محل کاربران آی‌فون را روی نقشه مشخص کنید، خواهید دانست ثروتمندهای شهر کجا زندگی می‌کنند!

16

وسایلی که از آنها استفاده می‌کنیم، گویای اطلاعات زیادی در مورد ما هستند، انتظار نداریم که کسی که از یک سیستم دسکتاپ باستانی استفاده می‌کند، آدم ثروتمندی باشد و در مقابل به احتمال زیاد کسی که از یک گوشی هوشمند آخرین مدل و گران استفاده می‌کند، درآمد زیادی دارد.

حالا ممکن است در مورد یک فرد خاص، این مسئله صد در صد درست نباشد، یعنی آدم ثروتمندی را بشناسید که در نهایت خست یا بی‌اطلاعی از فناوری به سر ببرد و در مقابل آدمی را بشناسید که از مال دنیا همان گوشی‌ مدرن‌اش را داشته باشید، اما در سطح جامعه وضعیت استفاده از گوشی‌های موبایل و برندهایی که دست مردم است، اطلاعات زیادی در مورد وضعیت اجتماعی-اقتصادی در اختیار ما می‌گذارد.

شخصی به نام اریک فیشر، به تازگی کار جالبی کرده است، او سه میلیارد توییت را که از سپتامبر سال ۲۰۱۱ ارسال شده بودند و محل و وسیله ارسال آنها مشخص بود، را روی نقشه جغرافیایی شهرهای بزرگ مشخص کرده است.

مثلا در این نقشه شهر واشنگتن را می‌بینید که در آن گوشی‌های آی‌فون با رنگ سرخ و گوشی‌های اندروید با رنگ سبز مشخص هستند.

washington

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

به طوری که مشخص است، صاحبان آی‌فون بیشتر در بخش‌های مرکزی هستند، اتفاقا همین بخش محل زندگی و کار شهروندان با درآمد بالاتر واشنگتن است.

از روی این مسئله و تکرار آن در شهرهای دیگر آمریکا، نویسنده این مقاله خواسته نتیجه بگیرد که جاهایی که در آنجا، کاربران آی‌فون تمرکز بیشتری دارند، مناطق ثروتمندنشین هستند.

در همین نقشه چیز جالب دیگر توییت‌های ارسالی در سطح خیابان‌ها و جاده‌ها است، یعنی رانندگان با سرنشینان خودروها، در حین جابجایی و مسافرت درون شهری هم دست از توییت برنمی‌دارند.

این هم نقشه نیویورک است که در این نقشه صاحبان بلک‌بری با رنگ سبز در سمت چپ مشخص هستند.

new york city_

نقشه شیکاگو، هوستون، آتلانتا و لس آنجلس را هم می‌توانید در این صفحه ببینید.

بد نیست خودتان هم به کار اریک فیشر نگاه کنید و کل نقشه آمریکا را از نظر میزان استفاده از آی‌فون و گوشی‌های اندرویدی و بلکبری بررسی کنید.

همین اریک فیشر، کار جالبی کرده است و با روشی مشابه، مشخص کرده است که در شهرهای مختلف دنیا، چه نقاطی بیشتر مورد توجه توریست‌ها هستند. در اینجا شهروندان اصلی از توریست‌ها با معیار ساده‌ای متمایز شده‌اند: شهروندان اصلی آنهایی هستند که یک ماه به صورت مستمر از شهری توییت می‌کنند.

اگر به حجم عظیم اطلاعات دسترسی داشته باشید، اطلاعاتی که می‌توانید استخراج کنید، خیلی وقت‌ها غافل‌گیر کننده است.


آیا تحقیقات دیگری در مورد تفاوت کاربران اندروید و آی‌فون از نظر ثروت، انجام شده است؟

بله، در یک نظرسنجی که به تازگی توسط Pew انجام شده است، مشخص شده است که در آمریکا ۴۰ درصد کاربران موبایل که سالانه بیش از ۷۵ هزار دلار درآمد دارند، آی‌فون دارند، در صورتی که فقط ۳۱ درصد آنها اندرویدی هستند!

