بهترین عکس‌های علمی تاریخ از دید نشریه لایف

10

زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، ستاره‌شناسی و به صورت کلی، همه اشکال دانش، روش‌هایی برای مشاهده جهان هستی در اختیار ما قرار می‌دهند، این روش‌ها به صورت پیوسته راه تکامل را می‌پیمایند.

نشریه لایف به مناسبت 75 سالگی خود، 37 عکس برتر مرتبط با دانش و فناوری را انتخاب کرده است که در زیر، بیست عدد از آنها را با هم مرور می‌کنیم.

این عکس‌ها از جهتی ممکن است فقط سرگرم‌کننده به نظر برسند، اما از زاویه دید دیگری هم می‌توان به آنها نگاه کرد، این عکس‌های نمایانگر دهه‌ها تلاش و نوآوری و صرف انرژی از سوی صاحبان صنایع، دولت‌ها و دانشمندان برای ارتقای سطح علمی بشر هستند. در عین حال تصور اینکه در سال‌های دهه 30 و 40 میلادی در قرن بیستم، در شرایطی که ممالک جهان سومی در فقر و جهالت سر می‌کردند، چنان تلاش‌ها و پیشرفت‌هایی انجام می‌شد، شخصا برای من جالب بود.

1- جیمز واتسون، زیست‌شناسی و دانشمند ژنتیک پیشگام، در حال بررسی مدل DNA در سال 1957

2- ادوین پاول هابل (1889 تا 1953) در میسوری به دنیا آمد، از میان کشفیات او می‌توان به قانون هابل اشاره کرد که بر اساس آن هر چه کهکشانی از ما دورتر باشد، سرعت دور شدنش از ما بیشتر است. ادعای او مبنی بر انبساط دنیا با سرعت رو به فزونی، در بنا نهادن تئوری «انفجار بزرگ» به ما کمک کرد.
در این عکس سیاه و سفید، او را در حال کار با یک تلسکوپ 100 اینچی‌ای در کالیفرنیا می‌بینیم.

3- این عکس که روجلد لایف در آوریل سال 1965 شد، هنوز هم دیدنی و تکان‌دهنده است، این عکس را یک عکاس سوئدی به نام «لنارت نیلسون» گرفت و یک جنین 18 هفته‌ای را داخل کیسه آمنتیوتیک نشان می‌دهد. لایف آن موقع در معرفی این عکس نوشت: «این عکس، نخستین پرتره‌ای است که از یک جنین زنده داخل شکم مادر گرفته شده است.»

4- این عکس زیبا در سال 1957 با تکنیک نوردهی طولانی گرفته شده است و مسیر یک هلیکوپتر سیکورسکی S-51 را در حال فرود آمدن نشان می‌دهد.

5- در بعضی از کتاب‌ها از جمله در رمان «چشم گربه» مارگارت اتوود خوانده بودم که کودکانی که مبتلا به فلج اطفال می‌شدند را در ریه‌های آهنی قرار می‌دادند. اما نمی‌دانستم این ریه‌های اهنی واقعا چه چیزی هستند.

در این عکس پرستاران را در جال قرار دادن 4 بیمار مبتلا به فلج اطفال در بسترشان در سال 1938 می‌بینید، این دستگاه طوری طراحی شده بود که با کم و زیاد کردن فشار هوا، ریه‌ها را منقبش و منبسط کند تا در دوره حاد بیماری که عضلات قفسه سینه درگیر می‌شوند، آنها قادر به تنفس باشند. در آن زمان به این دستگاه‌ها ریه‌های آهنی یا رسپیراتورهای تانکی گفته می‌شد.

دیدن این عکس و مقایسه آن با رسپیراتورهای مدرن امروزی می‌تواند نمایانگر پیشرفت‌های انجام شده در این هفتاد سال باشد.

6- این عکس در شماره 10 مارس سال 1961 به چاپ رسیده بود و مشتی از وسایل ریز الکترونیکی را نشان می‌داد، در آن شماره پیشبینی شده بود که در طی یک یا دو دهه، این وسایل به دستگاه‌های تلویزیون راه یابند  خبری از سیم‌ها و لوله‌ها نباشد.

