سؤال بدیهی: آب گرم زودتر یخ می‌زند یا آب سرد؟!

60

خوب این سؤال بدیهی‌ای است و احتمالا حدس می‌زنید که من با این عنوان پست، می خواهم برای نوشتن درباره مسئله‌ای دیگر مقدمه‌چینی کنم!

آب چیزی است که بیشتر بدن ما از آن تشکیل شده است، در طبیعت به فور یافت می‌شود و بنابراین مثل بعضی از عناصر شیمیایی چیز کمیابی نیست که نتوانیم در مورد آن اظهار نظر کنیم، به علاوه هر کسی با دانش دبیرستانی هم چیزهای مختصری درباره ترکیب شیمیایی و نقطه ذوب و جوشش می‌داند.

اما حقیقت این است که شما در پاسخ به این سؤال به احتمال زیاد عجله کرده‌اید و زود تصمیم گرفته‌اید و پاسخ قطعی داده‌اید، چرا که که آب گرم «تحت شرایطی» زودتر از آب سرد یخ می‌زند!

چنین پدیده‌ای، متناقض است، طی آزمایشات زیادی چنین چیزی مشاهده و ثبت شده است. در واقع قرن‌هاست که دانشمندان متوجه این پدیده شده‌اند و دانشمندانی مثل ارسطو، بیکن و دکارت، سال‌ها و قرن‌ها پیش آن را توصیف کرده‌اند.

ولی تا سال 1969، یعنی زمانی که یک دانش‌آموز دبیرستانی تانزانیایی، به صورت تصادفی متوجه آن شد، این پدیده توسط دانش مدرن امروزی‌مان مورد بررسی قرار نگرفته بود.

به پدیده زودتر یخ زدن آب گرم نسبت به آب سرد، البته تحت شرایطی خاص اثر امپمبا Mpemba effect گفته می‌شود.

نخستین بار ارسطو 300 سال قبل از میلاد مسیح متوجه این پدیده شد. دانشمندان قرون وسطی، زمانی که می‌خواستند تئوری گرما را تبیین کنند، متوجه این پدیده شدند. در سال 1461، فیزیکدانی به نام جیووانی مارلیانی، 4 اونس آب حرات‌دیده و آب معمولی را برای یخ زدن در بیرون قرار داد و در کمال تعجب مشاهده کرد که آب گرم‌تر، زودتر یخ بسته است، اما نتوانست توجیهی برای این مشاهده خود پیدا کند.

اما زمانی که تئوری مدرن گرما، توسط دانشمندان مختلف تبیین شد، پیده امپمبا به کلی فراموش شد، اما 500 سال بعد از آزمایش مارلیانی و بیشتر از 2 هزاره بعد از ارسطو، این پدیده بار دیگر به صورت اتفاقی مشاهده شد.

این بار یک دانش‌آموز دبیرستانی تانزانیایی متوجه قضیه شد، داستام مشاهده او در مجله علمی نیوساینتیست به چاپ رسید.

در سال 1963، این دانش‌آموز که امپمبا نام داشت، به همراه دانش‌آموزهای دیگر برای مراسمی تدارک دیده بودند و می‌خواستند بستنی درست کنند. برای درست کردن بستنی همانطور که می دانید شیر جوشیده شده‌ای که به آن شکر اضافه شده،باید یخ بزند. امپمبا هم منتظر بود که ظرف شیر و شکرش سرد شود تا بتواند آن را داخل یخچال بگذارد. اما او عجله داشت و از طرفی می‌دید که اگر زود نجنبد، دانش‌آموزهای دیگر زودتر از او ظرف هایشان را در یخچال می‌گذارند و جایی برای ظرف او باقی نمی‌ماند، به همین علت ظرف سرد نشده‌اش را در یخچال گذاشت. اما او در کمال تعجب مشاهده کرد، که زودتر از دانش‌آموزهای دیگر که ظرف شیر و شکر سرد را در یخچال گذاشته بودند، موفق به تهیه بستنی شده است.

