آیا اپلیکیشن محبوب تغییر چهره این روزها -فیس‌اپ- عملکردی نژادپرستانه دارد؟!

1

از اپلیکیشن فیس‌اپ FaceApp استفاده می‌کنید؟

این اپلیکیشن می‌تواند یک عکس شما را بگیرد و چهره عبوس شما را تغییر بدهد و یک لبخند به عکس شما اضافه کند. جذاب‌تر از آن، این اپ می‌تواند عکس شما را پیر یا جوان کند یا اگر مرد هستید، چهره شما را زنانه کند!

این روزها این اپ، بسیار محبوب شده و کاربران در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و اینستاگرام، مرتب عکس‌های تغییریافته خود را به اشتراک می‌گذارند.

اما در این میان مدتی بود که برخی از کاربران، از فیس‌اپ حسابی شاکی شده بودند.

مشکل این بود که هوش مصنوعی این اپ، هنگام اعمال جلوه‌های تصویری، ناخودآگاه رنگ پوست کاربران را روشن‌تر می‌کرد و علاوه بر این شکل بینی آنها را تغییر می‌داد و مثلا بینی‌های پهن نژادهای آفریقایی یا سایر کاربران را به بینی اروپایی‌ها نزدیک می‌کرد.

خب، تصور می‌کنم دست‌کم بیشتر کاربران ایرانی، هیچ مشکلی با این تغییر چهره نداشته باشند و چه بسا خودشان قبل از اپ، دست به کار شده‌اند و با مواد آرایشی و عمل‌های زیبایی، چهره خود را تغییر داده‌اند!

اما این عملکرد، از سوی تعداد قابل توجهی از کاربران، مورد انتقاد قرار گرفت تا جایی که یاروسلاو گونچاروف -رئیس و مؤسس اپلیکیشن فیس‌اپ- وادار شد به انتقادها پاسخ بدهد و پوزش بخواهد.

او گفت که این نوع عملکرد، ناخواسته بود و این یک اثر جانبی استفاده از شبکه‌های عصبی رایانشی است. الگوریتم هوش مصنوعی وقتی به اصطلاح با انبوه عکس‌ها تمرین می‌کند و آموزش می‌بیند، یک ترجیح سلیقه پیدا می‌کند.

حالا گونچاروف تمهیدی اندیشیده که این نوع رفتار اپ، اصلاح بشود.

البته این نخستین باری نیست که یک اپلیکیشن اعمال فیلترهای چهره، متهم به نژادپرستی می‌شود، پیش از این اسنپ‌چت هم به خاطر داشتن یک فیلتر به نام فیلتر باب مارلی، متهم به نژالدپرستی شده بود. این جلوه، رنگ چهره کاربران را تیره می‌کرد.

دانلود فیس‌اپ برای اندروید از بازار

دانلود از آی‌تونز برای آی‌دیوایس‌ها

 
1 نظر
  1. Amirhosein می گوید

    جیم پارسون تو حالت بیبی هم همون حالته ولی عکس دختر شدنش خیلی باحاله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.