روبات بالداری که پرده از راز پرواز جانداران نخستین برداشت

13

دو تئوری عمده در مورد پرواز جانداران نخستین وجود دارد، بر اساس یکی از آنها نخستین جاندارنی که پرواز کردند، آنهایی بودند که از درخت‌ها بالا می‌رفتند و بر روی آنها زندگی می‌کردند، این جانداران در سیر تکامل دارای بال‌های ابتدایی شدند که به آنها اجازه پریدن و سر خوردن روی هوا Glide می‌داد.

اما بر اساس تئوری دوم، جانداران نخستینی که روی زمین بودند برای اینکه نیاز داشتند از روی موانع سر راهشان بپردند، به تدریج تکامل پیدا کردند و پرنده شدند.

کدام یک از این تئوری‌ها درست است؟

دو مهندس داشگاه کالیفرنیا، با تغییراتی در یک روبات ۲۶ گرمی شش پا به نام DASH، آن را به بال‌هایی مجهز کردند. سپس روی این روبات آزمایش کردند و متوجه شدند وقتی روبات بالدار می‌خواهد از روی زمین بلند شود، بال تنها ۹۰ درصد بر سرعت حرکت آن می‌افزاید که برای پرواز کافی نیست، اما وقتی روبات را از روی یک ارتفاع سر دادند، حتی اگر بال‌های تنظیم هم نبودند، روبات تا مصافت قابل توجهی توانست پرواز کند.

این آزمایش نشان می‌دهد که چگونه روبات‌هایی که با الهام از طبیعت ساخته شده‌اند، می‌توانند به سؤالات ما در مورد نحوه تکامل حیات پاسخ بدهند. البته خود روبات هم بسیار جالب است، ویدئوی آن را می‌توانید در منبع این مقاله ببینید.

منبع: sciencemag

   
13 نظرات
 1. نیما می گوید

  چقدر جالبه

 2. افشین می گوید

  سلام

  موضوع قابل طرح این نیست که اولین موجودات چطوری پرواز کردند. صحت اصل تئوری تکامل (فرگشت) در حال حاضر با چالش های بسیار جدی روبروست. این یک نوع رویکرد کاملا غیر علمی است که صحت این تئوری را یک پیش فرض بدیهی در نظر بگیریم و بعد یک مسئله را در حوزه آن مطرح کنیم و با استناد به یک آزمایش ساده که نتیجه آن بسیار بدیهی می نماید آن را حل کنیم!
  تئوری تکامل در روزگاری نه چندان دور موجب شرمساری هر دانشمندی خواهد شد که زمانی آن را درست می پنداشته.

  1. احمد ک می گوید

   ببخشید.کدوم تءوری؟؟داروین . اوپارین (نظریه حیات)؟؟؟روشنمان بفرمایید.

  2. عرفان خسروی می گوید

   من دوست دارم شواهدی را که باعث‌شده شما نظریه تکامل را اشتباه بدانید، بشنوم. با سپاس.

 3. sima می گوید

  مطلب مختصر جالبی بود،
  اما خواااااااااااااااااهش میکنم تو این وانفسای املای فارسی حداقل شما دیگه غلط املایی نداشته باشین.
  مصافت

 4. saman می گوید

  عجب! این همون دورخیز کردن خودمونه دیگه

 5. هوخشتره می گوید

  در جواب فرمایشات آفشین:
  این خاصیت علم است که هر تیوری با آمدن تیوری جدید به راحتی جایگزین می شود و هیچ دانشمندی هم از باور به تیوری قبلی شرمگین نخواهد شد مگر اینکه دانشمند نباشد و اعتقادمند باشد که در این صورت بر اعتقادات خود پافشاری خواهد کرد. در بین همه دانشمندان و اعتقاد مندان افرادی هم مثل شما هستند که از قدرت پیش گویی برخوردارند و آینده علم بشری را اینگونه با قاطعیت پیش بینی می کنند و آنها را رمال خوانند!

  1. khazan می گوید

   خوشمان امد.نخوانده می کوبندش .او فقط چیزی را که می دید میگفت . ……………..

