فناوری چاپ سه‌بعدی، دوست هنرمندان

7

در پنج سال اخیر فناوری‌ها، نرم‌افزارها و مواد خامی که با استفاده از آنها بتوان چاپ سه‌بعدی انجام داد، پیشرفت زیادی کرده‌اند و در سال‌های پیش رو باید شاهد پیدایش نوع خاصی از هنر باشیم که در آن هنرمندان رها از دشواری‌های تکنیکی، حجم‌های مورد نظر و هر آنچه را که در ذهن دارند، به وجود آورند.

«جاشوآ هارکر» یکی از این هنرمندان است، او که بیست سال از عمر خود را صرف ایجاد سبک خاصی از حجم‌سازی کرده است، دشواری عمده‌ای داشت، این دشواری، ناممکن بودن ایجاد این احجام با استفاده از شیوه‌های معمول بود.

اما همان طور که گفته شد، فناوری بسیاری از مشکلات را در سال‌های اخیر حل کرده است، مثلا او جمجمه‌های بسیار زیبایی با اندازه‌های مختلف می‌تواند چاپ کند که قیمت آنها بر جسب اندازه از ۵۰ تا ۲۵۰ دلار متغیر است.

این جمجمه‌های با استفاده از نرم‌افزار CAD و با استفاده از حکاکی انتخابی لیزر بر ماده‌ای به نام پلی‌آمید ایجاد می‌شوند.

منبع: wired

   
7 نظرات
 1. meha می گوید

  چقدر ظریف!!!
  نمونه ی این کار رو روی تخم مرغ هم انجام دادن؟ یا اون یه جور دیگه ست؟

 2. آرمان می گوید

  واقعاً تحسین برانگیزه. بعضی از فناوری های جدید رو میشه به ذهن قبولوند اما بعضی های دیگه مثل این یکی واقعاً غیر قابل تصورن.

 3. علیرضا می گوید

  خیلی پیشرفت بزرگیه و مثلا HP عرضه چاپگرهای سه‌بعدی خود را در بازار آغاز کرد. این چاپگر ۱۷هزار دلاری می‌تواند طراحی CAD را با استفاده از پلاستیک مذاب به نمونه یکپارچه سه‌بعدی تبدیل کند.

 4. سینا می گوید

  http://www.youtube.com/watch?v=Rtn3sJUiT5g
  گزارش بی بی سی فارسی در همین رابطه

 5. بهزاد می گوید

  سلام.
  لازم نبود از هنرمندان خارجی اسم ببرید. اینجا توی کشور خودمون شرکتی هست که داره کارهای هنری از این دست انجام میده. حتی متوجه شدم که چند تا از مجسمه های توی شهر تهران (چند تا اسب) و یک سری از کارهای بزرگ دیگه رو اونها انجام دادن. نقشه برجسته استانها، تهران و ایران نیز از کارهای اختصاصی اونهاست که فقط ایران و آمریکا این کار رو انجام میدن. آدرس سایتشون هم هست
  http://gostarepars.com/

 6. نرم افزار حسابداری می گوید

  تحولی جدید و جالب است.

 7. محمد مدرس می گوید

  البته این فناوری خیلی جدید نیست ولی اون روز زیاد دور نیس که هر هنرمندی یک پرینتر سه بعدی داشته باشه.
  این هم لینک یکی از کارهای خودم با این فناوری:
  http://3mm.cgsociety.org/gallery/985328
  http://features.cgsociety.org/newgallerycrits/g71/40671/40671_1307543043_large.jpg

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.