به بهانه پایان یافتن سریال اسپارتاکوس

102

شخصیت‌های مثبت و منفی و خاکستری دوست‌داشتنی در سریال‌های تلویزیونی کم نیستند. یکی از مزیت‌های سریال‌ها، نسبت به فیلم‌ها این است که زمان زیادی برای پرداختن یک شخصیت در اختیار دارند، سریال‌ها می‌توانند در قالب قسمت‌های مختلف، انبوهی از حوادث و چالش‌ها و خوشی‌ها و ناکامی‌ها را فراروی قهرمان‌های خود قرار دهند و شجاعت‌ها و لغزش‌ها و بازیگوشی‌های شخصیت‌ها مختلف را به بیننده نشان بدهند، چیزی که در فیلم‌ها کمتر ممکن است.

بر این باورم که بسیاری از سریال‌های تلوزیونی، حتی آنهایی که در نگاه نخست تنها برای پر شدن وقت و به منظور سرگرم کردن ما ساخته شده‌اند، خالی از نکات و ظرایف و جنبه‌های جالب نیستند.

آیا از فصل پایانی «لاست» ناامید شدید؟ در عوض در فصل‌های ابتدایی، دنیایی تجربه، سبک زندگی و لحظات شادی‌آور به شما هدیه شد. عبارتی که بر زبان جان لاک مکررا می‌نشست: Don’t tell me what I can’t do ، برای ما بسیار دلنشین و پندآموز می‌نمود!

Don't tell me what I can't do

بعد از دیدن 24 و آن قهرمان‌سازی‌های غلوشده از خود می‌پرسید که چه عایدتان شد؟ کمترین چیزی که عایدتان شده آشنایی با سبک تفکر غربی و یا شاید بهتر باشد بگوییم، محافظه‌کارهای امریکایی و جامعه‌ای است که دوست دارد قهرمانانی شکست‌ناپذیر برای خود درست کند.

به شیوه‌ای دیگر هر کسی به سبک خود از سریال‌های پزشکی مثل «آناتومی گری» یا «هاوس ام دی» لذت می‌برد. اگر پزشک باشید، هر قسمت را نگاه می‌کنید نوع طبابت و سیستم مدیریت پزشک آنها برایتان جالب است و در عین حال همه تعاملات قهرمان‌ها را پی می‌گیرند.

«بریکینگ بد» را اگر دنبال کنید با این حقیقت آشنا می‌شوید که چطور سیر حوادث می‌توانند یک آدم معمولی متزلزل را به یک اهریمن راسخ تبدیل کنند.

اما اگر به سریال‌های تاریخی برسیم، وارد دنیایی دیگر می‌شویم، ساختن سریال‌های تاریخی شاید مشکل‌تر از هر سریال دیگری باشد، چرا که باید نویسنده و کارگردان، در عین وفاداری نسبی به شخصیت و تاریخ، داستان سریال را همیشه جذاب نگه دارند و ضرب‌آهنگ روایی را حفظ کنند. آنها برای این کار مجبورند گاهی با افزودن شخصیت‌ها و یا داستان‌های کوتاهی، کمی «ادویه» به دست‌پختشان اضافه کنند.

برای مردمانی که اصولا این روزها کتاب نمی‌خوانند، همین سریال‌های تاریخی، گاهی تنها منبع برای آشنایی با تاریخ می‌شوند، درست به همین خاطر است که شاید ما تا آخر عمر هر زمان که نام «اسپارتاکوس» را بشنویم به جای کتاب یا مستندی در مورد او، یاد سریال پخش‌شده از شبکه Starz بیفتیم.

04-17-2013 06-39-00 AM

به صورت عام، به سبب بدبینی که به روایت صحیح تاریخ در سریال‌ها داشتم و به صورت خاص به خاطر تمرکز بر صحنه‌های خشن و صحنه‌های دیگر، در نگاه اول «اسپارتاکوس» جزو سریال‌های مورد علاقه‌ام نبود. در واقع در پاره‌ای اوقات آنقدر به صحت روایت مشکوک بودم که حتی وقتی در فصل آخر سریال، صحبت از کراسوس و سزار شد، تنها چیزی که در وهله به نظرم آمد، یک شباهت اسمی صرف بود. اما داستان این فصل که جلوتر رفت، متوجه شدم که نباید اینقدر هم بدبین باشم و سریال به سیر کلی تاریخ وفادار است.

یک جستجوی مختصر در بخش کتاب فروشگاه آمازون نشان می‌دهد که ما کتاب‌های بسیار زیادی تا به حال در مورد اسپارتاکوس نوشته شده‌اند. اما در ایران سوای سریال، دو اثر دیگری قابل دسترسی هستند، یکی کتاب مشهوری است که هاوارد فاست نوشته است و ذبیح الله منصوری ترجمه کرده است و از اینجا به صورت آنلاین می‌توانید بخرید و دیگری فیلمی است با که در سال 1960 با کارگردانی استنلی کوبریک و بازی کرک داگلاس و لارنس اولیویه ساخته شده است.

این فیلم، یک سکانس به یادماندنی دارد که در آن بردگان همه خود را اسپارتاکوس معرفی می‌کنند. این بخش از فیلم را می‌توانید از اینجا دانلود کنید یا در یوتیوب ببینید.

با تماشای این بخش ممکن است، ‌تحت تأثیر قرار بگیرید، اما سریال اسپارتاکوس هم خالی از صحنه‌های به یادماندنی نبود، برای مثال به آخرین سخنرانی اسپارتاکوس در واپسین بخش سریال توجه کنید:

04-17-2013 06-40-57 AM

04-17-2013 06-41-43 AM

04-17-2013 06-42-21 AM

04-17-2013 06-42-42 AM

04-17-2013 06-44-21 AM

04-17-2013 06-44-47 AM

04-17-2013 06-45-41 AM

04-17-2013 06-46-16 AM

04-17-2013 06-46-39 AM

04-17-2013 06-47-01 AM

04-17-2013 06-47-22 AM

04-17-2013 06-47-52 AM

04-17-2013 06-48-07 AM

04-17-2013 06-48-28 AM

گرچه ممکن است شخصیت‌های فرعی زیادی وارد سریال شده باشند و در قسمت‌هایی جلوه‌های سرگرم‌کننده، بسیار بیشتر از وجه تاریخی و روایی سریال باشند، اما چیزی که برای من جالب بود مهارت نویسندگان در خلق این شخصیت‌های فرعی و توانایی آنها در همراه کردن ما با آنها بود. نویسندگان این توانایی را داشتند که شخصیت‌های خاکستری خلق کنند، آنها در در تقابل با هم قرار بدهند و به تدریج ما را آنقدر عاشق کاراکتر اسپارتاکوس کنند که با پایان یافتن سریال و کشته شدن اسپارتاکوس، حس کنیم واقعا جای او خالی شده است و از هفته‌های بعد باید فقدان او را حس کنیم.

