به دنبال اپل، گوگل هم به کاربران ایرانی امکان دسترسی به بازار اپلیکیشن‌های خود را می‌دهد – دیپلماسی فناوری و اعترافات سوخته دیرهنگام

36

کاربران اپل در ایران با ارور ۱۰۰۹ آی‌تونز از دیرباز خو کرده بودند، آنها عادت کرده بودند که هنگام دانلود اپلیکیشن‌ها این ارور را ببینند، در این سال‌های سیاست تحریمی اپل در ایران افت و خیرهایی داشته است:

– گاهی به آی‌پی‌های ایرانی اجازه دانلود اپلیکیشن‌ها داده می‌شد که البته ماندگار نمی‌شد.

– و گاهی حتی به یک ایرانی در خارج کشور اجازه خرید از اپل استورها دیده نمی‌شد.

اما در خبری تازه، چند روز پیش، اپل ایران را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرد و حالا به جز کوبا، کره شمالی، سودان و سوریه، کشور دیگری در فهرست تحریم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اپل نیست.

ساعاتی پیش از گوگل هم خبر خوبی به گوش رسید، این خبر البته در اکثر سایت‌های فارسی زبان و شبکه‌های اجتماعی،‌ مترادف با باز شدن گوگل پلی قلمداد شد، ولی ترجمه دقیق متن ارسالی گوگل این نبود.

08-27-2013 02-20-32 AM

خبر دقیق این بود که به توسعه‌دهنده‌ها امکان داده شده که اپلیکیشن‌های رایگان خود را در دسترس ایرانی‌ها قرار بدهند. آنها برای این کار، باید در صفحه قیمت‌ و توزیع اکانت خود، گزینه ایران را تیک بزنند.

به این ترتیب گوگل مستقیما گوگل پلی را برای ایران باز نکرده است، اما این اجازه باعث خواهد شد، به تدریج گوگل پلی برای ایرانی‌ها باز شود.

من شب‌هنگام دو برای دانلود مستقیم دو اپلیکیشن معروف از گوگل پلی تلاش کردم و در هر دو مورد با پیام، این اپ برای کشور شما در دسترس نیست، مواجه شد.

می‌توان انتظار داشت که حتی اگر توسعه‌دهنده‌ها نخواهند به سرعت با تیک زدن نام ایران، اپلیکیشن‌ها را برای ایران باز کنند، در هنگام آپدیت‌های ناگزیر محصولات خود، متوجه این کار بشوند و یا اینکه گزینه ایران به صورت پیش‌فرض تیک‌خورده باشد و بنابراین به صورت خلاصه:

گرچه خبر منتشرشده در امشب، مترادف با باز شدن گوگل پلی به صورت کامل همراه اپلیکیشن‌های پولی آن نیست، اما تحولی برای کاربران ایرانی محسوب می‌شود. به خصوص اگر دوران سیاهی را به یاد بیاوریم که در یک بازه زمانی کوتاه، حتی با «تغییر آی‌پی‌»، هم نمی‌شد از گوگل پلی دانلود کرد.

08-27-2013 02-59-42 AM


در «یک پزشک» بنا بر بازتاب اخبار سیاسی نداریم، اما دو خبر منتشرشده اخیر از سوی گوگل و اپل، به ناچار در یک پازل ذهنی در کنار خبرهای سیاسی تازه قرار می‌گیرد:

1- در شصتمین سال کودتای 28 مرداد، سازمان CIA قبول کرد که در پشت کودتا بوده است و آن را سازمان داده است. (+)

08-27-2013 02-30-16 AM

2- آمریکا «ادعا» کرد که در جریان جنگ ایران و عراق، گاه به ایران کمک‌های اطلاعاتی می‌کرد، اما کمک‌های اصلی به عراق داده می‌شد.

3- نشریه فارین پالیسی می گوید آمریکا با اینکه می‌دانسته عراق در جنگ با ایران از سلاح های شیمیایی استفاده می کند، به صدام حسین کمک اطلاعاتی می‌کرده است.

این راهبرد اعترافات دیرهنگام و اعترافاتی که حاوی نکات تازه‌ای نیستند، شاید تحت شرایطی، از نظر حقوقی به استیفای حقوق ایران کمک کنند.

جالب است که این اعترافات، کارکردی دوگانه دارند، بعضی  این اخبار را در پوسته اعتراف و در ظاهر تمایل به بهبود سابقه دشمنی‌های ایران و آمریکا تفسیر می‌کنند.

