راز و رمز بیوه‌مردان

21

کتاب تازه‌ای که در این پست می‌خواهم به شما معرفی کنم، کتاب راز و رمز بیوه‌مردان است که مجموعه از داستان‌های کوتاه ایزاک آسیموف در ژانر معمایی است که از سوی نشر قطره منتشر شده است.

ما بیشتر سری «بنیاد»، «روبات‌ها» یا «لاکی استار» آسیموف را می‌شناسیم، اما آسیموف یک مجموعه کتاب با عنوان «بیوه‌مردان سیاه» هم دارد که مشتمل بر شش کتاب و 66 داستان است.

سال‌ها قبل در سال 1368، انتشارات شقایق کتابی با عنوان «باشگاه معما» با ترجمه فرزانه طاهری و جاوید صالحی منتشر کرده بود. تا جایی که یادم می‌آید من در اوایل دهه هفتاد، این کتاب را به صورت تصادفی به صورت دست‌دوم خریدم و برخلاف انتظار از کتاب بسیار خوشم آمد.

در این سال‌ها بهانه‌های کتاب نخواندن ما زیاد شده است و تا دلتان بخواهد اقشار مختلف جامعه بهانه جور می‌کنند، مثل مشکلات اقتصادی ونداشتن وقت یا خوب نبودن یا کامل نبودن ترجمه‌ها و پیدا نکردن کتاب‌های دلخواه.

گاهی هم که به تصادف کتابی را به کسی معرفی می‌کنیم و تصادفا تهیه‌اش می‌کند، چند روز بعد که او را می‌بینیم می‌گوید:
– با کتاب ارتباط برقرار نکردم.
– خیلی سنگین بود و من تمرکز لازم برای مطالعه‌اش را ندارم.
– خیلی سطحی بود، وقتم محدود است، کتاب پلیسی و فانتزی دوست ندارم، دوست دارم کتاب‌های جدی‌تر در وقت محدودم بخوانم.

می‌بینید که بهانه‌ها بسیار هستند، در این میان کتاب‌های ژانر علمی-تخیل، فانتزی و پلیسی مظلوم‌تر از کتاب‌های دیگر هستند. چه می‌شود کرد، این روزها، ما اصلا به تخیل خودمان مجالی برای نمود نمی‌دهیم و حتی اجازه نمی‌دهیم نویسنده‌ای با کتابی دستمان را بگیرد و اندیشه‌مان را به پرواز دربیاورد.

راز و رمز بیوه‌مردان

سری داستان‌های معمایی بیوه‌مردان سیاه تا جایی که یادم می‌آید با الهام از  یک انجمن واقعی در دهه 1940 توسط آسیموف نوشته شده بودند. اعضای انجمن برای گپ و گفت دوستانه ماهی یک بار در جایی گرد می‌آمدند و آسوده و رها از دست همسرانشان، حشر و نشر می‌کردند!

آسیموف بر اساس همین انجمن، یک باشگاه تخیلی درست کرد که شخصیت‌های بسیار مزه‌ای داشت، یک شاعر که اشعار بندتنبانی می‌سرود، یک نویسنده آثار تخیلی، یک شیمی‌دان، یک متخصص رمزگشایی، یک مهمان یک معلم ریاضی و البته یک پیشخدمت بسیار باهوش به نام هنری.

باشگاه برای خودش مقرراتی داشت و هر بار موقعیتی پیش می‌آمد و اعضای باشگاه باید با نیروی ذهن خود معمایی حل‌نشده را که بیشترشان ماهیت پلیسی داشتند با استفاده از اطلاعاتی اندک، حل می‌کردند.

بیشتر اوقات اعضای اصلی از حل معما ناتوان می‌شوند و این پیشخدمت بود که با استدلال‌های شگفت‌انگیز معماها را حل می‌کرد.

کسانی که رمان پلیسی خوانده‌اند می‌دانند که وقتی معتاد حل این معماها بشوید، چقدر عاشق این ژانر می‌شوید، شما به این ژانر معمایی و پلیسی، نوع خاص شوخ‌طبعی آسیموف را اضافه کنید. تازه باید در نظر بگیرید که آسیموف کلی اطلاعات تاریخی و جانبی مهم را هم به این بهانه در این داستان‌ها اضافه کرده است.