7- یک دانشمند برای نشان دادن قدرت سایکلوترون، معلق ماندن چکشی را در آن به نمایش می‌گذارد. عکس در آزمایشگاه دانشگاه کلمبیا در نیویورک در سال 1948 گرفته شده است.

8- این عکس که گرد و غبار ناشی از یک آزمایش اتمی را از فاصله هفت مایلی نشان می‌دهند در سال 1953 گرفته شده است.

9- یک جلسه گروهی مدیتیشن در سال 1972، شرکت‌کنندگان برای تمرکز بیشتر چشم‌هایشان را با توپ پینگ پنگ پوشانده‌اند!

10- در این عکس جالب، جورج دبورد را می‌بینیم، او که مورد پیوند قلب قرار گرفته به قلب اصلی خود می‌نگرد!

11- هزاران عکس از پرتاب آپولو یازده، سفینه‌ای که برای اولین بار انسان‌ها را به ماه برد، گرفته شده است، اما فقط عکاس نشریه لایف -رالف مورس- بخت و اعتبار آن را داشت که از این زاویه با استفاده از نصب دوربینی در بالای جایگاه پرتاب، عکسی بگیرد.

12- در این عکس برای نشان دادن تأثیرات زیان‌آور سیگار، عکسی از مردی گرفته شده است که جریان خون دستش مختل شده است.

13- عکاس لایف -آلفرد آیشنستاد- عکس‌های زیادی از چهره‌های مشهور دنیا در قرن بیستم مثل مریلین مونرو یا سوفیا لورن گرفت، اما این عکس از اینشتین، بیش از همه معروف شد.

14- تصویر میز و اتاق کار آشفته اینشتین در سال 1955 که توسط رالف مورس گرفته شد، بسیار معروف است و از سوی دیگر برای شماری از ماها دست‌آویزی برای گریز از مرتب کردن اتاق‌هایمان است!

15- در اینجا عکسی از رئیس و مؤسس شرکا پولاروید -ادوین لند– را در حال نشان دادن عکس فوری 60 ثانیه‌ای‌اش در سال 1963 می‌بینید. ادوین لند، شخصی است که الهام‌بخش بسیاری از کارآفرینان و خلاقان سال‌های بعد، از جمله استیو جابز شد.

16- در این عکس که در شماره 17 اکتبر سال 1960 به چاپ رسید، کابل‌های نوری نشان داده است.

17- این عکس از «جو کیتینجر» گرفته شده است، این خلبان نیروی هوایی، در آگوست سال 1960 با بالون هلیومی به ارتفاع 19 مایلی صعود کرد و بعد به پایین پرید. سقوط آزاد او چهار دقیقه و 16 ثانیه طوال کشید و در جریان آن او دمای منفی 100 درجه فارنهایت را تجربه کرد. او در جریان سقوط آزاد، تا قبل از باز کردن چترش، به سرعت نزدیک به سرعت صوت رسید. جالب است بدانید که رکورد او هنوز شکسته نشده است.

18- این عکس در شماره شش دسامبر سال 1954 گرفته شده و طرح ویژه نور را روی صورت و شانه یک خلبان نشان می‌هد. به منظور طراحی یک کلاه ایمنی که به خوبی با ابعاد سر خلبان جور باشد، این نورها به صورت وی تابانیده شده بود.

19- سال 1936: خطوط عظیم انتقال آب که به منظور انحراف موقتی مسیر رود میسوری در جریان سدسازی روی آن ساخته شده

20- هوارد هیوز -خلبان، فیلمساز و سرمایه‌دار معروف آمریکایی- در داخل یک هواپیما با قابلیت فرود و برخاستن از سطح دریا در سال 1947. به واسطه فیلمی که مارتین اسکورسیزی در سال 2004 بر اساس داستان زندگی او نوشت، با هوارد هیوز آشنا هستیم. در این فیلم لئوناردو دی‌کاپریو نقش هیوز را بازی می‌کرد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تصور کنید اگر این مکان‌های مشهور اصلا ساخته نمی‌شدند، منظره پیرامونی آنها چطور می‌شد؟

