اپلیکیشن آی بنزین و داستان پیدایش این اپلیکیشن

31

سه روز پیش بود که ایمیلی از «رامین خطیبی» دریافت کردم که از من خواسته بود، اپلیکیشنی را که ایشان و دوستانش نوشته‌اند، در «یک پزشک» معرفی کنم.

اسم اپلیکیشن «آی بنزین» است و کارش این است که نزدیک‌ترین پمپ بنزین نسبت به محل کاربر را نشان بدهد.

اپلیکیشن در حال حاضر فقط نسخه iOS دارد، اما چیزی به آماده شدن نسخه اندرویدش نمانده و ظرف دو سه روز آینده دوستان اندرویدی هم می‌توانند از آن بهره ببرند و به علاوه نسخه وبی آن هم آماده خواهد شد.

در حال حاضر تنها اطلاعات پمپ بنزین‌های تهران در این اپلیکیشن قرار داده شده، اما توسعه اپ و پوشش دادن شهرهای بزرگ دیگر ایران هم در برنامه کاری توسعه‌دهندگان اپلیکیشن است.

08-21-2013 09-01-34 AM

برنامه هایی برای نسخه های بعدی هم وجود دارد که بشود رکوردهایی از زمان‌ها و مقدار بنزین زدن کاربرها در اپلیکیشن ثبت شود  و کاربرها در هر دوره مورد نظر بتوانند میزان سوخت مصرفی خود را برآورد کنند.

این اپلیکیشن کاملا رایگان هست.

08-21-2013 09-02-11 AM

08-21-2013 09-02-51 AM

08-21-2013 09-04-01 AM

08-21-2013 09-04-23 AM

اخبار اپلیکیشن رو میتونید از منابع زیر دنبال کنید:
http://ibenz.in
twitter: @i_benzin
facebook: fb.com/ibenzin

اسامی اعضای تیم: پویا خالو (iOS Developer) آرش خانگلدی (Android Developer) رامین خطیبی (UI Designer) و سپهر یوسفیان (صاحب ایده و Web Developer)


خب! یک برآورد اولیه نشان می‌داد که با یک اپلیکیشن کاربردی روبرو هستیم و از آنجا که این اپلیکیشن رایگان هم بود، از معرفی آن استقبال کردم، اما به این فکر افتادم  که در پست معرفی آی بنزین، اطلاعات بیشتری به خوانندگان «یک پزشک» بدهم.

علیرغم همه مشکلات، روز به روز میزان نفوذ گوشی‌های موبایل هوشمند در میان شهروندان ایرانی بیشتر می‌شود و به همین خاطر عده بیشتری تشویق می‌شوند که اپلیکیشن‌هایی متناسب با نیاز این کاربران بنویسند.

در این میان بسیاری به اپلیکیشن‌های خیلی ساده روی می‌آورند، اپلیکیشن‌هایی مثل متن اشعار یک شاعر. بعضی‌ها اپلیکیشن‌های محبوب فرنگی را بومی می‌کنند، بعضی‌ها هم سعی می‌کنند ایده‌هایی مستقل را اجرایی کنند.

اما از مرحله ایده‌سازی تا اجرا، یک راه طولانی باید طی شود:

برآورد میزان محبوبیت نسبی و کاربردی بودن اپ – اینکه چه میزان بودجه برای توسعه نیاز است – تصمیم‌گیری برای پولی بودن یا رایگان بودن اپلیکیشن – گرد هم آوردن اعضای گروه – طراحی گرافیک و رابط کاربری اپ – جمع‌آوری اطلاعت خام – قرار دادن اپ در بازار و فروشگاه‌های گوگل پلی یا اپ استور اپل – تبلیغ اپلیکیشن

خیلی‌ها که هوس نوشتن اپ به ذهنشان می‌رسد از این راه طولانی واهمه دارند و در همان مرحله ایده باقی می‌مانند، اما بعضی‌ها هم شهامت دنبال کردن نقشه را دارند.