 6. امیر می گوید

  کاش ویدیو منبع هم به اشتراک می گذاشتید .. ممنون

 7. عرفان خسروی می گوید

  دکتر جان، بعد از مدت‌ها دوباره خیلی خوش‌حالم کردی. پایان‌نامه من هم در همین موضوع بود (تکامل بیومکانیک اندام حرکتی خزندگان به سمت پرواز) و اتفاقاً یکی از کارهایی که کرده‌بودم، همکاری در ساخت اورنیتوپتر (روبات پرنده‌ای که بال‌می‌زند) با بچه‌های هوافضای شریف بود (منتها ما جزئیات عملکرد اورنیتوپتر را منتشر نکردیم).
  نکته جالبی که در این میان وجود دارد، یک‌جور دعوای علمی میان دو گروه از زیست‌شناسان/دیرینه‌شناسان تکاملی است، و آن این‌که می‌بینیم چه‌طور دانشمندان علاقه‌دارند (بدون این‌که خودشان را لو بدهند) حرف‌های غیرمستدل و بی‌ربط بزنند.
  ماجرا این است که در دهه نود سده پیش یک جبهه، معتقد به تکامل پرندگان از دایناسورها بودند (جبهه بزرگ‌تر) و یک جبهه اقلیت هم مخالف این نظریه بودند و می‌گفتند پرندگان از نسل خزندگانی دیگر (مثلاً خزندگان درخت‌زی کوچک) تکامل یافته‌اند. جبهه بزرگ‌تر، چون قائل به تکامل دایناسور–>پرنده بودند، می‌گفتند پرواز از روی زمین تکامل یافته، و گروه دوم چون قائل به تکامل خزندگان درخت‌زی–>پرنده بودند، می‌گفتند پرواز با سرخوردن از شاخه درختان شروع‌شده‌است. این دعواها وقتی پایان‌گرفت که سنگواره دایناسوری به نام Microraptor کشف‌شد که اولاً برمبنای ویژگی‌های بسیاری، درخت‌زی بود (تقریباً به اندازه یک کلاغ) و ثانیاً نه تنها روی دست‌هایش، بلکه روی پاهایش شاه‌پرهای نامتقارن (یعنی به‌دردبخور برای پرواز) داشت. نظریه مقبول اکنون این‌بود: پرندگان، از نسل دایناسورها هستند (موافق نظر جبهه بزرگ‌تر) اما پرواز از روی درخت تکامل‌یافته (موافق نظر جبهه کوچک‌تر) و مشکل هر دو گروه، پافشاری بر این‌بود که «دایناسورها نمی‌توانند درخت‌زی بوده‌باشند». کسانی که مخالف نظریه تکامل هستند، معمولاً چنین موضوعاتی را دست‌آویز می‌کنند تا این نظریه را زیرسؤال ببرند، اما دقت‌نمی‌کنند، تکامل یک «نظریه» است و اولاً «قانون اثبات‌شده» نیست، و ثانیاً برای رد یک نظریه باید «شاهد یا مثال نقض قطعی» آورد. متأسفانه یا خوش‌بختانه تاکنون کسی مثال نقضی از تکامل به‌صورت مستند و مستدل و مشهود ارائه‌نکرده‌است.
  پ.ن. اگر دوست‌داشتید، می‌توانید پایان‌نامه من را در سایت‌ام ببینید و بخوانید.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   خیلی از کامنت ارزشمند شما ممنونم. لطف کردید.

   1. عرفان خسروی می گوید

    قربان شما. این هم پیوند پایان‌نامه من است (در سایتم پیوندی به سایت isuu وجود داشت ولی من تکنولوژی گوگلی را بیش‌تر دوست‌دارم).

    https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxlcmZwdWJ8Z3g6NWQzZDIyYjA5NWQzYjJjNw&pli=1

 8. احمد ک می گوید

  هدف خلقت جهان همین تکامل است.بابا جان کمی مثنوی بخوانید .تمام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.