ساختمان‌های مشهور و بناهای زیبا یا کاربردی عظیم، شهرتی برای منطقه خود به ارمغان می‌آورند و سیل گردشگران را سرازیر می‌کنند و حتی پایشان به کرات به دنیای ادبیات و سینما هم باز می‌شود و باز بر شهرت مکان می‌افزایند.به همین خاطر است که ساختن…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…

عکس های هوایی تام هگن از باغ های زیتون اسپانیا – الگوهای زیبای مواج و سنت‌های قدیمی

به مدت هزاران سال، اسپانیا به دلیل آب و هوای مدیترانه‌ای، تابستان‌های طولانی و گرم و دمای معتدل زمستانی، در تولید زیتون پیشرو بوده است. میوه‌های زیتون که در آب نمک نگهداری می‌شوند و یا آسیاب می‌شوند تا روغن‌های طبیعی از آنها استخراج شوند،…

جورج اسپنسر میلت: مرگ دردناک به خاطر فرار از بوسیده شدن!

جورج اسپنسر میلت یک پسر 15 ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال 1909 کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
10 نظرات
 1. dr.shahramn می گوید

  یکی از اون پست های خیلی خوب بود . مرسی

 2. محبوبه می گوید

  مرسی دکتر، فوق العاده بودن!

 3. محمد سلطانی می گوید

  خیلی خوب و جالب!!! مختصرو مفید
  موفق باشید

 4. saman می گوید

  پست بسیار جالب و جالبی بود – ممنون

 5. مرسده می گوید

  من این پستو ندیده بودم!

  میخکوب کننده بود
  پستی بود که ممکنه ادم خیلی وقتا بهش فکر کنه (مثل پست هنریتا لکس)، به تک تک عکساش

  سپاس، بینهایت

 6. reza می گوید

  اتفاقی باهاتون آشنا شدم . نمیشناسمتون .هر کی هستی خیلی باحالی .

 7. مسعود زمانی می گوید

  بسیار لذت بردم… ممنون از شما

 8. سارا می گوید

  یلی جالب و به درد بخور( البته برای من) بود . مرسی

 9. Mahdi می گوید

  به نام یزدان بخشاینده بخشا
  نه آمریکا به ماه رفته و نه هیچ کس دیگه‌ای
  سالها طول می‌کشه که انسان بتونه روی ماه گام بگذاره
  یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَن تَنفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانفُذُوا لَا تَنفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ ﴿الرحمن: ٣٣﴾
  ای گروه جن و انس! اگر می‌توانید از کناره‌های آسمان‌ها و زمین رخنه کنید، پس رخنه نمی‌کنید مگر به نیرویی!
  آدم فضایی‌ها که واقعی هم هستند گروهی از جن هستند
  کناره‌های آسمان‌ها و زمین هم به اتمسفرها و لایه‌هایی که داخل سیارات یا در فضا و یا آسمان‌های هفت‌گانه (که بشر تنها یک آسمانش را شناخته و فکر می‌کند همان یک آسمان کل جهان هستی هست! و جهان مثل تخم‌مرغ‌های تو در تو هستند به تعداد هفت‌تا که پوسته هر تخم مرغ آسمان بعدی هستند)
  رخنه کردن یا نفوذ هم به معنای شکافتن چیزی و عبور از آن به سوی دیگر هست
  سلطان هم قدرتی بزرگ هست که بر چیز دیگری غلبه کند و آن را مهار کند
  بشر اگر توانست از این لایه‌های پنهان عبور کند و آنها را بشکافد و سالم به آن ور برود توانسته است به ماه هم سفر کند
  و من امیدوارم ما ایرانیها بتوانیم به این سلطان دست پیدا کنیم و پا به آسمان‌های دیگرهم بگذاریم

 10. maryam می گوید

  سلام مطالب و عکس ها خیلیییییییییییییییییییییییی عالی وقشنگ بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.