چگونه یک مربی و مرشد خوب برای خودمان پیدا کنیم؟!

6

نویسنده مهمان: مصطفی پورمهدی:

در این نوشته «گرگ سلکو» مدیرعامل «کارمالوپ» Karmaloop -شرکتی به ارزش 130 میلیون دلار- راه خودش را برای پیدا کردن دو مربی و مرشد تجاری‌اش در میان می گذارد، کسانی که به او اکثر آنچه را می داند، آموخته‌اند.

گرگ سلکو ابایی ندارد اعتراف کند که در ابتدای کاردر «کارمالوپ» هیچ ایده‌ای نداشت که چه باید بکند. خوشبختانه، او مشاورانی برای خود دست و پا کرد که در خرده‌فروشی کارکشته بودند.

گرگ سلکو

فرض کنید کسب و کار جدیدی راه انداخته‌اید، ولی همه چیز را راجع به آن نمی‌دانید (واقعیت بسیار به این سناریو شبیه است)، اگر تیز باشید می‌توانید کسی را پیدا کنید که این دانش را داشته باشد و تا جایی که می‌توانید این دانش را از او جذب کنید.

دوازده سال پیش وقتی گرگ سلکو آرزوی کارمالوپش را در ذهن می‌پروراند تا در آن وب‌سایت، البسه و لوازم مُدپوش‌های جوان و جریان‌ساز را بفروشد، خوش‌شانس بود که سام گرسون، یک متخصص خرده‌فروشی که قبلا مدیرعامل «فیلن بیسمنت» و رئیس و مدیر تولید «گپ» بود را در کنار خود داشت.

خودش می‌گوید: «رفتم که او را در دفتر کارش ببینم تا نگاهی به آنچه ما انجام می‌دادیم بیندازد و او رسما به من گفت که به زودی کله پا خواهم شد چون نمی‌دانستم چه کاری دارم انجام می‌دهم. اما این را هم گفت که ببین بچه، بذار چیزی رو بهت بگم. از انرژی‌ت خوشم میاد. هفته‌ای یک ساعت بیا پیشم تا با هم ملاقات کنیم.»

سولکو این فرصت را قاپید و اکنون بسیاری از دستاوردهایش را مدیون آموخته‌هایش از گرسون می‌داند. سلکو سهام قابل توجهی از شرکتش را به عنوان پیشکش به او داد، ولی خودش می‌گوید که گرسون چنین چیزی از او نخواست. در حقیقت گرسون از او چیزی در مقابل طلب نکرد. او کسی بود که واقعا از بازگشت به دنیای استارت‌آپ و کار با جوان‌ها لذت می‌برد.

بعدترها سلکو مشاور و مربی دیگری پیدا کرد به نام «فرانک استی» که یکی از بنیانگذاران فروشگاههای زنجیره‌ای مارشالز، و البته یک مشاور و سرمایه‌گذار نیز می‌باشد. لسکو می‌گوید «او واقعا تیم تدارکات مرا تعلیم داد و من تقریبا هر تصمیم مهمی در این زمینه را به او واگذار می‌کردم.»

سلکو عقیده دارد نصیحت‌هایی که گرسون و استی به او کردند پرارزش بودند و البته دلیل اصلی موفقیت امروز شرکت او. سال گذشته کارمالوپ 130 میلیون دلار درآمد داشت. حالا آیا شما هم موفقیت مشابهی را برای کسب و کار خود در ذهن می پرورانید؟ پس کسی را برای راهنمایی دست و پا کنید. یک مربی، مرشد، مشاور … هر اسمی مایلید روی آن بگذارید! راه یافتن چنین مربی و مشاوری را گرگ سلکو به شما نشان می‌دهد:

فقط بخواهید.
فردی را که مایلید مرشد شما باشد، پیدا کنید و به او نزدیک شوید. حتی اگر او یک تاجر و مدیر بسیار موفق باشد. بسیاری از مدیران و تجار موفق معمولا در کنفرانس‌ها سخنرانی می‌کنند و این فرصت مناسبی برای نزدیک شدن به آنهاست. حقیقت این است که اینان حتی اگر افراد بسیار پرمشغله‌ای باشند، بخشی از موفقیتشان به دلیل علاقه‌شان به رشد و یادگیری مستمر و کمک کردن به دیگران است. البته فراموش نکنید که به هرحال امکان نه شنیدن همیشه وجود دارد.

دوباره بخواهید.
ممکن است با اولین تلاش جواب فوری نگیرید ولی پشتکار داشته باشید. در حقیقت سلکو نیز نتوانست در همان تلاش اول قرار ملاقات از گرسون بگیرد با وجودی که گرسون پدرزن یکی از دوستان سلکو بود. خودش می گوید: «گرسون آدمی است که معمولا خیلی سخت می‌توان پیدایش کرد. فکر کنم او می‌خواست تنها یک ساعت را در هفته با من بگذراند و به من راهنمایی بدهد. با اینکه خیلی تحت تأثیر اوضاع شرکتم قرار نگرفته بود ولی علاقه و خلاقیت من او را تحت تأثیر قرار داده بود و من هم خوب قاپیدم.»
کلید قضیه این است که سوراخ دعا را پیدا کنید.

غرور مرشد را نوازش کنید.
علاوه بر معرفی مزایای کسب و کار نوپایتان، برای مربی آینده‌تان توضیح دهید که چرا «او» را برای مربیگری خودتان انتخاب کرده‌اید. به طور مشخص چه چیزی راجع به وی را می‌ستایید؟ هر فردی در دنیا دوست دارد غرورش نوازش شود. یادتان نرود به آنها حتما بگویید که چقدر دوست دارید هر از چند گاهی فقط پنج دقیقه از وقتشان را بگیرید!

