نسل جدید اپلیکیشن‌های خبرخوان

13

همیشه آدمی بودم که دوست داشتم خیلی سریع همه خبرهای روز را مرور کنم، زمانی آرزو داشتم که همیشه روزنامه‌های روز را هنگام خوردن صبحانه کنار میز داشته باشم، با آمدن اینترنت و جادوی فید و «گوگل ریدر»، اما خیلی زود به برهه‌ای رسیدیم که از خبر اشباع شدم، در این زمان آرزوی من رنگ دیگری به خود گرفت: کاش سرویس‌های هوشمندی پیدا می‌شد که خبرها را طبق سلیقه‌ام گزینش می‌کردند.

برای رسیدن به این آرزو باید مدت‌های منتظر می‌ماندم، یعنی تا زمانی که گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها و اپلیکیشن‌های مثل زایت و فلیپ‌بورد بیایند. حالا همه ما مدت‌هاست که به کمک فلیپ‌بورد می‌توانیم خبرهای مهمی را در حوزه‌های مختلف به سرعت مرور کنیم.

شخصا من زایت را بیشتر از فلیپ‌بورد دوست دارم، چون شخصی‌تر است و بعد از مدتی متوجه عادات و سلیقه‌های آدم می‌شود و مطابق میل ما خبر می‌چیند.

اما آیا اینها انتهای کار هستند؟ آیا نمی‌شود روند خبرخوانی را هوشمندتر و سریع‌تر کرد؟!

به تازگی دو اپلیکیشن بسیار جالب را آزمایش کرده‌ام که با اینکه هنوز جای زیادی برای توسعه دارند، اما همین حالا هم، کار با آنها بسیار لذت‌بخش است.

زایت و فلیپ‌بورد با اینکه مرور اخبار را بسیار ساده می‌کردند، یک عیب عمده داشتند: آنها خبرها را گزینش می‌کردند، اما نمی‌توانستند خبرها را برای ما خلاصه کنند!

نسل جدید اپلیکیشن‌های خبرخوان تلاش می‌کنند که این کار را هم برای ما انجام بدهند، آنها به مانند دوست یا عضوی از خانواده می‌مانند که روزنامه به دست گرفته و خبری مشروح را خوانده، آن را مهم تشخیص داده و حالا سر بلند کرده و دارد با شوق خبر را در چند جمله کوتاه برای تعریف می‌کند.


Clipped یکی از اپلیکیشن‌های نسل تازه است، این اپلیکیشن را یک پسر ۱۵ ساله به نام Tanay Tandon تهیه کرده است،ایده نوشتن این اپ زمانی به سر او خطور کرد که او علاقه پیدا کرد در بحث‌هایی که در کلاس درس اتفاق می‌افتد بتواند به سرعت در مورد هر موضوعی، شواهدی از مقاله‌های مختلف پیدا کند.

01-03-2013 11-54-09 AM

الگوریتمی که Clipped از آن استفاده می‌کند خلاقانه است و می‌تواند با هوش مصنوعی که دارد مقالاتی با محتوای مختلف را جستجو کند و خلاصه‌شان کند. الگوریتم او با تکیه بر فناوری پردازش زبان طبیعی، می‌تواند با استفاده از آمار و کلکات کلیدی، متوجه بشود که کدام قسمت یک متن اهمیت بیشتری دارد و شالوده بقیه متن بر آن استوار شده است.

01-03-2013 11-28-11 AM

به طور خلاصه الگوریتم او از سامانه استخراج کلمات کلیدی و تحلیل آماری استفاده می‌کند و می‌تواند متوجه شود که چگالی اطلاعات در کدام بخش متن بیشتر است.

01-03-2013 11-54-35 AM

Clipped را برای اندروید از اینجا و برای iOS از اینجا دانلود کنید. البته Clipped افزونه‌‌ای برای کروم و بوک‌مارکلت‌هایی برای سافاری، فایرفاکس، کروم و اینترنت اکسپلورر هم دارد (+) که با کمک آنها کاربران می‌توانند، هر صفحه‌ای را که دوست داشتند خلاصه کنند.