البته اسپارتاکوس به خودی خود هم، شخصیت به یادماندنی‌ای در تاریخ است، هنگامی که برای نوشتن این پست، در اینترنت جستجو می‌کردم، متوجه شدم وجه تسمیه بسیاری از باشگاه‌های فوتبال بلوک شرق سابق از بلغارستان و اسلوواکی گرفته تا روسیه (مثلا اسپارتاک مسکو)، همین نام اسپارتاکوس است.

اما شاید واقعیت تسلی‌بخش (!) ما ابن باشد که کراسوس -سردار رمی- که توانست بر اسپارتاکوس غلبه کند با آن همه نخوت و مهارت‌های جنگاوری، چند سال بعد مغلوب «سورنا» -سردار اشکانی- شد.

وقتی داشتم در اینترنت درستی این حدسم را جستجو می‌کردم با خودم فکر می‌کردم که چقدر حیف است که فرنگی‌ها توانایی هنری و تکنیکی عینیت بخشیدن به شخصیت‌های تاریخی خود را از لینکلن تا اسپارتاکوس دارند، اما ما مثلا نمی‌توانیم «سورنا» را سریال یا فیلم کنیم.

و در کمال تأسف باید اعتراف کنیم که در کتاب‌های تاریخ خود به جز همان جمله سورنا توانست بر کراسوس غلبه کند، چیز دیگری در مورد سورنا نوشته نشده بود!

256qkao

متأسفانه مدخل ویکی‌پدیای فارسی در مورد سورنا چندان غنی نیست و مقداری هم ضد و نقیض به نظر می‌رسد، اما خواندنش از هیچ بهتر است:

سورنا (سورن پهلو) یکی از سرداران بزرگ و نامدار تاریخ در زمان اشکانیان است که سپاه ایران را در نخستین جنگ با رومیان فرماندهی کرد و رومی‌ها را که تا آن زمان در همه جا پیروز بودند، برای اولین بار با شکستگی سخت و تاریخی روبرو ساخت.

وی از خاندان سورن یکی از هفت خاندان معروف ایرانی (در زمان اشکانیان و ساسانیان) بود. سورن در زبان فارسی پهلوی به معنی نیرومند است.

ژول سزار (Julius)، پومیه (Pompee) و کراسوس (crassus) سه تن از سرداران و فرمانروایان بزرگ روم بودند که سرزمینهای پهناوری را که به تصرف دولت روم در آمده بود، به طور مشترک اداره می‌کردند. آنها در سوم اکتبر سال ۵۶ پیش از میلاد در نشست لوکا (Luca) تصمیم حمله به ایران را گرفتند.

کراسوس فرمانروای بخش شرقی کشور روم آن زمان؛ یعنی شام بود و برای گسترش دولت روم در آسیا، قصد حمله به ایران و هند را داشت.

کراسوس (رییس دوره‌ای شورا) با سپاهی مرکب از ۴۲ هزار نفر از لژیون‌های ورزیده روم که خود فرماندهی آنان رابرعهده داشت به سوی ایران روانه شد و ارد (اشک۱۳) پادشاه اشکانی، سورنا سردار نامی ایران را مأمور جنگ با کراسوس و دفع یورش رومی‌ها کرد. نبرد میان دو کشور در سال ۵۳ پیش از میلاد در جلگه‌های میانرودان و در نزدیکی شهر حران یا کاره (carrhae) روی داد. در جنگ حران، سورنا با یک نقشه نظامی ماهرانه و به یاری سواران پارتی که تیراندازان چیره‌دستی بودند، توانست یک‌سوم سپاه روم را نابود و اسیر کند. کراسوس و پسرش فابیوس Fabius (پوبلیوس) دراین جنگ کشته شدند و تنها شمار اندکی از رومی‌ها موفق به فرار گردیدند.

روش نوین جنگی سورنا، شیوه جنگ و گریز بود. این سردار ایرانی را پدیدآورنده جنگ پارتیزانی (جنگ به روش پارتیان) در جهان می‌دانند. ارتش او دربرگیرنده زره‌پوشان اسب‌سوار، تیراندازان، نیزه داران، شمشیرزنان و پیاده‌نظام همراه با شترهایی با بار مهمات بود.

افسران رومی درباره شکستشان از ایران به سنای روم چنین گزارش دادند: سورنا فرمانده ارتش ایران در این جنگ از تاکتیک و سلاحهای تازه بهره گرفت. هر سرباز سوار ایرانی با خود مشک کوچکی از آب حمل می‌کرد و مانند ما دچار تشنگی نمی‌شد. به پیادگان با مشکهایی که بر شترها بار بود آب و مهمات می‌رساندند. سربازان ایرانی به نوبت با روش ویژه‌ای از میدان بیرون رفته وبه استراحت می‌پرداختند. سواران ایران توانایی تیراندازی از پشت‌سر را دارند. ایرانیان کمانهایی تازه اختراع کرده‌اند که با آنها توانستند پای پیادگان ما را که با سپرهای بزرگ در برابر انها و برای محافظت از سوارانمان دیوار دفاعی درست کرده بودیم به زمین بدوزند. ایرانیان دارای زوبینهای دوکی شکل بودند که با دستگاه نوینی تا فاصله دور و به صورت پی‌درپی پرتاب می‌شد. شمشیرهای آنان شکننده نبود. هر واحد تنها از یک نوع سلاح استفاده می‌کرد و مانند ما خود را سنگین نمی‌کرد. سربازان ایرانی تسلیم نمی‌شدند و تا آخرین نفس باید می‌جنگیدند. این بود که ما شکست خورده، هفت لژیون را به طور کامل از دست داده و به چهار لژیون دیگر تلفات سنگین وارد آمد.

پس از پیروزی سورنا بر کراسوس و شکست روم از ایران، دولت مرکزی روم دچار اختلاف شدید شد. پس از این جنگ نزدیک به یک قرن، رود فرات مرز شناخته شده بین دو کشور گردید و مناطق ارمنستان، ترکیه، سوریه، عراق تبدیل به استانهایی از ایران گردیدند.

