گلکسی نوت ۱۰.۱ در ارکستر فیلارمونیک بروکسل!

3

در یک ابتکار تازه، ارکستر فیلارمونیک بروکسل، به جای استفاده از ورقه‌های موسیقی از تبلت و به عبارت دقیق‌تر گلکسی نوت ۱۰.۱ استفاده کمی‌کند.

حدودا ۱۰ روز پیش، ۹۲ نوازنده این ارکستر قطعاتی از راول و واگنر را در بلژیک به این شیوه نواختند.

جالب است بدانید که هزینه خرید یا امانت گرفتن ورقه‌های موسیقی قابل توجه است و تصور می‌شود با استفاده از تبلت به جای نسخه کاغذی، سالانه حدود ۲۵ هزار دلار صرفه‌جویی صورت بگیرد.

گونتر بورکه -رهبر گروه- در این مورد گفته است که از اینکه اعضای گروه به سرعت خود را با این فناوری وفق داده‌اند، تحت تأثیر قرار گرفته است.

او عقیده دارد که موسیقی کلاسیک باید خود را متناسب با زمان تطبیق بدهد. قرن‌هاست که هیچ تغییر و تحول موسیقی در ورقه‌های موسیقی رخ نداده بود و همین امر آماده شدن برای کنسرت‌های طولانی را دشوار کرده بود.

تا پیش از بهره‌گیری از تبلت، اگر لازم بود در قسمتی از موسیقی با گذاشتن علامتی به نوازنده‌های خاطرنشان شود که قطعه را باید با شدت بیشتری اجرا کنند، باید در همه اوراق علامت گذاشته می‌شد، اما حالا رهبر گروه می‌تواند با دسترسی از راه دور به تبلت‌های همه اعضا به سادگی هر یاداشت و علامتی را که خواست بگذارد.

روند چاپ، صحافی و ورق زدن ورقه‌های سنتی موسیقی، خسته‌کننده و گاه مشکل‌زا بود، اما حالا با استفاده از گلکسی نوت، برای حرکت از یک صفحه به صفحه بعدی، دیگر نیازی به ورق زدن فیزیکی نیست و سوایپ کردن کار را آسان می‌کند، به علاوه اپلیکیشن مورد استفاده وقتی در حالت کنسرت تنظیم شود، اجازه نمی‌دهد که نوازنده در صورت شتابزدگی ناگهان از یک صفحه به دو سه صفحه بعد برود و با مشکل مواجه شود.

جالب است بدانید در محیط iOS اپلکیشن‌های بسیار متنوعی برای نمایش و مطالعه صفحات موسیقی وجود دارند، که در اینجا شماری از برترین آنها را می‌توانید مرور کنید. اما اپلیکیشن اندروید مورد استفاده ارکستر فیلارمونیک بروکسل، اپلیکیشنی به نام NeoScores بود.

خبر را در سایت ارکستر فیلارمونیک بروکسل ببینید.

 
3 نظرات
 1. behrooz می گوید

  والا از تبلیغ سامسونگ روی دیوار میشه فهمید که چرا از Ipad استفاده نشده…

  1. رسول می گوید

   وقتی سامسونگ اسپانسر هستش انتظار داری بیاد از آیپد استفاده کنه؟؟

 2. رسول می گوید

  سلام آقای دکتر
  توی همه مطالب یه ردی از اپل میزاری
  این موضوع مربوط به گلکسی نوت بود چرا حرف اپل رو پیش میکشید؟؟؟
  این حرف “جالب است بدانید در محیط iOS اپلکیشن‌های بسیار متنوعی برای نمایش و مطالعه صفحات موسیقی وجود دارند” چه لزومی داشت اینجا مطرح بشه؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.