اما خیلی‌ها هم هستند که باور دارند، این اعترافات سوخته، با هدف فرستادن سیگنال‌هایی به گروه‌های سیاسی داخلی، برای ریختن نمک بر روی زخم آنها باشد و یادآوری کند که آمریکا اگر بخواهد می‌تواند چقدر «بد» باشد و به صورت تأثیرگذار عمل کند. از دید این عده، این اعترافات برای دشوار کردن احتمال وقوع هرگونه گفتگو بین ایران و آمریکا انجام می‌شوند.


در همان دنیای سیاست، آیا راهبرد تازه گوگل و اپل  را می‌توان استراتژی فناورانه نام نهاد؟ آیا می‌توان این استرانژی را به چیزی شبیه «دیپلماسی پینگ پنگ» بین آمریکا و چین در اواسط دهه ۱۹۷۰ تشبیه کرد؟!

این دو ظاهرا چندان ربطی به هم ندارند، راهبرد گشایش فناورانه تازه، جوانان و کاربران عادی را هدف گرفته است، سبب ماهیت خود، این سیگنال اصلا از طرف سیاسیون مؤثر دریافت نشود و  راهبرد کلان ایران به هیچ عنوان هم تحت تأثیر این امور جزئی نیست.


اما ما به عنوان کاربران عادی، در قبال بعد فناوری این قضایا چه فکر می‌کنیم؟

1- به گمانم گروگان گرفتن علایق و راه‌های دسترسی به فناوری کاری نابخردانه باشد. شاید مطابق قوانین آمریکا، امکان دانلود اپلیکیشن‌ها پولی و تبادل مالی مستقیم توسعه‌دهنده‌های به صورت مستقیم از داخل ایران باید بسته بماند، اما چرا باید مردم یک کشور را از دانلود اپلیکیشن‌های رایگان هم محروم کرد و بعد همین حق را در ظاهر امتیاز به آنها داد؟

2- گروهی هم هستند که در این طور مواقع همیشه صحبت از راه‌های دور زدن و یا بازارهای فرعی اندروید می‌کنند. اما این گروه باید توجه داشته باشند که اینگونه کاربری از دو نظر مشکل دارد:

الف- ناقض حقوق کاربرانی است که باید به اندازه بقیه از حق تبادل آزاد اطلاعات برخوردار باشند. و نیز می‌شود متصور شد که دانلود اپ از بازارهای فرعی همیشه مشکلات خاص خود، مثل مشکلات امنیتی را دارد.

ب- امکان گفتگوی فرهنگی مستقیم بین کاربران و توسعه‌دهنده‌ها را سلب می‌کند.

آی‌تونز یا گوگل پلی، فقط جایی برای دانلود یک سری گیم و اپلیکیشن کاربردی و تم و موسیقی نیستند، بلکه در سطحی بالاتر امکان می‌دهند که  بشود فرهنگ دیجیتال‌شده را به صورت آزاد از جهانیان عرضه کرد.

08-27-2013 02-45-20 AM

وقتی توسعه‌دهنده ایرانی نتواند به سهولت اپلیکیشن‌های خود را در یک بازار جهانی سلب کند، وقتی وبلاگ‌نویس ایرانی نتواند از ادسنس استفاده کند، وقتی ناشران ایرانی نتوانند به صورت مستقیم آثار خود را در آی‌تونز عرضه کنند، در همه این موارد، ما از جامعه جهانی منفک می‌شویم.

3- به اعتقاد من کاربر ایرانی مظلوم است و توسعه‌دهنده و تولیدکننده محتوای به زبان فارسی مظلوم‌تر!

علاقه‌مندان فناوری در ایران در بد هزارتویی گیر کرده‌اند، از سویی آنها در اقلیت هستند و غالبا از سوی اکثریت مردن به آنها به چشم Nerd نگاه می‌کنند، از سوی دیگر مجبور است با همین سرعت اینترنت و محدودیت‌ها، چنان که افتد و دانی خود را به‌روز نگاه دارد و از سوی دیگر هم در ساده‌ترین کار که دانلود یک اپلیکیشن باشد، درمی‌ماند.