با توجه به همه اینها، از «رامین» خواستم که اجازه بدهد فقط به معرفی ساده اپ آی بنزین، اکتفا نکنم و با طرح سؤالاتی تقاضا کردم که برای ما داستان پیدایش آی بنزین را تعریف کند.

تصور می‌کنم این داستان برای کسانی که قصد نوشتن اپلیکیشن دارند و نیز برای همه خوانندگان جالب باشد.

این داستان را با ویرایش کم و با همان لحن محاوره‌ای «رامین» بخوانید:


ایده:

ایده اینطور شروع شد که:

یه روز سپهر خسته و درب و داغون اومد شرکت و پویا ازش پرسید که قضیه چیه؟ چی شده؟ گفت هیچی بابا توی این تهران پر ترافیک، رفته بودم جایی برای بار اول و از بدشانسی بنزینمم داشت تموم می‌شد، یک ساعت علاف تو خیابونا می‌چرخیدم دنبال یه پمپ بنزین تا این باک لعنتی رو پر کنم … یه چند لحظه مکث کرد و گفت: «پویا! چی می شد اگه یه اپ داشتیم که پمپ بنزینای اطراف رو نشون می داد؟

پویا در جواب گفت: خب خود Google Maps به همراه Google Places این قابلیت رو داره!

سپهر گفت: بابا اون بدرد نمی خوره که! اولا اطلاعاتش به‌روز و کامل نیست و ثانیا در کنار پمپ بنزین، هزار جا و مکان دیگه رو هم نشون می‌ده که آدم موقع استفاده ازشون، حسابی گیج می‌شه. تازه اونم با این اینترنت کند ما! یه اپ بنویسیم که فقط مختص بنزین باشه و کنار کاربردی بودن، ظاهر خوبی هم داشته باشه که حداقل وقتی خودمون ازش استفاده میکنیم لذت ببریم.

اینجا بود که سپهر و پویا رفتن پیش رامین و ایده‌شون رو توضیح دادن و گفتن یه UI ساده و کاربردی ولی زیبا بزنه که کاربر برای کار باهاش، نیاز به آموزش نداشته باشه و تجربه‌ لذت‌بخشی رو در وهله‌ اول به خودمون و بعد به کاربر بده.

بعدها آرش هم به تیم اضافه شد تا نسخه اندروید کار رو به عهده بگیره و کار کنه. اینجوری بود که پروژه  «آی بنزین» شکل گرفت و سپهر هیچوقت بنزینش تموم نشد!

08-21-2013 09-03-14 AM

از چپ به راست: پویا، رامین، سپهر.


دشواری جمع‌آوری اطلاعات:

این پروژه، ۲۰ روز از زمان ایده پردازی تا اجرا زمان برده.

نکته‌ای که وجود داشت و باعث سخت شدن نوشتن اپ میشد این بود که چون خود پتروشیمی اطلاعات پمپ بنزین ها رو نمی‌داد بهمون. برای گرفتن همین اطلاعات، از سایت پتروشیمی حدود پمپ بنزین رو در آوردیم، روی گوگل مپ شناسایی کردیم و اطلاعات گوگل مپ و سایت پتروشیمی رو باهم ادغام کردیم که کلا همین کار حدود ۱۲ روز تمام، وقت سه نفرمون رو گرفت.


رابط کاربری و راهبری:

مراحل کار هم به این صورت بود که ابتدا دو نفر روی اطلاعات کار می‌کردن و گرافیست مکاپ اپلیکیشن رو برای مشخص شدن UX و Navigationی که یوزر در اپلیکیشن قراره طی کنه، در می‌آورد.

بعدش برنامه نویسی برای نسخه iOS اپ شروع شد و طراح هم شروع کرد به پیاده‌سازی UI و در این زمان هم دیتای جایگاه‌ها در حال تکمیل شدن بود. بعد از کمک همگی به تکمیل شدن دیتای جایگاه‌ها، وب سایت بالا اومد و باگ اپ گرفته شد و در همین حین بود که کار روی نسخه اندروید شروع شد.

