موزه ملی عراق در نقشه‌های گوگل

10

نویسنده مهمان (پدرام): دنیا مجازی هر روز گسترده‌تر می‌شود، آن چنان که می‌توانید بر روی مبل خانه‌تان بنشینید و در خیابان‌های نیویورک قدم بزنید.

از سال ۲۰۰۷ که اولین بار تماشای مناظر واقعی با Google Maps ممکن شد، تا کنون Street View در بیش از صدها شهر فعال شده. در بعضی مناطق تصاویر HD در اختیار کاربران قرار گرفته یا حتی در بعضی مناطق تصاویر سه‌بعدی! حتی شما می‌توانید در دامنه‌های برفی ویستلر از مناظر برفی همچون اسکی بازان لذت ببرید و یا به زودی در رودخانه آمازون با قایق حرکت کنید و از مناظر کنار رودخانه لذت ببرید و یا به قطب جنوب بروید و از نزدیک پنگوئن‌ها رو تماشا کنید. به جرأت می‌توان گفت که هزاران مکان شگفت‌انگیز در سراسر جهان با این سرویس گوگل در کنار شماست.

ولی در آخرین خبر، موزه بغداد به این لیست بلند بالا پیوسته است. اکنون شما می‌توانید از موزه ملی عراق در بغداد توسط نقشه‌های گوگل بدون هرگونه استرسی بازدید کنید.

این پروژه در اکتبر ۲۰۰۹ آغاز شد، زمانی که تیم Street View فرصت برای دیدار از بغداد و همکاری با این موزه را پیدا کرد. این در واقع اولین کار این گروه برای جمع‌آوری تصاویر یک موزه در مکانی سرپوشیده بود. آنها پیش از این اتومبیل عکسبرداری برای مکان‌های فرهنگی تاریخی داشتند ولی در این مورد شرایط کاملا فرق داشت. آنها برای این کار از یک چرخ‌دستی که به تازگی در آن موقع برای تهیه عکسها از مکان‌های سرپوشیده طراحی شده بود استفاده کردند. البته آنها مطمئن نبودند که در هنگام برگشت به سایت گوگل، تصاویر این چرخ دستی چطور خواهد بود و در واقع بعد از آن بود که آنها از این چرخ‌دستی در پروژه هنری گوگل استفاده کردند.

تیم Street View در سفر اول به بغداد، کار آزمایش چرخ‌دستی و تنظیم GPS و کارهای مقدماتی فنی و تهیه تصاویر اشیاء تاریخی (هر آنچه که امکان تصویر برداری وجود داشت) را انجام دادند. آنها در سفر دوم توانستند با چرخ دستی از سرسرای اصلی موزه عکسبرداری کنند.

آنها همچنین با استفاده از تجهیزات تصویربرداری با رزولوشن بالا امکان مشاهده ۳۶۰درجه اشیاء عتیقه را برای وب سایت موزه فراهم آوردند که در اینجا قابل مشاهده است.

از موارد جالب دیگر، تندیس الهه مادر مربوط به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد، کتیبه‌هایی به خط میخی ( از نخستین نمونه‌های اشکال نوشتن) و چندین نمونه نفیس سفال، مربوط به منطقه خاورمیانه را می‌توان نام برد که این گروه توانسته‌اند از آنها تصویربرداری کنند.

با وجود مسائل امنیتی و محدودیت‌های موزه از جمله حضور حداکثر ۴ ساعت در هر بازدید و تنها یک هفته اقامت در بغداد، آنها توانستند با هزاران عکس به محل کار خود بازگردند.
پردازش تصاویر شامل اتصال عکسها به یکدیگر و تشکیل تصاویر پاناروما (همچون تصاویرStreet View) و همچنین همکاری نزدیک با موزه ملی عراق جهت تهیه عکس‌ها برای وب‌سایت جدید موزه، ماه‌ها به طول انجامید و درنهایت این امکان فراهم شد که کاربران در هرنقطه از جهان به سالن نمایشگاه این موزه سفر کنند و در مورد فرهنگ عراق از طریق این مجموعه ارزشمند اطلاعات کسب کنند.

برای کسانی که علاقمند به تماشای این موزه تا قبل از بازگشایی رسمی آن (اواخر سال جاری میلادی) هستند پیشنهاد میکنم که با رفتن به گالری Street View و یا از طریق وب‌سایت اصلی موزه با یک تور مجازی به موزه بغداد سفر کنند.

 
10 نظرات
 1. آقای باهوش (BriskGent) می گوید

  خیلی عالیه ! بعد یه سوال ، شما می دونید این استریت ویوها کی به ایران میرسند ؟!

  1. آقای باهوش (BriskGent) می گوید

   شایدم رسیده ؟!

 2. امیر می گوید

  جالب بود

 3. وب بازار می گوید

  یاد نقش برجسته های تخت جمشید افتادم

 4. night می گوید

  salam shabihe perspolis khodemone ba tashakor

 5. Masoud می گوید

  Moteshaker!

 6. saman می گوید

  بسیار جالب بود

 7. مانی می گوید

  امیدوارم روزی بتوانیم با این سرویس ری هم به موزه های ایرانی بزنیم.

 8. حسين روحاني می گوید

  همانطور که قبلا اشاره شد کاش از سراسر دنیا دعوت به همکاری میشد که عکسهائی که بازدیدکننده گان گرفته ودارند از سالهای ۱۹۲۰ ببعد در اختیار همگان بگذارند تا مورد استفاده کاربران دنیا گردد -با تشکر

 9. mehdi می گوید

  بیچاره عراق!خیلی چیزها داره که نداره!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.