آمازون هم شما را می‌پاید!

4

فکر می‌کنم، نام کیندل Kindle – وسیله کتابخوان الکترونیکی که سایت آمازون ساخته- به گوش شما خورده باشد. این وسیله برای خواندن آسان کتاب‌های الکترونیک ویژگی پیدا کرده است و در کنار «سونی ریدر» از بهترین وسایل کتابخوان الکترونیک هستند.

دیروز خبری در مورد کیندل منتشر شد که بازتاب بسیار زیادی در سایت‌ها و وبلاگ‌های معتبر فناوری اطلاعات پیدا کرده است و تا امروز در صدر اخبار فناوری ایستاده است:

دارندگان کیندل که کتاب‌های مشهور جورج اورول -۱۹۸۴ و مزرعه حیوانات- را دانلود کرده بودند و در کتابخوان خود داشتند، دیروز بسیار متعجب شدند، چون دیگر این کتاب‌ها را دیگر نمی‌توانستند در کیندل خود پیدا کنند!

به زودی علت این اتفاق مشخص شد: آمازون به خاطر مشکلات کپی‌رایت، کتاب‌ها را بدون آگاهی کاربران، از کیندل‌های آنها برداشته بود. خود آمازون کتاب‌ها را به کاتالوگ الکترونیک سایتش، اضافه نکرده بود و وقتی مسئولان آمازون متوجه نقض کپی‌رایت شدند، بلافاصله تصمیم گرفتند که کپی‌های کتاب را هم از سایت خود بردارند و هم از کیندل‌های مشتریانشان!

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

اما چرا این خبر اینقدر برجسته شد؟ شاید اگر هر کتاب دیگری از کیندل‌ها حدف می‌شد، اینقدر سر و صدا پیرامون آن بلند نمی‌شد. به علاوه حذف از راه دور کتاب‌ها از کیندل برای نخستین بار انجام نشده بود و سایقه داشت. کسانی که کتاب مشهور اورول یعنی ۱۹۸۴ را خوانده‌اند، می‌دانند که یکی از مهم‌ترین مفهوم‌هایی که در این کتاب عنوان شده است، نظارت دائمی بر زندگی و کار و احوالات درونی و خصوصی مردم، توسط رئیس دولت تخیلی داستان است، رئیسی که از او تعبیر به «برادر بزرگ» می‌شود. کاربران کیندلی هم که از ناپدید شدن کتاب‌ها، متعجب شدند، قضیه را تا حدی شبیه نظارت به سبک برادر بزرگ شرکت آمازون دانستند و وبلاگ‌نویس‌ها و روزنامه‌نگارها هم خبر را دارای جذابیت ژورنالیستی خاص پیدا کردند.

گرچه آمازون پولی که کاربران پرداخته بودند، به آنها برگرداند، اما مشتریانی که هم کتاب‌ها را از دست داده بودند و هم در مواردی حاشیه‌نویسی‌ها و علامت‌گذاری‌هایشان در این کتاب‌ها نابود شده بود، از این اقدام ناراحت شدند. به دنبال ناخرسندی کاربران کیندل از آمازون به خاطر دخالت و نفوذ در حریم خصوصی آنها، مسئولان آمازون مجبور شدند، استراتژی خود را تغییر بدهند و قول دادند که اگر از این به بعد اگر کاربرها به صورت تصادفی، کتاب دارای حق مؤلف را دانلود کردند، کتاب را از وسایل آنها، حذف نکنند.

تصور کنید که در آینده فشار استودیوهای فیلمسازی و کمپانی‌های ضبط و نشر موسیقی باعث شود، سیستم‌عامل‌های کامپیوترهای و گجت‌های‌ ما مجهز به نرم‌افزارهایی شوند که گزارشاتی در مورد فایل‌های هاردهای ما بدهند و هر صبح که از خواب بیدار می‌شویم، با ناپدید شدن تعدادی از فایل‌هایمان مواجه شویم! البته تاریخ نشان داده است که هیچگاه چنین چیزهایی موفق نبوده‌اند، پس آسوده بخوابید!

با اینکه بیش از ۵۰ سال از مرگ اورول می‌گذرد، کتاب‌های او در اروپا و آمریکا، هنوز هم مشمول قانون کپی‌رایت هستند.

منبع: گاردین

   
4 نظرات
 1. محسن می گوید

  می بینی؟ تو بهشت زندگی می کنیم. میدل ایست وحشی!

 2. فانتزي می گوید

  سلام. مطلب جالبی بود فقط یک نکته:
  اگر این جمله آخر را ویرایش کنید خیلی بهتر می‌شوذ:
  “با اینکه بیش از ۵۰ سال از مرگ اورول می‌گذرد، کتاب‌های او در اروپا و آمریکا، هنوز هم مشمول قانون کپی‌رایت هستند.”
  همانطور که مطلع هستید کپی رایت در آمریکا به مرگ قرد ربطی ندارد و پس از آن به ورثه یا ناشر می‌رسد و دلیل این که هنوز کپی رایت دارد ۲ چیز است: ورثه اش حق نشر خواسته اند. و دوم اینکه هنوز ۱۰۰ سال از انتشار آن نگذشته است. پس از ۱۰۰ سال کتاب به اصطلاح خودشان به “public domain” تعلق می‌گیرد و دیگر کپی و ارائه آن در دیگر وب سایت ها و فرم ها آزاد می‌شود.

  با تشکر از ملاحظه شما
  فانتزی

 3. ْسید امین می گوید

  اگر توی ایران این قابلیت ممکن بشه حتما کاربرا هر روز که از خواب بیدار میشن بایک از اول ویندوز نصب کنند!

 4. وکیل بانو می گوید

  در وبلاگ مالکیت فکری در خصوص مطلب شما نوشته ام بد نیست سری بزنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.