08-21-2013 09-06-03 AM

وب‌سایت ابتدا یه Landing Page بود که قابلیت گرفتن ایمیل افراد رو داشت تا بتونیم منتشر شدن اپ رو اطلاع‌رسانی کنیم. در همین حین اطلاع رسانی از طریق توییتر و فیسبوک شروع شد که نتایج خوبی هم گرفتیم.


ویژگی‌های نسخه یک آی بنزین:

نسخه ۱ ، تمامی پمپ بنزین های تهران رو پوشش می‌ده و مکان فرد تا پمپ بنزین مورد نظر را مسیریابی می‌کنه.

08-21-2013 09-03-38 AM

ویژگی هایی که ما در این نسخه داریم:
نهایت سادگی در استفاده – زیبایی محیط اپلیکیشن – کاملا رایگان بودن علیرغم هزینه نگهداری سرویس – بومی‌‌سازی شده برای کاربران ایرانی – عدم وجود اپ داخلی مشابه و تنها اپ‌های خارجی ناقص – یکپارچگی استفاده در محیطهای مختلف وب، iOS و Android.

تا همین الان حدود ۱۵۰۰ نسخه از اپ iOS دانلود شده و در لیست تاپ‌ترین اپلیکیشن های Navigation در US Store اپ استور، رتبه‌های خوبی داشتیم که بعضن به ۳۶ هم رسید و الان روی ۵۴ ثابت شده.


آینده آی بنزین:

نسخه اندروید که امشب آماده می‌شه و طی دو روز آینده روی گوگل پلی و بعدش بازار قرار می‌گیره و روی اندروید ۲.۳ به بالا قابل نصب هست.

نسخه وب که بصورت ریسپانسیو هست، تا فردا شب رفع باگ می‌شه و قابل استفاده خواهد بود.

در نسخه‌های بعدی پمپ بنزین‌های شهرستان و جاده‌ها با همکاری خود کاربرها اضافه خواهند شد و همچنین قابلیت ذخیره کردن زمان، مکان و مقدار بنزین زده شده و کیلومتر ماشین رو هم خواهد داشت، تا در انتهای هر دوره، فرد از میزان مصرف سوخت خودروی خود اطلاع داشته باشه و بتونه آن را با دوره‌های قبلی مقایسه کنه.

برای اضافه کردن پمپ بنزین‌های دیگه ما در نظر داریم اول روی سایت قابلیت ثبت جایگاه رو قرار بدیم و بعدش روی خود اپ با استفاده از API فوراسکوئر قابلیت «چک این» رو اضافه کنیم که اینطوری بتونیم جایگاه‌های جدید رو هم ثبت کنیم.

 
31 نظرات
 1. اس ام اس و پیامک نوند می گوید

  برنامه خوبی هست، البته من نتونستم دانلودش کنم، نکته جالبش برای من نحوه برندینگ فوق العاده ای بود که انجام دادن
  ما بعد از اینکه اولین برنامه مون توی کافه بازار، شد پرفروش ترین برنامه کافه بازار (نقشه آفلاین تهران) انگیزه مون برای تولید یک برنامه عالی نقشه، چند برابر شد.
  در حال حاضر هم داریم روی برنامه ای به اسم بدن یار کار می کنیم، قصد داشتم بعد از اینکه آماده شد قبل از انتشار برای بررسی از شما درخواست کنم باهاش کار کنید.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   موفق باشین

 2. فرشاد می گوید

  خیلی عالیه. دستشون درد نکنه!
  امیدوارم مشکلاتی که احتمالاً در آینده با پتروشیمی خواهند داشت مانع کار و دلسردیشون نشه. چون وابسته بودن به کاربرها برای چک‌این و تایید و تشخیص چک‌این های درست از چک‌این های سرکاری و غلط تعمدی زیاد معقول به نظر نمیرسه! بهترین کار برای به روز بودن موقعیت جایگاه‌ها، داشتن رابط در پتروشیمی هست. (البته اگه خود پتروشیمی آمار درست این همه جایگاه بنزین و سی‌ان‌جی خصوصی رو داشته باشه!)

