فایل‌سونیک هم به سرنوشت مگاآپلود مبتلا می‌شود؟ چرایی و چگونگی نقض کپی‌رایت

28

این روزها در اینترنت نام کیم اشمیتز ملقب به کیم دات کام، بسیار مشهور شده است، در شرایطی که کیم در بالای فهرست FBI به خاطر دزدی محتوای دیجیتالی مشمول کپی‌رایت قرار داشت، او مدت‌ها به مجموعه سایت‌ها و شبه‌امپراطوری که درست کرده بود، دلخوش بود و آنقدر فراغت داشت که بنشیند و گیم بازی کند و حتی بازیکن شماره یک در بازی چندنفره Call of Duty Modern Warfare 3 شود! (+)

اما کیم دات کام با این همه مهارت در کشتن مجازی در بازی Call of Duty، در نهایت گرفتار شد، رقبای او هم این روزها در امان نیستند.

مطابق خبر جدیدی که سایت TorrentFreak منتشر کرده است، بعد از بسته شدن مگاآپلود و دستگیر شدن صاحبانش، مسئولان فایل‌سونیک از بیم مبتلا شدن به سرنوشت مشابه، دست به اقداماتی جدی زده‌اند، مثلا دیگر سیاست تشویقی را در مورد کاربرانی که فایل‌های با میزان بالای محبوبیت و دانلود ارسال می‌کنند، دنبال نمی‌کنند و پولی به این اعضا پرداخت نخواهند کرد. در اقدامی جدی‌تر آنها امکان اشتراک فایل را بین اعضا از بین برده‌اند و دیگر هر کس می‌تواند فقط فایل‌هایی را که خوش آپلود کرده، دانلود کند!

این اقدام پیشگیرانه فایل‌سونیک منجر به این شده است که ناگهان میلیون‌ها لینک دانلودی که در سایت‌های دانلود گذاشته شده بودند، نامعتبر و شکسته شوند، دست‌‌کم به صورت موقت.

فایل‌سونیک در میان ۱۰ سایت برتر اشتراک فایل دنیا قرار دارد و در ماه ۲۵۰ میلیون مرور صفحه دارد. مانند مگاآپلود، به نظر می‌رسد که فایل‌سونیک هم در هنگ‌کنک شکل گرفته باشد، از آنجا که مسئولان هنگ‌کنگی در مورد مگاآپلود با آمریکایی‌ها همکاری کردند که در نهایت منجر به دستگیری کیم دات کام شد، مسئولان فایل‌سونیک بیم دارند که وضعیت مشابعی گریبان آنها را هم بگیرد. گمان می‌رود که فایل‌سونیک تعدادی سرور در آمریکا هم داشته باشد.

این در حالی است که در ماه دسامبر، فایل‌سونیک با یک سرویس تعیین هویت محتوای فایل‌ها به نام Vobile شروع به همکاری کرده بود تا فایل‌هایش از لحاظ دارا نبودن محتوای کپی‌رایتی چک شود، اما ما چیزی حاکی از عملی شدن این سیستم کنترل فایل مشاهده نکرده بودیم.

اتفاقاقی که اخیرا رخ داده، محدود به مگاآپلود و فایل‌سونیک نخواهند ماند و ترس عمومی را در بین دارندگان سایت‌های اشتراک فایل باعث شده است.


تخمین زده می‌شود که ۲۴ درصد ترافیک اینترنت صرف دانلود و جابجایی محتواهای دزدی شود. این محتوا از سه طریق عمده به دست کاربران اینترنت می‌افتد:

۱- بیت‌تورنت: ماهانه ۲۵۰ میلیون آپلود و دانلود از بیت‌تورنت صورت می‌گیرد.

۲- این روزها خبرهای زیادی در مورد سایت‌های اشتراک فایلی مثل مگاآپلود و فایل‌سونیک که به آنها اصطلاحا cyberlockerها گفته می‌شود، می‌خوانیم، این سایت‌ها پنج درصد کل ترافیک اینترنت را در دست دارند. ۵۰۰ میلون نفر در ماه از این سایت‌ها بازدید می‌کنند.

در شرایطی که تیراژ کل روزنامه‌های آمریکا در ماه، ۱۱۰ میلیون شماره است، تعداد موارد دانلود و آپلود فقط در مگاآپلود ۹۳ میلیون مورد بود.

