پیرزن ۸۳ ساله، صاحب آرواره تحتانی‌ای شد که با چاپ سه‌بعدی درست شده است

این یکی دو ساله هر روز خبرهای جالبی در مورد چاپ سه‌بعدی می‌خوانیم، زمانی فقط صحبت از اسکن سه‌بعدی بود، بعد نوبت به چاپ سه‌بعدی اشکال و طراحی‌های سه‌بعدی صنعتی رسید، این روزها صحبت از آن است شاید در آینده نزدیک پرینترهای سه‌بعدی آنقدر معمول شوند که در خانه هر یک از ما، یکی از آنها پیدا شود و حتی بازاری برای طراحن اشکال سه‌بعدی فانتزی و کاربردی پیدا شود!

اما خبر جالبی که امروز خواندم این بود که دانشمندان دانشگاه Hasselt بلژیک با همکاری دانشمندان هلندی، با موفقیت استخوان آرواره تحتانی یک پیرزن ۸۳ ساله را با یک مدل این استخوان که به شیوه سه‌بعدی چاپ شده بود، تعویض کرده‌اند. برای اولین بار است که استخوان فک تحتانی به صورت کامل با این شیوه، پیوند می‌شود.

استخوان فک تحتانی پیرزن، به شدت عفونت کرده بود و باید عوض می‌شد، اما با توجه به سن بیمار، شیوه کلاسیک جراحی ترمیمی میکرو که محتاج به صرف وقت زیاد است، پاسخگو نبود و خطرات خاص خود را داشت، به همین خاطر پزشکان تصمیم گرفتند که از پیوندی استفاده کنند که درست به اندازه و شکل فک پیرزن طراحی شده بود.

در این فرایند، چاپگر سه‌بعدی، پودر تیتانیوم را لایه به لایه پرینت می‌گرفت و یک سیستم لیزری که با کامپیوتر کنترل می‌شد، از چسبیدن ذرات به هم مطمئن می‌شد.

وقتی از چاپگر سه‌بعدی استفاده می‌شود، نیاز به ماده خام کمتر است و زمان تولید نسبت به زمان معمول بسیار کوتاه‌تر است.

با کشیدن یک لایه از سرامیک زیستی روی اسکلت تیتانیومی کار ساخت آرواره کامل شد. استخوان به دست آمده ۱۰۷ گرم وزن داشت و تنها ۳۰ گرم از آرواره طبیعی سنگین‌تر بود و بیمار می‌تواند به راحتی از آن استفاده کند.


تصویر مربوط به نمونه اولیه استخوان فک تحتانی است

عمل جراحی ژوئن سال قبل انجام شد و بیمار یک روز بعد قادر به صحبت و جویدن بود. در مقام مقایسه، جراحی روتین، ۲۰ ساعت طول می‌کشید و بیمار باید ۲ تا ۴ هفته در بیمارستان می‌ماند، اما این جراحی فقط ۴ ساعت وقت برد و بیمار بعد از ۴ روز مرخص شد.

انتظار می‌رود که استفاده از چنین پیوندهایی در آینده بسیار زیاد شود.

منبع

نظرات

  1. بسیار جالب بود 🙂
    ولی چیزی که جای سوال داره اینه که شکل آخر اگه همون استخان مصنوعی باشه، چرا بصورت ترکیب اشکال استاندارد هندسی ساخته شده، و چرا از شکل استخان اصلی الگوبرداری نشده، و از اسکن سه‌بعدی اون استفاده نشده؟
    البته با این کار باید گفت طراح این شکل هندسی سه‌بعدی واقعاً هنرمند بوده که چنین چیزی رو خلق کرده

  2. به زودی در کشور خودمون شاهد رسیدن به این هدف خواهیم بود
    اگه شما مایل باشید باعث افتخار ماست راه اندازی خط تولید دستگاه های پرینتر سه بعدی را از سایت شما اعلام کنیم

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.