اپلیکیشن «فیس اپ» با افزودن فیلترهای تغییر نژادی خبرساز شد: حالا می‌توانید با «فیس اپ» هندی یا سیاهپوست یا شبیه مردمان خاور دور شوید

1

فیس اپ یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های ماه‌های اخیر بوده است. با این اپلکیشن تا حالا هر کسی می‌توانست پیر یا جوان شد، چهره اخمویش را متبسم کند یا اصلا تغییر جنسیت انجام بدهد.

استفاده از این اپ، برای تفریح چیز مفرحی بود. ضمن اینکه برخی‌ها هنگام پیر و جوان کردن چهره خود، درنگ می‌کردند و به سالیان از دست رفته یا به گذر عمر فکر می‌کردند و خاطراتی برایشات تداعی می‌شد.

اما حالا فیس اپ یک گام متهورانه برداشته است که به صورت متناقضی هم می‌تواند این اپلیکیشن را محبوب و هم منفور کند.

حالا به کمک فیس اپ شما می‌توانید؛ چهره‌تان را شبیه نژادهای دیگر، مثلا هندی‌ها، سیاهپوست‌های یا مردمان خاور دور کنید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

در نزد بسیاری این امر ممکن است، یک تفریح بی‌آلایش باشد. به احتمال زیاد، هدف مدیران و توسعه‌دهندگان این اپ هم همین بوده است.

اما می‌دانید که در اینترنت، گاهی کاربران بسته به ذهنیات و شرایط حاکم، استفاده متفاوتی از سرویس‌ها و اپ‌ها می‌کنند و تعریف تازه‌ای از کاربری آن انجام می‌دهند.

حالا کاربری کاربران و نیز اشتراک این عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی؛ بالقوه این خطر را مطرح می‌کند که ممکن است این عکس‌ها با کپشن‌ها توضیحات نژادپرستانه و افراطی همراه بشوند و محور درگیری‌های لفظی و جدال‌های کاربران با هم بشوند.

ما واقعا نمی‌دانیم که گردانندگان فیس اپ در صورت مواجهه با چنین مشکلی، چطور برخورد خواهند کرد. عمل آنها شاید متهورانه باشد و شاید هم به خاطر اینکه پیش‌بینی بروز چنین خطری را نمی‌کردند.

   
1 نظر
  1. صادق می گوید

    من آپدیت کردم ولی گزینه‌ی تغییر نژادی نیومد، سرچ کردم گویا اعتراض کردن، صاحب فیس اپ مجبور شده ور داره این ویژگی رو.
    چیزی که هست اینه که، بنظر من اینا از اون ور بووم دارن می افتن، آخه نمیشه که به همه چی برچسب Racism زد. اینا کلن انگار به خودشون قبولوندن که نباید اصلن درباره نژاد هیچ حرفی زده بشه، باید کلا حتی اینکه فکر بکنیم طرف سیاه یا چینیه هم نباید به ذهنمون بیاد، اصن باید این واژه ها رو هم حذف بکنیم…. (دیکتاتوری فرد لیبرال مسلک)
    + البته شایدم صرفا اینا یک هیاهوی زیرکانه فیس اپ برای مطرح شدن دوباره توی اخباره. (ولی جدای از این، اون مسئله‌ی دیکتاتوری لیبرال کماکان شایعه)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.