در مورد جنگ جران در ویکی‌پدیای انگلیسی بخوانید.

04-17-2013 09-03-30 AM

خب، می‌بینید که آگاهی‌ها ما در مورد سورنا، بسیار اندک هستند، اما با جستجویی مختصر ما می‌وانیم کتاب‌هایی را در مورد او به زبان فارسی پیدا کنیم:

– فرنیان ایران: براساس زندگی سورنا: این کتاب را الهام زارع‌زاده نوشته است و نشر امیرکبیر در 176 صفحه منتشرش کرده است. قیمت این کتاب جیبی تنها 2600 تومان است!

– سورنا: سردار ایرانی که کراسوس را به زانو درآورد

این کتاب مفصل‌تر است و 1106 صفحه دارد، این یکی توسط کریم علیزاده نوشته شده توسط نشر دبیر منتشر شده است.

مدت‌هاست که در رسانه‌های خبرهای پراکنده‌ای در مورد ساخت فیلم «کوروش کبیر» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی خوانده می‌شود، این اخبار گرچه ظاهرا باید خوشحالمان کنند، اما به نوعی نگران‌کننده هم هستند، نگران‌کننده از این بابت که ناتوان از به تصویر کشیدن گذشته تاریخی خود، اثری با تاریخ مصرف محدود، سفارشی، آلوده به بینش‌ها و سلیقه‌ها و داوری‌های خود بسازیم.

ادبیات و اسطوره‌ها و تاریخ ما، علیرغم سزاواری و لیافت فراوان، تا به حال اقتباس‌های سینمایی یا تلویزیونی درخشانی نداشته‌اند، خدا همان بوریس کیمیاگاروف را بیامرزد، چرا که اگر او نبود و در دهه 60 و 70 میلادی 4 فیلم “پرچم کاوهٔ آهنگر” (۱۹۶۱)، “داستان رستم” (۱۹۷۱)، “رستم و سهراب” (۱۹۷۱) و “داستان سیاوش” (۱۹۷۶) را نمی‌ساخت، معلوم نبود، ما اصولا فیلم قابل مشاهده‌ای بر اساس شاهنامه سراغ داشته باشیم.

 191400


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند.هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
102 نظرات
 1. سامان می گوید

  با تشکر از یک پزشک

 2. کیوان می گوید

  با سلام
  از مطالب شما همیشه لذت برده ام …. کاملا با مطالب بالا موافقم … همیشه در معرفی آنچه داشته ایم کوتاهی و سلیقه ای عمل کرده ایم
  و به دنبال سود و ضرر خود بوده ایم و کلا امانت دار خوبی نیستیم 🙁
  ولی در بلاد فرنگ همه پر زرق و برق و دیدنیست حتی ضد اخلاقیات هم انچنان پر جلوه هستند که خود , اخلاق جلوه میکنند .
  به امید روزی که هر آنچه آنگونه که هست جلوه کند ….

  موفق باشید

 3. صادق صادقی می گوید

  با سلام
  مثل بسیاری از پست‌های دیگرتان، این پست خیلی باارزش است. به سهم خودم متشکرم.

  شاد باشید

 4. علی می گوید

  اگر فیلم کوروش در ایران ساخته شود .مطمئن باشیم که بیشتر به یک کمدی شبیه خواهد بود تا یک اثر زیبا و جهانی
  اصولا اکثر فیلمهای ایرانی فقط مصرف داخلی دارند.

 5. فرشاد می گوید

  خیلی جالب بود. جالب و البته کامل

 6. محسن می گوید

  بسیار زیبا و کامل بود.

  ای کاش اسپارتاکوس یه چند قسمت دیگری ادامه داشت ، واقعاً جای خالیش حس میشه.

  داستان سورنا و شکست دادن کراکسوس فوق العاده غرورانگیر و جالب بود.

  متشکرم.

 7. رضا می گوید

  درمورد قسمت اول نوشته شما باید بگویم شخصیت پردازی در سریال هایی مانند lost, game of thrones ,24 و… اونقدر قوی و واقعی است که بیننده شدیدا تحت تاثیر قرار می گیره.
  من خودم شخصا خیلی درس ها از این سریال ها گرفته ام.

  مثلا توی فیلم 24 جک باور علی رغم اینکه دوروبرش هیچ نقطه امیدی نیست و به راحتی می تواند همه چیز را رها کند ولی همچنان به تلاش خود برای انجام وظیفه اش حتی تا پای جان ادامه می دهد. ولی این شخصیت پردازی اونقدر قوی است که این جنبه از شخصیت جک غیرواقی و شعاری نیست.
  خود سریال هم واقعا یک دوره آمریکاشناسی معاصر بود.

  شخصیت های اصلی وفرعی سریال game of thrones
  حس سلحشوری و شجاعت را در آدمی تقویت می کنند.

  خدا را شکر .. سریال هایی در موضوع تاریخ ایران و شخصیت هایی مانند سورنا ساخته نمی شود. والا فاتحه تصویر آرمانی مان از شخصیت های بزرگی مانند سورنا و آرش خوانده می شد.
  به نظر حقیر در شرایط فعلی ما توی سینما و تلویزون خودمان حتی یک بازیگر با فاکتورهای بازیگرهای آنها نداریم. فاکتورهایی تصویری مانند فیزیک چهره و بدن .
  توی سریال game of thrones تمام شخصیت های اصلی و حتی فرعی دارای کاریزما و جذبه هستند می توانند به تنهایی بار سریال را به دوش بکشند. اما اینجا برهوته اگر یک جایی وجود داشته باشه شرایطی برای اینکه دیده بشه نداریم.

  اگه یک روز هم قرار باشه شخصیتی چون سورنا بازسازی بشه ناچاریم بازیگر وارد کنیم. چون خودمان نداریم.
  دکتر ، توی مطالب سینمایی شما بدجوری جای نقد و بررسی سریال game of thrones خالیه خواهش می کنم این سریال روهم بررسی نمایید.

   1. رضا می گوید

    خیلی ممنون .
    نمی دانم چرا این دوتا پست سریال تاج وتخت را ندیده ام. به هر حال ببخشید تلاش شما را ندیده گرفتم.

 8. مهدی می گوید

  پایان زیبا
  متن شما زیبا
  لذت بردم ^-^

 9. اسپارتان می گوید

  من داشتمش خوب بود

 10. مهیار می گوید

  دکترجان
  یه مطلبم درباره House of Cards بنویس
  درضمن به بهانه این مطلب شما سریال Hannibal و سریال تاریخی Vikings هم دنبال کنید
  البته شوی Louis C.K Oh My God هم دنبال کنید که فوق‌العاده‌اس

 11. رضا می گوید

  لطفا چند سریال در مایه های فلسفی به من معرفی نمایید.