 3. حمید می گوید

  بابا دمتون گرم. همین جوری برین جلو می شه امیدوار بود کارهای خلاقانه تری ازتون دید.

 4. امین می گوید

  وای خدای من ،دوباره error 1009 داره تو AppStore داره ظاهر می شه!!!!؟؟؟ اپل دوباره ایران را تحریم کرد ؟؟؟!!؟ آیا کسی بدون vpn تازگی ها برای دانلود از AppStore به مشکل خورده ؟؟

  1. سپهر می گوید

   آره دوباره تحریم شدیم. بدون v|p|n نمیشه اپ دانلود کرد!

  2. مسیح می گوید

   بله، دوباره تحریم شدیم

 5. بیژن می گوید

  می تونه برنامه کاربردی باشه .و زحمت زیادی کشیدن..طراحی لگو می تونست بهتر باشه.و اسمه اپ برا ios خوبه ولی برا اندروید با توجه به فلسفه i خیلی با حال نیست:)

 6. آیدا نوری می گوید

  یه برنامست به نام امداد خودرو که درونش ۳ تا برنامۀ دیگه هم وجود داره از جمله محاسبه مصرف سوخت.
  بد نیست یه سری بهش بزنین به نظر من ایدۀ فوق العاده ای داشتم و خوب هم اجراش کردن.
  http://cafebazaar.ir/app/com.atd.car.sos/?l=fa

 7. novid66843 می گوید

  افرین تبریک میگم اینکه این همه زحمت کشیدین و برنامه رو رایگان منتشر کردین نشاندهنده دل بزرگ شما و سخاوتمندیتونه
  امیدوارم کردستان هم اضافه کنید 🙂
  همچنین جایگاه های سی ان جی
  و اگه مسیریابی فارسی مثل سیاجیک یا نوکیا مپ هم در اینده اضافه شه که دیگه عالیه
  انشاالله موفق باشین.

 8. رامتین می گوید

  دکتر شما هم ارور ۱۰۰۹ رو در هنگام استفاده از ios مشاهده می کنید؟راه چارش چیه؟

 9. arash می گوید

  kareshon aliyeee, hatman movafaghtar ham mishan, AMA be ehtemlale ziyaddd ideye sakhtesho az 10ha application ke to gooleplay va iTunes mese hamin va besiyar kameltare gereftand Na ye eyefagh!!!!

 10. Marilyn می گوید

  با تمام احترامی که برای ایده های نو دارم
  اما اینکار قبلا توسط اپ ویز گوگل صورت گرفته بود، فکر نمیکنم دوستان متوجه این امر نبودند و گوگل هم که در حال ترکیب ویز با گوگل مپ، خب شاید بهتر بود اینقدر زحمت…
  جالب تو ویز حتی ترافیک پمپ ها رو هم دراختیار کاربران می گزارد و یا شاید من توهم زدم

  1. khavasi می گوید

   در جریان باشید که ما در ایران زندگی می کنیم و اپلیکیشن ویز هیچ اطلاعات محلی از ایران نخواهد داشت.

   1. Marilyn می گوید

    این اپ هم از نقشه گوگل استفاده میکند و می شود به جای اینکار در همان گوگل یا ویز این اطلاعات را وارد کرد.
    دوست من ویز ربطی به داخل و خارج ندارد من همین الان هم از ویز استفاده میکنم جای پلیس همیشه درسته ترافیک درسته و ….

 11. آرما می گوید

  پرسشی که مطرح میشه اینه که این گروه چه فکری برای تامین هزینه‌های تیم و سودهی کردند؟
  مسلما پروژه‌ای که نتونه سود بده و یا حداقل هزینه‌های خودش رو تامین کنه یک پروژه شکست خورده هست.
  امیدوارم برای این قسمت هم یک فکری کرده باشند…

 12. مهدی می گوید

  علت اینکه پتروشیمی اطلاعات رو در اختیار قرار نمیده قوانینی هست که در این زمینه تعیین شده. پمپ بنزین ها در تمام دنیا جزء نقاط استراتژیک شهر محسوب میشن. مثل وزارت خونه ها. و از قدیم هم عکس گرفتن از پمپ بنزین ها ممنوع بوده. ولی خب الان در عصر اطلاعات وضع تغییر کرده، ولی قوانین به قوت خودش باقیه. شاید بهتر باشه یه تجدید نظری بکنند.

