مؤسس بنیاد SpaceX می‌خواهد ۸۰ هزار نفر را ساکن مریخ کند!

13

به نظر می‌رسد که اگر محدودیت‌های مالی نبود، فناوری کنونی بشر آنقدر پیشرفته بود که می‌توانست انسان را به سطح مریخ بفرستد.

در شرایطی که دولت‌ها نمی‌توانند بودجه کلانی به برنامه‌های اکتشاف فضا اختصاص بدهند و حتی مأموریت‌های بی‌سرنشین هم با کمبود بودجه مواجه هستند، تنها امید رؤیاپردازان، شرکت‌های خصوصی هستند.

«اِلان ماسک»، میلیاردری که بنیاد SpaceX را بنا نهاده است، در خبر تازه‌ای اعلام کرده است که روی پروژه‌ای کار می‌کند که هدف آن فرستادن ۸۰ هزار نفر به مریخ برای تأسیس یک مهاجرنشین فرازمینی است، هزینه مسافرت هر نفر به مریخ در این برنامه ۵۰۰ هزار دلار خواهد بود.

مطابق این پروژه جاهطلبانه، نخست باید یک گروه پیشگان ده نفره با یک موشک با سوخت اکسیپژن مایع و متان به مریخ بروند و در مراحل بعدی باید یک تمدن خودکفا در مریخ تشکیل شود.

گفتنش شاید آسان باشد، اما در مقام عمل ایجاد تشکیلاتی که در محتاج مواد اولیه و غذایی ارسالی نباشد، بسیار دشوار است، چرا که برای این کار باید ماشین‌هایی به مریخ ارسال کرد که بتوانند با استفاده از نیتروژن و دی اکسید کرین جو مریخ و آب زیرسطحی این سیاره، مواد حاصل‌خیرکننده خاک، متان و اکسیژن بسازند.

پیشگامانی که به سطح سیاره می‌روند باید گنبدهای شفاف بزرگی بنا کنند که در زیر سطح آنها CO2 جو مریخ جمع‌آوری شود تا بشود گیاهان را پرورش داد. زمانی که امکانات اولیه فراهم شد، می‌توان افراد بیشتری را به مریخ فرستاد.

هزینه سفر به مریخ، باید تا سطح ۵۰۰ هزار دلار پایین آورده بشود، با این هزینه شماری از افراد ثروتمند کشورهای توسعه‌یافته توانایی پرداخت هزینه بلیت را خواهند داشت.

هزینه ایجاد این مهاجرنشین ۸۰ هزار نفری، ۳۶ میلیارد دلار خواهد بود و بنابراین لازم است که دولت هم در این امر با SpaceX مشارکت کند، تخمین زده می‌شود اگر هزینه این پروژه بین ۰.۲۵ درصد تا ۰.۵ درصد تولید ناخالص داخلی باشد، پروژه از نظر عملی قابل انجام باشد.

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۰، ۱۴.۵ تریلیون دلار بود که ۰.۲۵ درصد آن، ۳۶ میلیارد دلار بود، اگر ۸۰ هزار نفر مهاجر هم، هر کدام ۵۰۰ هزار دلار بپردازند، سرمایه‌ای معادل ۴۰ میلیارد دلار حاصل خواهد آمد.

موشکی که برای سفر باید طراحی و تولید شود، نسخه تکامل‌یافته موشک فالکون ۹ است.

فعلا همه چیز این برنامه در حد داستان‌های علمی تخیلی به نظر می‌رسد، در شرایطی که هنوز برنامه‌ای مصوب و دقیق برای رساندن حتی یک انسان به سطح سیاره مریخ وجود ندارد، این برنامه بیش از حد بلندپروازانه است.

منبع

 
13 نظرات
 1. کورش می گوید

  واقعا اگه بتونن یک اکوسیستم خود کفا درست بکنن خیلی عالی میشه. اما این پروژه خیلی زمان بره و برای کسایی که در مهاجر نشین زندگی میکنن خیلی ریسک بالایی داره.

