کابوس ژاپن: مشکلات پزشکی ناشی از مواجهه با اشعه

6

انگار همین دیروز بود که از تلویزیون خبر فاجعه اتمی چرنوبیل پخش می‌شد، تیتر بزرگ روزنامه کیهان را هم به خاطر دارم که خبر از تشکیل ابر اتمی و حرکت آن به سوی کشورهای همسایه می‌داد و راستش را بخواهید نگران بودیم که نکند این ابر به سوی ایران حرکت کند.

اما در این روزها، در حالی که ژاپنی‌ها در تلاش برای مقابله با آسیب‌های ناشی از چهار رآکتور در نیروگاه «دای ایچی» فوکوشیما هستند، ساکنان این کشور به صورت فزاینده‌ای نگران مشکلات ناشی از پرتوها هستند، آن هم نه فقط برای هفته‌های آتی، بلکه برای ماه‌ها و سال‌های بعد.

«مردم ژاپن با نگرانی و ستایش، نظاره‌گر کار ۵۰ کارشناس فنی‌اند که با از جان‌گذشتگی می‌کوشند مانع از یک فاجعه‌ی اتمی شوند.

این گروه ۵۰ نفره‌ی ملبس به پوشش حفاظتی، در حوزه‌ا‌ی کار می‌کنند که آغشته به ذرات رادیواکتیو است. تمام تلاش این گروه بر روی خنک‌کردن میله‌های سوخت هسته‌ای متمرکز است تا مانع از ذوب آنها و انفجار درون قلب رآکتورها شوند. هنوز مشخص نیست که آنها با تلاش خود موفق بدین کار خواهند شد یا خیر؛ و هنوز مشخص نیست که این گروه با به خطر انداختن جان خود تا چه اندازه آلوده به مواد رادیواکتیو خواهند شد.

نائوتو کان، نخست‌وزیر ژاپن گفت که دولت ژاپن خود را مدیون تلاش و پشتیبانی این گروه می‌داند. وی با قدردانی از کارکنانی که در نیروگاه فوکوشیما کار می‌کنند گفت که آنها «بی‌آنکه به خطر بیاندیشند» کار خود را انجام می‌دهند.

در شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک چندین گروه‌ برای پشتیبانی از این گروه ازخودگذشته تشکیل شده است.» (+)

این نوشته ترجمه اندکی خلاصه‌شده از این مقاله تایم است.

چه مشکلات پزشکی‌ای ممکن است پس از برخورد با اشعه رخ دهند؟
بستگی به طول و میزان مواجهه با اشعه دارد، اثرات چنین برخوردی ممکن است حاد باشد و به شکل مسمومیت ناشی از پرتو بروز پیدا کند و یا اینکه ممکن است پس از گذشت زمانی طولانی بعد از حادثه، به صورت افزایش بروز سرطان رخ بنمایند.

کارکنانی که در حال تلاش برای خنک کردن میله‌های سوخت و پیشگیری از ذوب آنها هستند، بیشترین میزان مواجهه با اشعه را را در کوتاه‌ترین بازه زمانی دارند. آنها ممکن است دچار سندرم حاد ناشی از پرتوتابی شوند که علایم آن شامل موارد زیر است:
آسیب بافت‌های بدن، متوقف شدن فعالیت مغز استخوان و تولید نشدن خون و سلول‌های ایمنی و منتهی شدن به دوره‌های شدید بیماری و مرگ.

افرادی که در معرض بیشترین میزان اشعه باشند، ممکن است دچار عفونت شوند، بنابراین باید در بخش‌ها در شرایط ایزوله قرار داده شوند و محیط استریلی برای محافظت آنها در برابر باکتری‌های و ویروس‌ها پیشبینی شود.

بنابراین برای پیشگیری از چنین خطراتی، آژانس‌های تنظیم‌کننده قوانین، محدودیت‌هایی برای برای میزان کار کارکنان در چنین شرایط بحرانی وضع کرده‌اند.

