پایان خوش یک سفر 8 ماهه

2

مریخ نورد کنجکاوی ناسا صبح امروز فرود بی باکانه خود را بر روی مریخ با موفقیت انجام داد تا ناسا با موفقیت هفتمین کاوشگرش را هم با متدی جدید بر روی مریخ بنشاند. اکنون 36 هفته مسافرت به پایان رسیده و 98 هفته گشت و گذار و کاوش در سیاره سرخ پیش روی کنجکاوی است.

در ساعات پایانی منتهی به فرود کنجکاوی بر روی مریخ، هیجان و استرس در میان مدیران و مهندسان آزمایشگاه جت پیشران ناسا در پاسادانای کالیفرنیا موج می زد. مهندسان ماه ها زمان صرف تست تمامی مراحل ورود، نزول و فرود مریخ نورد (EDL) که به هفت دقیقه وحشت معروف شده بود کرده بودند و اکنون در طی همین هفت دقیقه حاصل تمامی تلاش هایشان باید به ثمر می رسید.

هر چند که بسیاری از آنها نسبت به موفقیت فرود خوش بین بودند و شانس موفقیت را بالای 95 درصد می دانستند، اما همچنان تمامی اعضای پروژه خودشان را آماده کرده بودند تا شاید یکی از چندین مرحله ی فرود شکست بخورد و ماموریت خیلی زود به پایان برسد. آنها احتمالا با خود می گفتند “آیا کنجکاوی محل فرود خود را بر روی مریخ خواهد یافت؟”، “آیا چترهای آن سر وقت باز خواهد شد؟” و از همه مهمتر “آیا سیستم جرثقیل فضایی موفق خواهد شد تا مریخ نورد را صحیح و سالم بر روی مریخ بنشاند؟”

اما هنگامیکه در ساعت 10:02 به وقت ایران ایستگاه دریافتی ناسا در کانبرای استرالیا پیام تایید فرود کنجکاوی را که توسط مدارگرد ادیسه مریخ ارسال شده بود دریافت کرد و پس از آن آلن چن مدیر بخش فرود با هیجان گفت: ((فرود تایید شد. اکنون به سلامت روی مریخ هستیم!)) همه ی نگرانی ها به لبخندها، اشک ها، تشویق ها و فریادهای فراموش نشدنی تیم پروژه تبدیل شد. هفت دقیقه وحشت به هفت دقیقه جشن و شادمانی تبدیل شده بود.

کارکنان ناسا , مریخ نورد کنجکاوی

سفر 8 و نیم ماهه و 350 میلیون مایلی کنجکاوی به پایانی خوش رسید و اکنون کنجکاوی نور خورشید کم فروغ مریخ را بر پشت خود حس می کند.

کنجکاوی دقایقی پس از فرود 4 تصویر با کیفیت پایین به زمین مخابره کرد. البته هنوز زمان دیدن پاناروماهای با کیفیت از محل فرود نرسیده است. اولین پانارومای 360 درجه ی رنگی کنجکاوی در خوش بینانه ترین حالت سه شنبه و پس از آنکه مدیران پروژه دستور برافراشته شدن دکل مریخ نورد را که دوربین های اصلی آن بر رویش سوار است دادند رونمایی خواهد شد. همچنین در میان تصاویری که در نوبت مخابره به زمین قرار دارند می توان به نماهای بسیار زیبای چشم پرنده ای اشاره کرد که دوربین نصب شده در زیر مریخ نورد هنگام فرود از ارتفاع 2 کیلومتری مریخ تهیه کرده است.

 مریخ نورد کنجکاوی

در اصل حداقل یک هفته طول خواهد کشید تا مریخ نورد شش چرخ 20 اینچی اش را به حرکت در بیاورد. در این مدت تمامی ابزارهای مریخ نورد از نظر سلامت و آمادگی برای شروع ماموریت تست و چک خواهند شد. همانطور که میدانید کنجکاوی 3 متر طول و تقریبا به همان اندازه عرض دارد و حدودا هم اندازه ی یک خودروی مینی کوپر و با وزن 1 تن است. البته وزن کل تجهیزات علمی کنجکاوی که 75 کیلوگرم است تقریبا نصف کل وزن مریخ نورد فرصت است.

