آخرین هدیه استیو جابز

18

توانایی بارز استیو جابز، توانایی تخیل آینده و قدرت او در سازمان دادن زیردستانش برای تحقق این تخیل، بود. ما معمولا نبوغ او را در عرصه گجت‌ها و رسانه‌ها شاهد بودیم، اما در سال 2009 و 2010، جابز از توانایی‌ها در جهت نجات دادن زندگی‌های مردم استفاده کرد.

داستان از این قرار است:

در دسامبر سال 2008، جابز اعلام کرد که در همایش بعدی اپل که قرار بود در سال 2009 برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. دو هفته مانده به سال نو، رئیس اپل مدتی از ریاست اپل کناره گرفت و دلیل آن را مشکلات هورمونی اعلام کرد.

در واقع مشکل جابز نارسایی کبد بود، بیماری‌ای که تنها با پیوند کبد می‌توانست درمان شود و در غیر این صورت بیمار، مسیری جز مرگ نداشت.

جابز در این زمان به دنبال پیوند کبد می‌گشت، او تنها کسی نبود که در ایالت محل اقامتش یعنی کالیفرنیا، به کبد پیوندی احتیاج مبرم داشت، 3400 نفر دیگر هم در سال 2009 در فهرست انتظار بودند، از این جمع تنها 671 نفر توانستند پیوند انجام بدهند و 400 نفر به خاطر نبود کبد پیوندی، درگذشتند.

کاری که جابز برای رسیدن به کبد کرد، کاری بود که هر آمریکایی ثروتمند دیگری در این موارد انجام می‌دهد، او در سراسر ایالت متحد آمریکا چرخید تا پزشکان متعددی در بیمارستان‌های مختلف او را معاینه کنند، تا بتواند در فهرست‌های پیوند کبد در ایالات دیگر هم قرار بگیرد، هر بار جایز مجبور بود مورد معاینه، اقدامات تشخیصی تهاجمی قرار بگیرد.

در نیمه ماه مارچ معجزه‌ای رخ داد، یکی از بیمارستان‌ها یعنی بیمارستان متُدیست ممفیس در تنسی اعلام کرد که کبد پیوندی برای او پیدا شده است.

در دسامبر سال 2009، بعد از پیوند، جابز خوب شده بود و او همان جابز سابق شده بود. یک بار دیگر تمرکز رسانه‌ها روی اخبار گجت‌های اپل و نه وضعیت سلامت رهبر اپل قرار گرفت.

اما در این میان چیزی جابز رو می‌آزرد، او از اینکه به خاطر ثروتش امکان دسترسی به پیوند را یافته است و اینکه دیگران به اندازه او خوش‌شانس نیستند، ناراحت بود. او می‌دانست که در کالیفرنیا در همان سال 400 نفر که وضعیتی مشابه او را داشتند، مرده‌اند.

Arnold Schwarzenegger, Steve Jobs

پس جابز تصمیم گرفت که کاری در این مورد انجام بدهد، او با «ماریا شریور»، همسر آرنولد شوراتزنگر -فرماندار وقت کالیفرنیا- شد، ملاقات کرد و داستان را برای او تعریف کرد، او شکایت کرد که مقامات مسئول در کالیفرنیا برای تشویف مردم به اهدای عضو کاری نمی‌کنند. او شریور را تشویق کرد که همسرش را تشویق به کاری عملی در این زمینه کند، پیشنهاد جابز ساده بود: قانونی تصویب شود که بر اساس آن کسانی که متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی هستند، ملزم شوند که مشخص کنند آیا مایل به اهدای عضو هستند یا نه.

همسر آرنولد قضیه را برای او تعریف کرد و فرماندار با جابز دیدار کرد، همین ملاقات باعث شد که لایحه‌ای که بیشتر از دو سال معلق مانده بود و قانونی نشده بود، تبدیل به یک قانون مصوب شود.

