زنان کارآفرین در دنیای تکنولوژی: وقتی خاورمیانه از جهان سبقت می‌گیرد

5

زنان، تنها ۱۰ درصد از کارآفرینان حوزه تکنولوژی در جهان را تشکیل می‌دهند. این آماری است که شرکت Startup Compass با بررسی شرکت‌ها و استارتاپ‌های مختلف منتشر کرده است. همین آمار به سادگی می‌تواند گویای این موضوع باشد که زنان در این حوزه حضور کمتری نسبت مردان دارند و البته اگر بخواهیم کمی جزئی‌تر به این مسئله نگاه کنیم، به راحتی می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که در جایی مثل خاورمیانه، این رقم احتمالا بسیار پایین‌تر هم می‌آید. اما واقعیت امر اینطور نیست!

چندی پیش اکونومیست گزارشی را بر اساس این آمار منتشر کرد که در آن به وضوح به حضور فعال‌تر زنان کارآفرین دنیای تکنولوژی در خاورمیانه به نسبت سایر نقاط جهان اشاره شده بود. این آمار هر چند در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد اما بر اساس یک بررسی محلی انجام شده (در عمان و برخی شهرهای دیگر) زنان، ۳۵ درصد از مجموع کارآفرینان حوزه تکنولوژی را تشکیل می‌‌دهند.

زنان کارآفرین

این خبر بسیار خوبی است. زنان در دانشگاه‌ها هم بسیار فعال هستند. در بسیاری از کشورهای خاورمیانه، بیش از نیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها را هم زنان تشکیل می‌دهند اما در دنیای کار، همه چیز به این خوبی پیش نمی‌رود. به صورت کلی تنها ۲۱ درصد از موقعیت‌های شغلی این منطقه در اختیار زنان است و احتمالا دلیل این موضوع را همه ما می‌دانیم.

مزیت اینترنت و تکنولوژی باعث شده است که کارآفرینان زن بدون نیاز به مبارزه و صرف زمان برای تصاحب جایگاه‌ها، به سادگی بتوانند از خانه‌هایشان کار کرده و به خانواده‌شان نیز رسیدگی کنند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

آمار جهانی تعداد زنان در این حوزه رو به افزایش است و احتمالا می‌توان ایران را هم جزو این گروه به حساب آورد؛ هرچند که آمار دقیقی در این رابطه وجود ندارد. این فعالیت‌ها در درازمدت می‌تواند سبب ایجاد کسب و کارهای کوچک و بزرگ زیادی شود.

11-30-2013 5-10-24 PM

اگر به سال‌ها پیش برگردیم، می‌توانیم شیوه‌های سنتی کارآفرینی و خوداشتغالی زنان را به خاطر بیاوریم. حالا با گسترش اینترنت این مسیر به شکل بهتری در حال باز شدن است و با آموزش تکنولوژی و اطلاع‌رسانی می‌توان آن را با سرعت بیشتری به جلو برد.

منبع

   
5 نظرات
 1. darkoob می گوید

  دکی سایت پزشکیت داره خاک میخوره چرا آپ نمیکنی؟؟
  نگو کم آوردی که زشته

 2. ناشناس می گوید

  خوب احتمالا آلان خانم ها هیچ اعتراضی نخواهند داشت.
  اگر تیتر گزارش به این صورت بود بر عکس می شد:

  “مردان کارآفرین در دنیای تکنولوژی: بیش از ۹۰ درصد کارآفرینان حوزه تکنولوژی را به خود اختصاص داده اند”
  احتمالا اینجا خون و خون ریزی راه می افتاد. و صحبت های تکراری از هر دو طرف …

  اما به شخصه امیدوارم که اگر خانم ها می خواهند، و این توان و پتانسیل را خودشان می بینند، بدون در نظر گرفتن جنسیت خودشان و تنها بر اساس اصل شایستگی و نه سهم خواهی، آستین بالا بزنند و وارد میدان شوند.

 3. فرشاد می گوید

  برخلاف جوک هایی که گوشه و کنار برای خانوم‌ها در یادگیری علوم کامپیوتر ساختن، خانوم هایی رو میشناسم که واقعاً توی این زمینه در حال پیشرفت خوبی هستند. آقا کارشون درسته!!!

  1. مسیح می گوید

   سلام

   من هم قست دوم کلام شما رو تایید می کنم، خانم های هستند که در سخت افزار و نرم افزار ( برنامه نویسی و شبکه ) واقعا در حد عالی هستند.

   1. فرشاد می گوید

    سلام
    بله. و باید بهشون افتخار کرد :‌)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.