آیا میزان تفکرات نژادپرستانه در جنوب آمریکا بیشتر از سایر مناطق این کشور است؟ توییتر پاسخ می‌دهد!

در دنیای امروز «اطلاعات» همه چیز هستند، اما بیشتر از آنکه خود این اطلاعات مهم باشند نوع پردازش و بینشی که با استفاده از این اطلاعات پردازش‌شده به دست می‌آید اهمیت دارد.

ما بسیاری اوقات توییتر را فقط جایی برای ثبت افکاری آنی خودمان یا گلایه‌هایمان می‌دانیم، در صورتی که خیلی‌ها از توییتر برای افکارسنجی و بینش تفکر و دیدگاه توده‌های مردم استفاده می‌کنند.

از نظر آنها توییتر یک گنج است، آنها توییتر را مثل یک مؤسسه افکارسنجی بزرگ می‌بینند.

بر همین اساس من بارها کاربردهای بدیعی را در توییتر مشاهده کرده‌ام، مثلا در فصل آنفلوآنزا چند سالی است که بر اساس توییت‌هایی با کلیدواژه‌هایی دلالت‌کننده بر علایم این بیماری، مؤسسات همه‌گیرشناسی بیماری‌های، خیلی زودتر و به‌هنگام‌تر متوجه مسری شدن بیماری و موج‌های پیدایش و محو بیماری می‌شوند.

دفعات زیادی هم مش‌آپ‌هایی بر اساس توییتر دیده‌ام که در آن اطلاعات خام از توییتر گرفته می‌شوند، مرتب می‌شوند و بعد روی یک نقشه نمایش داده می‌شوند.

اما در تازه‌ترین مورد، سایت geocommons که اصولا کارش عینی کردن و روی نقشه آوردن اطلاعات خام و ایجاد دیدگاه‌ها و نگرش‌های تازه بر این اساس است، نقشه‌ای منتشر کرده است که در آن میزان توییت‌های نژادپرستانه را بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا نشان می‌دهد.

این توییت‌های نژادپرستانه به تفکیک ایالت‌های مرتب شده‌اند و نگاهی گذرا به نقشه نشان می دهد که در جنوب و کرانه شرقی آمریکا به مراتب تفکرات نژادپرستانه بیشتری در اذهان مردم وجود دارند. چیزی که منطبق بر سایقه تاریخی و سیاسی این مناطق است.

این هم فهرست ده ایالت با بیشترین توییت‌های نژادپرستانه:

نظرات

 1. خیلی جالب بود. توییتر سرشار از ناگفته‌هاست.

  • این آمار باید به نسبت جمعیت هر ایالت بررسی بشه بعد میشه نتیجه گیری کرد. الان چیزی که مشخصه تمام ایالتهایی که بیشترین نژادپرستی رو به گفته اونها دارند بیشترین جمعیت های آمریکا در اونها ساکن هستند.

 2. البته یه نکته اینه که از روی این آمار تنها می شه به نسبت توئیت های نژاد پرستانه با مناطق پی برد، اما با توجه به میزان دسترسی های متفاوت به تویتر یا اصلا فرهنگ بیان موضوع در اینترنت شاید خیلی قابل اغتماد نباشه، شاید یه جور اکولوژیک فالسی

 3. آقای مجیدی بزرگوار

  با سلام

  لطفا بفرمایید این جمله را از کجا برداشتید؟ (در ابتدای متن)

  “در دنیای امروز «اطلاعات» همه چیز هستند، اما بیشتر از آنکه خود این اطلاعات مهم باشند نوع پردازش و بینشی که با استفاده از این اطلاعات پردازش‌شده به دست می‌آید اهمیت دارد.”

  میخواهم در مقاله ای از آن استفاده کنم، اگر هم از سری جملات خودتان هست، لطفا بفرمایید

  با احترام

 4. پاسخ: خطاب به خودم » آرشیو » نقشه همه چی!

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.