توسعه‌دهنده‌ها و تولیدکننده‌های محتوا، مظلومیت‌های بیشتری نسبت به یک کاربر مصرف‌کننده انتهایی دارند، آنها گاهی غرق ایده می‌شوند و از اینکه فرنگی‌های ایده‌های ساده خود را در قالب اپلیکیشن و شرکت‌های نوگام تجاری می‌کنند، افسرده می‌شود.

این دسته مجبورند، به‌روزتر باشند، محافظه‌کار باشند، برای مردمان هموطنشان با عشق بنویسند، درک نشوند، سرخورده شوند و گاهی برچسب هم بخورند!

باید شرایطی فراهم شود که به دور از سیاست‌زدگی، دلگرمی‌‌ای برای این عده قلیل کاربران فراهم شود، تا آنها با حاشیه امنیت بیشتری به کار خود توسعه بدهند.

اپل و گوگل، حقی را که از ما به نادرستی تحت فشارهای سیاسی سلب کرده بودند، برگرداندند، آیا نوبت به این نرسیده است که در داخل میهن عزیزمان، شاهد برخوردی مهربانه‌تر با کاربران باشیم؟ ما دوست داریم شاهد تحول ریشه‌ای و تأثیرگذار در داخل، حتی برتر از جنس شیوه تازه برخورد اپل و گوگل با خودمان باشیم.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌هایی که جادوی پرسپکتیو را نشان می‌دهند

عکاسی به نام هوگو سوئیساس، یک عکاس خلاق مستقر در لیسبون پرتغال است. او از دوربین و مغزش برای فریب چشم بینندگان عکس‌هایش استفاده می‌کند. او کاملاً خودآموخته، اشیاء روزمره را در صحنه‌هایی که به نظر نمی‌رسد متعلق به آن‌ها هستند، قرار می‌دهد، و…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

تخیل: تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی از زمین بازدید می‌کرد و در اینستاگرام پست به سبک…

ما نمی‌دانیم که هیچ وقت بیگانگانی که می‌گویند اینقدر وجودشان محتمل است، از زمین بازدید خواهند کرد یا آیا آشکارا رخ خواهند نمود یا نه.فعلا در حد داستان‌های علمی تخیلی به قضیه نگاه می‌کنیم.اما تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی…

چگونه با بدشانسی کنار بیاییم + گالری عکس از انواع بدشانسی‌ها!

کنار آمدن با بدشانسی یا شرایط ناگوار می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به ما برای کنار آمدن با این شرایط کمک کند:احساسات بعد رخداد را بپذیرید: طبیعی است که هنگام مواجهه با بدشانسی احساس ناامیدی،…

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
36 نظرات
 1. rt1900 می گوید

  در واقع آمریکا هنوز کوکلاکس کلان است و ما برده های به زنجیر کشیده شده فناوری

 2. رسول می گوید

  – واقعا از انصاف بدوره که یکی بشینه بعد از چندین ماه کار یه اپلیکیشن بسازه به امید اینکه تو اپ استور قرار بده٫ بعد اتمام کار برای ساخت اکانت دولوپر کلی واس دوز و کلک پیاده کنه و بعدش هم با کلی درد سر پول حاصل از فروش برنامش به دستش برسه (‌ عده ای هم مجبور میشن بیخیال درآمد بشن و اپ رو مجانی در اپ استور عرضه کنن )
  – تا این تحریم های بانکی برداشته نشن ٫ بازشدن پلی و اپ استور برای دولوپر ها عملا فایده ای نداره و باید همچنان وابسته به سیبچه و بازار با کاربرهای نسبتا کمشون باشند

 3. amir می گوید

  مطلب خوبی بود.

  ممنون از تحلیل کاملتون دکتر

 4. وحید می گوید

  مطلب بسیار خوب و متفاوت، قابل توجه تصمیم‌گیران.

 5. مینا می گوید

  امیدواریم نوشته خوب و متفاوت شما مورد توجه قرار بگیره. ما انتظار تغییرات بنیاید رو نداریم. همین که مثلا بلاگر و وردپرس و یک سری سایت علمی باز بشن، به شبکه‌های اجتماعی یا یوتیوب به عنوان ابزار جرم نگاه نشه، برامون کافی هست.

  1. amirreza behzadmanesh می گوید

   مشکل اینه که چه بخواهیم و چه نخواهیم این ابزار ها باعث جرم میشوند چون فرهنگ استفاده از این امکانات در ایران وجود ندارد.

  2. مصطفی می گوید

   عاشق یوتیوبم!