  1. www می گوید

   من دو سریال را پیشنهاد میدم:
   twilight zone که یک سریال بسیار قدیمی ولی بسیار جذابه.
   و انیمه ی mushi shi که یکی از متفاوت ترین و عجیب ترین فیلمهاییه که تا به حال دیده ام.

 12. بهزاد می گوید

  اگر می تونید راهنمایی کنید که چند تا فیلمی که در آخر نوشته از افسانه های شاهنامه درست شده رو چطور میشه تهیه کرد. چند وقت پیش بعد از دیدن game of thrones تو این فکر بودم که از این همه افسانه ای که داریم یک فیلم یا سریال با ارزش برای معرفی افسانه های ایرانی نداریم. باز خیلی خوشحال شدم که اینها رو معرفی کردید.

 13. شهاب الدین می گوید

  اسپارتاکوس به گونه‌ای دیگر در جامعه مطرح شده است. من چون فیلم ساخته کوبریک را دیده بودم و احترامی خاص برای اسپارتاکوس قائل بودم، با تعاریفی که برخی از این سریال داشتند هرگز حاضر نشدم این سریال را تماشا کنم.

  1. Faryad می گوید

   آقای شهاب دین من استفاده دانشگاه هستم و تاریخ درس میدهم و مطالعات تاریخی یم در مورده یک سری قهرمانان تاریخ دو چندان بوده
   بنده دو کتاب زدو نقیض درباره اسپارتاکوس خوانده ام یکی به ترجمه ی فارسی و دیگری که نویسنده اش فرق میکرد متائسفانه ترجمه فارسی نداشت ولی چون بنده زبان ایتالیایی یعنی تا حدودی بسیار نزدیک با همان زبان تاریخی که اسپارتاکوس و یارانش صحبت میکردند رو بنده تا حدوده زیادی آگاهی داشتم و آشنا با زبان لاتین ایتالیایی بودن آن کتاب را خواندم و خوشبختانه این سریال به رونده تاریخ تقریبا نود درصد وفادار بوده ولی فیلم سینمایی او که در سال
   ۶۱ میلادی اکران شد بسیار با واقعیت مشکل داشته و بسیاری جاها وفادار به تاریخ نبوده ولی به شما می‌گویم که اگر این سریال را نبینید
   به حقه نصف عمرتون بر فناست…پس بهتر است ببینید…

 14. بهار می گوید

  جالبه فقط پسرا نظر دادند !

 15. nira می گوید

  راستی شما ها چجوری به این سریال ها دسترسی پیدا می کنین . من لینک سالمی تو اینترنت پیدا نکردم . کسی رو هم سراغ ندارم که سریال ها رو داشته باشه

  1. کیان می گوید

   فروشگاه های انلاین زیادی هستند که با قیمت معقولی براتون ارسال میکنند.

   و اگر به اینترنت مناسب دسترسی دارید، از طریق تورنت دانلود کنید.

   برای مثال با جستجو در https://thepiratebay.se

 16. علیرضا می گوید

  سلام،

  با تشکر از مطالبی که به صورت منظم و عالی در بلاگتان می نویسید. اما در مورد اینکه ریشه لغت لاتین پارتیزان از پارت ها بیاید، مطمئن نیستم. من تمام دیکشنری های ریشه یابی Etymology آنلاین را نگاه کردم و هیچ کدام چنین چیزی نمی گویند. از قرار معلوم لغت پارتیزان به معنی کسی است که عضو یک Party یا گروه است. اگر منبع معتبری برای این ادعا دارید، خوشحال می شوم مطلع شوم.

  با تشکر.

 17. Arsalan می گوید

  دکتر چرا سانسور کردی بخشی از عکس رو؟نخواستم گیر بدم ولی…

  1. سید می گوید

   شما تو کل این پست فقط به این گیر دادی که چرا یه تیکه از عکس ف/ی/ل/ت/ر شده
   واقعا الان من چی بگم ؟!

 18. کیان می گوید

  جالب ترین قسمت در ابتدای مقاله برای من این جمله بود که نوشتید: “جامعه‌ای است که دوست دارد قهرمانانی شکست‌ناپذیر برای خود درست کند.”

  شاید بزرگترین نمونه ش رو هم در همه ی مذاهب بشه دید، از قدی های بیشمار کاتولیک که هر روز هم به تعدادشون اضافه میشه، تا بودا و پیامبرها با معجزات عجیب و ائمه معصومین در اسلام. و در نهایت بزرگترین قهرمان دنیا “خدا”.

  البته این تنها در مذاهب نیست. اگر این ویزگی منجر کننده انسان ها نبود، تبلیغات سیاسی دامن زن پر شکوه و جلال به نظر رسیدن انسان هایی کوته فکر چون هیتلر و استالین (یکی کاتولیک و دیگری بی خدا) نمیشد و چه بسیار انسان هایی همین الان قهرمان هایی اسطوره ای انگاشته میشن.

  حرکت های سطودنی توسط انسان هایی انجام شده ولی هیچ چیز “یک فرد” رو از حماقت منزه نمیکنه. نبوغ یک انسان در مقابل دانش تمام بشریت ناچیز به نظر میاد، چه برسه در مقابل جهان هستی و دانشی که بعد از این خواهد امد.

  در پایان فقط منظورم این هست که این ویژگی آدم ها برای من منزجر کننده ست. سرمون رو از زیر شن بیرون بیاریم (اصطلاحاتی نا مناسب اینجا کاربرد داشت!) و خودمون رو برای چیزی که هستیم ببینیم.
  We’ll move forward; when we know where we are now.
  نه با رویا پردازی و قهرمان سازی. انگیزه بخشی هم دلیلی کاذب به بزرگی همون انگیزه کاذبه.

 19. علی می گوید

  من کتاب “سورنا: سردار ایرانی که کراسوس را به زانو درآورد” در دوران خدمت درکتابخانه پادگان مطالعه می کردم . متاسفانه با اتمام دوران سربازی خواندن این کتاب ناتمام ماند و من دیگه جایی نتونستم پیداش کنم .