چیز جالب دیگر هم این است که ۳۸ درصد کاربران موبایلی که تحصیلات کالج و بالاتر دارند، آی‌فون دارند، اما فقط ۲۹ درصد آنها کاربر گوشی‌های اندروید هستند!

طبق همین تحقیق اندروید در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال بیشتر طرفدار دارد، در این گروه ۴۳ درصد اندرویدی و ۳۱ درصد از آی‌فون استفاده می‌کنند. البته مشخص نیست که این به خاطر ترجیح جوانان است یا توانایی مالی آنها. (+)


تحقیقات دیگری هم انجام شده است که نتایج متضادی را القا می‌کنند، مثلا در بریتانیا مشخص شده یک پنجم صاحبان آی‌فون وضعیت بانکی جالبی ندارند و اعتبار بانکی‌شان کفاف صورت‌حساب‌هاشان را نمی‌دهد، در صورتی که در کل جامعه بریتانیا ۱۰ درصد مردم این طور هستند.

مطابق همین تحقیق ۵۴ درصد اندرویدها و نیمی از صاحبان بلک‌بری هیچ وقت حساب بانکی‌شان در مشکل نبوده است.

در این تحقیق مشخص شده است که درصد کاربران اندروید، بلکبری و آی‌فون که بیشتر از پنجاه هزار دلار درآمد دارند، به ترتیب ۷ و ۱۰ و ۵ درصد است.

کمی کمتر از نیمی از صاحبان آی‌فون کمتر از ۲۰ هزار دلار درآمد سالانه دارند، در صورتی صاحبان بلکبری در ۳۸ درصد موارد و صاحبان اندروید در ۲۷ درصد مواردی درآمدی کمتر از این حد دارند. (+)


اما در مقابل ما باز می‌توانیم به دو تحقیق دیگر اشاره کنیم که هر دو در آمریکا انجام شده است و صاحبان آی‌فون را ثروتمندتر می‌داند.

مثلا به این نمودار نگاه کنید:

06-20-2013 11-44-40 AM

بر اساس یک تحقیق دیگر هم Luxury Institute در سال ۲۰۱۲ انجام داده بود، ۶۲ درصد دارندگان گوشی‌های هوشمندی که بالای ۱۵۰ هزار دلار در سال درآمد دارند، آی‌فون دارند، در صورتی که در همین گروه تنها ۳۵ درصد اندروید و ۲۵ درصد بلکبری دارند.

   

پستهای اخیر

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

اگر می‌خواهید بدانید که آدم‌هایی با این مشکلات پزشکی، چگونه می‌بینند، عکس‌های تهیه شده توسط این…

همیشه دشوار است که ما خودمان را جای دیگران بگذاریم. این در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌ها هم صدق می‌کند. یعنی ما خیلی بعید است که بتوانیم درد و رنج ناشی از یک بیماری را تصور کنیم، مگر اینکه روزی خودمان به آن مبتلا شده باشیم. چند وقت پیش…

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…
16 نظرات
 1. asghar می گوید

  تحقیقاتی که در آمریکا انجام میشه رو نمیتونیم به همه دنیا بسطش بدیم. آمریکاییها تعصب خاصی به آیفون دارند درصورتی که مثلا تعصب انگلیسی ها به این برند خیلی کمتره. حالا شما اگر نمودار وضعیت اندروید و آیفون رو توی هند و چین که بیشترین جمعیت دنیا رو دارند دربیارید می بینید که کفه ترازو به طرز عجیبی به سود آندروید سنگینی میکنه.

  1. میتسوبیشی می گوید

   شما از کجا میدونید تعصب انگلیسیها به اپل کمه؟ بزرگترین فروشکاه اپل جهان تو محله کاونت گاردن لندن هست و انگلستان بعد از ژاپن و آمریکا در کنار آلمان بالاترین فروش محصولات اپل رو داره.تقریبا تو هر شهر انگلستان مثل آمریکا و ژاپن فروشگاه اول وجود داره که همیشه مملو از جمعیت و خریداره.لطفا بی پشتوانه نظر ندید.