۳- استریم غیرقانونی محتواهای کپی‌رایتی: که ۱.۴ درصد ترافیک کل اینترنت را سبب می‌شود.

مکانیسم فعلی برخورد با نقش کپی‌رایت در اینترنت، وضع قانون – شکایت و برخورد با سایت‌های و سرویس‌ها متخلف است، اما از آنجا که اینترنت ماهیت نامتمرکز دارد و در مورد بیت‌تورنت اصلا سرور مرکزی‌ای وجود ندارد و همچنین به خاطر آستانه تحمل متفاوت کشورهای مختلف در مقابل سایت‌های cyberlocker، پیشبینی نمی‌شود که موج جدید برخورد با دانلود و آپلود محتواهای کپی‌رایتی به نتیجه بیانجامد و صرفا مدتی باعث محدود شدن عرصه بر سایت‌های سایبرلاکر خواهد شد.

بنابراین انتظار نمی‌رود که قانون HADOPI فرانسه یا SOPA/PIPA به نتیجه‌ای مثبتی در زمینه محافظت از کپی‌رایت دست یابند، به علاوه بسیاری گمان می‌کنند که تنها اثر این سه قانون که اتفاقا هر سه دارای نقایص زیادی هستند، در نهایت متضرر شدن کسانی باشد که اصلا نیت نقض کپی‌رایت ندارند و امکان تعمیم و سوء استفاده این سه قانون وجود دارد.

به دو نمودار زیر نگاه کنید، این دو نمودار، میزان مصرف پنهای باند اینترنت را در اروپا و آمریکا نشان می‌دهند، با مقایسه این دو نمودار درمی‌یابید که آمریکایی‌ها به همان میزان که اروپایی‌ها از بیت‌تورنت استفاده می‌کنند، عادت دارند که به صورت قانونی از نت‌فلیکس فیلم، شوی تلویزیونی و ویدئو تماشا کنند.

مواردی که برشمردم و نمودارهای بالا این مطلب را در ذهن القا می‌کنند که برای جلوگیری از نقض کپی‌رایت شاید مؤثرترین اقدام، پیشنهاد آلترناتیوهای تجاری قانونی با شرایط خوب به کاربران اینترنت باشد. در این صورت است که کاربر حق نتخاب بین دانلود غیرقانونی و دانلود با قیمت منصفانه و امکانات خوب، خواهد داشت.

نت‌فلیکس می‌تواند به طور مؤثری از دانلود غیرقانونی فیلم، شوی تلویزیونی و موسیقی حلوگیری کند، آی‌تونز و BBC iPlayer هم در این زمینه مؤثرند.

منبع این قسمت نوشته


تا اینجا از دید یک کاربر جهانی به قضیه نگاه کردیم، اما در ایران چطور؟ آیا می‌توانیم همین گزاره‌ها را در مورد ایران درست بدانیم؟

اصلی‌ترین مواردی که باعث می‌شود کاربر ایرانی به نقض کپی‌رایت روی بیاورد را من در موارد زیر خلاصه می‌کنم:

– تفاوت بسیار زیاد درآمد متوسط یک ایرانی با یک اروپایی و آمریکایی

– سرعت پایین اینترنت که مثلا به ما امکان نمی‌دهد که از نت‌فلیکس یا محتواهای جاری استفاده کنیم. (من همیشه ویدئوهای یوتیوب را دانلود می‌کنم، تا حالا خیلی کم پیش آمده که بتوانم ویدئویی را به صورت جاری ببینم!)

– مشکل در پرداخت اینترنتی

– نبود دانش پایه‌ای کاربری اینترنت

– علاقه‌مند نبودن شرکت‌های تهیه و پخش فیلم و موسیقی و ناشران به برپایی سرویس‌های بومی دانلود قانونی آثار

– نبود فرهنگ‌سازی مناسب

بعضی‌ها عادت به سرزنش کاربرانی دارند که از روی ناچاری دانلود می‌کنند، نگاه آنها غالبا از بالا به پایین است و سعی نمی‌کنند که خود را جای کاربر مورد نظر و تنگنایی که او در آن گرفتار است، بگذارند.