راز و رمز بیوه‌مردان


خب از دهه 60 و انتشارات نوستالژیک شقایق عبور می‌کنیم و به زمان حال می‌رسیم.

خوشبختانه بعد از سال‌ها در کمال تعجب انتشارات قطره کتابی با عنوان راز و رمز بیوه‌مردانمنتشر کرده است که حاوی چند داستان از مجموعه بیوه‌مردان سیاه است.

این کتاب هفت داستان کوتاه دارد که البته تا جایی که من چک کردم، 3 تای آنها قبلا در کتاب باشگاه معما نوشته شده بودند، اما ظاهرا 4 داستان دیگر تازه هستند.

این فرصتی خوب برای دوست‌داران آسیموف و کتاب‌های معمایی است که کتابی تازه بخوانند.

این کتاب توسط طاهره بهادران ترجمه شده است، 203 صفحه دارد و قیمتش 8 هزار تومان است.

راز و رمز بیوه‌مردان

شما می‌توانید با مراجعه به سایت قطره، این کتاب را به صورت آنلاین بخرید و همچنین در همین صفحه قسمتی از کتاب را با فرمت PDF دانلود کنید و بخوانید.

اما اجازه بدهید من حاشیه‌های انتشار این کتاب را هم که به نظرم رسیده برای شما بیان کنم:

1- پیش از هر چیز، چیزی که عجیب به نظر می‌رسد، این است که از نویسنده کتاب با عنوان ایزاک آسیمو یاد شده است. من دلیل این کار را نفهمیدم. آیا مترجم تصور می‌کرده که نوشتن اف آخر چیز اشتباهی است یا اینکه به صلاح نبوده نام کامل آسیموف نوشته شود؟ من بی‌اطلاعم!

2- مورد دیگر شمارگان چاپ بسیار کم کتاب است. باورتان می‌شود این کتاب تنها با شمارگان 500 نسخه چاپ شده باشد؟!

انتشارات ما با کجا می‌روند؟ حتی در مورد معولی‌ترین کتاب‌ها هم در ایران با این وسعت و جمعیت و میزان افراد باسواد، داشتن شمارگان چندصدتایی شرم‌آور است. مسلم است که تقصیری متوجه انتشاراتی‌ها ما نیست.

3- چیز بد دیگر در این ترجمه نداشتن مقدمه برای کتاب و همچنین حذف مقدمه‌ و مؤخره‌های جالب آسیموف برای هر داستان است.

به هر حال هنوز که هنوز است، ما کودکان دهه 60 حسرت روزهای گذشته را می‌خوریم و گرچه گاهی به یاری آکادمی فانتزی، اندکی از نوستالژی‌های گذشته برایمان زنده می‌شوند، اما جایگاه ضعیف کتاب به صورت عام و منتشر نشدن منظم کتاب‌های فانتزی و علمی -تخیلی به طور خاص سخت آزارمان می‌دهد.

در این مورد چه می‌توان کرد؟

در این مورد ایده‌هایی دارم،‌ اما فعلا باید منظمشان کنم.

در پایان برای کسانی که دوست دارند سری کتاب‌های بیوه‌مردان سیاه را به صورت کامل و به زبان انگلیسی بخوانند، کل مجموعه را با فرمت epub آورده‌ام:

دانلود از مدیافایر
لینک دانلود مستقیم موقت

حجم دانلود: تنها 746کیلوبایت!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

انگار این شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای همین الان عکس گرفته‌اند! استفاده از هوش مصنوعی برای بازسازی…

ما بسیاری از شخصیت‌های تاریخی را تنها به صورت طراحی‌های محو و مجسمه‌ها و سردیس‌ها را دیده‌ایم. حالا تصور کنید که این شخصیت‌ها دوباره زنده می‌شدند و با آرایش صورت و مو و ریش امروزی و لباس‌های مدرن به عکاسخانه می‌رفتند.این کاری است که یک…