این محدودیت به صورت میزان مواجهه در طی یک سال محاسبه می‌شود و چنانچه کارگری به حد محدودیت برسد، دیگر نباید مجددا در معرض اشعه قرار بگیرد. در آمریکا میزان محدودیت برای کارگران پنجاه میلی‌سیورت است. در رآکتور شماره دوم فوکوشیما، قبل از حادثه میزان پرتوتابی بسیار ناچیز بود، اما بعد از حادثه میزان آن به 11.9 میلی‌سیورت در عرض سه ساعت رسید.

عواقب ناشی از پرتوتابی که در بلندمدت حادث می‌شوند، شامل سرطان به خصوص سرطان تیروئید است. تیروئید به اشعه بسیار حساس است. در اینجا هم میزان خطر بستگی به فاصله، دوز و طول مدت مواجهه با اشعه دارد.

البته تخمین زده می‌شود که میزان برخورد با اشعه در مورد کسانی که در محوطه نیروگاه نبوده‌اند بسیار ناچیز باشد و به میزان بسیار کمی خطر سرطان را در آنها افزایش دهد.

مطلب دیگر این است که بین فاجعه اتمی چرنوبیل در اوکراین که در سال 1986 رخ داد و حادثه اتمی اخیر در ژاپن باید تفاوت قائل شد، چرا که در مورد چرنوبیل ابری از مواد رادیواکتیو تشکیل شد که که حتی به سمت اروپای غربی هم رفت و تخمین زده می‌شود که در مجموع این حادثه، دو هزار مورد اضافی سرطان ایجاد کرده باشد.

به مردمی که نزدیگ نیروگاه اتمی بودند، گفته شده است که داخل خانه بمانند. ایا این کار واقعا میزان پرتو را کاهش می‌دهد؟
بله. به خاطر اینکه با این کار خطر بلع مواد آلود یا نشستن ذرات و غبار آلود روی پوست و لباس و مو از بین می‌رود.

طول مدتی که توصیه می‌شود مردم داخل خانه بمانند به نیمه عمر مواد رادیو اکتیو بستگی دارد.

آیا خطر آلودگی غذاها هم وجود دارد؟
انفجار در چهار راکتور ژاپن، ید 131 و سزیوم 137 وارد محیط کرده است. ید، نیمه عمر کمی بیشتر از یک هفته دارد، بنابراین همه سبزیجات و حصولات کشاورزی و حیواناتی که در معرض بوده‌اند، باید از همه مواد زاید در طی چند هفته پاکسازی شوند.

اما سزیوم 137 داستان دیگری دارد، نیمه عمر این ماده، 30 سال است. اما خوشبختانه سزیوم از هوا سنگین‌تر است و احتمال پخش شدنش کم است.

توصیه می‌شود که در حدود چند هفته مردم در مناطق اطراف شیر ننوشند، چرا که ید از طریف شیر می‌تواند مردم را آلوده کند. ید وارد زمین می‌شود و وارد علوفه می‌شود گاوها علوفه را می‌خورند و آن را در شیر تغلیظ می‌کنند.

آیا می‌توان فاصله‌ای تعریف کرد که در دورتر از آن فاصله، مردن خیالشان راحت باشد که ایمن هستند؟
خیلی دشوار است، چون بستگی به جریان‌های وزش باد، نیمه‌عمر مواد و مواد آلوده‌ای دارد که وارد هوا شوند. خوشبختانه فعلا جهت وزش باد طوری است که مواد آلوده را به سمت دریا می‌برد و از شهرهای پرجمعیت ژاپن دور می‌کند.

آیا اثرات برخورد با اشعه، تجمعی است؟
بله. به همین خاطر آستانه سالانه قابل قبول برای مواجهه با اشعه تعریف شده است.

آیا ذرات آلوده می‌توانند از انسان به انسان منتقل شوند؟
بله، به دو صورت. به صورت شابع‌تر، ذراتی آلوده‌ای که به پوست و لباس چسبیده‌اند، در طی تماس فیزیکی می‌توانند از انسانی به انسان دیگر منتقل شوند.