 6. سعید می گوید

  با این لحن بخوانید! شنوندگان عزیز توجه فرمایید! شنوندگان عزیز توجه فرمایید! گوگگگل پلی آزاااد شد!

  1. پیامک و اس ام اس نوند می گوید

   عااااااااااااااالی

 7. مریم می گوید

  کاش هیچ تغییر سیاسی در هیچ جای دنیا، باعث فشار وارد اومدن به کاربرای اینترنت نشه.

 8. فیلسوف می گوید

  نوشته و تحلیل عالی، معتدل و بامعنایی بود. به گمانم حتی در شرایط اقتصادی دشوار حاضر، با یک سری قوانین و مشوق‌ها، امکان افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند تا دو سه برابر باشه.

 9. پیرمرد می گوید

  امیدوارم به سن من پیرمرد قد بده 🙂

 10. آسمانی می گوید

  اینکه با یک دولت با دولت دیگر بد باشه و بعد بیاد مردم کشور دیگه رو جریمه کنه، دیگه اوج بی‌انصافی است.

 11. tireng می گوید

  واقعا زیبا بود.واقعا کاربر ایرانی هم از بیرون هم از داخل داره بهش ظلم میشه

 12. جهان می گوید

  لطفا کلمه سخت‌افظاری را تصحیح نمایید.

 13. فرشاد می گوید

  ممنون که درد دل ما رو انقدر خوب درک و منعکس میکنید. کاش این پست ترجمه و جهانی‌تر میشد.

  راستی من دیشب که امتحان میکردم در پلی‌استور محدودیت Install نداشتم ولی در شروع دانلود خطای 403 میگرفتم! آیا علت این اتفاق به قول شما “چنان که افتد و دانی!” از داخل هست؟!

  1. zobilla می گوید

   با ترجمه و جهانی تر شدن کاملا موافقم!!!

  2. امیر می گوید

   تصور میکنم ارور ۴۰۳ از داخل هست چونکه وقتی با وی …ان برید میبینید که اپراتورتون را همراه اول یا ایرانسل ثبت کرده یعنی اجازه ورود بهتون داده ولی راحت دانلود میکنید که نشون میده ایران دانلودش را بسته

 14. پیامک و اس ام اس نوند می گوید

  1. گوگل پلی همچنان برای من به طور کامل بسته است
  2. حتی در صورتی که گوگل پلی باز بشه، باز هم به نظر من، بازارهای ایرانی برای ایرانی ها بهتر خواهند بود
  3. اندروید خوشبختانه مانند اپال نیست و از هر جایی میشه توش برنامه نصب کرد، فقط ایکاش امضای دیجیتالش مثل ویندوز بود
  4. متاسفانه اپل استور بدی دارد، حتی در صورت رفع مشکل اینترنت ایران و محدودیت ها، چه کسی می تواند بدون مشکل نرم افزارهای بالای یک گیگ را دانلود کند؟ (تعداد زیادی بازی بالا یک گیگ داریم)

 15. AmirS می گوید

  برای شروع قدم خوبی‌ه… ولی امیدوارم google code و google app هم باز بشه.
  این مجموعه هم ابزار خیلی خوبیه برای استارت آپ های نرم افزاری و هم خیلی از سرویس های جالب و کارآمد الان روی این پلتفرم پیاده شدن و برای کابر عادی هم خیلی مفید خواهد بود.

 16. فرشاد می گوید

  نقد با معنایی بود ، حرف دل ما بود
  قشر توسعه دهنده واقعا دچار مشکل هستند حتی دسترسی به داکیومنت های برنامه نویسی هم گاها با سختی میسر میشه و از داخل هم محدودیت های زیادی روی توسعه دهنده هاست
  امیدوارم روزی برسه توسعه دهنده های ایرانی هم بتونن در شرایط مناسب و برابر با توسعه دهنده های سایر کشورای دنیا رقابت کنن

 17. Marilyn می گوید

  قصد نظر نداشتم ام نکته قابل ذکر بود (از علتش آگاهید)
  جناب مجیدی قصد داشتید بعد اعلام گوگل همه دولوپرها مشتاقه بروند وتیک ایران را فعل کنند 🙂
  این امکان فراهم شده پس در بخش اپ های جدید شما باید تست میکردید نه بخش فوق ذکر .
  البته با فعل بودن تیک گلوبال نمیشود فعلا ایران را فعال کرد وباید حتما تیک ایران دستی فعال بشه البته امیدوار این فقط یک باگ باشه نه یک شیتنت گوگلی