عکس‌های تاریخی که با دیدن آنها درمی‌مانیم که آنها واقعا در گذشته گرفته شده‌اند یا در یک آینده بهتر و…

گذشته بهتر بود یا آینده. این یک سوال باستانی است. معمولا ما تصور می‌کنیم که ترجیح دادن گذشته، تنها یک حس نوستالژیک خام است. چیزی که بن‌مایه فیلم نیمه‌شب در پاریس هم بود.اما گاهی ما پیش خودمان فکر می‌کنیم که این ترجیح و دوست داشتن، شاید…

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
21 نظرات
 1. moh@mad می گوید

  یکی از دلایلی که ناشران تیراژ پایینی دارند، رشد کتاب ها مجانی و آنلاین ریدرها هستش. به نظر من بعضی وقتها نباید خلاف جهت رودخانه شنا کرد و این اشتباهی ست که ناشران ما دارند انجام میدهند و هنوز به سمت نشر دیجیتالی رو نیاورده اند. اشتباهی که نیوزویک با آن عظمت انجام نداد.

 2. مولود می گوید

  یه کامنت بی ربط!:دی
  میشه در مورد آکادمی فانتزی توضیح بدین؟:-)

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اینجا رو ببینین. خیلی مشهورن و پرچم‌دار ادبیات فانتزی و تخیلی در ایران.

 3. cowboy می گوید

  در مورد اسم درسته که همه ما عادت کردیم به آسیموف ولی این دلیل نمیشه که فقط همین شکل نوشتن درست باشه.

  من حتی این اسم رو به صورت “اسحاق عاصم اُف” هم دیده ام.

 4. منصور می گوید

  ممنون از معرفی کتاب
  بعد از خوندن توضیحات شما و قسمتی از کتاب که بصورت PDF ارایه شده بود، مطمئن شدم که از کتاب خوشم میاد و سفارشش دادم.
  کتاب‌های دیگه‌ای هم توی وب‌سایت نشر قطره بود که اگه بهمین صورت صفحاتی از اونهارو هم بصورت pdf میذاشت که آدم قبل از سفارش دادن بتونه نگاهی بهشون داشته باشه، شاید نسبت به خریدشون اقدام می‌کردم.

 5. شیما می گوید

  ممنون بابت معرفی!

  در مورد نظر اولتون
  به نظرم آسیمُو نوشتن؛ یعنی به جای تلفظ “ف” گذاشت “و” !
  آسیمُو = آسیموو = آسیموف !
  :دی

  1. فرشاد می گوید

   بله
   ظاهراً مترجم تا حالا اسم آسیموف رو هم نشنیده بود!
   کلاً معلومه که انتشار این کار بسیار با عجله و سلیقه ای انجام شده…

 6. مهدی می گوید

  نکته‌ای که مترجم نتونسته به خوبی در ترجمه‌ی عنوان کتاب منعکس کنه، اینه که Black widow نام یک گونه‌ی معروف عنکبوت هم هست که به هم‌نوع‌خواری شهرت داره. عنکبوت ماده‌ی بیوه‌ی سیاه، بعد از جفت‌گیری، در خیلی از موارد، عنکبوت نر رو می‌خوره.

 7. mohammad می گوید

  ببخشید میشه بگین این فرمتی که اینجا گذاشتینو با چی میشه اجرا کرد؟؟؟
  ممنونم من که عاشقه این جور داستانام:)

 8. روشن می گوید

  ممنون. من همان نسخه دهه شصتش را خوانده و بسیار هم لذت برده بودم.
  خبر خوبی دادید که در نسخه جدید چند داستان جدید هم دارد.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   خوشحالم که پست به درد شما خورد.

 9. آ.ق. می گوید

  سلام

  میل دارم سپاس‌گزارتان باشم برای گذاشتن نسخه‌(ها)ی ایبوک

  کتاب. در واقع یادآوری‌تان از گذشته مرا بر سر شوق آورد که

  نسخه(ها)ی الکترونیکی کتاب را در وب بجویم که خب شما زحمت

  مرا کاستید.

