ماده‌ شگفت‌انگیزی سبک‌تر از هوا؛ رنسانسی برای فناوری در راه است؟

حامد همایی راد: گروهی از محققان آلمانی موفق به تولید ماده‌ای مستحکم و سبک به نام Aerographite شده‌اند که می‌تواند با داشتن خاصیت رسانایی الکتریکی و ویژگی‌های مطلوب مکانیکی‌ در ساخت نسل جدید قطعات الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.

ماده‌ی آئروگرافیت
تصویری از ماده‌ی آئروگرافیت زیر میکروسکوپ الکترونی

همانطور که از نام آئروگرافیت برمی‌آید، این ماده ترکیبی از کربن و هواست، آئروگرافیت ساختاری متشکل از نانولوله‌های کربنی دارد که زنجیروار به هم متصلند؛ این ماده تیره، غیرشفاف و با قابلیت جذب نور بالا است و  سبک‌وزن‌ترین ماده‌‌ای است که تا به حال ساخته شده است.

وزن این ماده حدود ۰.۲ میلی‌گرم در هر سانتی‌مترمکعب است و این یعنی ۶ برابر سبکتر از هوا و ۴ مرتبه سبکتر از ماده‌ای که شش ماه پیش رکورد سبک‌ وزن‌ترین ماده‌ی ساخته شده را از آن خود کرده بود!

ساختار آئروگرافیت بصورت مشبک و دارای منافذ بسیار ریز است و این منافذ توسط مولکول‌های هوا پر می‌شوند. در واقع اگر بتوانید به نحوی هوا را از منافذ ریز آن خارج کنید، ماده در هوای پیرامون بصورت معلق باقی خواهد ماند.

لیزر سبز
جذب نور لیزر سبز و عدم عبور آن از ماده

خصوصیات مکانیکی این ماده نیز بسیار جالب توجه است. معمولا مواد سبک وزن در مقابل نیروی فشاری مقاومت خوبی دارند، ولی در برابر نیروی کششی خوب عمل نمی‌کنند. آئروگرافیت هم در برابر کشش و هم فشار مقاومت بسیار خوبی از خود بروز می‌دهد. این ماده با قابلیت ارتجاعی‌ای که دارد، حتی اگر تا ۹۵ درصد فشرده شود، بدون هیچ‌گونه آسیبی به حالت اولیه‌ خود برمی‌گردد.

داشتن همزمان ویژگی‌هایی همچون سبکی، رسانایی الکتریکی و مقاومت بالا در برابر نیروی فشاری و کششی در این ماده، این ماده را متمایز ساخته و باعث می‌شود کاربردهای بسیاری را برایش متصور شد، از تصفیه‌ آب و هوا گرفته تا ساخت باطری‌هایی کم وزن که امکان تراکم بیشتر و ظرفیت بالاتر دارند و می‌توان آن‌ها را در نسل‌های بعدی اتومبیل‌های الکتریکی به کار بست؛ و یا از آن برای تولید اَبَرخازن‌هایی که به مراتب کارایی بالاتری نسبت به نمونه‌های فعلی دارند، استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای احتمالی می‌توان به افزودن قابلیت رسانایی به مواد نارسانا همچون انواع پلاستیک‌ها اشاره کرد، بدون آنکه وزن آن‌‌ها افزایش یابد؛ و یا استفاده در قطعات الکترونیکی در صنایع هوافضا و ماهواره ‌ها که قطعه به دلیل شرایط خاص محیط کاری ناگزیر به تحمل لرزش‌ها و ارتعاشات بالاست.

در اینجا می‌توانید ویدیویی از خاصیت رسانش الکتریکی در آئروگرافیت را تماشا کنید. میله‌ای باردار به ماده نزدیک می‌شود و ماده با جذب بارها شارژ شده و سپس با تماس مجدد با سطح میز دشارژ می‌گردد.

گروه تحقیقاتی‌ که متشکل از محققانی از دانشگاه‌های Kiel و Hamburg در آلمان است، جزئیات این اکتشاف را به تفصیل در جدیدترین نسخه از ژورنال علمی Advanced Material منتشر نموده است (مقاله در وب‌سایت ، فایل PDF مقاله).

ماده‌ی آئروگرافیت

مروری بر اشکال ماده آئروگرافیک:

ماده‌ی آئروگرافیت
a: نمای میکروسکوپی
b تا d: ساختار درهم تنیده سه‌بعدی با بزرگ‌نمایی‌های مختلف
e تا h: شبکه‌های توخالی آئروگرافیت
i: شبکه حباب‌مانند آئروگرافیت
l: آئروگرافیت با قالب‌ریزی به شکلی درآمده که در وسط آن یک شکل لوله‌ای پیدا کند

منابع:  mashable –  geekosystem و +

نظرات

  1. هر جا یه شگفتی از مواد هست پای کربن هم در میونه

  2. مطلب علمی قشنگی بود ، ترجمه ی خوبی هم داشت. آقای مجیدی بابت ایده ی خوبتون ممنون. فکر می کنم این ایده تون باعث ایجاد رقابت کاربرها و بالا بردن کیفیت و تنوع مطالب می شه. منتظر پست های خوب خودتون هم هستم.
    سبز باشید.

  3. روزی خواهد رسید که فرق بین معجزه و علم رو نمیشه تشخیص داد

  4. دستتون درد نکنه مطلب جالبی بود

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.