  1. Marilyn می گوید

   ای بابا این جمله بندی بعضی مواقع هر کار کنی یه مشکل داره ها
   قصد نه جزیی تر بگم
   شب‌ هنگام شما دو برای دانلود مستقیم دو اپلیکیشن معروف از گوگل پلی تلاش کردید و در هر دو مورد با پیام، این اپ برای کشور شما در دسترس نیست، مواجه شدید این عادیست چون دولوپر باید فرصت تیک زدن رو پیدا کنه البته باید امیدوار بود با تغییر سیاست تبلیغاتی گوگل برای دولوپر ها به سرعت این امر کمک کند.

 18. شهاب الدین می گوید

  بخش انتهایی متن حرف دل خیلی‌هاست.

 19. مهدی می گوید

  راستی چرا گوگل پلی برای شهروندان ایرانی بسته است؟مگر حکومت از گوگل پلی برای ساخت اسلحه استفاده می کند؟
  چرا آکادمی خان برای شهروندان ایرانی بسته است؟مگر در آکادمی خان آموزش ساخت بمب اتم گذاشتند که ایران نباید به آن دسترسی داشته باشد؟مگر آکادمی خان به غیر از ارائه چند درس نامه عمومی جهت ارتقاء سطح دسترسی به منابع اولیه علمی هدف دیگری دارد؟

  چرا نمیتوانم داروی برای دخترخاله 6 ساله ام بخرم؟…
  مگر با دارو هم بمب می سازند؟

 20. pezhman می گوید

  چه جوری میشه این پوست رو به اشتراک گذاشت؟

 21. رضا می گوید

  سلام ممنون از یک پزشک بابت نقد منصفانه و به جایشان. از دوستان درخواست دارم برای اینکه زودتر اپلیکیشن‌ها برای ایران باز شوند نامه ای مانند متن زیر برای شرکت یا فرد نویسنده اپلیکشن بنویسند. ببخشید متن را نوشتم فقط بابت این بود که کار سرعت یابد

  Dear sir,
  according to https://plus.google.com/+AndroidDevelopers/posts/YCHtLJMXkYo
  please check Iran in your app setting.
  with regards,

 22. میلاد می گوید

  “علاقه‌مندان فناوری در ایران در بد هزارتویی گیر کرده‌اند”

  با این جمله واقعا حال کردم ، ما باید هم از خارجی بخوریم هم از خودی !

 23. jason می گوید

  وقتی … بسیاری سایت های علمی را می بندند از غریبه چه انتظاری دارید؟ اگه چیزی درسته، پس همیشه درسته و اگه غلطه هم همیشه غلطه. نمیشه به اسم اینکه الان این کارها لازم است به هر کار ناشایستی دست زد.
  من از اندروید استفاده نمیکنم ولی مشکلاتم با آیفون کمتر از اندرویدی ها نیست.
  با حرفتون هم کاملا موافقم، گاهی از اینکه اینقدر عاشق فناوری ام سرخورده میشم چون قضیه ی همون پنگوئنی هستش که با بقیه فرق میکنه و نهایتا در سرما جا میمونه و میمیره

 24. Arsalan می گوید

  “در «یک پزشک» بنا بر بازتاب اخبار سیاسی نداریم”!!!!!
  چرا؟
  برام جالب وقتی که بیشتر موضوع ها در این دنیا در حال حاضر تحت تاثیر سیاست هستن….

