بخش جدید «یک پزشک»: بررسی هفتگی مطبوعات -۱

37

ایده داشتن پخشی در یک پزشک برای اشتراک مقالات منتخب نشریات را از مدت‌ها پیش به همراه چند ایده دیگر داشتم.

نخستین بخش این پست‌ها را با مقدمه‌ای در مورد ضرورت این کار شروع می‌کنم:

بسیاری از نشریات ما متأسفانه یا سایت ندارند، یا سایتشان به‌روز نیست و مرور مقالات در آنها کار دشواری است. از سوی دیگری بسیاری از کاربران اینترنت در این توهم هستند که وب‌گردی با حجم بالایشان می‌تواند آنها را کاملا به روز نگاه دارد و آنها را از خواندن نشریات کاغذی معاف کند. درست است که در حوزه فناوری و خبرهای روز، در بسیاری اوقات این مسئله درست از آب درمی‌آید، اما هر گاه پای مقالات ژرف یا مطالبی مثل مطالب سینمایی یا اجتماعی به میان می‌آید، متوجه نادرستی این فرض می‌شویم.

در «یک پزشک» مدت‌هاست که به طور مرتب کتاب‌هایی را که با آنها برخورد دارم، معرفی می‌کنم، اما به گمانم برای کامل‌تر شدن این کار و ایجاد انگیزه برای خرید و خواندن نشریات هم باید کار مشابهی کرد.

بدیهی است که من نه دسترسی به تمام نشریات دارم و نه اصولا مرور و حتی تورق سریع همه نشریات هفتگی از عهده یک نفر برمی‌آید، اما دست‌کم در مورد نشریاتی که به طور مرتب آنها را می‌خوانم، می‌توانم این کار را انجام بدهم. البته طبق معمول در بازتاب خبرها «ملاحظاتی» را رعایت می‌کنم و مرور من، یک مرور کامل و بی‌نقص نخواهد بود، اما شاید همین سلیقه مقاله‌خوانی من برای دسته‌ای از خواننده‌ها مفید واقع شود.

مجله دانشمند: دانشمند نوستالژی دوران کودکی و نوجوانی بسیاری از ماهاست، اما واقعیت‌اش را بخواهید حال و روز خوشی ندارد. انتظار ما خواندن مقالاتی متفاوت و تأثیرگذار در این نشریه و نه مقالاتی برای پر کردن نشریه است. حتی در بخش داستان‌های علمی -تخیلی هم، مجله ضعف دارد و با انتشار داستان‌هایی از آسیموف که پیش از این در قالب کتاب‌هایی ترجمه شده‌اند، دوباره‌کاری می‌کند، در صورتی که این صفحات می‌توانستند برای معرفی آثار تخیلی نویسندگان ناشناخته و سبک‌های نوشتاری نو، استفاده شوند.

مقاله‌ای که در این هفته در این نشریه توجه‌ام را جلب کرد، این مقاله خوب بود، ما به مقالاتی به این سبک نیاز داریم:

دنیای تصویر: اگر دانشمند نوستالژی دوران کودکی و نوجوانی من باشد، دنیای تصویر را می‌توانم نشریه نوستالژیک دوران دانشجویی خودم بدانم! تهیه فیلم در آن زمان بسیار دشوار بود، چقدر دشوار بود دیدن تایتانیک، گلادیاتور، شیرینی آمریکایی یا شکسپیر عاشق! ما بسیاری از فیلم‌ها را در آن زمان تنها با توضیح آنها مرور می‌کردیم و با خودمان عهد می‌بستیم که در زمانی نامعلوم در آینده بخوانیمشان.

در تازه‌ترین شماره مجله دنیای تصویر، مثل همیشه پرونده‌های سینمایی خوبی را می‌شود خواند. تصاویر گویا هستند:

همشهری داستان: همشهری داستان یکی از مجلاتی است که مدت‌هاست می‌خوانم.

در شماره آبان این نشریه، بیش از هر مقاله دیگری، مقاله‌ای در مورد کتاب‌های عامه‌پسند توجه‌ام را جلب کرد، آیا خواندن کتاب پرفروش یک ضد ارزش است و ما باید علاقه خود را به خواندن این کتاب‌های زود هضم پنهان کنیم؟!

دو داستان کوتاه دیگر جزو مطالبی بودند که پیش از هر داستان دیگری توجه‌ام را به خود جلب کردند:

عصر ارتباط: مقاله اصلی این شماره عصر ارتباط در مورد ویندوز ۸ است:

آسمان: در شماره این هفته آسمان، ترجمه مشروح مناظره اوباما و رامنی که تصور می‌کنم در هیچ نشریه فارسی دیگری کار نشده بود، جلب توجه می‌کرد.