دبیر فیزیک او هم در کلاس بود، امپمبا که تعجب کرده بود، در این مورد از دبیرش پرسید، اما دبیر فیزیک او گفت که او ممکن است اشتباهی کرده باشد.

امپمبا اول کنجکاوی بیشتر نکرد و با همین توضیح قانع شد، اما مدتی بعد از یکی از دوستانش که در شهر تانگا بستنی‌فروشی می‌کرد، شنید که او برای اینکه زودتر موفق به تهیه بستنی شود، ظرف سردنشده را مستقیما داخل یخچال می‌گذارد. به علاوه امپمبا متوجه شد که همه بستنی‌فروشهای تانگا، همین کار دوستش را می‌کنند.

مدتی بعد در دبیرستان، امپمبا سؤالش را مطرح کرد، اما معلمش حاضر به قبول آن نشد و به شوخی گفت که این چینن چیزی را فقط فیزیک امپمیا می‌گوید و نمی‌توان نشانی از آن در دانش فیزیک جهانی پیدا کرد. اما امپمبا مجددا در آزمایشگاه زیست‌شناسی، این پدیده را با استفاده از ظرف آب گرم و سرد تکرار کرد و دوباره به همان نتیجه سابق رسید.

مدتی بعد یک استاد فیزیک به نام دکتر آزبورن از دبیرستان امپمبا بازید کرد، امپمبا از فرصت استفاده کرد و از دکتر آزبورن هم در مورد این پدیده پرسید. آزبورن توجهی نداشت ولی به امپمبا قول داد، این مورد را بررسی کند. آزبورن از یک تکنسین آزمایشگاه خواست که این پدیده را امتحان کند، او هم به همان نتیجه امپمبا رسید. سرانجام در سال 1969، مشاهدات امپمیا و دکتر ازبورن به چاپ رسید و پدیده زودتر یخ زدن آب گرم، به اثر امپمبا، موسوم شد.

شرایطی که تحت آن پدیده امپمبا را می‌توان مشاهده کرد، بسیار خاص هستند، شکل یخچال یا منبع سردکننده، شکل ظرف، ناخالصی و میزان گاز موجود در آب، همه در رخ دادن اثر امپمبا مؤثر هستند.

نمی‌توان اثر امپمبا را با مکانیسمی واحد توجیه کرد و در حقیقت مکانیسم‌های توجیه‌کننده فعلی بیشتر حدس هستند تا دلیل قطعی:

1- تبخیر: فرض کنید، دو ظرف حای آب 70 درجه و آب 30 درجه داریم و آنها را سرد می‌کنیم. هنگامی که آب گرم‌تر سرد می‌شود، مقداری از حجم آن تبخیر می‌شود، این مقدار حجم تبخیر شده آب از 2 راه باعث تسهیل یخ زدن آب گرم‌تر می‌شود:
الف – مقدار جرم آب گرم‌تر را کم می‌کند.
ب- برای تبخیر نیاز به مقداری گرما است، آب تبخیر شده این گرما را از آب مایع می‌گیرد.
البته بدیهی است که تبخیر، به تنهایی نمی تواند اثر امپمبا را توجیه کند.

2- گازهای حل شده در آب: هر چقدر آب گرم‌تر باشد، میزان گاز حل شده کمتری در خود دارد، بنابراین جریان‌های همرفتی در آن تسهیل می‌شود و آب به صورت یکنواخت‌تری خنک می‌شود. به علاوه آبی که گاز کمتری دارد، نیار به از دست مقدار کمتری گرما برای تبدیل شدن به یخ دارد.

3- اثر سطح داغ: وقتی آب گرم‌تر سرد می‌شود، جریان‌های همرفتی در آن به وجود می‌آید و توزیع گرما در آن به صورت یکنواخت نخواهد بود. چینن چیزی باعث می‌شود که یک لایه آب گرم در بالای لایه آب سرد در آن ایجاد شود. به این پدیده اثر سطح داغ می‌گویند. این دو لایه‌ای شدن آب گرم‌تر، باعث می‌شود که سرعت خنک شدن آن نسبت به آب در ابتدا سردتر، بیشتر شود.