 20. علیرضا محمدی می گوید

  بسیار جالب بود مرسی

 21. armin می گوید

  مرسی
  مطالب خواندنی بود.
  من که هیچ فیلم و سریالی بهتر از این سریال ندیدم و گمون نکنم در آینده هم بسازند.
  به قدری جذاب و دیدنی بود که هنوز هم ذهنم مشغولشه.
  یکی از دوستانم تصمیم گرفت که قسمت آخر رو نبینه!
  بعضی ها انتقادشون از فیلم بخاطر صحنه های …بود. اما باید بهشون بگم سریال انقد فوق العاده بود که اون صحنه ها به چشم نمیاد مگر برای افرادی که به قول معروف حسابی بی جنبه باشند.
  در آخر پیشنهاد میکنم اگه کسی این سریال رو ندیده از اولین قسمتش شروع کنه به دیدن تا قسمت 39 که آخرینش هست. البته اگه تحمل تماشای قسمت آخر رو داشته باشید.
  از شما هم بخاطر زحماتتون ممنونم.

 22. حمیدرضا می گوید

  سلام
  من فقط سر دو قسمت از سریال هایی که دیدم نتونستم بغض خودم رو نگه دارم
  قسمت آخر مختارنامه
  و قسمت آخر اسپارتاکوس
  نام جفتشون جاودانه باد

 23. احمد ک می گوید

  با سلام.نکته جالب سریال این بود که جهنم یک نظام طبقاتی را کاملا”نشان داد.بلحاظ روایت هیچ کم وکسری نداشت وبه تاریخ وفادار بود.ادویه اش هم خوب بود .اگرکارتون بن10 رو ببینید تازه می فهمید خشونت یعنی چی .

 24. کیوان می گوید

  با سلام
  متاسفانه فقط تخریب و تحقیر و مسخره کردن دیگران رو بلدیم
  هفتگانه هری پاتر رو می تونیم داستان زندگی رستم رو بسازیم از دیو و جنگ و … داره و خوراک جلوه های ویژه هست
  به قول شما اسپارتاکوس رو می تونیم سورنا،کوروش،داریوش ، نادر شاه و…. بسازیم
  مشکل ما فقط شده این که باید و باید فیلم های مذهبی بسازیم و داستان زندگی پیامبران
  طولانی شد ببخشید

 25. علی.ب می گوید

  سلام ببخشید به موضوع این پست زیاد مربوط نیست ولی سایت زیر برای خوره های سریال و فیلم خیلی جالبه + اپ موبایل و تبلت هم داره. (مثلا SeriesGuide برای اندروید)
  توی سایت های ایرانی ندیدم معرفی شده باشه. ممنون میشم بررسی کنید و اگر خوب بود معرفی کنید تا بقیه هم استفاده کنند:
  http://trakt.tv/

  مثلا این پروفایل منه : (همه فیلم ها و سریال هایی که میبینم یا دیدم هست :دی)
  http://trakt.tv/user/aliborhani1

  با ساخت پروفایل های اینچنینی باعث میشه ما با فیلم و سریال های بیشتری آشنا بشیم 🙂

 26. مهدی می گوید

  بسیار زیبا و مفید بود. ضمن تشکر میخوام بگم که من از جک باور سریال 24 این رو آموختم که تحت هرشرایطی فقط کاری رو انجام بدم که فکر میکنم درسته و از شک کردن درمورد درستی اونها بپرهیزم.
  اسپارتاکوس هم در قسمت آخر حرف های متفاوت و تاثیر گذاری گفت. یکی از اونها این بود که گذشته ها معمولا اونطوری نبودند که ما میخواستیم ولی آینده میتونه باشه.
  و اینکه در ابتدا هدفش انتقام بوده ولی درنهایت تبدیل به نجابت و رهایی شده.
  و اون چیزی رو که در ابتدا نوشتید “از هر سریالی میشه یه چیزی آموخت” واقعا قبول دارم.

 27. گنجشک پرگوی باغ می گوید

  ممنون! خیلی زحمت کشیدید! لذت بردم

 28. اکبر می گوید

  من کلا از فیلمای تاریخی خیلی خوشم میاد مث گلادیاتور با نقش افرینی راسل کرو یا کینگ آرتور ویا… ولی هیچ کدومش مث اسپارتاکوس برام جذاب نبود . اینکه یه ایرانی فک کنه ببینه الان هم آیا نیازی به اسپارتاکوس نسل جدید هست یا نه؟فک میکنم این برده هایی که اون موقع علیه رومیها قیام کردن الان تو ایران زندگی میکردن از هر نقطه ایران باید 100 تا اسپارتاکوس سر در میاوردن….

 29. رضا می گوید

  با سلام و شادباش
  سریال اسپارتاکوس سریالی کاملاً آموزنده برای آدمی در هر سنی و نژادی هست. در این سریال به راحتی می توان عدالت خداوند را دید. هر کدام از شخصیت های منفی در این سریال در آخر به خاطر نقشه های پلید خودشان به هلاکت رسیدند. این سریال دقیقاً نشون می داد عاقبت ظلم و کینه توزی و دروغ به کجا کشیده میشه.
  از اول سریال که نگاه کنید میبینید که شخصیت های منفی مثل کسانی هستند که تو مرداب گیر افتادند و دارند دست و پا می زنند به گمان اینکه خودشون را دارند نجات میدند ولی در واقع هر حرکتی که می کنند فقط یک قدم بیشتر به سوی مرگ بر می دارند.
  در این سریال می تونید یاد بگیرد چگونه یک آدم میتونه اراده آهنین داشته باشه و شما وقتی قدم در راه مثبت میذارید حتماً پیروزی با شماست.
  البته این سریال قشنگ دست سیاستمداران دنیا رو رو کرد که فقط دروغ و هرزگی و کینه توزی رو بلد هستند و در آخر فقط در جهنمی گرفتار میشن که به دست خودشون برای خودشون درست کردند.
  به قول تالکین نویسنده ارباب حلقه ها اگر بیشتر انسانها ارزش شادمانی، غذا و آواز خواندن را بالاتر از زر و زور و زیور بدانند، دنیای شادی خواهیم داشت.
  البته در آخر بگم جنگ بین خیر و شر همچنان ادامه داره این جنگ از درون آدم شروع میشه تا برسه به روابط اجتماعی.
  در بین مردم ایران هم خیلی از شخصیت های منفی اسپارتاکوس از سیاست مداراها بگیر تا برسه به مردم کف آسفالت خیابون زیاد پیدا میشه طوری که فروغ فرخزاد میگه و این جهان پر از حرکت پاهای مردمی است که همچنان تو را می بوسند در ذهن خود طناب دار تو را می بافند.

