امید جدیدی برای درمان MS و سایر بیماری‌های خودایمنی: سلول‌های T را دوباره به مدرسه بفرستید!

9

پژوهشگران در حال تحقیق روی راهکار تازه‌ای برای درمان MS و سایر بیماری‌های خودایمنی مثل دیابت نوع یک، سوریازیس و حتی آلرژی‌های غذایی هستند.

این تحقیقات در حال حاضر مراحل ابتدایی خود را طی می‌کنند و فقط روی موش‌ها انجام شده‌اند، اما از آنجا که دستگاه ایمنی موش‌ها شبیه انسان‌هاست، امید می‌رود که روش جدید در مورد انسان‌ها هم نتایج خوبی داشته باشد.

در بیماری‌های خودایمنی، سلول‌های دستگاه امینی بدن، از روی اشتباه، به بافت سالم بدن حمله می‌کنند و آن را تخریب می‌کنند. برای مثال در بیماری MS پوششی بافت عصبی یا لایه میلین تخریب می‌شود، در دیابت نوع یک یا دیابت جوانان، سلول‌های پانکراس از دست می‌روند و در آرتریت روماتوئید، بافت مفصل تحلیل می‌رود.

منطقی است که برای جلوگیری از این تخریب، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که با تضعیف دستگاه ایمنی، از میزان تخریب بافت‌های سالم جلوگیری کنیم. اما این کار کل ایمنی را پایین می‌آورد و باعث می‌شود بیمار مستعد ابتلا به عفونت‌ها و حتی سرطان بشود.

اما شیوه جدید درمانی بنیادی‌تر است و می‌کوشد به سلول‌های ایمنی بفهماند که به «خودی» حمله نکنند و به عبارتی آنها را دیگر بار آموزش دهد که دیگر به سلول‌های سالم حمله نکنند.

در شماره جدید مجله زیست‌فناوری نیچر در مورد روش جدید توضیح داده شده است:

رهبری تحقیق جدید را استفان میلر، استاد دانشکده پزشکی Feinberg دانشگاه Northwestern در شیکاگو بر عهده دارد.

وقتی سلول‌های طببعی بدن در روندی به نام apoptosis می‌میرند، یک دسته خاص از سلول‌های ایمنی به نام ماکروفاژها آنها را می‌بلعند. سپس ماکروفاژها در طحال، تکه‌هایی از بازمانده این سلول‌های مرده را به سلول‌های ایمنی T نشان می‌دهند تا این سلول‌های بفهمند که به سلول‌های سالم حمله نکنند.

کاری که میلر در ابتدا انجام داد، این بود که از همین روند برای آموزش دوباره سلول‌های T استفاده کند.

در MS سلول‌های T از روی اشتباه به لایه «میلین» که همان بافت پوششی اعصاب است، حمله می‌کنند. پس پژوهشگران ذراتی بسیار کوچکی از میلین را به سلول‌های سالم بیماران MS متصل کردند و کاری کردند که وقتی آنها به صورت طبیعی با سلول‌های T آشنا می‌شدند، با میلین هم آشنا شوند و دیگر میلین را بیگانه نپندارند و دست از حمله بردارند.

این روش البته بسیار گران است، به طور که هزینه آن برای هر 10 بیمار، حدود یک میلیون دلار برآورد می‌شود، به همین خاطر میلر در پی یافتن راهی ارزان بود، او دریافت که به جای متصل کردن قطعات میلین روی سلول‌ها، می‌توان آنها را روی ریزذرات nanoparticle متصل کرد و به طحال فرستاد، این روش بسیار عملی‌تر و ارزان‌تر است، ریزذره‌ مناسب، ماده‌ای به نام PLG یا پُلی لاکتیک کو گلایکولید که در بخیه‌های قابل جذب هم استفاده می‌شود.

در عرض یک ساعت می‌شود، ذرات میلین را سوار بر ریزذارت PLG‌ کرد، به صورت داخل وریدی تزریق کرد تا به طحال بروند و در آنجا با سلول‌های T‌ملاقات کنند و آنها را آموزش مجدد بدهند تا دست از حمله به خودی بردارند.

در موش‌ها این روش باعث توقف حمله MS شد.

چیز جالب در این روش درمانی این است که علاوه بر MS می‌توان آن را برای درمان سایر بیماری‌های خودایمنی مثل دبایت نوع یک و حساسیت‌های غذایی هم استفاده کرد.

از آنجا که عمر موش‌ها در مقایسه با انسان زیاد نیست، آنها تنها به یک بار درمان نیاز دارند، اما با توجه به عمر زیاد انسان‌ها و طبیعتا مرگ طبیعی سلول‌های T که آموزش مجدد دیده‌اند، شاید نیاز باشد که در انسان‌ها در طول عمرشان، این درمان و آموزش مجدد سلول‌های T تکرار شود.