چلچراغ: چلچراغ هم باید بگویم حال و روز خوشی ندارد و گویا کمبود بودجه، باعث لاغری مفرط آن و همچنین کاهش کیفیت مقالاتش می‌شود. اما اگر بخواهم روی یک مقاله در شماره جدید انگشت بگذارم، مقاله‌ای در مورد سینمای هند بود که براین تا حدی تازگی داشت:

همشهری جوان: در شماره تازه همشهری جوان دو مقاله جالب دیدم، یکی در مورد حذف نمره زیر ۹ از کارنامه دانشجویان بود، آیا مشروط شدن اصطلاحی است که فراموش خواهد شد؟!

مقاله جالب بعدی مصاحبه‌ای است با دکتر علی‌اکبر ولایتی در موردسبک زندگی ایرانی-اسلامی، سبکی که خود مجله هم به آن بسیار علاقه‌مند است:

اما شماره تازه تجربه آنقدر مقاله و پرونده عالی دارد که برای نام بردن از مقالات خوبش باید یک پست جدا نوشت!

– پرونده ویژه نوبل ادبیات ۲۰۱۲
– پرونده‌ای در مورد احمد محمود
– پرونده‌ای در مورد گلی ترقی (نویسنده مورد علاقه‌ام)
– مقاله‌ای در مورد ترجمه شدن رمان تاوان که چند وقت پیش فیلم آن را دیده بودیم.
– مقالاتی در مورد مرتضی حنانه و لئونارد کوهن
– گفتگو با رخشان بنی‌اعتماد

و حتی معرفی سریالی جدید که باید در اولین فرصت دانلود کنم تا ببینم چقدر جالب از آب درمی‌آید: سریال هتفیلدها و مک کوی‌ها! که ساخته کوین کاستنر است.

تجربه قطعا ارزش شش هزار تومان را دارد، از دستش ندهید!

همشهری سینما یا ۲۴: در این شماره شاخص‌ترین مطلب برای من گفتگویی بود که ۲۴ با استاد حسین علیزاده انجام داده بود، در کنار آن مطلبی در مورد چرایی عمر هنری کوتاه ستارگان سینمای ما هم در خورد توجه بود.

خواندن مقاله ۲۴ در مورد اقتباس‌های ادبی جدید را هم توصیه می‌کنم.

ضمیمه کلیک جام جم: این ضمیمه شاید به خاطر شمارگان چاپ روزنامه اصلی و ارزان بودنش، یکی از پرمخاطب‌ترین نشریات فناوری ایران باشد. تازه باید در نظر گرفت که با فاصله کمی، نشریه از سوی سایت‌های دانلود پربازدید ایرانی هم به صورت الکترونیک منتشر می‌شود. کلیک نشریه خوبی است، اما نیاز به هوایی تازه دارد.

مشکل عمده در شمار قابل توجهی از نشریات ما این است که می‌خواهند با فاصله یک هفته خبرهای فناوری را منتشر کنند و بنابراین همیشه قسمت قابل توجهی از نشریه، صرف معرفی گجت‌ها و فناوری‌هایی می‌شود که قبلا از سوی وبلاگ‌های ایرانی معرفی شده‌اند، همین مسئله آنها را تا حد زیادی ناجذاب می‌کند.

به گمانم رویکرد منطقی بیشتر کردن حجم مقاله‌های تحلیلی و مطالب ژرف است، البته این سبک ممکن است باعث ناخشنودی خواننده‌های شود که از مطالب تحلیلی گریزان هستند، اما با گذشت زمان خواننده‌های خاص خود را پیدا خواهد کرد. یکی از بهترین مجلات ایرانی که به گمانم ضمن داشتن مقاله‌های ژرف، جذابیت خود را برای توده مردم حفظ کرده است، مجله شبکه است، نشریه‌ای که بیش از هر مجله فناوری فارسی دیگری مطالبش را می‌خوانم.

 

در پایان مایل هستم نظر شما را در مورد این بخش جدید، ادامه کار آن و راه‌های بهتر شدنش را بدانم.