4- اثر بر محیط اطراف: محیط اطراف ظرف‌های حاوی آب گرم و آب سردتر، هم بر یخ زدن آب‌ها اثر می‌گذارد. مثلا اگر آب گرم و سرد، هر دو روی لایه‌ای از یخ در یخچال قرار داده شوند، آب گرم‌تر ممکن است، در ابتدا باعث ذوب شدن مقداری یخ شود و در یخ فرو رود و در نتیجه شرایط بهتری برای یخ زدن پیدا کند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های جالبی از ساخت و سازها و اقدامات معماری نافرجام

مجموعه زیر به ظاهر مفرح یا حتی خنده‌دار است اما هر یک گویای نبود نقشه، مغز طراح یا ذهنی است که به صورت ساده کار را در ذهن شبیه‌‌سازی کند.مشابه این جمله مشهور را که عیب برنامه، در حین انجام آن بیرون می‌آید را در عمرمان زیاد شنیده‌ایم و…

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

تجدید خاطره‌ای با وبلاگستان – اسکرین شات‌هایی از برخی از وبلاگ‌های قدیمی خوب

شبکه‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را فرونرخیتند. دلایل فروریختن آنها بسیار بیشتر از محبوب شدن شبکه‌های اجتماعی بود:1- بسته شدن ابزارهای رایگان‌های وبلاگ‌نویسی2- نوع نوشتن وبلاگ‌نویس‌ها که هم بسیار انرژی‌بر و وقت‌گیر بود و هم به خاطر…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

اگر این سلبریتی‌ها تا به امروز زنده بودند …

عوامل مختلفی روی طول عمر انسان‌ها تاثیر می‌گذارد. سبک زندگی، تعذیه سالم، ورزش، پیشگیری از بیماری‌ها، پرهیز از مصرف مواد، خواب و آسایش کافی، ژنتیک، هشیاری برای پیشگیری از حوادث.اما به هر حال طول عمر برخی از انسان‌ها کوتاه‌تر از امید به…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
60 نظرات
 1. پنکک می گوید

  تئوری بدی نیست برای قضیه آب شدن یخچالهای زمین.!!!!

 2. leon1355 می گوید

  من البته اینو میدونستم دکتر
  بچه که بودم تو دانستنیها خونده بودم!

  ممنون

 3. محمود می گوید

  دکتر جان ممنون از این مطلب جالبتون.راجع به این موضوع اتفاقا هفته پیش جایی خونده بودم و البته با این پست شما اطلاعات تکمیل تر شد
  راستی دکتر جان یه درخواست کمک داشتم.میخواستم لیست بهترین رمان های سال 2006-7-8 با موضوع خاطرات رو (ترجیحا خارجی) پیدا کنم ولی متاسفانه نتیجه خوبی از جستجو نگرفتم 🙁 اگر امکانش هست کمک و راهنمایی کنید ممنون میشم
  با تشکر و آرزوی توفیق روز افزون

 4. نیما می گوید

  سلام

  خیلی قشنگ و زیبا بود ، من این مطلبت رو به پیوند های روزانه وبلاگم اضافه کردم

  یه سئوال داشتم : مطالبت همیشه زیبا و بدیع میباشد

  شما این مطالب رو چگونه جمع آوری میکنی که همیشه یه قدم از بقیه وبلاگ نویسان جلوتری

  من خودم تقریبا هر روز بعد از ظهر ها آنلاین هستم و به سایتهای مختلفی سر میزنم

  ولی کمتر پختگی مطالب شما رو دارند .

  خسته نباشی

 5. DESERTER می گوید

  یه بچه آفریقایی از من مفید تر بوده….خدایــــــــــــــــــــــــــــــــــا.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  1. ناشناس می گوید

   چه ربطی داره؟ جناب آسیایی، یعنی چون طرف آفریقایی بوده، نمی تونسته مفید باشه؟

   1. شاهین می گوید

    بله نباید هم مفید باشه

    1. kimia می گوید

     واقعا این طرز فکرتون غلط ما همه هیچ فرقی باهم نداشتیم

 6. مهدی معتمد - آواز می گوید

  خیلی جالب بود.استفاده زیادی کردم.

