نقش اینترنت در شفاف‌سازی عملکرد دولت‌ها

1

«به این ترتیب اطلاعات دولتی برای بیشترین تعداد ممکن از مردم قابل دسترس و قابل استفاده می‌شود. من از سر تیم برنرز-لی Tim Berners-Lee که رهبری ایجاد شبکه جهانی اینترنت را برعهده داشته است، خواسته‌ام که ما را برای قابل دسترس کردن اطلاعات دولتی از طریق اینترنت در ماه آینده، یاری کند.»

نه! اشتباه می‌کنید، بر خلاف تصور شما، این حرف‌ها را «باراک اوباما» نزده است. اینها، سخنان «گوردون براون»، نخست‌وزیر انگلیس، در مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه‌نگاران نشریه گاردین هستند.

برنرلز لی که با ایفای نقش اساسی در ایجاد شبکه جهانی اینترنت، یکی از شگرف‌ترین تحولات را در ۵۰ ساله اخیر در زندگی انسان‌ها باعث شده است، یکی از مدافعان سرسخت آنلاین کردن اطلاعات دولتی برای دسترسی عموم مردم است. هدف او این است که همه اطلاعات، حتی اطلاعات خام، برای پردازش و نتیجه‌گیری‌ها مردم، در دسترس قرار بگیرد. به این ترتیب با وجود وعده‌های دولت باراک اوباما برای ایجاد دولت شفاف، ممکن است، دولت انگلیس، از این لحاظ پیشی بگیرد.

اصلی‌ترین شاخص وب ۲.۰، امکان اشتراک و پردازش جمعی اطلاعات وب از طریق ایجاد سرویس‌های اینترنتی جذاب و کاربرپسند است. حالا تصور کنید که عرضه عمومی اطلاعات ریز و درشت و تحلیل‌شده یا تحلیل‌نشده دولتی، امکان ایجاد چه سرویس‌های ابتکاری مبتنی بر وب ۲.۰ را فراهم می‌آورد! بی‌شک به زودی شاهد انواع سایت‌هایی خواهیم بود که با استفاده از نمودارها و جداول و انواع شیوه‌های چندرسانه‌ای اطلاعات خام دولتی، را به صور مختلف پردازش می‌کنند و در اختیار کاربران اینترنتی می‌گذارند تا آنها خود قضاوت کنند که عملکرد دولت‌هایشان به چه ترتیب بوده است و آنها تا چه میزان در عمل به وعده‌های خود موفق با ناموفق بوده‌اند. قضاوتی که باعث افزایش پاسخگویی سیاستمداران خواهد شد.

چندی پیش، دولت اوباما به راه انداختن سایت data.gov نخستین قدم را برای ایجاد یک سامانه دسترسی به اطلاعات خام دولتی، برداشت. ۲۶ آژانس دولتی اطلاعات خود را وارد سایت data.gov می‌کنند.

منبع: Read/WriteWeb

 
1 نظر
  1. پزشک78 می گوید

    وجود بستر های جریان آزاد اطلاعات مطمئنا یکی از اصلی ترین پایه های عدالت و دموکراسی است. در ایران هم اینترنت از نظر ایجاد چنین بستری به نوعی پیشتاز است اما متاسفانه میلیونها نفر از شهروندان ایرانی نه تنها به اینترنت دسترسی ندارند بلکه کلا از آنچه در اینترنت میگذرد بی اطلاع هستند.
    بگذریم از اینکه آنهایی هم که دسترسی دارند هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ سرعت و هم از لحاظ امنیت مشکلاتی دارند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.