اعتراف کنید که همه چیز را نمی دانید.
سلکو می گوید: «مرشدها از کسانی که علاقه ی فطری به یادگیری دارند خوششان می‌آید. اگر پنج سال از عمر کسب و کارتان می‌گذرد و هنوز نمی‌دانید چه خبر است، خب مشکلی وجود دارد ولی وقتی تازه در آغاز راه کسب و کارتان قرار دارید فکر می‌کنم مردم به شما بیشتر احترام بگذارند اگر سعی نکنید ادای دانستن چیزی را که نمی‌دانید در بیاورید و برعکس بخواهید از تجربه‌های دیگران یاد بگیرید.»

نترسید.
کارآفرینان باید بتوانند هر چیزی را از دیگران «بخواهند»؛ از جمله کمک، پول، و راهنمایی. این کار را باید بارها و بارها انجام دهند. پس بهتر است عادت کنید!

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

داستان پسر دو سر بنگال، آن هم به صورتی تقریبا دیده نشده!

در ماه مه 1783، در روستای کوچکی به نام Mundul Gaut، در بنگال هند، یک کودک عجیب به دنیا آمد. او دو سر داشت.مامایی که به زایمان کمک می کرد از ظاهر کودک چنان وحشت زده شد که سعی کرد با انداختن او به داخل آتش این هیولا را بکشد. خوشبختانه…

چهره و شکل و شمایل یک شهروند کشورهای اسکاندیناوی یا منطقه نوردیک به چه صورت است؟

کشور‌های اسکاندیناوی که به عنوان کشورهای شمال اروپا یا منطقه نوردیک نیز شناخته می‌شوند، به گروهی از کشور‌های شمال اروپا اطلاق می‌شود. واژه نوردیک اغلب برای توصیف دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد که اعضای اصلی شورای شمال اروپا هستند،…

سرژ ورونوف: پزشکی که بیضه‌های میمون‌ها را به مردها پیوند می‌زد تا آنها را جوان کند!

یکی از پر شورترین ارائه‌ها و سخنرانی‌ها در کنگره بین‌المللی جراحان در لندن در سال 1923 توسط جراح فرانسوی متولد روسیه به نام سرژ ورونوف انجام شد.سه سال پیش‌تر، ورونوف با آزمایش‌های بحث‌برانگیز پیوند غده‌ که به ادعای خودش آدم‌ها را چند…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

نمونه‌هایی از وندالیسم – البته در شکل نسبتا خفیف آن

وندالیسم به عمل عمدی ایجاد خسارت، تخریب یا اسیب زدن به اموال، اغلب بدون هیچ دلیل یا توجیه قانونی اشاره دارد. این کار شامل اعمالی مانند رسم گرافیتی، برچسب زدن، خراشیدن، شکستن یا نقاشی روی سطوح، از جمله ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، فضا‌های عمومی…

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند:- آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند.- آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
6 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  جناب دکتر جامعه‌ای رو که ما داریم توش زندگی میکنیم رو هم لطفاً در نظر بگیرید. نمیخوام ساز مخالف بزنم ولی اینروزا توی ایران هر کسی راه موفقیت رو پیدا میکنه محاله اونو به دیگران یاد بده، و حتی اقدام به دزدیدن طرح، یا نا امید کردن اون فرد از ادامه راهش هم میشه!
  درصورتی‌که شما توی “بلاد کفر” (!) اگر بخواید حتی یه فروشگاه معمولی مث سوپرمارکت‌های خودمون راه بندازید، حداقل 10 تا ارگان پیدا میشن که بهتون راه و روش گرفتن مجوزها، تهیه ملک، وام بانکی، آموزشهای لازم و …. رو به راحتی در اختیارتون میذارن، چه برسه به اینکه بخواید ایده‌ای رو عملی کنید که نیاز به پشتکار و روحیه جنگندگی داشته باشه (که البته در این مورد فک کنم حتی مشاوره روانی هم واسه تقویت قوه اراده اون فرد هم ارایه بشه!).

  1. ثریا می گوید

   سلام
   منم با دوستمون موافقم.تو ایران نمیشه ایده اتو به کسی بگی چون سریعا زیر ابت زده میشه

 2. Behnam می گوید

  با تشکر از مقاله بسیار مفیدتان
  لطفا یک بار هم درباره نحوه انتخاب نام و لوگو برای شرکت بنویسید
  و اینکه از کجا بفهمیم قبلا اسم مورد نظر در دنیا ثبت شده یا نه و اینکه لوگویمان مشکل
  Trademark
  نداشته باشد؟
  ممنون

 3. آرش... می گوید

  چن بار مسیر بالا رو طی کردم و خدمت چند مرشد رسیدم متاسفانه فقط یه جمله مشترک میگفتن: پول وده تا باهم حرف وزنیم

 4. کاوه می گوید

  با تشکر از مطلب خوبتون
  سالهاست که کارهای جدید میکنم اما الان که 30 ساله شدم واقعا به مرشد نیاز دارم. خیلی گشتم و باز هم میگردم و مطمئن هستم بالاخره کسی رو که میخوام پیدا میکنم.
  به نظر من مهمترین مشکل پیدا کردن این افراد اینه که همشون میگن وقت نداریم و فکر میکنن اگر به آدم چیزی بگن مسئول اتفاقات آینده ای هستند که برای اون شخص پیش میاد. برای همین به سختی میشه مرشد رو پیدا کرد.

 5. مهدی می گوید

  سلام، چندین و چند هفته است در راه اداره صنایع، دانشکده علوم پزشکی شهرستان-مون هستم، اما دریغ از یک راهنمای مناسب برای انجام کارهایم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.