 7. sh می گوید

  در وهله اول که به این سوال پاسخ میدم(آن هم پاسخ 100% اشتباه )چقدر آدم از خودش خجالت می کشه . و ما چقدر سریع قضاوت می کنیم. خیلی پست جالبی بود.ممنون از شما جناب دکتر.

 8. امیرحسین می گوید

  البته گمانم تلفظ درست نامش ممبا باشد.

 9. www.SorenPhoto.com می گوید

  خیلی قشنگ بود .
  ——–
  http://www.SorenPhoto.com
  اولین و بهترین وب سایت عکس ایرانیان

 10. کامیار می گوید

  اینو قبلا یه جا خونده بودم که آب گرم از آب یخ زودتر یخ میزنه ولی نمیدونستم چرا و چطور.

 11. وستا می گوید

  من این مطلب رو جسته گریخته شنیده بودم ولی الان که دلایلش رو خوندم یقین کردم

 12. ashraf می گوید

  من فکر میکنم جنبش مولکولها در آب گرم بیشتر است به همین دلیل برای منجمد شدن سریع تر شکل حجمی میگیرد

 13. عرفان می گوید

  در مورد تبخیر کمی مشکوکم.
  اول این که مقدار آبی که بر اثر تبخیر از بین می‌رود کم است. زیرا در محیط فریزر که هوا بسیار سرد است، ظرفیت پذیرش بخار بسیار کم است و هوا خیلی زود اشباع می‌شود. البته بخار به صورت برفک چگالیده می‌شود و آب می‌تواند دوباره از ظرف تبخیر شود.
  ضمن این‌که مقدار مایعی که دانش‌آموزان دبیرستانی در فریزر گذاشته بودند، آن‌قدر دقت نداشته که این اختلاف جرم ناشی از تبخیر خودش را نشان دهد.
  می‌توان نمونه‌ها را پس از انجماد دوباره وزن کرد و اختلاف آن‌ها را به نحوی از آزمایش حذف کرد. مثلا مقدار آب داغ را کمی بیشتر گرفت و باز هم آزمایش را تکرار کرد.
  به نظرم سیستم‌های همرفتی و وجود هوا در آب عوامل مهم‌تری هستند. البته تئوری بافتن خیلی کار جالبی نیست. بهتر است آزمایش کنیم!

 14. جام طلا می گوید

  در مورد جوش آمدن آب چطور؟ آب گرم زودتر جوش می آید یا آب سرد؟ فکر کنم اینهم یک جریانی داشته باشه.

  1. سروش می گوید

   @جام طلا, در این مورد شک نداشته باشین آب گرم سریع تر جوش می یاد. آیا وقتی می خواین چایی درست کنید آب سرد رو از تو یخچال در میارین و تو کتری میریزید یا از آب گرم تر استفاده می کنید؟ انرژی ای که آب سرد بخواد بگیره تا دماش یه درجه افزایش پیدا کنه انرژی خیلی زیادی هست و همین خاصیت آب باعث می شه در هنگام عرق کردن دمای بدنتون پایین بیاد. آب بالاترین ظرفیت گرمایی رو در تمام مایعات داره.
   پس نتیجه می گیریم آب سرد نسبت به آب گرم مدت بیش تری طول می کشه تا به نقطه ی جوش خودش برسه.

 15. ناتمام می گوید

  سلام
  مطلبی جالبی بود
  ولی غیر از دلایلی که نام برده شد من فکز میکنم که اکسیژن موجود در آبگرم و آب جوش بیشتر از آب سرد است و این اکسیژن بیشتر هم به زودتر یخ زدن آب گرم کمک میکند.

