عکس‌های برنده جایزه پولیتزر ۲۰۱۲

9

دقایقی پیش، برندگان پولیتزر ۲۰۱۲ اعلام شدند، در بخش عکاسی خبری، جایزه در بخش Breaking News به مسعود حسینی، عکاس افغان، رسید.

مسعود حسینی

در هنگام اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، پدر او دستگیر شد و خانواده او به ایران آمدند. او در سال ۱۹۹۶، دوره دبیرستان را در ایران به اتمام رساند.

او که دوست دارد از دوربینش به صورت شاهدی بر رویدادهای پیرامون استفاده کند، بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر و حمله آمریکا به افغانستان به کابل رفت و عضو مرکز فرهنگی‌ای شد که توسط نشنال جئوگرافیک بنا نهاده شده بود. او از سال ۲۰۰۷، عضو آژانس خبری «فرانس پرس» است و عکس‌هایی از جنگ و تروریسم می‌گیرد.

در عکس تأثیرگذار زیر دقت کنید. عکس ترانه اکبری، دختری ۱۲ ساله را بعد از یک بمب‌گذاری انتحاری در کابل در دسامبر سال ۲۰۱۱، در روز عاشورا، نشان می‌دهد.

ترانه اکبری
عکس را در نمای بزرگ ببینید.

از ۱۷ عضو خانواده ترانه که در این حادثه همراه او بودند، ۷ نفر در این حادثه کشته شدند که یکی از آنها برادر هفت ساله‌اش -شعیب- بود.


اما در بخش Feature Photography، عکاس برنده پولیتزر، «کریگ اف واکر» بود.

کریگ اف واکر

از هر پنج سرباز آمریکایی که به افغانستان و عراق فرستاده شده، یکی مبتلا به اختلال استرس بعد از آسیب یا post traumatic stress disorder است، یکی از این سربازان «برایان اسکات اوستروم» است. این سرباز ۲۷ ساله، بعد از چهار سال به آمریکا بازگشته است، اما مبتلا به شکل شدید اختلال یادشده است.

عکاس دِنوِر پست -کریگ اف واکر –این مجموعه عکس‌ را از این سرباز گرفته است که نمونه‌اش را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

سرباز

کریگ اف واکر

 
9 نظرات
 1. فرشید می گوید

  عکس اول واقعاً دردناکه.

 2. عابدی می گوید

  سلام

  بسیار ممنون از بابت اطلاع رسانی

  اگه مستند life in a day رو دیده باشید یه کلیپ کوتاه که توسط آقای حسینی تهیه شده از دقیقه ۷۰ تا ۷۴ فیلم در مورد افغانستان پخش میشه که ایشون خونه و خانواده ی خودش و بخش هایی از کابل رو توش نشون میده.

 3. دکتر ریتالین می گوید

  تا حالا هیچ عکسی (تاکید می کنم: هیچ عکسی)، مثل عکس آقای مسعود حسینی روم تاثیر نذاشته بود. حالم خیلی بده.

 4. مسعود زمانی می گوید

  عکس ها بسیار تاثیرگذار بودند… عکس اول خیلی ناراحتم کرد… ولی باید در نظر داشت که دریچه دوربین این هنرمندان یکی از معدود راههای نشان دادن حقیقت با کمترین تحریف به مخاطبان است… واقعیت تلخ است

 5. علی می گوید

  حالم خوب نیست.

 6. د.س می گوید

  واقعا عکس اول خیلی دردناکه!کلا حالمو گرفت

 7. Issa می گوید

  ا گر اشتباه نکنم، مسعود حسینی همون عکاسیه که در مستند
  Life in a day
  هم حضور داشت،

 8. حامد می گوید

  واقعا چرا؟؟

 9. ايمان می گوید

  همه در مورد عکس اول نظر دادن ولی انگار کسی عکس دوم و سوم رو ندیده نگاه پردرد سرباز به کاغذهای روی میز تلخیش از تلخی عکس اول هم بیشتره جنگ هر دو طرف رو نابود میکنه هر کدوم رو به شکلی متفاوت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.