 2. محمد می گوید

  WALL·E ؟؟؟؟؟؟

 3. مش غلام حسین می گوید

  اگه می خواهند ارزون در بیاد باید مسکن مهر ویژه مریخ ثبت نام کنند .

 4. شهرتم می گوید

  برنامه جالبیه اما به نظر من تا عملی شدن چنین ایده ای حداقل ۳۰ سال باید صبر کرد پس تا ان زمان پول هایمان را پس انداز کنیم!!!!

 5. شهرتم می گوید

  برنامه جالبیه اما به نظر من تا عملی شدن چنین ایده ای حداقل ۳۰ سال باید صبر کرد پس تا ان زمان پول هایمان را پس انداز کنیم!!!!

 6. منم می گوید

  من چمدونام رو بستم ، فقط وقتی عازم میشن به من هم یه خبری بدید جا نمونم.

 7. عین الله بااااااااااااقر زااااااااااااده می گوید

  اگر ارز دولتی به مسافرین تعلق بگیره در عرض یک هفته ۸۰.۰۰۰ نفر ایرانی جا رزرو میکنن

 8. امین می گوید

  به نظر من غیر عملیه. چون:
  افراد پولدار ممکنه بخوان به عنوان سیاحت یک هفته برن مریخ، هیجان سفر فضایی و اقامت در یک کره دیگه خیلی بالاست. ولی مطمئنا هیچ کدومشون حاضر نخواهند شد که به طور دائمی در مریخ زندگی کنند. امکاناتی که در زندگی زمینی براشون فراهم هست (خانه لوکس و ماشین آخرین مدل و بعضی تفریحات) رو شاید بشه توی مریخ هم ساخت ولی آنچه به طبیعت زمین مربوط می شه، مثل رفتن کنار ساحل یا جنگل و سفر به کشورهای مختلف، باد بهاری، آواز پرندگان و… رو نمی شه. اگر هم مصنوعی شو بسازن هیچ وقت به خوبی اصلش نیست.

 9. KHODAYAR می گوید

  از بدبختی دلار گرون شده
  اگه به تومان حساب می کنند من به جای ۵۰۰ هزار دلار ۵۰۰ هزار تومان حاضرم بپردازم

 10. سروش سپهر می گوید

  یکی از آرزو های زندگیم اینه ک پیش از مرگم استقرار اولین کلونی مستقل انسان ها رو توی جایی بجز زمین ببینم، اون وقت موقع مرگ خیالم تا حدودی راحته که این گونه دوست داشتنی منقرض نخواهد شد و روزی شعورش رو در کیهان پخش می کنه، البته شایدم این فقط راهیه برای فرار از دست دغدغه اگزیستانسیل مرگ

  1. توکلی می گوید

   منم مثل شما دوست دارم قبل از مرگم ایجاد کلونی حتی ۴ نفره رو که به نظرم فعلا در مریخ امکان پذیره ر. شاهد باشم. ولی در مورد این گونه دوست داشتنی که انسان هوشمنده علم تکامل میگه هیچ گونه ای نمیتونه ابدی باشه و خواه نا خواه از بین میره و تغییر شکل میده.اگه تغییر نکنه صد در صد به علت رقیق شدن زن متلاشی میشه. از ۲۰۰ نوع انسان فقط گونه ما مونده . نئاندر تالها نوع دیگر انسان ۳۰۰۰۰هزار سال پیش به علت کوچ نزاد ما از افریقا به اروپا از بین رفتن .با اونها ۹۰ در صد دی ای ان و زن مشترک داریم یعنی اصلا از یک نوع نیستیم . ما با موز ۶۰ در صد اشتراک داریم

 11. میرتوحید می گوید

  روزی چشم باز می‌کنیم می‌بینیم مریخ هستیم.

 12. مستوره احمدی می گوید

  امیدوارم با موفقیت روبرو شن واقعا امیدوارم**

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.