با سیلیکون له‌شده، عمر باطری گجت‌ها سه برابر خواهد شد

تغییر و تحول واقعی در شکل و عملکرد گجت‌هایمان هنگامی روی خواهد داد که یک سری تحول واقعی در تولید سخت‌افزارها به وقوع بپیوندند، چیزهایی مثل نمایشگرهای انعطاف پذیر تاشدنی یا بهتر شدن ظرفیت و طول عمر باطری‌ها.

در مورد باطری‌ها مدتهاست که ما شاهد پیشرفت‌های آهسته، اما مداوم هستیم، در تازه‌ترین خبر خوب در مورد باطری‌ها، پژوهشگران دانشگاه رایس Rice و «لاکهید مارتین» اعلام کرده‌اند که روشی کم‌هزینه برای ساختن باطری‌های لیتیومی با ظرفیت و طول عمر بالا پیدا کرده‌اند.

در حال حاضر از گرافیت به عنوان آنود در باطری‌های تجاری لیتیومی استفاده می‌شود، این در حالی است که آنودهای سیلیکونی ده برابر توانایی ذخیره انرژی بیشتر دارند.

حالا تیم پژوهشی اعلام کرده است که مشکلاتی را که در زمینه به‌کارگیری سیلیکون به عنوان آنود باطری‌ها وجود داشت را حل کرده است، دو محقق به نام «سیبانی لیسا بیسوال» و «مدهوری تاکور»، به این منظور مدت‌ها روی ورقه‌های سیلکونی متخلخل کار کرده بودند، هدف نهایی آنها بود که به فرایندی قابل اجرا و عملی برای ساخت باطری برسند.

آنها کشف کردند که با له کردن ورقه‌های سیلیکونی به پودری دست می‌یابند که سطح تماسش ۵۰ برابر بیشتر از ورقه‌های معمول است. نتیجه کار آنودی است که می‌تواند هزار میلی‌آمپر ساعت به ازای هر گرم، شارژ نگه دارد که حدود سه برابر بیشتر از آنودهای گرافیتی است و این تازه یک سوم ظرفیت این باطری‌های از نظر تئوریک است.

بسیاری از کاربران از اینکه مجبورند هر روز گوشی‌ هوشمند خود را شارژ کنند، خسته شده‌اند، آیا ظرف دو سال آینده، ما می‌توانیم گوشی‌های داشته باشیم که تنها به دو بار شارژ در هفته نیاز داشته باشند؟

منبع

نظرات

 1. “آیا ظرف دو سال آینده، ما می‌توانیم گوشی‌های داشته باشیم که تنها به دو بار شارژ در هفته نیاز داشته باشند؟”
  قطعاً بله، البته با اختلاف قیمت بسیار زیاد و ناعادلانه بخاطر این تکنولوژی!

 2. سلام
  سیلیکون له شده در تیتر درسته یا لیتیوم؟ چود در متن سیلیکون اومده.

 3. من همین الان گوشیم رو کمتر از دو بار در هفته شارژ می کنم. (در صورت استفادۀ زیاد از گوشی هر سه یا چهار روز) گوشی ویواز هست با حدود چهل اپلیکیشن فعال. ضمنا خیلی هم از گوشی استفاده می کنم و تقریبا روزی نیست که ساعاتی با گوگل مپز، آفیس، عکاسی، فیلمبرداری، بازی، موزیک و… کار نکنم.
  با این حساب تعجب می کنم که آرزوی شما دو بار شارژ در هفته است اون هم برای چند سال بعد و پس از پیشرفت تکنولوژی! گوشیتون چیه که اینقدر باتریش ضعیفه؟
  شاید هم منظورتون دو بار شارژ در ماه بوده؟

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.