تجربه شخصی من از خرید قانونی کتاب از کیندل و اپلیکیشن از آی‌تونز، بسیار لذت‌بخش بود، هر چند با دشواری و دردسر فراوان ممکن شد، اما در شرایطی که خود من به خاطر برخی از مشکلاتی که برشمردم باید اعتراف کنم که نمی‌توانم همیشه این روند را ادامه دهم، آیا می‌توان انتظار داشت کاربری با سطح درآمد کم، دانش محدود از اینترنت و سرعت اینترنت پایین و آن هم  با سطح دسترسی محدود شده، دغدغه رعایت کپی‌رایت چه در مورد محتواهای کپی‌رایت داخلی و چه خارجی داشته باشد؟

   
28 نظرات
 1. سینا می گوید

  من الان چند روزه که از رپیدشر هم نمیتونم چیزی دانلود کنمـا :-s

 2. patriot می گوید

  این نیز بگذرد!

  یه راهی همیشه هست.نگران نباشید.

 3. saeed می گوید

  اگر این قانون توی ایران اجرا می شد خیلی جالب می شد
  فکر کنم تموم آپلودسنترا تعطیل می شدن
  حتی خیلی از سایتا

 4. رامین می گوید

  دکترجون اینی که عکسشو گذاشتید شوهر آلیشیا کی بوده؟ به قیافش نمیخوره آخه

 5. hassan می گوید

  سلام خسته نباشی دکتر مقاله جالبی بود
  من هم با شما موافقم که سطح درآمد متوسط یک ایرانی بسیار پایینتر از یک اروپایی و آمریکایی هست . درضمن باید به ارزش ریال در مقابل دلار هم توجه کنیم که الان هر یک دلار ، بیست هزار ریال (دو هزار تومان) هست . به فرض مثال اگر ما الان بخواهیم یک بازی ۵ دلاری از App store دانلود کنیم به پول ایران باید ۱۰ هزار تومان پرداخت کنیم که به نظر من اصلا قیمت معقولانه ای برای یک بازی موبایل نیست.
  باتشکر
  در آخر میخواستم اگه میشه یک مقاله هم در مورد سایت کلیکی مثل ten dollar یا fineptc و ….. بزارید.
  باتشکر از زحمات شما

  1. Saeed می گوید

   کسی شما را مجبور نکرده که حتما با این بازی ها سرگرم شوید ، اینکه دوست دارید لذت ببرید دلیل می شود که دزدی کنید ؟!

 6. آوا می گوید

  تجربه شخصی من از خرید قانونی کتاب از کیندل و اپلیکیشن از آی‌تونز، بسیار لذت‌بخش بود، هر چند با دشواری و دردسر فراوان ممکن شد، اما در شرایطی که خود من به خاطر برخی از مشکلاتی که برشمردم باید اعتراف کنم که نمی‌توانم همیشه این روند را ادامه دهم، آیا می‌توان انتظار داشت کاربری با سطح درآمد کم، دانش محدود از اینترنت و سرعت اینترنت پایین و آن هم با سطح دسترسی محدود شده، دغدغه رعایت کپی‌رایت چه در مورد محتواهای کپی‌رایت داخلی و چه خارجی داشته باشد؟
  ” بابا پول دار
  بابا دانشمند
  بابا مایه دار
  بابا ویزا دار
  بابا مستر دار
  گرین هم داری ؟

  1. malignant می گوید

   برای خرید app های آیفون نیازی به green card و yellow و .. نیست خواهر من.
   شما یه گیفت کارت میخری.همین
   تو ایران هم خیلی ها قانونی خرید میکنن.

  2. bayat می گوید

   نکته‌سنجی بعضی دوستان واقعا جالبه. اول صبحی کلی خندیدم.

 7. امیر علی می گوید

  فایل سرو هم تمام فایل ها رو پاک کرده

 8. saman می گوید

  خدا کنه فعلا به همینا بسنده کنن!

 9. مهدی می گوید

  جواب من کاربری که تازه اکانت ۳ ماه خریدم رو کی می خواد بده ؟!

 10. حامد می گوید

  این مساله کپی رایت واقعاً مساله ای غیر قابل درک برای ما ایرانی هاست. به نظر من فرهنگ دانلود غیر قانونی انقدر توی ایرانی ها جا افتاده که حتی اگه به یه کشور دیگه هم برن باز هم بخش زیادی از دیتاهاشون رو به صورت غیر قانونی دانلود می کنند!
  اما به هر حال خرید قانونی هم لذت خودش رو داره. اما مشکل اینجاست که نمی تونی خیلی روی این حساب کنی که اگه امسال مثلاً یه ویندوز رجیستر شده رو خریدی، سال بعد هم هم چنان بتونی این خرید رو انجام بدی. بنابراین خیلی ها ترجیح می دن که غیر قانونی خرید رو انجام بدن…

 11. farzad می گوید

  The whole of this weblog is copying of what other people have made or illustrated! so it’s hilarious that you’re talking about the “نبود فرهنگ‌سازی مناسب” !!