 16. reza می گوید

  مطلب جالبی بود
  البته آب خصوصیات عجیب زیاد داره
  یکی دیگه، یخ زدن آب ظرف یک یا چند ثانیه است
  الیته بدون یخچال و فریزر
  مثل اینی که توی این ویدئو (http://uk.youtube.com/watch?v=x-GQk8Q96PY) نشون داده
  اینام تجربیات جالبین
  http://uk.youtube.com/watch?v=4dwwton-bfg&feature=related
  http://uk.youtube.com/watch?v=R_dnB-3YxLk&feature=related
  http://uk.youtube.com/watch?v=qDCaC4PKUBA&feature=related
  http://uk.youtube.com/watch?v=xIR-iet3y4Q&feature=related
  http://uk.youtube.com/watch?v=aC-KOYQsIvU&feature=related

  1. علی اکبر می گوید

   من با نظرت موافقم

 17. نعمت می گوید

  جالب بود … دستت درد نکنه

 18. jadoogar می گوید

  8سال پیش وقتی دبیرستان بودم یه تحقیق درباره این موضوع نوشتم ولی معلم شیمی بهم خندید و گفت ما هم دانشجو بودیم توی اعداد و ارقام پایان نامه زیاد دست می بردیم. حالا بعد از 8 سال می تونم خوشحال باشم که حق با من بود 🙂

 19. جادوگر می گوید

  @نا تمام
  چرا می گید اکسیژن آب داغ بیشتر از آب سرده در حالی که برعکسه؟

 20. سهيل علوي می گوید

  دکتر جان، من یادم این قضیه رو یکبار به صورت خیلی تصادفی دبیر فیزیک دوره راهنمایی به ما گفت. چون برام جالب بود هنوز یادم هست و با خوندن مطلب شما دوباره به خاطرم اومد. دلیلی که دبیر ما اورد با یه مثال خوب برامون جا انداخت :

  گفت شما فرض کنید پشت چراغ قرمز استاده اید. یک ماشین دیگر از پشت میاد و وقتی چراغ سبز میشه، با اینکه شما خیــــلی زودتر از اون به چراغ رسیدید اما چون اتوموبیل دیگری دارای حرکت و آهنگ سرعت هست، از شما جلو میزنه ! این قضیه هم مثل همون میمونه ! آب گرم شروع به سرد شدن میکنه و سرعت و آهنگ سرد شدن میگیره ! اما آب سرد نیاز به زمان بیشتری داره تا اول با دمای اطراف هماهنگ بشه و سپس سرعت سرد شدن و از دست دادن گرما رو بگیره. به همین دلیل آب گرم مرحله هماهنگ شدن آب سرد با محیط اطراف رو زود تر رد میکنه و این میشه که یخ میزنه ! این یک دید خیلی کلیه و من دیگر شرایط رو که الان خوندم برام جالب بود.

  ممنون از مطلب.

  1. مصطفی می گوید

   معلمتون، یه چیزی از ممنتوم شنیده بوده، با یه چیز دیگه از شیمی قاطی کرده و یه همچین چیزی رو گفته. این یه توجیه کاملا اشتباهه.

 21. ashkan می گوید

  سلام

  این قضیه با حجم و چگالی رابطه داره .

  همانطور که میدونیم چگالی آب به این صورت هست = آب سرد>آب گرم>بخار

  انجماد با این قضیه رابطه عکس داره به این صورت که = انجماد بخار>انجماد آب گرم>انجماد آب سرد

  موفق باشید .

  برای بحث :
  perspicacious1@yahoo.com

 22. امین می گوید

  با سلام خدمت شما دوستان عزیز.
  فکر کنم توجیح این مسئله با نظریه های انتقال حرارت کار ساده ای باشه. من قبل از اینکه جواب رو بخونم حدث زدم که آب گرم زود تر یخ میزنه، دلیلش هم Rate یا سرعت سرد شدن اونه؛ به عبارت دیگه، اگر ما دمای آب یخ زده رو 0 درجه سانتیگراد در نظر بگیریم، در اونصورت آب 60 درجه ای با سرعت بیشتری نسبت به آب 30 درجه ای شروع به سرد شدن می کنه و بطور مثال در زمانیکه آب 60 درجه ای 10درجه سرد شده، آب 30 درجه ای تنها 5 درجه سرد شده و همین مسئله باعث میشه که آب گرم تر با سرعت بیشتری سرد بشه، درست مثل اینکه یک کش رو هر چه بیشتر بکشین، قدرتش بیشتر میشه. البته زمانیکه به اختلاف دمائی کمی با دمای مقصد میرسین سرعت کاهش دما کم میشه و زمان بیشتری برای سرد شدن نیاز است (دقیقا مانند حالت قبل). امیدوارم کمکی کرده باشم.

