طراحی مفهومی که چیزی شبیه کاشی‌های زنده ویندوز فون یا ویجت‌های اندروید را به iOS می‌آورد!

4

من روانی و نظم iOS را شخصا خیلی دوست دارم، اما شاید کسانی هم پیدا شوند که با دیدن کاشی‌ها یا Tileهای ویندوز فون یا ویجت‌های اندروید گاهی هوس کنند که ای کاش iOS هم چیز مشابهی داشت.

در کاشی‌های مایکروسافت می‌شود اطلاعات مربوط به اپلیکیشن را در یک نگاه دید، این کاشی‌ها را می‌توان به سلیقه خود، تغییر اندازه و شکل هم داد. ویجت‌های اندروید هم مورد علاقه خیلی‌ها هستند.

حالا تصور کنید که اپل به این تکاپو بیفتد که چیز مشابهی را در iOS بگنجاند که چیزی که خوبی‌های ویجت‌های اندروید و کاشی‌های ویندوز را داشته باشد و در عین حال کاملا هم شبیه این دو نباشد.

مکس رادبرگ، که یک طراح رابط کاربری است، به تازگی یک ویدئوی مفهومی جالب درست کرده است و به روشنی در آن راه چاره نشان داده است.

مطابق این طراحی مفهومی، می‌توان آیکون هر اپلیکیشن را با سایز ۱ در ۱، ۲ در ۲ و ۴ در ۲ دید. با افزایش سایز آیکون، آنها عملکردی شبیه ویجت‌ها پیدا می‌کنند و به این ترتیب عملکردهای اصلی اپلیکیشن را می‌توان بدون باز کردن اپلیکیشن از طریق آنها انجام داد.

به این ترتیب مثلا شما اگر سایز اپلیکیشن Settings را زیاد کنید، می‌توانید خیلی سریع نور صفحه نمایش را کم و زیاد کنید یا اتصال وای فای خودتان را تعییر بدهید.

من که خیلی از این طراحی خوشم آمد، تا نظر جانی آیو و مسئول تازه iOS چه باشد!

این ویدئو را می‌توانید در یوتیوب ببیند یا از اینجا دانلود کنید.

منبع

 
4 نظرات
 1. کوروش می گوید

  تغییرات خوبی هستند
  ولی دوست دارم اپل ابداع کنند طرح های جدید باشد.

 2. کیان می گوید

  ظاهر دسکتاپ مانند iOS که همخوان با OS.X هست با همون آیکون ها شناخته میشه. به نظر من اپل خودش این رو میدونه که Home Screen سیستم عامل موبایلش جای مناسبی برای ویجت ها نیست، برای همین در نوتفیکیشن بار دو ویجت تعبیه کرده.

  طراحی اپل زیبا و پرزرث و برقه اما در گذشته مونده. طراحی رابط کاربری اپل متعلق به دهه پیش بود (تا ۲۰۱۰). حالا به قولی مد عوض شده.

  اپل تنها داره یک رابط کاربری قدیمی رو مرتب بهبود میده، اما آیا موافق تیستید که دوران Progress bar های براق و دکمه های حبابی به پایان رسیده؟

  دوران هر چیزی به پایان میرسه و به نظر من رابط کاربری اپل هم بعد از بیش ربع قرن دیگه باید جهتش رو عوض کنه.

  من در مورد iOS با اینکار اپل که ویجت ها رو در نوتیفکیشن گذاشته موافقم. به نظرم وصله و پینه کردن چیزایی که کاربرها انتظار دارن از جاهای دیگه به جای زیبایی iOS رو تبدیل به چیزی شبیه هیولای فرانکنشتاین تبدیل میکنه.

  – مترو یک رابط کاربری مینمالیست و مدرن هست.
  – اندروید هم اینقدر دست دولوپر و کاربر ها رو باز گذاشته که پاسخی به هرسلیقه ای میده.

  اپل در گیر رابط کاربری قدیمی شده که مثال پیر عروسیه که آرایش پاسخگو نخواهد بود. با این حال آشناست.

  مایکروسافت مدرن بودن رو به آشنا بودن ترجیح داد. اپل چه خواهد کرد؟

 3. adel می گوید

  I think Microsoft has a patent on this thing from their windows 8 UI. So there is no chance of seeing this in iPhone.

 4. aryan می گوید

  امیدوارم iOS زود تر این جوری بشه …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.