کنجکاوی 2/5 میلیارد دلاری کارهای زیادی بر روی مریخ برای انجام خواهد داشت و مدت زمان اولیه ی پیش بینی شده برای ماموریت آن 1 سال مریخی و معادل 98 هفته یا دو سال زمینی است. ماموریت کنجکاوی بر روی مریخ بیش از آنکه شبیه یک مسابقه ی سرعت باشد به یک ماراتن شباهت دارد. همانطور که در قسمت های قبل اشاره شد کنجکاوی بخش اعظم ماموریتش را به بررسی کوه ایالیس (با نام غیر رسمی کوه شارپ) خواهد پرداخت که دانشمندان امیدوارند حاوی اطلاعات با ارزشی از گذشته ی مریخ باشد. برخی از محققان معتقدند که لایه های زیرین این کوه حاوی اطلاعاتی از مریخ تا حدود 4 میلیارد سال پیش باشد که به اعتقاد بسیاری در آن هنگام آب و هوای مریخ گرم و مرطوب و متفاوت با زمان حال بوده است.

مریخ

کنجکاوی پس از سطح نشین های وایکینگ که در سال 1976 در اصل برای یافتن نشانه های حیات به مریخ فرستاده شده بودند اولین کاوشگری است که بار دیگر قدم در این راه خواهد گذاشت. البته کنجکاوی برخلاف وایکینگ ها به طور مستقیم به دنبال حیات بر روی مریخ نخواهد گشت اما دریچه ای جدید به روی استراتژی ناسا در مریخ که همواره مبتنی بر جستجوی نشانه هایی از آب بوده است خواهد گشود: کنجکاوی علاوه بر آب به دنبال ردپاهایی از کربن بر روی سیاره ی سرخ خواهد گشت.

داستان کنجکاوی با مقدمه ای هیجان انگیز و دلهره آور تازه شروع شده است!

منبع: + ، +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند.اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

تصاویر و لطایفی در مورد زندگی در اروپای شرقی

اروپای شرقی هنوز سنت‌های خاص خود را دارد و هنوز به اندازه بخش غربی مدرن نشده است و فرهنگ خاص خود را داراست.به همین خاطر ممکن است ما برخی از روندهای آنجا احساس نزدیکی کنیم.به تصاویر زیر بنگرید:آکوامن بعد از 2 هفته در بلغارستان…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند.این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

مجموعه عکس‌های پرتره زیبا هیلاری گولد از افراد مسن سندرم داون، پیش‌فرض‌های ذهنی ما را به چالش می‌کشد

یک مجموعه عکس با معنا و زیبا گرفته شده توسط هیلاری گولد، با عنوان «من اینجا هستم» این تصور نادرست مردم را به چالش می کشد که افراد مبتلا به سندرم داون تا سنین پیری نمی‌توانند زندگی گنند.برای مثال هیلاری گولد، عکس پرتره جوآن، زنی 84 ساله…

برآورد میزان موفقیت قرارهای عاشقانه زوج‌ها با هوش مصنوعی و اندازه‌‌گیری میزان همسانی پاسخ‌های سیستم…

در حین یک قرار آشنایی پاسخ‌های فیزیولوژیکی دو نفر حین گفتگو و دیدار با هم هماهنگ می‌شود، این پدیده‌ای است که از آن با نام همسانی فیزیولوژیکی یاد می‌شود.درجه این همگامی با تعامل در مکالمه و کیفیت همکاری همبستگی دارد و بنابراین می‌تواند…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. armin می گوید

    سلام و خسته نباشی دکتر جان خواهشا ادامه بده این بحث ها رو و در چند روز اینده منتظر عکس های با کیفیت کنجکاوی هستیم که قرار بدین در سایت و اگه ویدیو فرودش رو داشته خیلی سپاسگذاریم

  2. مسافري از فضا می گوید

    فکرش را بکنید این ماشین در بررسی هایش مشخص کند که ملیون ها سال پیش حیاتی ابتدایی مثلا باکتریها در مریخ زیسته اند یا اینکه مقدار کمی آب در حال حاضر در این سیاره میتوان یافت .هیجان انگیز است نه!؟
    راستی می دانستید سیاره ای وجود دارد که در آن جریان آب گرم و یخ در کنار هم به فراوانی در آن وجود دارد و حیات در این سیاره به قدری زیاد شده است که از فاصله بین سیاره ای رنگ سبز به آن داده است.جالب اینکه در این سیاره تکامل به حدی بوده است که موجودات آن با عناصر پوسته سیاره شان ابزاری می سازند و به دیگر کرات سفر میکنند! حتما شما هم این میشناسیدش!؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.