 2. علیرضا می گوید

  فقط ایفون بهترین گوشی جهان فقط ایفون

 3. بابک می گوید

  منم با این پست خیلی مشکل دارم اصلا عنوان مناسبی انتخاب نکردی “”محل کاربران آی‌فون را روی نقشه مشخص کنید، خواهید دانست ثروتمندهای شهر کجا زندگی می‌کنند!”” حالا یعنی من که پول آیفونم دارم ولی ترجیح دادم اس ۳ دست بگیرم آدم فقیریم؟؟؟فقط ثروتمندا آیفون دستشون میگیرن؟؟؟درسته که یه توضیحی دادی که نمیشه بسطش داد ولی عنوان به نظر من توهن آمیزه…

  1. میتسوبیشی می گوید

   اگه پول اپل رو دادی اس ۳ دست دو خریدی کلاه بزرگی سرت رفته.و شاید منظورت پول اپل آیفون ۳ جی قدیمی هست؟ چون گوشی اس ۳ که هیچ اس ۴ و نوت ۲ هم الان کمی از اپل ۵ ارزونتره.(قیمن در اروپا و انگلستان رو میگم یعنی قیمت واقعی نه قیمتهای سلیقه ای و بی حساب کتاب ایران).

   1. بابک می گوید

    خب دقیقا مشکل منم با همین بی حساب گرون بودن آیفونه..به نظر من الان آیفون ۵ از اس ۳ خیلی کمتر ارزش داره ولی با این حال گرونتره…بعدم من کی گفتم دست ۲ خریدم؟؟؟شمایی که معیارت برای خریدن گرونتر بودنه خب معلومه واسه چی میخری دیگه جای بحثی نداریم 😉

 4. علی می گوید

  یک سوال اگر GLX توی آمریکا بود ، باز آمارهاشون تعصب بر می داشت ؟

 5. مصطفی می گوید

  …. ثروتمندی رو نمیشه بطور کامل به آیفون داشتن تعریف کرد …بعدم …آمریکا محل پیدایش اپل وایفون ، وسیله ای که در کشور خودشون ساختـــه شده .پس قاعدتا باس بیشتر باشه این پست و نمیتوننین یک طرفه به امریکا ربط بدین .. چون رنج رد متوسط و رد پایین به مراتب بیشتر از رنج رد بالا هستند ..

 6. میتسوبیشی می گوید

  توی ژاپن آیفون حرف اول رو میزنه و کلا ژاپنیها علاقه شدیدی به محصولات اپل دارن.توی انگلستان و آلمان هم میدونم اپل پر طرفداره.اندروید رو کلا یا افراد بی بضاعت که نمیتونن اپل بخرن میپسندن و یا افرادی که علاقه زیادی به هک و تنظیمات متنوع و دستکاری گوشی بری همینه که جوانترها ممکنه بیشتر اندروید ترجیح بدن چون معمولا پول خرید اپل رو ندارند یا میخوان با خرید یه گوشی اندورید بزرگ کار تبلت و گوشی رو با یک هزینه انجام بدن.

  1. بابک می گوید

   شما به نظر من کلا باید توی طرز فکرت تغییر ایجاد کنی…:)) واقعا مضحکه نظرت هر دفه میخونم کلی میخندم

 7. محسن می گوید

  به بابک: دوست عزیز نتایج یک تحقیق آماری رو که به تک تک افراد تعمیم نمیشه داد. ممکنه خیلی کسانی باشند که درآمد بالایی دارن گوشی اندروید هم داشته باشن. در ضمن همونطور که در نوشته و کامنت اصغر عزیز هم اشاره شده وقتی به انگلستان (به عنوان نمونه) نگاه کنیم آمار می تونه متفاوت باشه. در کل نتیجه گیری از آمار یک جامعه راجع به فرد در اون جامعه اشتباهه. در ضمن من خودم هم اندروید دارم و خودم رو فقیر به حساب نمیارم 😉

