اسکوئیتو؛ دوربین قابل پرتاب کردن

0

دستگاهی به نام اسکوئیتو (Squito) توانسته است دومین پتنت خود را در ایالات متحده ثبت نماید. در متن این پتنت آمده است: «یک توپ به همراه دوربین و کنترل مسیر حرکت برای کاربردهای شناسایی و سرگرمی.» در واقع اسکوئیتو توپی زرد و سیاه است که می‌توان آن را پرتاب کرد و پس از پرتاب یک ویدیوی تثبیت شده (بدون لرزش) یا یک عکس پانوراما تحویل می‌دهد که از به هم چسباندن تصاویر به هم ایجاد شده است.

squito

این دستگاه علاوه بر سه دوربینی که در خود دارد، به حسگرهای جهت‌یابی و مکان‌یابی هم مجهز است که امکان ردگیری هدف و تعیین موقعیت گرفته شدن هر عکس یا هر فریم ویدیو را برای آن فراهم می‌کند. پس از آن تمام عکس‌ها و فریم‌ها در محل صحیح و زاویه مناسب قرار گرفته و به هم متصل خواهند شد. نتیجه پانورامایی با زاویه بسیار باز یا ویدیویی است که دیدی منحصربفرد را از یک موقعیت خاص فراهم می‌کند.

به علاوه این دستگاه به لرزش‌گیر یا Stabilizer هم مجهز است تا ویدیوی حاصل بدون لرزش و قابل تماشا کردن باشد. تمام این کارها توسط خود دستگاه به انجام می‌رسد و دستگاه در انتهای مسیرش تمام این اطلاعات را به صورت بی‌سیم به کامپیوتر، تبلت یا گوشی هوشمند کاربر ارسال می‌کند. تصاویر حاصل از اسکوئیتو بسیار شفاف و بی‌نقص هستند. نمونه‌ای از این تصاویر را می‌توانید در این ویدیو ببینید.

07-17-2013 07-52-49 AM

استیو هالینگر (Steve Hollinger) مخترع این دستگاه که اهل بوستون است می‌گوید: «نوآوری در زمینه دوربین‌های قابل‌پرتاب با پیشرفت فناوری حسگرها و ابزارهای الکترونیکی ریز تصویربرداری، در حال شتاب گرفتن است. همچنین با پیشرفت دوربین‌های ارزان قیمت و سرعت بالا، بالاخره ساخت یک دوربین قابل پرتاب با قیمت معقول امکان‌پذیر شد.» هالینگر تصورات زیادی در مورد استفاده‌های این دوربین دارد که کاربردهای ورزشی، شناسایی، جست‌وجو و نجات، نقشه‌برداری و طراحی مناظر و مرایا از آن جمله‌اند.

اندازه این ابزار در حد یک توپ تنیس است و هدف از ساخت آن فروش مجوز استفاده‌اش است. مخترع این دستگاه می‌گوید که در کنار بقیه مشتریان احتمالی بیشتر منتظر سازندگان دوربین‌ها است تا اختراع او را به دست مردم برسانند.

منبع (+)

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.