  پیروز و تن‌درست باشید

 10. آرمان می گوید

  مسئله ای که در مورد نام آیزاک آسیموف وجود داره اینه که متاسفانه مترجمان اکثراً تازه کار ما تصور نادرستی از برخی از تلفظ برخی از کلمات دارن و تصور می کنند چون در زبان انگلیسی حرف v با صدایی شبیه «و» خونده میشه، پس آسیموف غلطه و باید آسیموو نوشته بشه!
  در حالی که ریشه ی این نوع از کلمات رو باید در زبان های دیگه جستجو کرد. این جور اسم ها بیشتر ریشه ای روسی و تا حدی آلمانی دارند. در زبان آلمانی حرف v با صدای «ف» خونده میشه همونطوری که کلمه ی Volkswagen رو کسی وولکس واگن نمی خونه، بلکه فولکس واگن می خونه.
  به همین ترتیب اسامی که آخرشون v داره و ازین دست اسامی در زبان روسی و آلمانی فراوونند، باید با تلفظ «ف» نوشته و خونده بشند. پس آسیموف شکل صحیح نوشتن این اسم هست.

 11. منصور می گوید

  کتاب دیروز به دستم رسید
  با پست پس‌تاز! فرستاده بودند.
  از لحظه‌ای که بسته‌رو باز کردم کتابو نخوندم، خوردم!
  بعد از مدت‌ها یه کتاب غیرتخصصی دستم گرفتم و واقعا از مطالعه‌ش لذت بردم.
  امیدوارم بازم شاهد معرفی چنین کتاب‌هایی از جانب شما باشیم.
  کتاب پیر پرنیان‌اندیش هم با اینکه به موضوعش علاقمندم ولی باتوجه به قیمتش ترجیه میدم از خریدش صرفنظر کنم بلکه ناشرین شرایط اقتصادی جامعه‌رو بیشتر مدنظر قرار بدن و کتب خودشون رو با قیمتی ارایه کنند که برای عموم مردم قابل خرید باشه. نه اینکه شخص عاشق کتاب برای مطالعه یک کتاب بره یک‌چهارم درآمد یک‌ماهه‌شو بده!

 12. مریم می گوید

  خیـــــــــلی عالی! اصلا فکر نمی کردم در زمان حیاتم (!) شاهد انتشار یکی دیگه از کتابای آسیموف باشم :دی
  هر چند که باشگاه معما رو بین کتاب هاش کمتر دوست داشتم ولی بازم خبر فوق العادیه.
  این ویترین جدید کتابتون هم خیلی باحاله :دی

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون

 13. کورش می گوید

  خیلی عالیه! هوراااااااا
  ممنون که معرفی کردید.
  باید هرچه سریع تر تا تموم نشده یکی از اون 500نسخه رو تهیه کنم.
  عجب کتاب نایابیه! دی:

 14. میثاق جعفری می گوید

  nice

 15. کتابی می گوید
 16. بهار می گوید

  سلام
  من با معرفی شما این کتاب را خریدم و خواندم و از معمایی بودن داستان ها لذت بردم، من به داستان های پلیسی و معمایی مانند داستان های هیچکاک هم بسیار علاقه مند هستم و این کتاب هم تا حدودی به همان سبک نوشته شده بود.
  اما متاسفانه متوجه منظور دو داستان نشدم، یکی داستان آخر که شیطان سه سر نام داشت، متوجه نشدم که نیکولاس نیکل بای و چارلز دیکنز چه ربطی به شیطان دارند!؟ و دیگری داستان یکی مانده به آخر که هنری حرف رمز کامپیوتر را رمزگشایی کرد. آیا کسی می تواند به من کمک کند؟

 17. سایپا می گوید

  یاد فیلم پوآرو افتادم.ادم اول که میخواست ببینه حوصلش سر میرفت.ولی همین که وارد داستانش میشد خودشو جای نقش اول میذاشتو دوست داشت از رمزو راز ماجرا سر دربیاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5