 8. محسن می گوید

  به میتسوبیشی عزیز: من راجع به ژاپن، انگلستان و آلمان اطلاعات چندانی ندارم ولی در مورد کانادا و آمریکا: اکثر مردم گوشی موبایل رو با قرارداد با شرکت های مخابراتی سرویس دهنده و با تخفیف خیلی زیاد می گیرند. به این دلیل و همچنین اینکه قیمت یک گوشی آیفون جدید (حدود ۸۰۰ دلار) نسبت به درآمد بالای افراد (حداقل حدود ۲۰۰۰ دلار در ماه) زیاد نیست و همچنین اینکه گوشی های اندروید با قیمت در همین حد یا حتی بیشتر هم وجود داره فکر نمی کنم قیمت گوشی دلیل این نتایج باشه.
  به نظر من باید عواملی مثل خدمات پس از فروش اپل، قدمت نسبتا بیشترش و آمریکایی بودن برند رو حتما در تحلیل ها گنجوند.

 9. روزبه می گوید

  یک واقعیت تلخ هست از تمامی کاربران آندروید ( به غیر از کاربران اس ۳ یا اس۴ و مدل های بالای htc و سونی ) همشون بخاطر وظعیت مالیشون کاربر آندروید شدن و یقینا اگر همشون پول داشتند سمت آیفون میومدن

  1. Tyran می گوید

   همشون؟
   خب تنوع در اندروید خیلی بیشتره از گوشی پائین داره تا بالا ولی این تعمیم دادن‌ها خیلی ساده‌انگارانه است.
   مثلا در مورد اقبال جوانان به اندروید که در اینجا گفته به نظر من به خاطر توانائی نسل جدیدتر در کار با کامپیوتر است و به همین خاطر به اندروید بیشتر اقبال دارند چرا که اگر علاقه‌ی نسل جدید به آیفون بیشتر می‌بود مسئله‌ی مالی ملاک نبود چون مسئله‌ی مالی در کشورهای خارجی با توجه به گوشی‌های قراردادی شرکتها چندان مطرح نیست.

 10. سروش می گوید

  سلام از نظر من دوستان در بازار گوشی در حالا حاضر گوشی اچ تی سی با حدود سه ملیون قیمت در صدر و از ایفون گرونتر پس نمیشه به کسی که سیستم اندروید استفاده میکنه بگی فقیر به نظر من داشتن گوشی م ل بالا و حتی گرون قیمت ملاک ثروتمندی نست کسانی میشناسم که با اینکه وضع مالی بدی هم دارند با قرض و قوله رفتن گوشی مدل بالا خریدند فقر عقلی هم دارند و جالب اینکه اصلا بلد نیست باهش کار کنن یا حتی سیستم عامل دستگاه گوشی خود را بلد نیست در کل من خودم نوت ۲ دارم حدود ۲۵۰۰ خریدم در اون زمان اس۵ ۲۸۰۰ بود علت خرید من راحتی کار با اندروید بود چون قبلا اچ تی سی داشتم سعی کنیم به عقاید و انتخابهای هم احترام بذاریم ضمنا خدمات دهی گوشی های اندروید در ا ایران بهتر از ای او اس میباشد

  1. احسان می گوید

   کاملا درسته……یا حتی کسی بلکبری میخره واقعا پولش نرسیده آیفون بخره؟؟؟؟
   بلکبری z10 از آیفون هم فکر میگنم گرونتر باشه
   یا حتی اندروید
   واقعا دردآور اینجاس که آیفون میخرن و حتی اسم سیستم عامل گوشی خودشون رو هم نمیدونن و فقط برای کلاس….
   و میگن کاراییش از اندروید بهتره
   واقعا شما ۱۰% از کارایی های گوشیت رو بلدی و استفاده میکنی؟؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.