کپی رایت «شرلوک هلمز» و متروپلیس و بسیاری از آثار هنری دیگر در سال ۲۰۲۳ منقضی می‌شود

0

هر سال، آثار هنری، ادبی و موسیقی با انقضای زمان و شرایط کپی رایت آنها در مالکیت عمومی قرار می گیرند. قانون مالکیت فکری به معنای تضمین حفاظت از ایده‌های خلاقانه و کسب درآمد محتواسازان است.

با این حال کپی رایت طبق قوانین برخی کشورها شرایطی برای انقضا دارد. به سر آمدن زمان انقضا برای خودش منافعی دارد. نسل جدیدی می‌تواند موسیقی را ریمیکس کند، داستان‌های قدیمی را بازگو کند و به نسخه‌های رایگان آثار بزرگ دسترسی پیدا کند.

در سال ۲۰۲۳، آثار معروفی مانند کتاب مورد شرلوک هلمز اثر آرتور کانن دویل، به مالکیت عمومی درمی‌آیند.

قوانین کپی رایت در سراسر جهان متفاوت است. در ایالات متحده، قانون در سال ۱۹۹۸ زمان‌بندی ۹۵ ساله را برای کتاب‌ها، فیلم‌ها و سایر آثار تعیین کرد.

بنابراین، سال ۲۰۲۳ بسیاری از آثار سال ۱۹۲۷ در حوزه عمومی ملحق می‌شوند. مثل نمایشنامه‌های اصلی شکسپیر که مدت‌هاست که در اختیار عموم قرار گرفته‌اند.

در سال ۲۰۲۳، به سمت فانوس دریایی ویرجینیا وولف و آخرین داستان‌های شرلوک هولمز به مالکیت عمومی درمی‌آیند. «آمریکا» اثر فرانتس کافکا، داستانی عجیب از یک نوجوان مهاجر، نیز به همین روال، در دسترس رایگان عموم قرار می‌گیرد.

همچنین مجموعه‌ای از شعرهای مشاهیر آمریکایی آفریقایی تبار شامل آثاری از ۳۸ شاعر سیاهپوست همین سرنوشت را پیدا می‌کنند. از جمله لنگستون هیوز، جورجیا داگلاس جانسون، آرنا بونتمپس و جیمز ولدون جانسون.

اما یکی دیگر از دستاوردهای تاریخی سال ۱۹۲۷ که عمومی خواهد شد، فیلم شاهکاری به نام متروپلیس است، یک فیلم علمی تخیلی دیستوپیایی.

از دیگر فیلم‌های سال ۱۹۲۷ می‌توان به بال‌ها Wings – فیلمی صامت درباره دو خلبان که برای عشق با هم رقابت می‌کردند و اولین جایزه اسکار بهترین فیلم را در سال ۱۹۲۹ به دست آورد و فیلم لندن پس از نیمه‌شب، فیلمی مشهور که در آتش‌سوزی MGM 1958 گم شد و سال‌ها بعد بازسازی شد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.