 12. آیدین می گوید

  ممنون از مقاله.
  خیلی دوست دارم که نظرات بیشتری در اینجا مطرح بشه. به نظر من رعایت نکردن کپی رایت فارغ از مشکلات مالی و تحریم و … بیشتر شبیه عادت می باشد. به عنوان مثال شما را به سال های دور می برم، زمانی که کسی پولی برای آنتی ویروس نمی داد. ولی با گذشت زمان، تجربه های خوب و ارزان شدن محصولات توسط سازندگان آن باعث شد که این روزها عده بیشتری نسخه اصلی تهیه کنند. حتی این روزها استفاده از نسخه اصلی ویندوز، مک او اس ایکس، و محصولات ادوبی رایج تر شده است.

  به نظر من قانون کپی رایت علاوه بر حمایت تولیدکننده، افزایش کیفیت محصول، ارتفاع پشتیبانی محصول و … یک ارزش افزوده برای مصرف کننده و به خصوص برای ما در ایران دارد.

  می خواستم از تجربه شخصی خودم بگم. سالیان سال مطابق معمول همیشه از نرم افزارهای به روز لذت می بردم و در سایت های عرضه نرم افزار به دنبال محصولات جالب بودم. به طوری که تقریبا زمان زیادی از من صرف دانلود و نصب برنامه ها می شد. بدون اینکه کوچکترین چیزی از برنامه یاد بگیرم و یا حتی استفاده کنم. الان چند سالی هست که سعی می کنم بیشتر محصولات متن باز تهیه کنم و درموارد نیاز خریداری کنم.

  از زمانی که امکان خریداری اپلیکیشن از ایتیونز یا کتاب از کیندل برای من فراهم شده، متوجه شدم که در زمان خرید دقت بیشتری می کنم و هرآنچه که نیاز دارم را خریداری می کنم. و دیگر نیازی به گیگ ها هارد برای ذخیره سازی فایل های بلااستفاده نیست.

  البته این تجربه برخلاف علاقم، هنوز برای خرید موسیقی کاملا ممکن نشده و برای فیلم هم متاسفانه به دلیل سرعت اینترنت اصلا برای من ممکن نیست.

  در نهایت فکر می کنم که خرید انتخابی بهتر از دانلود غیر-انتخابی می باشد و همچنین برای رسیدن به خواسته فرد مسیر را هموار می سازد.

  ببخشید، این از اندازه دیدگاه طولانی تر شد. ولی این پرسش ها برای من هم اهمیت دارد. بازهم ممنون.

 13. farid می گوید

  اقتصاد مریضشون رو درمان میکنند این کارا رو هم بکنن مردم دیگه بد عادت و هم بی پولتر از گذشته شدن کسی نمیره پول موزیک بده

 14. ایثار می گوید

  هدف شان از سفت و سخت گرفتن قوانین کپی رایت رونق دادن یه اقتصادشان است.

 15. دانلود سازان می گوید

  برای من به عنوان یک وبمستر این یک شک بزرگ برای سایته. الان نمی دونم نرم افزار و بازی از کجا بیارم.!

 16. bayat می گوید

  من دغدغه‌ی دوستانی را که طرفدار کپی رایت و حفظ حقوق مؤلف هستند درک می کنم و شخصا هم به آن اعتقاد دارم. ولی این را هم می‌دانم که اجرایی شدن چنین قوانینی در حال حاضر اصلا به نفع فرهنگ جامعه‌ی ما نیست.
  فقط یک مثال می‌زنم: الان نسخه‌ی الکترونیک هزاران کتاب در رشته‌های مختلف به زبان فارسی منتشر شده و میلیون‌ها خواننده دارند از آنها استفاده می‌کنند. اگر با اجرای چنین قانونی در ایران دسترسی به تمام این کتاب‌ها محدود شود، آیا زیرساخت‌ها و بستر لازم برای تهیه‌ی آنها به صورت قانونی وجود دارد؟ دوست دارم دوستان طرفدار کپی‌رایت نظرشان را در این مورد اعلام کنند. لطفا توجه داشته باشید که بسیاری از افراد در نبود نسخه‌ی الکترونیک، به سراغ نسخه‌ی چاپی کتاب نخواهند رفت.

