در کمینت هستم، مواظب باش!

4

در رستوران با خانواده خود نشسته‌اید و ناگهان به این فکر می‌افتید که بد نیست که عکسی از غذایی که در حال خوردنش هستید، در twitpic آپلود کنید و در مورد خوشمزه بودن غذا و حال و هوای رستوران در توییتر صحبت کنید. به خرید می‌روید و عکسی از فروشگاهی می‌گیرید. یا در خانه از عکسی از میز کامپیوترتان می‌گیرید و آپلود می‌کنید.

اما چه کسی فکر می‌کند با عکسی معمولی مثل عکس بالا، موقعیت دقیق حضورش را هم دارد جار می‌زند؟!

I Can Stalk U نام سایت جالبی است که هدف از آن هشدار دادن به مردم در مورد اطلاعاتی است که ناخواسته در توییت‌هایشان افشا می‌کنند.

پیش از این هم در این وبلاگ، در مورد اهمیت متادیتاها و پرهیز از انتشار ناخواسته آنها در عکس‌ها و اسناد دیگر برایتان نوشته بودم. اما سایت جالب بالا، این هشدار را به صورت واضح‌تری بیان می‌کند. این سایت نشان می‌دهد که مردم عادی، چکونه به خاطر نداشتن اطلاعات، موقعیت خود را در اختیار بیگانه‌ها قرار می‌دهند.

Geotagging یا برچسب جغرافیایی ویژگی است که در تعداد کمی از دوربین‌ها و خوشبختانه یا بدبختانه در بیشتر گوشی‌های موبایل وجود دارد. در حال حاضر شمار زیادی از گوشی‌های موبایل، GPS دارند. اگر GPS فعال باشد، هنگام گرفته شدن هر عکس، اطلاعات جغرافیایی به عکس به صورت متادیتا اضافه می‌شوند.

اما بیشتر مردم چون هنگام مشاهده عادی عکس‌ها چیزی نمی‌بینند، متوجه این اطلاعات اضافه نمی‌شوند.

این عکس‌ها، ممکن است در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی و یا وبلاگ‌ها به اشتراک گذاشته شوند. در بسیاری از اوقات کاربران نمی‌خواهند که محل دقیق زندگی و فعالیت آنها بر کاربران دیگران آشکار شود. اما متأسفانه مرور متادیتای این عکس‌ها، دیگران را قادر می‌سازد که به راحتی پی به محل آنها ببرند.

سایت خوب I Can Stalk U، هر روز در صفحه اول خود هر روز برای هشدار موقعیت تعدادی از کاربران توییتر را اعلام می‌کند و نشان می‌دهد که آنها در قالب کدام توییت و انتشار کدام عکس، موقعیت خود را لو داده‌اند.

در این صفحه هم راه حل را معرفی می‌کند و نشان می‌دهد که در گوشی‌های مختلف چگونه می‌توان قابلیت برچسب جغرافیایی را غیر فعال کرد.

البته اگر بعد از گرفته شدن عکس‌ها هم می‌توان با استفاده از نرم‌افزارهایی اطلاعات مربوط به موقعیت و یا سایر متادیتاها را هم پاک کرد، اما اگر کاربری هستید که به صورت مستقیم از گوشی خود عکس آپلود می‌کنید، بهتر است دقیقا به نکات مطرح شده در این سایت توجه کنید.

 
4 نظرات
 1. دختر نارنج و ترنج می گوید

  مثل همیشه مطلبتون عالی بود… از این که این همه وقت ارزشمندتون رو می گذارید برای نوشتن مطالبی که اینقدر به کار میان ازتون ممنونم.
  خسته نباشید و خدا قوت…

 2. میم خ می گوید

  آخه اگه Gps سیگنال نگیره (که داخل رستوران مسقف نمی گیره) که نمی تونه مشخصات رو به عکس الصاق کنه… نکنه از طریق اینترنت هم میتونه مکان یابی کنه خودشو…….

 3. هرمز می گوید

  ما بچه‌های عصر شبکه‌های اجتماعی زیاد به خصوصی نگهر داشتن اطلاعات اعتقاد نداریم. واسه اینکه راحتتر بتونیم آمار هم دیگه رو دراریم تو http://gowalla.com یا http://foursquare.com خودمون جای خودمون رو لو می‌دم.
  هر کی خواستم بیاد…

 4. مایا می گوید

  کار جالبی می کنه
  در مورد گوشی موبایل این رو نمی دونستم که همچین کاری می کنه!
  فکر کنم یک سایت هم زده بشه تا در مورد پراویسی مردم و گجت ها توضیح بده که چطوری گجت هاشون رو پیکربندی کنند تا بهشون صدمه ای وارد نشده جالب باشه. همچین سایتی نیست؟
  ( دکتر خواهشا این امکان فرستادن نظر از طریق فید رو دوباره فعال کن به خدا خیلی راحت بود از گوگل ریدر آدم میتونست به اون پست هایی که می فرستی و خوشش اومده پست بده )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.