 13. زهرا می گوید

  سلام
  اپلیکیشن خیلی خوبیه. البته برای تهرانی های ماشین دار!

  کاش یک بخشی توی سایتتون ایجاد کنید که افراد اونجا ایده هایی که میشه تبدیل به اپ بشن رو بیان کنن.
  اخه من خیلی هارو میشناسم ایده های خیلی عالی دارن ولی به هر دلیل توان یا علاقه و حوصله ندارن که تبدیل به اپ کنندش!
  اونجا هر ایده توسط بقیه کاربرا امتیاز داده میشه و قبل شروع کار دولوپر میتونه براوردی از استقبالی که از اپش میشه داشته باشه.
  و احیانا ایده ها با کمک خرد جمعی پرداخته میشه که خیلی میتونه مفید باشه.
  روش حتما فکر کنید.
  این میتونه تحولی توی اپلیکیشن نویسی توی ایران ایجاد کنه.
  ای بسا خیلی ها بعد این که دیدن دوتا ایده شون تبدیل به اپای محبوبی شد خودشون تصمیم بگیرن برن سراغ برنامه نویسی!

  حداقل فکر کنم سخت نباشه نظر بقیه رو تو یک پست راجع به این بپرسید.

  من روش فکر کردم و یک ساختار هایی هم براش فکر کردم. که اگه این ایده نظرتونو جلب کردم و خواستید بیشتر توضیح میدم

  1. بهزاد شیخ پور می گوید

   خانم زهرا
   ما به عنوان یک توسعه دهندۀ موفق اپلیکیشن به نظر شما احترام میزاریم و دعوت میکنیم چنانچه ایده ای دارید می توانید با همراهی همکاران من ، خودتان آنرا به اجرا برسانید.
   http://www.ATD.com.co

  2. Marilyn می گوید

   دوست عزیز همین الان سایت های زیادی تو ایران وجود دارد یک نمونه اون پونیشا ست.
   البته به نظر من ایده شرط نیست باید آشنایی هم با موارد زیادی داشته باشید ؛ اما اگر مخالف هستید پس ماکروسافت فکر اینجارم کرده با سایت جدید طراحی اپ ماکروسافت دیگه به کمترین دانش هم نیاز ندارید حتی امکان دسترسی به GPS، شتاب سنج و … دیگه به دانش کد نوسی احتیاج نداره
   فقط جایی ایده خالی، که اگر بازار ایران مد نظرتون هست همون بهتر یه سر به سایت های داخلی بزنید.
   اما اگر ایده فوق العاده در سر دارید مطرح نکنید عمل کنید بالاخره دوستانی هسنتد که دانش این کارو در اختیار شما بگزارند خود من کمی تجربه در این ضمینه دارم آی دی دولپر هم در اپ استور و ماکروسافت دارم پس تصمیم با شماست

 14. نیما می گوید

  این که کاربرهای ویندوز فون رو حتی به حساب نمیارید قابل تقدیره ‎‎:)‎

  1. Marilyn می گوید

   نوکیا هییر در ایرن بسیار بهتر از مپ های دیگه است و اینکه راحت تر از خیلی از اپهای اضافه که در سایر سیستم ها هست به صورت آفلاین هم کار میکنه و سیتی لنز ش که فوق العاده است.