 
37 نظرات
 1. آندو می گوید

  سلام دکتر جون

  می‌خواستم بگم با این روندی که پیش گرفتی محوبیت سایت اومده پایین یا داره کم می‌شه، هم خودم هم دوستانم که کارمون روزانه چندین ساعت پشت سیستم نشستنه دارم می‌گم، از بدو تولد سایت هم همراه سایت خوبتون بودیم و هستیم ولی سایت در کل داره به بیراهه یا چه طوری بگم محتوای پست‌ها اپلی شده و گجت‌های اپلی و نویسنده‌هایی که مهمانن و دست به قلم چه که عرض کنم دست به ساده نگاری ان، خلاصه سرتون رو درد نیارم کلا کمتر سر می‌زنم به یک پزشک و از طریق تبلت و فید مطالب رو دنبال می‌کنم ولی با این تفاسیر هنوزم آی لاو یو دکتر جون

 2. علیرضا بنی‌جانی می گوید

  بخش خوب و جالبی رو راه‌اندازی کرده‌اید آقای مجیدی. من خودم مدت کمیه که به‌خاطر کمبود وقت و افزایش هزینه‌های نشریات و زندگی، خرید مجلات خودم رو به تقریبن به صفر رسوندم تا بتونم در ماه لااقل یکی‌ دوتا کتاب بخرم. مثلن همین دنیای تصویر که بعد از ۱۰ سال اشتراک مداوم، ۳ شماره‌اس که نگرفته‌امش و الان ته دلم غمگینه.
  از شما هم بخاطر وقت و انرژی محدودی که دارید بیشتر از این انتظار نمی‌ره و باید گفت همین کاری هم که می‌کنید خیلی ارزشمنده. ایشالله که این برنامه ادامه پیدا کنه و شما مجبور نشید مثل بنده از شاخ‌وبرگ کیفیت زندگی‌تون بزنید.
  راستی ودکست‌های شما به کجا رسید؟ من فقط ۲ تا دیده‌ام. یکی کارهایی که با آیپد می‌کنید،‌ یکی هم آنباکس نکسوس ۷. منتظر بقیه‌اش هستیم.

  ممنون و خسته نباشید.

 3. Alireza می گوید

  بخش جدید مبارک خیلی زیباست
  من مشتری چند ساله شماهستم همه موضوعات و ابتکارات شما دلچسبه ، ضمناً با توجه به اشراف شما به خیلی از سایتها و وبلاگهای خوب در این چند ساله ، میخواستم بدونم وبلاگ شما قسمت لینکهای مفید ودسته بندی شده داره؟

 4. توفیق می گوید

  بسیار بخش عالی خواهد بود.
  سریال هتفیلدها و مک کوی‌ها را حتما ببین!!!
  سه قسمت ۱۵۰ دقیقه ای بود که وقتی شروع کردم تا انتها مجبور به دیدنش شدم.
  خیلی پر معنا بخصوص برای کشورهایی که هنوز بافت عشایری و قبیله ای خود را حفظ نموده اند مثل ایران.
  کوین کاستنر هم در نقش بزرگ هتفیلد ها واقعا میدرخشد.
  داستان سریال واقعی است.

 5. مجد می گوید

  عرض سلام و ادب
  جناب دکتر بسیار ایده خوب و مفیدی هست مخصوصا برای من که خواننده دائمی شما هستم و بخاطر وقت کم و مشغله های درسی فرصت خواندن مجله ها را ندارم می تواند بسیار راهگشا باشد.
  امیدوارم این دسته پست ها نیز مانند بسیاری از “ژانر”های دیگر سایت شما، پیوسته ادامه پیدا کند.
  سپاس بیکران

 6. عرفان خسروی می گوید

  دکتر کار بسیار بسیار شایسته و بزرگی رو شروع کردی.

  راستی، دیروز مجله تجربه صاحب یک ویژه‌نامه هم شد به نام «تجربه دانش‌نامه» که امیدوارم ادامه پیدا کند. من به دلایل خاصی تعریف بیشتری نمی‌کنم. اما چه خوب است شما این مجله را به مخاطبانتان معرفی کنید. تجربه دانش‌نامه دست‌پخت برادران فیض‌اللهی (کاوه و کیوان) است.

  راستی دکتر، چه خوب می‌شد اگر دانستنیها را هم یک بررسی و نقد می‌کردی. در این مورد هم من نمی‌تونم زیاد تعریف کنم.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون. در خود تجربه خبر این ویژه‌نامه را خواندم ولی فعلا دستم نرسیده. دانستنی‌ها هم البته جزو مجلاتی است که آبونه هستم.