 23. مصطفی می گوید

  خییییییییییییییلی خووووووووووووووووب بود

 24. سینا می گوید

  به نظر من دلیل این که آب گرم زودتر از آب سرد یخ می زند این است که آب از بالا به پایین یخ می زند.

 25. moody می گوید

  ما داریم اینو پروژه می کنیم ممنون از مطلبتونD:

 26. آرمين می گوید

  دکتر جون دستت درد نکنه در به در دنبال این جواب این موضوع می گشتم پیدا نمی کردم دستت درد نکنه موفق باشی

 27. اسحاق می گوید

  سلام
  خسته نباشید . مطلب جالبی بود
  من از طریق ویلاگ دبیر شیمی مون اومدم این سایت…
  میخواستم بگم که من لینک مطلب شما رو تو وبلاگم قرار میدم…

 28. صدف می گوید

  سلام دکتر
  ممنون تحقیقم کامل شد.
  thanks

 29. صدف می گوید

  ببخشید مگه بین آب و شیر تفاوت وجود نداره؟
  پس چرا این قضیه روی هر دو صدق میکنه؟

  1. محمدرضا می گوید

   با سلام،
   ببین صدف جان پاسخ واضحه !شیر نسبت به آب ناخالصی هایی داره یعنی آب+ناخالصی درسته! ما هم دو تا آزمایش داشتیم آب و شیر.
   زمان هایه این دوتا آزمایش با هم متفاوته اما این پدیده نه! متوجه شدی اگه نه بیشتر توضیح بدم./

 30. بهروز می گوید

  سلام
  مقاله ای در مورد این که چگونه آب به یخ تبدیل می شود بنویسید. با تشکر

 31. حسین می گوید

  سلام اگه شیمی پیش دانشگاهی1 روخونده باشی همچین مباحث مشابهی دارد.

 32. روح اله می گوید

  با سرد شدن بخا اب در ظرف اب گرم فشار بخار کاهش یافته ونقطه انجماد بالا میرود در نتیجه اب گرم زودتر یخ می زند

 33. HAMID می گوید

  سلام
  خب امتحانش که کاری نداره. بجای تئوری بافتن میتونیم دو تا لیوان یکی محتوی آب سرد و یکی محتوی آب جوش رو در فریزر بزاریم ببینیم کدوم زودتر یخ میزنه

 34. احمد می گوید

  با استفاده از دوربین های ترموویژن می توانید به راحتی در هر ثانیه عکس بگیرید و سپس عکس ها را دانه به دانه بررسی کنید و ببینید در چه لحظاتی سرعت کار بالا می رود .
  این دوربین ها گرانقیمت بوده و در ادارات برق هر شهر بزرگی به راحتی در قسمت بهره برداری یافت می شود . با آنها هماهنگ کنید موافقت می کنند .

 35. سمرا می گوید

  معلم ما این موضوع را که آب گرم زودتر از آب سرد یخ می زند را گفته بود و دلیلش را ازمون خواسته بود ممنون که به من در مورد این موضوع کمک کردین

 36. سارا می گوید

  دمتون گرم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 37. i am می گوید

  من یه ظرف آب داغ و یه ظرف آب سرد رو همزمان تو فریزر گذاشتم ولی آب سرد زودتر یخ زد. مشکلش چیه؟

  1. علی می گوید

   غیر ممکن است، حتما یه جایی اشتباه کرده اید

 38. kovsar می گوید

  ba salam
  age dorost bashe mamnoun m isham !

