موج گوگلی: سونامی‌ای که شیوه‌های سنتی ارتباط اینترنتی را در خود غرق خواهد کرد!

خوب! این پست را با این تیتر توجه‌برانگیز شروع کردم، تا نگاه شما را به خود جلب کند. اما در همان اول پست لازم است به شما بگویم سرویس اینترنتی جدید Google Wave هنوز راه‌اندازی نشده است و تا پایان سال میلادی جدید نمی‌توانید از آن استفاده کنید. در حال حاضر درهای این سرویس فقط بر روی تعداد محدودی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها و خبرنگاران گشوده شده است.

Google Wave، شیوه جدیدی برای ارتباط بین کاربران اینترنتی است. Wave یک سرویس ارسال ایمیل بی‌درنگ است. به این معنی که همزمان با نوشتن یک پیام و تایپ شدن حروف و کلمات آن، گیرنده پیام می‌تواند، تایپ شدن پیام را مشاهده کند. البته اگر آدم محافظه کار هستید و عادت دارید متن پیام‌های خود را به تناسب تغییر دهید، نگران نباشید، چون می‌توانید این ویژگی پیش‌فرض را غیرفعال کنید.

با Wave شما می‌توانید به شیوه متفاوتی به ایمیل‌ها پاسخ بدهید. حتما برایتان پیش آمده که از دوستتان ایمیلی دریافت کرده باشید که در آن چند پرسش مطرح شده باشد. در شیوه سنتی، ما معمولا این طور به این ایمیل‌ها پاسخ می‌دهیم که مثلا بنویسیم در پاسخ به سؤال اول شما ، پاسخ من فلان است و در پاسخ به سؤال دوم شما، پاسخ این است! پیداست که کار کمی سخت می‌شود! اما با Wave شما می‌توانید خیلی راحت در بین جملات و پاراگراف‌های ایمیل به آن پاسخ بدهید.


خرید کتاب با ۱۵٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

گوگلی‌ها مدت‌ها بود که آرزو داشتند، جی‌میل را با سرویس پیام‌رسانی بی‌درنگ خود یعنی Google Talk ترکیب کنند. آنها با قرار دادن جی‌تاک در ستون کناری ایمیل قصد داشتند به نوعی این وصلت را انجام دهند. اما با Wave واقعا این کار عملی می‌شود.

تصور کنید که پیامی دریافت کرده‌اید و دارید در پاسخ به یکی از قسمت‌های آن، پاسخی تایپ می‌کنید و دوستتان دارد به طور همزمان، نوشته شدن پاسخ شما را می‌بینید. وصلتی از این بهتر و فرخنده‌تر؟!

با Wave کاربر می‌تواند عکس‌ها را مستقیما در متن ایمیل جاگذاری کند، ویژگی‌ای که تازه جی‌میل به صورت آزمایشی فعال کرده است.

اما ویژگی جالب دیگر Wave این است که امکان گفتگوی همزمان بین چند کاربر را هم فراهم می‌آورد. اگر از کاربران سایت فرندفید باشید، حتما متوجه شده‌اید که منظور من چیست؟ اما برای ان دسته از خوانندگان که کاربر این سایت نیستند باید بگویم که در پاسخ به یک پیام که به صورت گروهی ارسال شده باشد، هر گیرنده، می‌تواند پاسخی در زیر پیام بنویسد که با رنگ متفاوتی مشخص می‌شود و در کنار آن عکس یا آواتارش هم پاسخ را متمایز می‌کند. از آنجا که این پاسخ به صورت بی‌درنگ قابل مشاهده برای سایر گیرندگان پیام است، نوعی چت گروهی بین گیرندگان پیام رخ می‌دهد. یعنی همان چیزی که در فرندفید داریم.

باید منتظر بمانیم و ببینیم چه زمانی موج گوگلی ما را در بر خواهد گرفت!

نظرات

 1. اگر بتوانند به آنچه که گفته اند عمل کنند واقعا قدم بزرگی در نحوه دسترسی به اطلاعات آنلاین برداشته خواهد شد. باید منتظر بود و دید. البته فعلا که بازدید برای ایرانیان امکان پذیر نیست. دچار فیل تر معکوس شده ایم.(آدم یاد فعل معکوس برره می اوفته).
  🙂

 2. پاسخ: لینکدونی | GameMaster
 3. سلام

  جالب بود، اما تلخ برای ما ایرانی ها!

  این جمله همیشه گی منه:
  از اون طرف تحریم
  از این طرف تحریف
  از خودمون تخفیف

 4. وای؛ نشستم یک ساعت و نیم فیلم Presentation این گوگل Wave رو نگاه کردم…
  مجیکال بودش از پس، کاملا دادم من هوش رو از دست!
  این برنامه یک برنامه ی web 20.0 هست.

 5. خیلی جالبه داره دنیا رو قبضه میکنه این گوگل با این کارهاش

 6. پاسخ: ارسال دعوت نامه گوگل موج (google wave) « Web Bro
 7. پاسخ: ارسال دعوت نامه گوگل موج (google wave) « Web Bro
 8. ساتم
  اگر کسی دعوتنامه می خواد بگه
  گوگل wave

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.