 30. بهناز می گوید

  دمت گرم برادر عالی بود
  وقتی اون قسمت رو که سرنا رومیان رو شکست داد خوندم مو های تنم از افتخار سیخ شد
  ممنون حال کردم اول صبحی

 31. yas می گوید

  من تمام قسمت های این سریال رو تو یک dvdنگاه کردم کلی حال کردم بهترین فیلمی بود که دیدم.

  1. ایرونی می گوید

   لیلی مرد بود یا زن؟

 32. دزيره می گوید

  تاریخ، همیشه درس‌های زیادی برای آموختن داره. لذت خوندن کتاب‌های تاریخی و دیدن فیلم‌های تاریخی که تا به حال دیدم رو هیچ وقت فراموش نمی‌کنم.
  ولی این قسمت‌های آخر سریال اسپارتاکوس بد جوری درگیرم کرد … طوریکه 4 قسمت پایانی رو تو یک روز دیدم پشت سر هم دیدم.. نتونستم جلوی اشکامو بگیرم .. چون همه ی اون رنجها رو تو زمان خودمون هم شاهدم.. تاریخ همیشه تکرار شده .. و عدالت در دنیا هنوز وجود نداره …

  1. C7_urm می گوید

   دقیقا من هم ت صبح 4 قسمتشو نگاه کردمو خوابم نبرد…

 33. صابر می گوید

  واقعا با دیدن سریال اسپارتاکوس بزرگ تحت تاثیر قرار گرفتم
  و باز هم متاثر شدم از اینکه ما با یه همچین فرهنگ غنی و سرشار از حس آزادی خواهی نمیتونیم و یعنی اجازه به رخ کشیدن نیاکان آزادی خواهمون رو نداریم تا همون طوری که ما با فرهنگ و شخصیت های غرب آشنا میشیم
  اون ها هم با کاوه های آهنگر و سورنا و بابک خرمدین ها و رستم فرخزاد های ما آشنا بشن
  بدونن که درفش کاویانی ما پرچم آزادی ماست …
  افسوس..

 34. عباس عطایی می گوید

  حیف شد اسپارتاکوس مرد.فیلمش خیلی بد تموم شد.اسپارتاکوس باید کراسوسم میکشت.تا بعد اون خودش حکومت میکرد ک نشد.ولی کلی فیلمی بود بی نظیر

  1. نیما می گوید

   خب داستان تاریخی بوده که حتی بیشتر جزئیاتش هم تو تاریخ بوده. قصه که نبوده که از خودش بسازه

 35. مامان سورنا می گوید

  سلام

  من سریال اسپارتاکوس رو دوست داشتم… و همیشه هم به این که همه ی کشورا از قهرمانای تاریخی و ملیشون حمایت می کنن و چه بسا مثل کره ای ها یانگوم بسازند!! قبطه می خوردم…

 36. re می گوید

  سلام دوستان من.با خوندن مطلب شکست کراسوس توسط سورنای بزرگ اشک تو چشام حلقه زد و احساس غرور کردم.به امید بازگشت به دوران باشکوه ایران عزیزمون.

 37. مهدی می گوید

  خون در سر من جوش زند از شعف و فخر/چون یاد کنم رزم کراسوس و سورن را ملکالشعرای بهار

  1. ایرونی می گوید

   ای ول

 38. ایدا می گوید

  واقعا ممنون بخاطر مطلب جالبتون واقعا بهترین و تاثیر گذارترین فیلمی بود که تا حالا دیدم و چیزیکه باعث شد بشه قسمت اخر رو تحمل کرد شکست کراسوس به دست سورنا بود چیزیکه برام جالب بود اینکه با اون همه صحنه سکسی ولی اونقدر هدف فیلم مهم و جالب پیش میرفت که واقعا صحنه های جنگ جذاب تر بود واقعا دیدنش رو به ادمهای با جنبه توصیه میکنم و خواهش میکنم یه سریال در حد اسپارتاکوس بهم معرفی کنید

 39. داود می گوید

  من هم مثل همه علاقه شدیدی به اسپارتاکوس دارم و از اون سری اول مطالعه داشتم می دونستم که اسپارتاکوس به دست کراسوس کشته میشه ولی واقعاً فیلم رو جالب درست کردند البته خیلی خیال پردازی هم داشت. اسپارتاکوس و بعقیه در واقع به صلیب کشیده میشدند اما فیلم یه جور دیگه ای خواست اسپارتاکوس کشته بشه.
  البته همه میدونیم اینها در مقابل تمدن بزرگ ما هیچی نیستند زمان رومیها ما از همه برتر بودیم اما امروز اسطوره های ما………………

 40. ali می گوید

  سلام

  بهتر بود بیشتر به صحنه های مستهجن و غیرفرهنگی این سریال اشاره می کردین چون اصلا با معیارهای ایران هماهنگ نیست و من یکی که فکر نکنم کنار خانواده بشه اینو تماشا کرد . جنبه های تاریخی و بصری اش به کنار حالا 😉

  1. maral می گوید

   خب کنار خانواده نبین

 41. نادیا می گوید

  پسرا برای نظر دادن کولاک کردند.
  ولی داستان عالی بود.
  (مر30)

 42. mohammadghaysar@yahoo.com می گوید

  دوستان یه لحظه فکر کنید ک نویسنده بجای موضوع اسپارتاکوس میومد موضوع ش رو به دوران پهلوی {و مخصوصا فتعلی شاه و ناصرالدین شاه} تغییر میداد
  اونوقت من فک میکنم از صد در صد این فیلم… 90 درصدش تو حرم سرا و 5 درصد ش هم تو شکار و 5 درصد بقیه ش هم حکمرانی باشه

  1. ایرونی می گوید

   نخیر دکتر، همونطور که تو متن بالا هم واست گفت و نفهمیدی
   اینا هم چیزاییه که از سلاطین قبلی ایران برات گفتن ولی همش نبود

 43. وحید می گوید

  با تشکر
  اون جنگ “حران” درسته لطفا اصلاح کنید

 44. پروانه ساختمان می گوید

  من سریال اسپارتاکوس رو خیلی دوست داشتم.فوق العاده زیبا بود

 45. دانشگاه پیام نور می گوید

  اگه ما بخوایم خیلی شخصیتهای پر نام تو تاریخمون یدا میشه که ازشون بشه فیلم ساخت.