 39. اکرم می گوید

  آب بدلیل گرم شدن منبسط شده و مقداری از هوای اطراف در آب حل می شود.ما می دانیم که هوا(گازها)زودتر ازآب (مایعات) سرد و گرم می شود. پس هوای محلول در آب هم در اثر سرما دیدن زودتر سرد و تبدیل به یخ می شود. و آب سرد بدلیل انقباظ ملکولهای آب سرد دیرتر به سرمای لازم رسیده و دیرتر از آب گرم یخ می زند.

 40. kimia می گوید

  سلام من در تحقیق شرکت کردم که موضوش همین بود و این مطالب که در وبت گذاشتی کمک بزرگی به من کرد
  با تشکر و ممنون

 41. دینا می گوید

  آقای دکتر ممنون از مطالب خوبتون
  من دقیقا این سوال رو دیروز از دبی شیمیم پرسیدم .
  ولی ایشون نتونستن جواب سوال منو بدن.
  بازم ممنون

 42. سامان می گوید

  جناب دکتر خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییلیییییییییییییییییییییی ممنونم

 43. Arash می گوید

  سلام….
  توضیحاتی که درموردتئوری دادید جالب بود ولی من به شخصه دوست داشتم در مورد دلیلی علمی اش بیشتر توضیح می دادید،ممنون از وب سایتتون!!!

 44. mahsa می گوید

  سلام
  من فکر میکنم که این مسئله به فریون موجود در یخچال مربوط میشه.چون فریون موجود دریخچال که منجمد است براى ذوب شدن به گرما نیاز دارد بنا براین گرما را از اب گرم مى گیردتا ذوب شود.وهمین جریان است که موجب مى شودکه یخچال کار کند .

 45. ایدین می گوید

  ممنون من با معلم خود بعثی کردم وباید مقاله ای دباره ی ان می نوشتم

 46. ظروف گیاهی یکبار مصرف می گوید

  والله من تست کردم آب سرد زودتر یخ زد الکی جو ندید

 47. paria می گوید

  من که فردا باید اینو کنفرانس بدم

 48. امیر حسین می گوید

  به نظر من این پاسخ ها ناتمام هستند من دیروز با کمی فکر کردن به این نتیجه رسیدم که زمانی به ماده ای حرارت دهیم فاصله بین مولکول ها و اتم های ان ماده بیشتر خواهد شد پس فاصله بین مولکول های اب گرم بیشتر از فاصله ی بین مولکول های اب سرد است پس سرما راحت تر می تواند بین مولکول های اب گرم نفوذ کرده و باعث انجمادان شود تا اب سرد

  اگر هم در پاسخ من مشکی وجود داشته باشد میتوانید از طریق ایمیل amir.hesam_22@yahoo.com با من ارتباط بر قرار کنید

  با تشکر

 49. نیما می گوید

  می خواستم بدونم اگرظرف آبی راروی حرارت بگذاریم با در بسته زودتر جوش میاد یا در باز؟

  1. سرور می گوید

   با در بسته زودتر به جوش میاد. وقتی در ظرف بسته باشه فشار هوا روی ظرف تاثیر کمتری داره. ولی وقتی در ظرف باز باشه فشار هوای روی ظرف باعث دیر جوشیدن آب میشه.

 50. پارمیس می گوید

  چه بامزه.همیشه همینجوره اول هیشکی جدی نگیره حرفتو بعد کم کم باور میکنن

 51. رضا می گوید

  هرچه دمای آب بیشتر باشه میل به از دست دادن دما هم در آن بیشتر خواهد بود.
  و این تمایل به از دست دادن دما حتی پس از رسیدن به دمای محیط هم روند خود را حفظ میکند.
  و باید در نظر داشت که محیطی با دمای انجماد آب اگر دو ظرف آب گرم و سرد در آن قرار گیرد به طور طبیعی میل بیشتری برای تبادل انرژی با آب گرم دارد تا آب سرد.
  با در نظر گرفتن این تفاوت زمانی و المان های دیگری از آب که در رفتار واکنشی نسبت به دما نقش دارند میتوان این مساله را توضیح داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5