در اکتبر سال 2010 این قانون توسط آرنولد شوارتزنگر امضا شد و کالیفرنیا اولین ایالت آمریکا شد که یک بانک اطلاعات از اهداکننده‌های زنده را ایجاد می‌کرد، بر اساس همین قانون متقاضیان گواهینامه رانندگی ملزم به مشخص کردن تمایل در مورد اهدای عضو شدند. همین کار، تعداد پیوندهای انجام شده در کالیفرنیا را دو برابر کرد.

تصویب این قانون به صورت رسمی و عمومی توسط جابز و فرماندار در بیمارتان اطفال لوسیل پاکارد اعلام شد.

steve-jobs-at-lucile-packards-children-hospital

در همان روز بعد از پایان مراسم، یکی از کارکنان اپل پیشنهاد کرد که مسئولان فرمانداری و کارکنان اپل در بیمارستان چرخی بزنند و از قسمت‌های مختلف آن بازدید کنند. در این میان خبری از جابز نبود، در پایان تور، همه متوجه شدند که جابز به تنهایی در بخش کودکان پیوندی مانده است و در حال خوش و بش با کودکان است.

منبع


دیروز در «یک پزشک» پستی در مورد بیماری آن..جلینا جولی منتشر کردم، این هنرپیشه مشهور هالیوود بعد از عمل جراحی، ترجیح داد که برای آگاه کردن سایر زنان از سرطان «بستان»، قضیه را عمومی کند و تجربه خود را با آنها به اشتراک بگذارد.

همان گونه که مسئولان و قانونگذاران در ارتقای سلامت و بهداشت مردم نقش دارند، به گمان من بیمارانی بهبود یافته هم باید نقشی ایفا کنند، به خصوص آنهایی که مشهورتر و توانگرتر هستند.

متأسفانه در بسیاری اوقات بیماران و اعضای خانواده آنها تنها در حین بیماری، متوجه رنج و مشکلات بیماران هستند و بعد از آن همه چیز را فراموش می‌کنند و یادشان می‌رود که افراد دیگری هم در حال تجربه کردن شرایطی مثل آنها هستند.

کمک مالی تنها یکی از راه‌های کمک به بیمارن دیگر است، شاید اشتراک تجربه، کمک به تصویب قوانین و رسانه‌ای کردن تنگناها و نقاط ضعف سیستم بهداشتی درمانی مهم‌تر از کمک مالی صرف باشد.

در یکی از پست‌های بعدی یک پزشک در مورد یک بیمار مشهور دیگر خواهم نوشت که در دنیا فناوری همه او را می‌شناسند. منتظر باشید!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

ابر تورم آلمان در سال 1923 چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان 200 میلیارد مارک قیمت داشت.با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…

تبدیل شخصیت‌های انیمیشن‌های و کارتون‌ها به نمونه‌های انسانی شبیه به آنها

در انیمیشن‌ها ما حیوانات را دارای شخصیت انسانی می‌کنیم، رخت و لباس به تنشان می‌کنیم، آنها را صاحب جامعه و شهر می‌کنیم و رفتارهای انسانی را به آنها منتسب می‌کنیم.اما تصور کنید که در کاری معکوس، این شخصیت‌های کارتونی را می‌توانستیم به…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

روجلدهای قدیمی مجله‌های کیهان بچه‌ها

کیهان بچه‌ها مجله‌ای بود که در دوران کودکی می‌خریدیم. برای من کیهان بچه‌ها بوی نان می‌دهد! چون پدرم همیشه بعد از رفتن نانوایی؛ نان‌ها را لای مجله می‌گذاشت و وقتی به خانه می‌آمد من دوان دوان می‌رفتم و مجله را از او می‌گرفتم.منابع…

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
18 نظرات
 1. محمد می گوید

  اینم یه ویدیو که هنرمندای ایرانی گلشیفته ، بهرام رادان و غیره درست کردن برای تشویق مردم برای عضو شدن توی بانک دی ان ای.
  نمیدونم جدیده یا نه .من تازه دیدمش
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=618076721555687&id=395666997147412&refid=17

  1. فرزاد می گوید

   دوست عزیز این آگهی برای پیوند مغز استخوان هست نه اهدای عضو

 2. رضا می گوید

  فکر کنم بدونم کی رو میگید، حتما این کارو بکنید، چون ایشون یکی از اشخاصی هست که سلامتیشون برام خیلی مهمه، تشکر از مطالب همیشه خواندنی تون.