 7. مجید می گوید

  واقعا جای این بخش خالی بود. پیشنهاد:
  ۱- ولی اگه میشد با مکاتبه با مجلات مذکور و بعد از دریافت تاییدیه آنها، برخی از مقالات مدنظر در سایت بطور کامل درج میشد، دیگه حرف نداشت.
  ۲- بعد از ذکر عنوان مجله، فهرست مندرجات ذکر بشه، کمک زیادی میکنه.
  با این هزینه ها و قیمتهای این مجلات (که البته به حق هم هست)، واسه همه جایی برای خرید کتاب و مجلات در سبد خانوار نمی مونه. شاید با پیشنهادهای فوق بشه گزیده تر خرید کرد.
  بازم ممنون

 8. مهدی بردبار می گوید

  تقریبا بیشتر مجلات خوب کشور رو معرفی کردین
  البته کتاب هفته نگاه پنج شنبه رو هم توصیه می کنم

 9. رسول می گوید

  سلام دکتر جان
  من هم با نظر “آندو” تا حدی موافقم ولی هنوز هم که هنوزه مطلبی نیست که شما بنویسی و من نخونده باشم .
  اقای دکتر من هروقت از نوشتم خسته میشم پست جسارت نوشتن تون رو میخونم ، لازمه شما هم یک بار دیگه برای خودتون بخونیدش .
  آغاز این بخش هم ایده خوبی بود که امیدوارم ادامه پیدا کنه .
  بهتون تبریک میگم و ازتون بینهایت سپاسگذارم که بی هیچ چشمداشتی وقتتون رو صرف ترویج ایده ها ، اشتراک گذاری تجربیات و مطالعاتتون می کنید .

 10. سعید رسولی می گوید

  مطلب جالبی بود ، پس از اعتیاد به اینترنت تقریبا لذت مجله خواندن را فراموش کرده بودم. امیدوارم که این بخش جالب ادامه داشته باشه.

 11. علی می گوید

  سلام دکتر جان
  ایده ی خوبیه اما نه اینجوری
  من فقط متوجه شدم کدوم رو بخرم و کدوم رو نه
  اما به این که بررسی نمیگن
  نه نقدی نه نظری .. یه اظهار نظر خیلی سطحی کردی
  اما بازم هم دمت گرم و هم خسته نباشی

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این بخش به تدریج کامل‌تر می‌شود، تازه ابتدای کار است.

 12. حمید می گوید

  مجلات طنز رو فراموش نکنید دکتر
  من الان خط خطی و طنزوکاریکاتور رو میخونم واقعا ارزش خوندن رو دارن

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من آبونه تعداد قابل توجهی از مبوعات خوب نیست و اصولا با توجه به اینکه شهرستان هستم، تعداد زیادی از نشریات در درتسم نیستند، همین مسئله من را محدود می‌کند.

 13. مهدی صالح پور می گوید

  سلام
  برای من که خوره ی مطبوعات هستم، این کار شما جذاب ترین کاری بود که می تونستید بکنید. حتی حاضرم خودم مطالب خوبِ مجلاتی رو که می خونم رو به همین شکل براتون ارسال کنم تا هم کمکی برای شما باشه و هم از جانبِ خودم، ادای دِینی به مطبوعات!

  شروع این کارتون همزمان با نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات هم خیلی خوب بود! 🙂

 14. سعید می گوید

  نگاه هفته پنجشنبه رو حتما به لیست‌تون اضافه کنید.
  گرچه من دو هفته‌ای است تو تبریز گیر نمیارم.

 15. علی می گوید

  عالیه. حرکت خوبیه.
  مجله ماشین (www.machinemag.com) میشه گفت فاخرترین مجله ی خودرویی کشور هست. ولی اونم مدتیه مثل گذشته ها نیست … 😉

 16. Spirit می گوید

  دکتر این بخش عالیه ایشالا که ادامه پیدا کنه و بهتر بشه!

 17. علی می گوید

  خیلی لذت بردم از این ابتکار جدید؛ ممنون!

 18. آرشام می گوید

  شروع این ستون جدید رو تبریک میگم ، ایده خیلی خوبی هست و بسیار زیبا پرداخت شده.

 19. معین الدین واعظی می گوید

  کار جالبیه دکتر
  از خواننده ها هم اگر بخواین مجلات و مطالب جذاب مجلات رو ایمیل کنن به نظرم خوب میشه

 20. ستار . م می گوید

  درود بر شما دکتر
  اگر یک روز مسابقه ای با عنوان “وبلاگ نویس برتر” بر پا بشه ، حتماً به شما رای می دم.حقی این عنوان شایسته شما است.

