایکس باکس ۳۶۰ مایکروسافت و پلی استیشن ۳ شرکت سونی را به رقابت بطلبد.

دیروز بی‌بی‌سی خبر جالبی منتشر کرده بود: بر اساس مطالعاتی که اخیرا در امریکا توسط گروه مرکز پزشکی Banner Good Samaritan انجام شده، بازی‌های کامپیوتری مانند وی نینتندو می‌توانند مهارت‌های جراحان را ارتقا بدهند. البته این بازی‌ها صرفا شامل شامل بازی‌هایی هستند که مستلزم حرکات ظریف هستند.

مجله نیوساینتیست New Scientist هم گزارش داده است که به زودی نرم‌افزارهایی برای کنسول وی نینتندو نوشته خواهند شد که به صورت اختصاصی اعمال جراحی را شبیه‌سازی کنند.

در این مطالعه از ۸ جراح کارآموز خواسته شد که قبل از انجام یک جراحی به صورت واقعیت مجازی، یک ساعت با «وی» بازی کنند. کسانی که قبل از جراحی مجازی، خود را با «وی» گرم کرده بودند، به میزان ۵۰ درصد، عملکرد بهتری داشتند.

یکی از بازی‌های خوب که در این مطالعه در ارتقای کار جراحان مؤثر بود، بازی Marble Mania بود که در آن باید یک گوی را از موانع و یک مسیر سه‌بعدی پیچ در پیچ عبور داد.

مارک مارشال، یکی از این پژوهشگران در این مورد می‌گوید که در کشورهای فقیری که امکان استفاده از سامانه‌های واقعیت مجازی را ندارند، می‌توان از کنسول‌های بازی ارزان‌قیمت برای آموزش جراحان استفاده کرد.

این محققان قصد دارند که نتایج کار خود را در کنفرانس پزشکی و واقعیت مجازی که در ماه ژانویه در کالیفرنیا برگزار خواهد شد، ارائه دهند.

   
2 نظرات
  1. نویسنده برنامه های رایگان می گوید

    این هم از کاربردهای دیگر وسایل دیجیتال. قابل توجه بعضی بزرگترها که تا می بینن پشت کامپیوتر هستیم میگن چقدر بازی می کنی (با اینکه کل درآمد من از این راه است) (:|>

  2. زیر خط IT می گوید

    فکر کنم بازی محشر second opinion خیلی به درد همکارهات بخوره حتما یک نگاهی بهش بنداز تامنظورم رو بفهمی

نظرات بسته شده است.