بدیهی است که این روش، تنها جلوی تخریب بیشتر سلول‌های سالم را می‌گیرد و روند تخریبی را متوقف می‌کند اما نمی‌تواند خرابی‌های قبلی را بازسازی کند، مثلا سلول‌های پانکراسی که در دیابت مرده‌اند یا بافت پوششی میلینی که تخریب شده، با این روش بازسازی نمی‌شوند، پس این روش را باید در مورد بیمارانی استفاده کرد که در مراحل اولیه بیماری هستند و تازه علایم را نشان داده‌اند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

نمونه‌های جالبی از اختراعاتی که فراموش شدند، یا تکامل یافتند یا به کلی به صورت دیگری تغییر پیدا…

در طی دهه‌ها و قرن‌های انسان‌های اختراعات گوناگونی کرده‌اند. از برخی از آنها در ابتدای امر تصور می‌شد که استقبال خوبی شود، اما در نهایت فراموش شدند، برخی با تغییرات نه چندان بنیادین همچنان به همان صورت تولید می‌شوند، برخی با تغییرات جدی و…

وقتی به رویدادهای تاریخی مهم و مکان‌های مشهور از زاویه دید متفاوتی بنگریم (گالری عکس)

همیشه زاویه دید خیلی مهم است. ما در مورد برخی از رخدادهای مهم تاریخ، همیشه یک یا چند عکس شاخص در ذهنمان است، در صورتی که همان عکس‌ها پشت صحنه‌های جالبی داشته‌اند که از آنها غافل شده‌ایم.به صورت مشابهی روتین‌ترین عکس‌های از بناهای مشهور،…

آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره…

سازه‌ها و چیزهایی که حس مگالوفوبیای ما را به شدت تحریک می‌کنند – گالری عکس

مگالوفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس شدید و غیرمنطقی از اشیاء یا چیزهای بزرگ استفاده می‌شود. کلمه "مگالوفوبیا" از ترکیب دو کلمه یونانی "مگالو" به معنای بزرگ  و "فوبیا" که به معنی ترس یا بیزاری قوی است، گرفته شده است.افراد مبتلا به…

دو اینفلوئنسر سفر در واقع با یک تلویزیون ساده، سفر جعل می‌کردند و هیچ خبری از عکس واقعی در محیط…

دو عکاس به نام مانوئل بختر و و مانوئل رومز رام تصاویر خیره کننده‌ای خلق کردند که آنها را در حال پیاده‌روی در برف، کمپینگ در کوه‌ها و پرواز با هواپیما به سوی مقصدی دور نشان می‌دهد. اما در واقع آنها از در هنگام ثبت همه این عکس‌ها از اتاق…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
9 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام بسیار وضعیت بروزآوری دیرهست روز یک الی دو مطلب یعنی چه؟!!!!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   همین دیروز 4 بار یک پزشک به روز شده بود، همه قسمت‌ها را می‌بینید؟

   1. محسن یوسفی می گوید

    سلام جناب مجیدی ،
    فکر میکنم یکی از مشکلات سایت 1پزشک همینه، قسمتی که مطالب رو به دور از موضوع بندی و صرفا تاریخ ارائه دسته بندی کنه به صورت جدی وجود نداره (فقظ یک ستون در انتهای صفحه )
    شاید بهتر باشه به جای ستون فناوری و گجت ها ستون آخرین مطالب باشه و زیر آخرین مطالب، ستون فناوری و گجت ها … با تشکر از زحمتی که برای این سایت میکشید ، من خیلی از سایتتون استفاده میکنم ممنون

 2. habib می گوید

  سلام

  نمیدونم چی شد یک مدت خیلی خوب بود1پزشک با نویسندگان مهمان
  و نوشته هایی متنوع

  الان به خاطر مشغله خودتون
  وکم نوشتن خواهرتون
  و مطالب کمتری از نویسندگان مهمان

  وبلاگ در دوره ایی به سر میره که به سمت خواب زمستانی میره
  اگر نویسنده خوبی بودم
  حتما مطالبی برای 1پزشک مینوشتم
  افتخار بود

  از 1پزشک انتظار بیشتری میره چون زاویه دیدش به مسایل متفاوت بوده
  و بعضی از نوشته های اون نگم بی نظیر بلکه کم نظیر بوده است

  روزگار خوش

 3. شيما می گوید

  خدا کنه زودتر به نتیجه برسه

  چرا یکی که آرتریت روماتوئید داره، بعدا مثلا کیسه صفرا و یا روده ش هم دچار مشکلاتی از نوع خود ایمنی میشه؟

  دکتر، فکر می کنید چقد طول می کشه تا این روش درمانی قابل تجویز بشه؟
  🙁

 4. شيما می گوید

  😐

 5. سعید می گوید

  خیلی امیدوارکننده هست،راه درازی در پیش داره برای تایید نهایی البته

 6. بتول می گوید

  سلام
  چقدر خبر خوبی بود بین این همه درد و رنج !

 7. farnaz می گوید

  سلام این درمان درایران هم استفاده میشه؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5