 21. yoosef می گوید

  ایده بسیار عالیی هست دکتر مجیدی عزیز
  پیشنهاد میکنم که یکی از مقالات منتخب رو، اونی که به نظرتون بهترین بوده رو توی سایت هم به طور کامل بذارین
  حالا یا کپی بشه، یا در صورت امکان تایپ مجدد

 22. هانی هاشمی می گوید

  خیلی خیلی خووووب بود , حتما ادامه بدین

  ممنون

 23. مسعود می گوید

  سلام آقای مجیدی؛
  چه جوری وقت می کنی اینهمه مجله رو بخونی؟! قدر دوران مجردی رو بدون دکتر جون.

 24. رضا شهبازی می گوید

  علیرضای عزیزم ، عالی هستی تو . ایده هات همیشه معرکه است . واقعا جای همچین گزارشی در اینترنت فارسی خالی بود . چطور میشه اینهمه زحمت تو و خواهر بزرگوارت رو جبران کرد . خیلی خیلی ماه هستید . خسته نباشین

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنونم از لطف شما و بقیه دوستان. راستش تشویق شما به من دلگرمی داد که در هفته‌های آینده به صورت بهتری مرور مقالات را انجام بدهم.

 25. ds می گوید

  روح تازه ای در جان ۱ پزشک دمیده شد.
  در ضمن در مورد متن مناظره اوباما-رامنی،
  هفته نامه تجارت فردا هم این کار را انجام داده
  http://www.tejaratnews.com/news/8975/default.aspx

 26. Ali.online724 می گوید

  سلام
  دکتر واقعا نمی دونم چه طوری تشکر کنم
  برای این زحمتی که می کشی
  عاشق بخش ها و کارهای جدید یک پزشک هستم
  میشه گفت این پروژه جدید یک پزشک از قسمت های مورد علاقه من خواهد بود

  خواهشا رو این قسمت مانور بیشتری بدید و به این بخش بیشتر برسید
  پیشنهادی هم داشتم در تیتر ها اگه میشه بعد از شماره تاریخی هم زده میشد بهتر بود
  مثلا : بررسی هفتگی مطبوعات۱- هفته دوم آبان
  این طوری ارزش بیشتری در موتور های جستجو گر پیدا می کنه

  موفق باشید

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون شرمنده نکنید. این بخش تا کامل شدن راه درازی در پیش داره. ایده‌های دارم که در نوشته بعدی خواهید خواند.

 27. Ali.online724 می گوید

  در پست بالایی من چند تا اشتباه تایپی هست بی زحمت ویرایش کنید

 28. خادم می گوید

  دکتر جون ممنون.
  اگر اسکن می کنید (در تنظیمات اسکنر)کمی brightness را کم و کنتراست را زیاد کنید . یا بعد از اسکن در محیط گرافیکی مورد استفاده خود این کار را انجام دهید.( در فتوشاپ فشردن همزمان کلیدهای ctrl+shift+L این کار رو خودکار میکنه) محتوای فاخر نیاز به کیفیت ارائه فاخر دارد. اگه از سعی در ارتقا و تواضع تو یادگیریتون اطلاع نداشتم، به خودم اجازه گفتن این مطالب رو در مورد پست و وبلاگ فاخرتون نمی دادم.

 29. علی می گوید

  تبریک
  فقط کاش میتونستید لینک به مطالبی که به نظرتون خوبه رو هم بزارید

 30. کورش می گوید

  دکتر جان عالی بود واقعا خوشحالم که این بخش رو راه اندازی کردید
  خیلی خییلی ممنون

 31. YA3R می گوید

  جای خیلی از مجله های دیگه مثله ، خلاقیت ، موفقیت ، راز ، دانستنیها خالیه ، خوشحال میشیم اگه تو سری های بعدی از اینا هم چیزی بنویسین

 32. امیر می گوید

  این ایده بسیار عالیست.
  باید مانند عکسهای کتاب خوانی بصورت گروهی برگزار شود.
  در نهایت یکی از مقالات به تصمیم شما یا بر مبنای تعداد افراد پیشنهاد دهنده یک مقاله خاص، بطور کامل منتشر شود (البته با کسب اجازه از نشریه).
  آقای مجیدی پست های گجتی آن هم از نوع اپلی خوب است، اما به نظر شما چند درصد از خوانندگان «یک پزشک» با شرایط ارزی جدید توانایی خرید اینگونه ابزار ها را دارند.
  از کوشش همیشگی شما بسیار سپاسگذارم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.