کاخ سفید، تصمیم کمیسیون تجارت بین‌المللی آمریکا را به نفع شرکت اپل وتو کرد

5

دو ماه پیش به دنبال شکایت سامسونگ از اپل در مورد نقض یک پتنت ارتباطی، کمیسیون تجارت بین‌المللی آمریکا رأی داده بود که تعدادی از محصولات قدیمی اپل که این فناوری استفاده می‌کنند، اجازه وارد شدن به آمریکا را ندارند، این محصولات شامل اینها بودند:

آی‌فون ۴ – آی‌فون ۳GS – آی‌پد ۳G نسل اول و دوم.

این رأی قرار بود از امروز اجرا بشود و با این کار AT&T و T-Mobile به همراه دو شرکت خدمات ارتباطی محلی در تگزاس و آلاسکا نمی‌توانستند این مدل‌ها را وارد کنند.

دیروز در اقدامی نادر که پیش از این تنها یک بار در سال ۱۹۸۷ سابقه داشته است، کاخ سفید مداخله کرد و تصمیم این کمیسیون را وتو کرد. مایکل فرومن -نماینده منصوب اوباما در کمیسیون- در نامه‌ای این تصمیم را اعلام کرد.

08-04-2013 04-41-47 AM

اوباما و معاونش-بایدن- در حال نگاه کردن به یک آی‌فون

به دنبال تعلیق رأی کمسیون تجارت، شرکت اپل در بیانیه‌ای این تصمیم را ستود، کار سامسونگ را در حکم سوء استفاده از این پتنت دانست و از اینکه در این مورد شاخص، جانب «خلاقیت» گرفته شده است، ابراز خشنودی کرد. سامسونگ در مقابل ابراز تأسف کرد.

اپل به صورت تفکیکی میزان فروش مدل‌های قدیمی‌ را مشخص نمی‌کند، بنابراین عملا میزان تأثیرگذاری این وتو را نمی‌توان مشخص کرد. مدل‌های قدیمی محصولات اپل مثل آی‌فون ۴ در صورت عقد قرارداد با شرکت‌های ارتباطی، برای مشتری‌ها رایگان هستند و بنابراین کسانی که دغدغه اقتصادی دارند یا آنهایی که صرفا می‌خواهند یک گوشی هوشمند داشته باشند و در پی گوشی‌های آخرین مدل نیستند، بسیار آنها را دوست دارند.

بعد از اینکه بین اپل و سامسونگ بر سر این پتنت، اختلاف افتاد، قرار شده بود این دو با هم مذاکره کنند و به نوعی مصالحه برسند، اما سامسونگ به گرفتن کمتر از ۱۸ دلار به ازای هر گوشی راضی نمی‌شد، مبلغی که اپل خیلی زیاد می‌دانست.

پتنت مذکور در واقع یک استاندارد ارتباطی است که به نحو همگانی و گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عقیده فرومن، ممنوع کردن گجت‌ها به خاطر استفاده از این پتنت، باعث ایجاد آشفتگی در چرخه اقتصادی و مشتری‌ها می‌شد.

منبع

 
5 نظرات
 1. مسعود می گوید

  کلآ امریکایی ها این حق رو دارن که هر قانونی رو در هر کجای این کره خاکی وتو کنند!

 2. محمد جواد محبی می گوید

  خوب البته رئیس جمهور آمریکا باید طرف یک شرکت آمریکایی را بگیرد و هر شرکتی هم بخواهد در آمریکا فعالیت کند بایستی به این قوانین گردن نهد.
  جالب اینکه گرد بودن گوشه های آیفون که یک پتنت اپل است و نمی تواند توسط هیچ شرکتی به کار گرفته شود، سوء استفاده محسوب نمی شود….
  بالاخره بازی در زمین آمریکاست دیگه…

 3. امیرمسعود می گوید

  من از عنوان نوشته برعکسش رو فهمیدم. این جوری خوندمش: «کاخ سفید، “تصمیم کمیسیون تجارت بین‌المللی آمریکا را به نفع شرکت اپل” وتو کرد» (یعین یه کاری به ضرر اپل کرد) و خیلی تعجب کردم!

  فکر کنم باید «را» رو بعد از «شرکت اپل» بیارید. یا حتی کوتاه‌تر: «کاخ سفید، حکمی را که علیه شرکت اپل صادر شده بود وتو کرد»

 4. محمد می گوید

  برای جلوگیری از این سوتفاهم فقط کافیه که بعد از “را” یه دونه کاما گذاشته بشه..همین کافیه!

 5. mahdi می گوید

  اپل مثل بچه نق نقو هاست هیچی رو به کسی نمیده چیزهای دیگران رو هم برا خودش می خواد.
  یکی گوشه موبایلش رو گرد کنه از نظر اپل یعنی کپی وحشتناک از اپل! اما خودش از رو اندروید کپ میزنه پننت های دیگر شرکت ها رو با زیرکی استفاده می کنه آخرش هم پشت کاخ سفید قایم میشه !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.