01-03-2013 11-28-49 AM


اما اپلیکیشن مشابهی که به نظر من بیشتر از Clipped که در ابتدای راهش است، توسعه یافته است، اپلیکیشن Circa News است.

01-03-2013 11-58-38 AM

کاری که Circa می‌کند، ستودنی است:

شما تا پیش از این وقتی خبر مهمی را به صورت سنتی در رسانه‌های مختلف مرور می‌کردید، یا حتی از زایت و فلیپ‌بورد برای خواندن آنها سود می‌جستید، یک مشکل عمده داشتید: برای آنکه بتوانید تحلیل‌ها مختلف را در مورد یک خبر بخوانید یا اطلاعات اضافی در مورد یک رویداد پیدا کنید، همواره مجبور بودید چندین و چند مطلب را به صورت کامل در مورد آن بخوانید.

این کار وقت‌گیر است و بیشتر حجم مطالب، متشکل از قسمت‌های تکراری است.

کاری که Circa می‌کند این است که اطلاعات را از چند منبع مهم خبری می‌گیرد و قسمت‌های مهم را کنار هم می‌چیند و به این ترتیب شیوه‌ای نو برای مرور اخبار را دسترس شما قرار می‌دهد.

Circa از نظر گرافیکی بسیار بهتر از Clipped است. این اسکرین شاتی است که از صفحه اول Circa در امروز برداشته‌ام:

01-03-2013 11-39-59 AM

حالا بیایید یکی از اخبار را با هم ببینیم، الجزیره Current TV را خریده است!

خوشبختانه من می‌توانم نسخه وب این خبر را به همان صورتی که در آی‌دیوایس خودم می‌بینم به شما نشان بدهم: به اینجا بروید!

خوب دقت کنید، خبر خلاصه شده، ۴ بخش دارد که با استفاده از منابع مختلف تدوین شده‌اند و در کنار هم قرار گرفته‌اند.

چیز جالب دیگر در Circa این است که کاربر می‌تواند یک خبر را دنبال کند، با این کار وقتی اطلاعات بیشتری در مورد یک رویداد منتشر شد، او می‌تواند به سرعت در جریان قرار بگیرد.

Circa را از اینجا دانلود کنید. Circa فعلا فقط نسخه iOS دارد.


به باور من تازه در ابتدای مسیر اپلیکیشن‌های هوشمندی به سبک Clipped یا Circa هستیم ولی همین حالا هم این اپلیکیشن‌ها برای ما رفاه زیادی به ارمغان آورده‌اند.

تا همین چند وقت پیش خیلی دشوار بود که نشریه‌ای پیدا کنیم که مثلا اخبار را این طور برای ما بچیند:

همه اخبار مربوط به سیاست داخلی و بمب‌گذاری‌های پاکستان و عراق و افغانستان را حذف کن، اخبار گجت‌ها و سرویس‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌ها را به صورت مشروح بگذار، حتما عکس‌ها زیبا و عکس‌های مربوط به خوراکی‌ها خوشمزه را نمایش بده، من را در جریان خبرهای مربوط به منچستر و بارسلونا را هم بگذار!

 

 
13 نظرات
 1. بهزاد می گوید

  فارسی ندارند و بنابراین به درد من نمی خورن

 2. mohammad می گوید

  همه اخبار مربوط به سیاست داخلی و بمب‌گذاری‌های پاکستان و عراق و افغانستان را حذف کن، اخبار گجت‌ها و سرویس‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌ها را به صورت مشروح بگذار، حتما عکس‌ها زیبا و عکس‌های مربوط به خوراکی‌ها خوشمزه را نمایش بده، من را در جریان خبرهای مربوط به منچستر و بارسلونا را هم بگذار!

