نمایشگرهای IGZO و عمر باتری ۲۴ ساعته برای مک‌بوک پروی ۲۰۱۴

3

سال‌ها است که اپل تمایلی به عرضه دستگاه‌هایی با نمایشگرهای IGZO‌ نداشته است. اما اکنون شنیده‌ها حاکی از این است که این نمایشگرها در خط تولید مک‌بوک پروی ۲۰۱۴ مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

MacBookPro

نمایشگرهای IGZO (سرنام Indium Gallium Zinc Oxide) به لحاظ فناوری چیزهای جالبی هستند. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، تمام LCDها از مجموعه‌ای پیکسل ساخته شده‌اند و در پشت این پیکسل‌ها شبکه‌ای از سیم‌ها (مدارها) وجود دارد که این پیکسل‌ها را به هم و همین‌طور به نور پس‌زمینه متصل می‌کند. به صورت معمول این نور پس‌زمینه باید به حدی قوی باشد که بتواند از داخل این شبکه مدارها هم عبور کرده و پس از آن پیکسل‌ها را روشن کند. نتیجه این امر مصرف توان بالاتر و هدر رفتن انرژی و در نتیجه کوتاه شده عمر باتری است. IGZO در واقع راهی است برای کمک به این نور تا راحت‌تر از شبکه سیم‌ها عبور کند و در نتیجه مصرف انرژی دستگاه کاهش پیدا کند.

sharp-igzo-comparison

نتیجه دستگاه‌هایی نازک‌تر با طول عمر باتری بیشتر است، چرا که بیشتر توان باتری دستگاه‌ها صرف روشن کردن صفحه نمایش می‌شود.

براساس گزارشی که اخیرا منتشر شده است، شارپ قصد دارد نمایشگرهای IGZO را در اندازه‌های مورد نیاز برای مک‌بوک و آی‌پد برای اپل بسازد. همچنین بخش صفحات نمایشگر LG نیز برای تکمیل زنجیره تامین کالا به شارپ ملحق خواهد شد. برای این کار LG در حال بروزرسانی خط تولید AMOLED و LCD خود است تا با سیستم IGZO هماهنگ شود.

اگر این شایعات درست باشند، باید منتظر خبرهای خوبی باشیم. مک‌بوک پروهای رتینای مبتنی بر معماری Haswell را با نمایشگرهای IGZO تجسم کنید! دیگر مساله تنها تامین توان برای ۱۲ ساعت نیست. اگر مک‌بوک پروهای Haswell بتوانند در مدل ۲۰۱۴ همان کاری را بکنند که مک‌بوک ایر در مدل ۲۰۱۳ خود انجام داد و اگر فناوری IGZO‌ بتواند توان مصرفی نمایشگرهای رتینا را به نصف کاهش دهد، باتری‌های مک‌بوک پروی جدید تا حدود ۲۴ ساعت دوام خواهند داشت!

منبع (+)

 
3 نظرات
 1. حمیج می گوید

  من که همون ۱۲ ساعت رو کافی میدونم به نظرم اگه دستگاه رو سبک تر و نازک تر بکنن (باتری کوچیکتر) به درد بخور تر باشه

 2. Javad-ht می گوید

  مصرف نمایشگر اگه نصف بشه عمر باطری دوبرابر نمیشه!
  Cpu و رم و وای فای و هارد و … هم مصرف دارن.

 3. novid66843 می گوید

  همچین شارژی واقعا معرکه رویایی و شگفت انگیزه و آرزوی هر گیک اما ! به نظرم رو ۱۵ ساعت بره بجا ۲۴ در عوض وزن رو بیارن پایینتر
  لپ تاپ سبک برای سلامتی مهمه !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.