 3. جلال می گوید

  وقتی متن را خواندم بلافاصله فکر کردم اشتباهی در آن وجود دارد. بسیاری از ایالتها پیش از 2010 چنین بندی در فرم درخواست گواهینامه داشتند، پس کالیفرنیا نمی توانست اولین ایالتی باشد که این پرسش را در فرم گذاشته باشد.
  در رفرنس اصلی هم چنین موضوعی وجود ندارد. لطفا بخش زیر را اصلاح کنید:
  “در اکتبر سال ۲۰۱۰ این قانون توسط آرنولد شوارتزنگر امضا شد، کالیفرنیا اولین ایالت آمریکا بود که چنین قانونی رو تصویب و اجرایی می‌کرد. “

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   قانون دو بخش بوده، یک بخش ایجاد رجیستری از اهداکنندگان زنده و یک بخش مشخص کردن تمایل به اهدای عضو در هنگام گرفتن گواهینامه. ظاهرا همین بخش اول در آمریکا بی سابقه بوده. در مورد سابقه بخش دوم در آمریکا من شخصا چیزی نمی‌دونم. در هر حال متن رو طوری ادیت کردم که چیز نادرستی القا نکنه. ممنونم.

   1. جلال می گوید

    دزست است. سایتی که تمایل به اهدای عضو را می توان در آن به صورت آنلاین انجام داد برای اولین بار در کالیفرنیا راه اندازی شده. ممنون از این مطلب خوب شما.

 4. امیر مسکنی می گوید

  توی ایران هم نمونه مشابهش همین اواخر بود که بعد از اهدای اعضای خانم بدیعی میزان عضویت در بانک اطلاعات افزایش شدیدی داشت.
  بازم ممنون

  1. محمد می گوید

   از کجا می‌دونید افزایش داشته اونم شدید؟! مگه می‌دونید چند نفر قبل مرگش عضو بودن، بعد مرگش چند نفر عضو بودن؟ عدد دارید یا همینجوری کیلویی یه چیزی می‌گید؟

  2. محسن می گوید

   از کجا گفتی اینو !؟

 5. فرشاد می گوید

  روحش شاد، کار فوق‌العاده ای کرد. کاش هممون یاد بگیریم.

 6. پى براه می گوید

  من گواهینامه ام را جولاى ٢٠١٠ تو نیویورک تمدید کردم همون موقع یک فرمى را امضا کردم که اگه مرگ مغزى شدم میتونن از اجزا بدنم استفاده کنن واسه همین را گواهینامه ام عکس یک قلب کشیدن که مشخص باشه واسه همین فکر نکنم کالیفرنیا اولین ایالت باشه

 7. بهار می گوید

  چی میشه گفت مثل همیشه همه مطالبتون به جا و مفید هستند ممنون وخسته نباشید

 8. سپهر می گوید

  کار خیلی بزرگی رو در حق خیلی ها انجام داده …

 9. رامین می گوید

  دمت گرم دکتر این پستای پزشکیت خیلی باحال هستند. یعنی هم علمی هستند هم در مورد افراد مهم جهانه. که ما رو بابیماری ها آشنا میکنه وراهنماییم میکنه

 10. Daria Pirnia می گوید

  دحتر من ۲۰۰۷ گواهینامه گرفتم تو مریلند این قانون بود الان عکس قلب رو گواهینامه هست که نشوندهنده ی موافقت برای اهدای عضوه! مطلبتون عالی بود آمّا!

 11. buffalo می گوید

  همین پنجشنبه روحش شاد

 12. صادق R می گوید

  مطلب جالبی بود

 13. پوریا می گوید

  متشکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5