 46. ُسینا می گوید

  kheiliii Aalii bud. mercc

 47. حسین.ا می گوید

  ای کاش یک فیلم نیز درباره ی کورش کبیر ساخته میشد این شخصیت برجسته داره از یاد ها محو میشه.بهتر نبود به جای اینکه فیلم مختار که یک شخصیت عرب هست فیلمی درباره ی کوروش ساخته میشد؟

 48. ehsan می گوید

  بسیار مطلب پخته و جامعی بود
  مثل بیشتر مطالبتون

  ممنون

 49. حسین می گوید

  قشنگترین سریال خارجی که من دیدم همین بود

 50. حسین می گوید

  کارگردان های ایرانی میتونند با به تصویر کشیدن نبرد حران ( یکی از بزرگترین جنگ ها بین ایران روم) قدرت اریایی رو به کل دنیا نشون بدن
  ( برای اطلاعات بیشتر در مورد این جنگ سری به ویکیپدیا بزنید)

 51. سجاد می گوید

  با تشکر از نقد بسیار زیبا و خواندی شما
  متاسفانه این مورد تنها گوشه ای ناچیز از کم کاری های مسئولین ماست
  در خصوص فیلم جواهری در قصر (یانگوم) نیز چنین شد و هیچکس فک نکرد که مشاهیر ما بسیار بالاتر از چهره های فیلم و سریال اند
  موافق ساخت سریال درمورد مشاهیرمانم ولی زمانی که میبینم صدا و سیما مذهب را به شکلی زشت و افراطی وارد شالوده فیلم میکند واقعا ترجیح میدهم که همچین سریالی ساخته نشود

 52. C7_urm می گوید

  ای کاش قسمت اخرش طور دیگه ای تموم میشد…من که تا صب خوابم نبرد!!! فقط من اینجور شدم یا کسیم مثل من شده ؟!؟!

  1. sadegh می گوید

   سریال اسپارتاکوس خصوصا فصل4 که خیلی غم انگیزه انسان رو افسرده میکنه ولی واقعا کارگردان ونویسنده وبازیگرها خیلی عالی بودن وبر خلاف سریالهای ایرانی انسان میتونه ازسریال اسپارتاکوس خیلی چیزها یادبگیره مثل وفاداری ویکپارچه بودن بین برادران وهموطنان

  2. رضا می گوید

   منم حالم خیلی بد شد وقتی قسمت آخرشو دیدم

 53. omid می گوید

  بسیار عالی

 54. علی می گوید

  عالی بود . . .
  مرسی

 55. طاها می گوید

  واقعا نقد بسیار زیبایی بود سپاس از شما
  کاش اسپارتاکوس نمی مرد
  واقعا غمنگیز بودش هدفش بی سرانجام ماند
  ب هر حال بازم از شما استاد متشکرم بابت بیانات نابتون بهر ه مند شدیم

 56. ابولفضل اسکندری می گوید

  من عاشق فیلم اسپارتاکوس هستم.چند بار بیشتر کامل فصل هاشو دیدم.
  این 4قسمت آخرش واقعأ جلو خودم نتونستم بگیرم.اصلآ آدم حس میکنه با شخص اسپارتاکوس 1جور رابطه مثل کانیکوس و کریکسوس داشته که لحظه آخر انقد ناراحت و شکست رو تو وجود خودمون که بیننده هستیم حس میکنیم.آخه نه اینکه همیشه پیروز بودن،توقع کشته شدنش اصلأ نداشتم.به ذهنم اصلأ نمیومد.
  بقول آگروشه یاد سسپارتاکوس تویادهاخواهد بود”!!

 57. ابولفضل اسکندری می گوید

  به یاد حرف آگرون:
  اسپارتاکوس همیشه دریادهاخواهد بود…
  صدحیف که داستانش بیشتر نبود…
  ازطرف خودم بگم که هیچوقت رسم برادر بودن سبپارتاکوس و کریکسوس آگرون و گانیکوس رو فراموش نخواهم کرد و….

  1. پژمان می گوید

   خوشم اومد از حرفت ایول دس خوشی داشتی

 58. پارسا می گوید

  نقد بسیار جالبی بود
  واقعا حیف سورنا و تاریخ کهن ایران که فیلم نمیشه…

 59. پایان نامه می گوید

  واقعا عالی بود دستتون درد نکنه کلی استفاده کردم

 60. پژمان می گوید

  سریال در حد اسپارتاکوس ندیدم.هرکی موافق نیست سریال نگاه نکن بهتره.بره پلنگ صورتی رو نگاه کنه

 61. سنسور الکتریک می گوید

  مرسی از سایت خوبتون
  پستاتون خیلی خوب هستند

 62. دانشجوی دکترای تاریخ دانشگاه برکلی می گوید

  (وی از خاندان سورن یکی از هفت خاندان معروف ایرانی (در زمان اشکانیان و ساسانیان) بود. سورن در زبان فارسی پهلوی به معنی نیرومند است) واقعا خنده داره شما خودتون میگید نباید تاریخ تحریف بشه ولی خودتون اینکارو میکنید. خواهشا به قول خودتون سفارشی کار نکنید ویکم دیدتون و مطالعاتتون رو وسعت بدید. من فقط این جمله رو میگم که سورِِِن ( شما اینگونه بخوانید سورَن نه سورِن روی ر فتحه بگذارید نه کسره)
  که در زبان ترکی به معنای کسی است که همواره درحال تاخت و تاز است. این را هم باید خاطر نشان کنم که نژاد اشکانیان چینی ومغول بود نه آریایی پس… بقیشو برید خودتون مطالعه بفرمایید. رفرنس بنده تمام کتابها و سایتها به جز کتابها و سایت های ایرانی میباشد چون اگه اینارو ول کنی میگن نادر شاه هم آریایی بود. امیدوارم این مطلب در سایت گنجانده بشه تا مردم فهیم ما زود باور نباشن و لااقل برن یکم تحقیق کنن.
  موفق باشید

 63. دکتر غرابی می گوید

  سلام
  مرسی از سایت خوبتون
  نقد خوب و جالبی هم بود
  دستتون درد نکنه

 64. کارت صدا می گوید

  بررسی خوبی
  مرسی

 65. سایت فروشگاهی کتاب می گوید

  مرسی از سایت خوبتون
  پستهاتون خیلی خوبن

 66. خرید لباس نوزاد می گوید

  با تشکر از سایت خوبتون
  دستتون درد نکنه

 67. درب اتوماتیک می گوید

  مرسی
  مطلب خوبی ارائه کردید

 68. تصفیه هوا می گوید

  مرسی از نقد خوبتون
  منتظر مطالب جدیدتون هستیم

 69. علی اکبر می گوید

  سلام خیلی زیبا نوشته بودین واقعا ایران باید کسانی مثل سورنا یا بزرگ تر از اون کوروش کبیر رو به رخ تمام دنیا بکشند

 70. پارتیشن اداری می گوید

  روی هم رفته فیلم خوبی

 71. پروتز سینه می گوید

  کتابش خیلی از فیلمش جذاب تره

 72. ماشین جوجه کشی می گوید

  مرسی از سایت خیلی خوبتون
  فیلم خیلی قشنگی

 73. شرکت فریت بار می گوید

  سایت خوبی
  مرسی

 74. جراحی بینی می گوید

  از مطالب شما همیشه لذت برده ام
  کاملا با مطالب بالا موافقم
  مرسی

 75. دوربین مداربسته می گوید

  مثل بسیاری از پست‌های دیگرتان، این پست هم خیلی باارزش است.