 15. پیام می گوید

  خیلی وقته که با یک پزشک آشنایی دارم و مطالبشو دنبال میکنم. همیشه از توجه تون به کتاب و علم و تکنولوژی کاربردی لذت میبرم! پست هاتون فراتر از یک سری اطلاعات ظاهری هست که اکثر سایت های تکنولوژی بهش میپردازن. پست هایی متفاوت، جالب و لذت بخش خاصه پست هایی که با قلم خودتون هست! ممنون از این همه زحمت!
  .
  .
  .
  حمایت از این اپ یجوریایی باعث شد این موضوع رو مطرح کنم که متفاوتید!

  با تشکر-پیام

 16. سپیده می گوید

  میشه اقای مریلین کمتر ساز مخالف بزنن لطفن؟ آخه در هر پستی؟سینمایی،خبری،پزشکی…نظر اون هم این قدر منفی و تو ذوق همه زدن کمی جالب نیست…البته با احترام…وکار این بچه ها هم جای تحسین داره.حتا اگه نمونه داخلی و خارجی و قبلی و کاملتر هم داشته باشه ایدشون…افرین جوونا

  1. Marilyn می گوید

   مخالف با نقد درست و سازنده متفاوت من نقد کردم نه مخالفت، خب کم توجهی به همین نقد ها یک از عوامل پیشرفت تکنولوژی ماست اینطور نیست؟ 😉
   من همیشه پیشنهاد داشتم نه مخالفت و راه کار اونم بیان کردم این اپ خوبه، خب شما اون رو دانلود و ازش استفاده کنید! من چیکاره هستم که ساز بزنم 🙂 البته من موزیسین نیستم که ساز بزنم، اما مرلین منسون رو بخاطر سبکش دوست دارم.

   اما خود دوستان سازنده اپ هم اشاره کردن گوگل هم این قابلیت رو داره و حتی ویز که اونها بهش اشاره نکردن بسیار بهتر بود که این اطلاعات رو به این اپ ها می دادند!!! خب همه آزاد هستند من هم آزادم، نظر خودم رو گفتم.
   در ضمن این همه نظر مثبت بد نیست کمی هم بادید درست بنگریم

   1. حامد می گوید

    سلام ماریلین جان،
    آروم تر بنویس تا انقدر غلط تایپی نداشته باشی.
    من از خوندن نظرات و نقدهات و اطلاعاتت لذت میبرم.
    خوش باشی!

 17. بهزاد می گوید

  به نظر من بسیار App جوبیه
  من ازش استفاده کردم و کاملا کار راه اندازه.
  ممنون بابت معرفی و دستشون درد نکنه

 18. پر می گوید

  مدل درآمدیشون چه جوریه ؟

  1. نیما می گوید

   اینجوری

 19. داود می گوید

  من چندروزه دنبال یه راه تماس با این دوستان هستم . نه وب سایتی دارند که در اون شماره تماس یا ایمیلی باشه نه به پیام های داخل سایتها و لینکدین جواب میدن .داخل وبلاگشون دو خط بیشتر نوشته نشده . تو صفحه جشنواره وب و اپ موبایل فقط لینکدین هست بدون هیچ جزییاتی !!! البته این مشکل اصلی تمام دوستانی است که دارن کارهای خوب میکنند. خوب پدر بیامرز حالا یکی پیدا شده از شرکت نفت میخاد بهت پول بده از چجوری باید با تو تماس بگیره 🙂
  البته الان دارم فیسبوک را هم زیرو رو میکنم . اما فکر کنید یه آدمی که اصلا ندونه وب چیه دنبال افرادی اینچنین بگرده. خوب بی خیال میشه و میده دختر عمه اش از علمی کاربردی ممسنی کاردانی نرم افزار گرفته براش با HTML انجام بده!!

  1. نیما می گوید

   دکتر شما تو همین سایت آی بنزین قسمت پایین رو که کلیلک کنی یه بخش درباره ی ما و ارتباط با ما باز میشه می تونی براشون پیام بگذاری

   اینم یه مشکل دوستانی مثل شماست که همه چی رو سرسری و با عجله بررسی می کنند بعدشم میان تو سایت های دیگه مثنوی هفتاد من تحویل اجتماع می دن

   دفت کن آقااا دقت دقت دقت دقت …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.