  1. Saeed می گوید

   دوست عزیز اینکه شما نمی خواهید یا نمی توانید حق پدیدآورنده را پرداخت کنید دلیل نمی شود که دزدی کنید .

   1. bayat می گوید

    دوست عزیز! من که گفتم شخصا به کپی رایت اعتقاد دارم. لطفا یاد بگیرید چگونه از کلمات استفاده کنید و عجولانه دیگران را به دزدی متهم نکنید. این یک نوع مغالطه است که اصل بحث مرا به انحراف کشانده‌اید.
    کسی با پرداختن حق پدیدآورنده مخالف نیست. ولی همان طور که وقتی کسی کتابی را بخرد، مجاز است آن را به ده‌ها نفر از دوستانش بدهد تا مطالعه کنند (دوستانی که در شرایط عای خودشان کتاب را نخواهند خرید)، به همین ترتیب در شرایط فعلی چاپ و توزیع کتاب، کسی که به نسخه‌ی چاپی کتابی دسترسی ندارد (مثلا به دلیل چاپ نشدن) اشکالی ندارد نسخه‌ی الکترونیک آن را مطالعه کند.
    راستی شما در ایران از چه راهی می توانید حق پدیدآورنده را پرداخت کنید؟ شاید هم به همین دلیل تا به حال کتاب الکترونیک فارسی نخوانده‌اید؟

 17. atef می گوید

  سلام
  ببخشید سوالی داشتم واسه اون عزیزانی که نفسشون از جای گرم بیرون میاد
  با ماهی ۲۵۰ تومن حقوق ببینم چی میخواین اورجینال بخرین ؟؟
  کاری به تهران و شهرای بزرگ ندارم ولی امار نشون میده بیشتر از ۵۰ درصد با حقوقی زیر ۳۵۰ زندگی میکنن
  و حالا فرض کنین طرف یه اتوکد بخواد استفاده کنه چند ماه حقوقش بدون مخارج زندگی میشه ؟؟
  خرید و حق کپی رایت تو ایران واقعاً قابل استفاده نیست

 18. محمد رضا ف می گوید

  با چند خط آخرتون درباره کاربران ایرانی کاملا موافقم.بسته شدن این سایت ها برای ما ایرانی ها و سایر کشورهای دارای محدودیت و تحریم ناراحت کننده و پر از نگرانی نسبت به آینده پیش رو هست.

 19. سرطان ذهن می گوید

  برای من که این قضیه در حد تحریم بانک مرکزی حساسه.

 20. حسام می گوید

  به نظر من کسانی که مخالف حق کپی رایت هستن مطمئن باشن اگه خودشون جزء تهیه کننده و سازندگان آثار باشن هیچ وقت حاظر نخواهند شد که آثارشون به دزدی بره . پس لطفا الکی صحبت نکنین.

 21. محسن می گوید

  چیزی شیرین تر از وارز نیست 🙂

  احتمالا فایل سونیک میخواد سرورهاش رو از آمریکا بیاره بیرون برای همین فعلا قوانین جدید رو وضع کرده. اگر از آمریکا بیاد بیرون دیگه دستشون بهش نمیرسه ^_^
  به هر حال وارز یکی از ستون های اینترنته و نمیشه حذفش کرد ولی حالا که شرکت های فیلم سازی رو در روی اینترنت ایستادن جز لجبازی کاربران چیز دیگری رو در پی نداره.

 22. آگهی شما می گوید

  هرکی به اندازه علمی که داره باید پول در بیاره چون حقشه ! هر اسکریپتی نوشته میشه به ۱ ماه نمیکشه null میشه ! موزیسین ها که دیگه هیچی کلا نابود شدن ! اصلا هیچ امنیتی واسه تولید کننده های محصولات دیجیتال وجود نداره ! از طرفی هم اگه این قوانین اجرا بشه واقعا خیلی ها فلج میشن ! خیلی ها توان خرید بازی های Xbox و PS3 و موزیک و…. ندارن !

 23. SAM می گوید

  بنظر من اینترنت فضا و دنیای آزادی هست و نباید دولتی به خودش حق بده که رئیس روئساشو بگیره … فک کنم تو دنیا ایران و آمریکا اینجورین … آمریکا می تونه دسترسی به این سایت رو در آمریکا محدود کنند

  RadioBaran.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.