 76. آموزش 3Dmax می گوید

  مرسی از پست خیلی خوبتون
  عالی بود

 77. درد مفصل می گوید

  رسم برادری را باید از برادران واقعی آموخت

 78. پارتیشن دوجداره می گوید

  اگر از یکی از سرداران سپاه ایران هم فیلمی با این کیفیت ساخته شود معلوم میشود که واقعا چه کسی توانمند تر است .

 79. javad می گوید

  اره کاملا درسته مطلبت خیلی قشنگ بود سینما گران ما بیشتر فیلمهای کمدی درست میکنند که پول به جیب بزنن البته بی انصافیه که نگم الان فیلم های با ممظمون اجتماعی هم ساخته میشه ولی اصلا فیلم های تاریخی نمی سازن با این همه تاریخ درخشانمون مثلا فقط بلدا بگن فردوسی سی سال زحمت کشید شاهنامه رو نوشت خب تو هم یه چند سال زحمت بکش از رستم دستان یه فیلم بساز فک کنم خبر داشته باشن که هالیوود اخیرا فیلم هرکول را ساخته اونوخت ما به جای اینکه فیلم پهلوان خودمونو ببینیم فیلم پهلوان یونان رو می بینیم

 80. معماری می گوید

  یادش بخیر. نه اینکه سریال بدی باشه، نه صحنه های جنگش عالی بود واقعا اما فیلم در کل با یه سری مسایل دیگه تحت تاثیر قرار می گرفت. اما در مورد نبرداشون جای بحثی نیست واقعا.

 81. negahememar.ir می گوید

  نقد بسیار جالبی بود

 82. یاس می گوید

  خسته نباشی
  خود کارگردانان هالیوودی هم میخوان از شخصیت های تاریخی فیلم بسازن ولی چون هزینه زیادی میخواد میترسن بسازن اگه یه کارگردان خوب ایرانی مثل فرهادی که تو دنیا کارگردان معروفیه میشد یه فیلم در مورد یکی از داستان های شاهنامه بسازه و فیلم در گیشه موفق بشه مطمئن باشین پشت سرش کلی فیلم میسازن در مورد اشخاص تاریخی ایران

 83. کیـمیا می گوید

  واقعا که سریال زیبایی هستش هرچند قدیمیه اما من تازه شروع کردم به دانلود کردنش بنا به اینکه صحنه های جنسی داره اما بنظره من بیشتر میخواسته فرهنگ مردم اون زمان رو به رخ بکشه که حجب و حیا براشون بی معنی بوده و بسیار خونخوار و جنگ طلب بودن فرهنگ اون زمان خب چنین چیزهایی رو میطلبیده و داستان زیبایی که داره باعث میشه چنین صحنه هایی برای ادم جنبه انحرافات جنسی نداشته باشه و بلکه واقعیت رو به تصویر بکشه بعضی از قسمتای سریال که واقعا عالی بود مثلا مثل صحنه ای که واروو کشته شد یا عشق بین کریکسوس و نیویا لو رفت و رازشون فاش شد و …. البته دوستانی هم که گفتن کاش اسپارتاکوس نمیمرد خب دوستان تاریخ رو که نمیشه تغییر داد بهرحال مایه افتخارم هس ک فیلمی رو تماشا میکنیم ک واقعیت داشته ینی زاییده ی تخیل و خرافه نبوده و باعث میشه ادم به فکر فرو بره که زمانی مردم اینطوری زندگی میکردن و ما الان تو چه جایگاهی قرار داریم و با همه ایناها بازهم رومیها ادمایی بودن که دین مسیحیت رو پذیرفتن و از خرافه پرستی بیرون امدند علاوه بر این سریالش جلوه های ویژه زیادی داره و اگه پشت صحنه رو ببینید متوجه میشید که مثلا خانه ی باتیاتوس فقط یه استادیوی سبزه که هیچ اثری از خونه و کوه و پرتگاه نیس و این ها خیلی خوب و حقیقی به تصویر کشیده شده طوریکه من خودم باورم نمیشد حقیقی نباشه علاوه بر اون فقط این نکته خیلی تاسف باره که بازیگر اسپارتاکوس در فصل اول فوت میکنه چون بازی شون و چهره شون خیلی به این نقش میومد و عالی بود

 84. Faryad می گوید

  سریال اسپارتاکوس متائسفانه قسمتی مهم در شروع فصل سه رو ثبت نکرده چرا که در زمان فصله سه تاریخ میبایست حمله یاران اسپارتاکوس و خودش به معدن سنگ… را می‌ساختند ،که ازون صرفه نظر شود و در اواخر فیلم هم باید چند قسمت اضافه میشد ولی در کل این سریال عالی عالی و عابی بود…

 85. M می گوید

  یه جا که نوشتید کاش سورنا هم سریال و فیلم بسازن براش خیلی سخته چون برعکس اسپارتاکوس که شواهد تاریخی و بنا و تحقیق تاریخی و کتب نوشتاری و همچنین مجسمه از شخصیت و سناتور های مهم رم و حتی از اسپارتاکوس برجا مانده ولی در ایران همزمان حکومت اشکانیان بودن که شواهد و بنا تاریخی در آن دوران بسیار محدود و کم است ب دلیل نابودی آثار و نوشتار و بناها مربوط به اشکانیان توسط ساسانیان آشنایی کامل دقیق از دوران اشکانیان وجود وجود ندارد

 86. amoozvare می گوید

  خیلییییی خوب بود

 87. باغستان نیوز می گوید

  سریال خوبی بود . یادش بخیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5