به علاوه انسانی که آلوده شده، از طریق ادرار و خون و عرق هم می‌تواند باعث انتقال اشعه شود.

اگر کسی آلوده شد، باید چه کار کرد؟
نخست باید ذرات و غبار آلود را با شستشو از روی سطح پوست زدود. باید مواظب بود که در حین خروج لباس، ذرات آلوده به روی پوست نروند.

اگر تیروئید مبتلا شود، می‌توان از تجویز یدید پتاسیم، که بعضی از اثرات پرتوها جلوگیری می‌کند، استفاده کرد.

دولت ژاپن 230 هزار واحد یدید را برای احتیاط در مناطق نزدیک نیروگاه فوکوشیما، توزیع کرده است.

پی‌نوشت: در وب‌گردی‌هایم این صفحه جالب را هم پیدا کردم که با رفتن به آن می‌توان در جریان حوادث غیرمترقبه و خطرناک در سراسر جهان از زلزله و فوران آتشفشان گرفته تا حوادث اتمی و طوفان‌ها قرار گرفت. حوادث، روی  نقشه گوگل نمودار هستند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

این عکس پرنده واقعا فتوشاپی نیست و ترکیبی هم نیست و در یک جلسه گرفته شده است!

این عکس شگفت‌انگیز از یک پرنده در حال شگفت‌زده کردن کاربران در اینترنت است و مغز مردم از پردازش آنچه در عکس می‌بینند، ناتوان شده است!اگرچه این یک عکس ویرایش نشده و ترکیبی هم نیست و به صورت روتین با یک بار شات و نوردهی گرفته شده است.…

Fotomat: یادآوری غرفه‌های پردازش عکس دهه 1980 آمریکا که با خودرو از کنار آنها می‌گذشتند و فیلم‌…

در دوران قبل از عکاسی دیجیتال و آپلود آسان عکس‌ها (در این دومی شک دارم که فعلا در ایران ساده باشد!)، یک راه حل جذاب و نوآورانه برای ظاهر کردن فیلم‌های آنالوگ وجود داشت:  Fotomat.در طول دهه 1980، این غرفه‌های پردازش عکس در سراسر آمریکا،…

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…

ریز علی خواجوی فرنگی‌ها: چگونه کیت شلی یک قطار را نجات داد؟

در سال 1901، راه آهن شیکاگو و شمال غربی، پل جدیدی را بر روی رودخانه Des Moines در بون، آیووا، در آمریکا افتتاح کرد. این پل رسماً پل راه‌ بون نام گرفت، اما اما مردم محلی به سرعت به آن لقب پل‌های بالای کیت شلی را دادند، به یادبود بانوی قهرمان…

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
6 نظرات
 1. بنیامین می گوید

  امیدوارم زحمت 50 نفری که در این گروه شرکت داشتند موفق شوند در رسیدن به هدفشون …

 2. 000 می گوید

  دنیا داره همزمان تغییر هایی میکنه زمین وحشی تر شده ژاپن غیر قابل سکونت میشه بعد مردمش مهاجرت میکنن ژاپنو با بمب میترکونن بیماری پخش میشه مردم میمیرند همزمان تو نقاط دیگه حوادثی اتفاق میفته اونقدر زمین الوده میشه که ملت به زیر زمین پناه میبرن بعدشم اونجا باهم درگیر میشن زمین دوباره یه حالی بهشون میده زلزله میاد همشون دفن میشن
  فک کنم ذهنم مریضه دکتر!

 3. مهرداد می گوید

  ممنون از مطلب بسیار مفیدتون
  سایتی رو هم که در پینوشت معرفی کردید بسیار جالبه

 4. niloo می گوید

  just pray for Japanes

 5. فروشگاه اینترنتی ورزشکده می گوید

  خیلی وحشتناکه
  این بد بختا 50 سال پیش هیروشیما رو تجربه کردن
  واقعا مردم جالبی هستن

 6. hamid می گوید

  خدا کنه عمق فاجعه بیشتر نشه.دلم واسه ژاپن میسوزه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5