 25. امیر علی می گوید

  جانا سخن از زبان ما میگویی
  وقتی میبینم انسانی مثل شما هم با آن ادب و تواضع آخر سخن آمده و چقدر محترمانه مشکلات رو یادآوری میکند من احساس شرم میکنم که چه انسانهای شریفی در ایران وجود دارند که از طبیعی ترین حقوق اینترنتی خود محرومند و چقدر مشکلات فناوری سوهان روح ملت ما شده است.
  وقتی این وضعیت رو با حتی وضعیت کشورهای همسایه عربی مقایسه میکنم می فهمم شکاف دیجیتال واقعا چقدر در سرزمین مادریمان بزرگ شده است.
  امکانات زیر رو الان میتونم استفاده کنم که قبلا برم تو ایران جنگ اعصاب بود:
  استفاده از آخرین ورژن نرم افزارهای مرتبط با کارمان بدلیل اینکه ماکروسافت پارتنر هستیم اونم بصورت مجانی.
  استفاده از ساپورت مستقیم محصولات ماکروسافت به همان دلیل قبلی
  تماس مستقیم با شرکت godaddy بعد از اینکه فقط چند ساعت به تیکت ما جواب نداد و عذر خواهی کردن یکی از مسِئولان بخش ساپورت از شرکت ما و حل سریع مشکل وقتی هنوز گوشی در دست ما بود ( دوستانی که می دانند چند سال پیش این شرکت چه بلایی سرکابران ایرانی آورد می فهمند چی میگم)
  خرید های از پی پال بدون اینکه بخوام هویت خودم رو قایم کنم و پشت نرم افزار تغییر ای پی قایم بشم.
  استفاده از کارت ویزا
  خرید گجت ها از نمایندگی اصلی و برخورداری از همه گارنتی ها
  خرید از آسان کتاب از آمازون
  اینترنتی 4g بدون قطعی
  دکتر جان شاید تغییر موقعیت جغرافیایی بهترین راه نباشد چون هستند عزیزانی که این مشکلات رو به جان میخرند چون میدانند این قشر تحصیل کرده هستند که میتونند این کشور رو آباد کنند.
  اما آقای دکتر موضوع مهمی رو در آخر درجهت کاهش شکاف دیجیتالی خواستم اشاره کنم که که همین الان قابل انجام است.
  متاسفانه سطح دانش زبان انگلیسی ( مشخصا خواندن و صحبت کردن) در کشور ما بدلیل جدایی از سایر ملل بشدت پایین آمده
  و کشورهای عرب همسایه بسیار از ما قوی تر شده اند. خود شما خوب میدانید که دانستن زبان انگلیسی در سطح خوب چه درهایی
  را در زندگی انسان پیش رویش چه از لحاظ فرهنگی و چه اقتصادی باز میکند.
  به جرئت میتونم بگم الان بازار آی تی کشورهای خلیج فارس در قبضه هندی ها و پاکستانی هاست ؟ چرا؟
  چون آنها علی رغم لهجه نه چندان خوب به زبان انگلیسی کاملا مسلط هستند.
  چیزی که در خیلی از دوستان مهندس خودم ندیدم. ما چون در ایران فقط خودمان هستیم و زیاد با کشورهای دیگر در ارتباط نیستیم
  شاید کمتر متوجه باشیم که دانستن زبان انگلیسی در حد عالی مثل نان شب واجب است.
  آقای مجیدی اگر صلاح میدانید در وبلاگ خودتون در خصوص زبان بصورت حرفه ای مطلبی قرار دهید. لا اقل هموطنان عزیزمان این خلاء رو پر کنند.

 26. Marilyn می گوید

  این نکته حتی از طرف دوستان بیان نشد ! که قانون کپی کن کیفشو … در ایران کماکان جاری و ساری و سایت های دولوپر هنوز به کاربران ایرانی روی چندان خوشی نشان نمی دهند.
  البته که رفتار دیپلماتیک بسیار بیسیار مهم است اما کاربران ما قبل از این موارد هم به سایت های مرجع کدنویسی بسیاری دسترسی نداشته و …. نخواهند داشت 🙁

 27. Mohsen می گوید

  یعنی الآن بدون جیز بی ان میشه apple id ساخت؟و برنامه از App Store دانلودکرد؟

 28. شهرام می گوید

  دکتر جان سلام
  در این چند مدت اخیر و به استناد قانون جدید ایالات متحده با چندین شرکت آمریکائی IT تماس گرفتم ، خیلی هاشون خبر نداشتند از این قانون و وقتی سند مربوطه رو ارائه کردم اون ها هم گفتند که میتونیم سرویس بدیم

  برای مثال من خودم از شرکت هاست گیتور با ارائه کارت ویزا ( که البته از ایران نیست ) و ارسال کپی پاسپورتم سرویس گرفتم که هنوز هم فعاله

  در ضمن چند روزی است که آنتی ویروس محبوب ساخت کشور چک که حتی اجازه نمیداد وب سایتش رو هم ببینیم دوباره آی پی ایران رو باز کرده AVG

 29. MORi می گوید

  ممنون مقاله ی بسیار خوبی بود

 30. علی می گوید

  می خواستم بدونم گوگل ادسنس هنوز برای ما تحریم هست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5