  Doktor jan in paragraphe akharet mano kheyli to fkr bord ye lahze khodamo jaye ensan hai gozashtan ke tu bomgozariha mimiran ya azizio az dast midan

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   چشم آسایش که دارد از سپهر تیزرو –
   ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی /

   زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت –
   صعب روزی بوالعجب کاری پریشان عالمی/

   آدمی در عالم خاکی نمی‌آید به دست –
   عالمی دیگر بباید ساخت وزنو آدمی

 3. رضا سپه وندی می گوید

  روزها مگیذره و رویاهامون واقعی میشند ، با این اوصاف باید آرزوهای بزرگتری کنیم
  برنامه خیلی خوبیه و کامل
  حیف نتونستم دریافتش کنم و از دو تا مارکت رفتم که تحریم نباشیم نشد
  پیداش میکنمو نصب میکنم 😀

 4. کورش می گوید

  clipped رو در فایر فاکس استفاده کردم برای زبان فارسی جواب نمیده اما برای انگلیسی خوب کار میکنه. راستش ایده خیلی جالبی دارن این اپلیکیشن ها. من هم یه ایده دارم که متاسفانه فکر نمیکنم بتونم عملی کنم:
  برنامه ای برای اعتبار سنجی مقالات علمی. مثلا شما میخواید یک مقاله رو در مورد زیست شناسی بخونید که فرضیه ای رو مطرح کرده. اما پیش از خوندن با اون اپلیکیشن بشه ارجاعات و منابع مقاله رو پی گیری کرد و به صورت یک نمودار گرافیکی میزان اعتبار اون منابع و اینکه چه افراد یا موسساتی به اون رتبه دادند رو مشاهده کرد.

 5. آرش... می گوید

  من از اپلیکیشن summly در آیفون استفاده میکنم. رابط کاربری خیلی خوب. قابلیت سفارشی کردن خوب. در ضمن قابلیت شیر کردن مطالب در این اپ برام جالبه…دستتون روی متن نگه دارید با واکنش خوبی مواجه میشید! خلاصه سازیش راضی کنندست. پیشنهاد میکنم که امتحان بفرمایید. داستان توسعه دهنده این اپلیکیشن هم در نوع خودش جالبه…خوشحال میشم که نظرتون رو پس از استفاده از این اپ در قیاس با اپهای دیگه در این گروه بیان کنید.

 6. امیرحسین می گوید

  اما یک سوال برای کسایی که اول راهند و میخوان وبلاگ نویسی کنند و دغدغه ی منبع دارند چاره چیه؟آیا هر وبلاگ مطرح در زمینه ی خبرهای مورد علاقشون رو به لیست گودر اضافه کنند؟آیا این کار باعث شلوغ شدن بی نظمی و حجم بالای خبرهای دریافتی در گئدرشون نمیشه؟مثلا شما چند سایت در گودرتون دارید؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   تعداد سایت‌های گودر من آنقدر زیاد هست که از دستم در رفته ولی اونها را تقسیم بندی و اولیت‌بندی کرده‌ام.

   1. امیرحسین می گوید

    پس اولیوت بندی و دسته بندی مناسب راه تامین مطالبه درسته؟
    از طرفی ایا شما همه ی مطالب گودر رو چک میکنید بعد انتخاب میکنید یا چک کردن رو تا جایی ادامه میدید که به مطلب خاص ومورد پسند برسید؟
    آیا بقیه ی مطالب خونده نشده یا اونا که فرصت خوندنشون پیش نمیادو حذف میکنید؟

 7. آرمان می گوید

  مرسی آقای دکتر، آیا اپلیکیشن خبرخوانی سراغ ندارید که بدون نیاز به گودر بتونیم مستقیم فید یا آدرس سایت ها رو بهش بدیم؟

 8. حسین می گوید

  http://labs.noornet.net/FA/Summarization.aspx
  برای اخبار سایتای فارسی متن خبر رو اینجا کپی کنید براتون خلاصه میکنه خیلی هم خوبه .

 9. وحيد می گوید

  دوستان اگر برنامه Rss برای فارسی سراغ دارند معرفی کنند.
  باتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.