پخش‌کننده قدیمی و نوستالژیک وینمپ Winamp بعد از ۱۵ سال، کار خود را متوقف می‌کند

بی‌شک Winamp یکی از برنامه‌های ضروری و اصلی ما در یکی دو دهه اخیر بوده است، اسم Winamp را که می‌شنوم، بی‌اختیار یاد فلاپی‌ها، یاد مودم‌های دیال آپ، یا مانیتورهای CRT هم می‌افتم.

Winamp مدیاپلیر جمع و جوری بود که با آن مدام mp3 گوش می‌کردیم، mp3 یک زمانی، همان زمان که نپستر در اوج بود، برای خودش پدیده‌ای بود.

وینمپ

برای ما زمانی بسیار عجیب بود که بتوانیم همه آلبوم‌های یک عمر زندگی هنری یک خواننده را در یک دیسک جا بدهیم و یک روزه دانلود کنیم، آخر پیش از آن مجبور بودیم، آلبوم‌ها را یکی یکی با کپی کردن نوارهای کاست، برای خودمان تهیه کنیم.

Winamp و mp3 و نپستر، برای ما ایرانی‌ها شاید معنی و مفهوم معنوی بیشتری داشتند، آنها برای ما مظهر رهایی و آزادی گوش کردن به موسیقی هم بودند.

11-21-2013 10-09-03 AM

آنها همچنین سبک گوش کردن موسیقی ما را تغییر دادند، بعضی‌ها هنوز هم میانه‌ای با موسیقی دیجیتال ندارند، یک زمانی موسیقی و آلبوم‌ها برای ما ارزش بیشتری داشتند، به حکم محدودیت‌های فناوری، ما مجبور بودیم، پخش جزء جزء یک آلبوم را تحمل کنیم، این امکان وجود نداشت که با چند ثانیه گوش کردن به یک قطعه موسیقی، به سرعت به قطعه دیگر برویم. بله! می‌شد با واکمن یا دستگاه پخش موسیقی، کمی جلو و عقب رفت، اما اغلب حس این کار نبود، البته ضرری نمی‌کردیم، چون این شکیبایی باعث می‌شد، بیشتر و بهتر به موسیقی توجه کنیم.

11-21-2013 10-09-23 AM

در خوابگاه‌های دانشجویی سبک گوشی کردن به موسیقی با حالا متفاوت بود، کسی گوشی هوشمند و حتی در موارد زیادی همان واکمن را هم نداشت، در نتیجه پیش می‌آمد که یک آلبوم بارها و بارها از یک نوار کاست تکرار و تکرار می‌شد. طوری که حالا هم، وقتی به تصادف قطعه‌ای از همان آلبوم را می‌شنویم، به یاد حال و هوای همان روزها می‌افتیم. به عبارتی آن سبک گوش کردن موسیقی، یک موسیقی را هماره فضا و زمان و حال و هوای ما، یک جا، در قالب یک بسته، فریز و جاودان می‌کرد.

اما mp3 به تدریج این سبک را تغییر داد، وینمپ یکی از پخش‌کننده‌های اصلی بود، البته بعضی‌ها هم از برنامه‌های جانبی مثل جت اودیو استفاده می‌کردند.

11-21-2013 10-09-42 AM

خوب یادم می‌آید، که مدت‌ها عاشق تعویض پوسته وینمپ بودم، از خود سایت پوسته‌هایی دانلود می‌کردم و بعد مدتی برنامه کوچکی پیدا کردم که پوسته  Winamp می‌ساخت، هنوز هم پوسته آبی‌ای که برای وینمپ ساخته بودم از یادم نمی‌رود، یکی از عکس‌های سلین دیون را با پیراهن آبی، این پوسته را ساخته بود. مدتی بعد، آن زمان که گابریل باتیستوتا در تیم «رم» بازی می‌کرد، مدتی تصویری از او در پیراهن سرخ، پوسته Winamp من بود.

انقلاب و تغییر اساسی بعدی، وقتی رخ داد که وسایل پرتابل گوش کردن به موسیقی آمدند، حالا هم که عصر، عصر گوشی‌های هوشمند است.

حالا ما با اپلیکیشن‌های متنوعی به موسیقی گوش می‌کنیم، حتی اپ‌های داریم که خودشان موسیقی‌ها را برای ما گلچین می‌کنند، مثل پاندورا.

11-21-2013 10-09-59 AM

حتی برنامه‌هایی برای پی‌سی و ویندوز عرضه شده‌اند که انگیزه ما را برای داشتن و نصب وینمپ از بین برده‌اند. چند سال پیش محال بود هنگام نصب تازه ویندوز  Winamp را از یاد ببرم، اما آخرین باری که ویندوز نصب کردم، کلا این برنامه را از یاد برده بودم.

در سال ۲۰۰۲، شرکت Nullsoft برنامه Winamp را به مبلغ ۸۰ میلیون دلار به AOL فروخت. بعد از آن نسخه مک و حتی اندروید Winamp هم عرضه شدند.

11-21-2013 10-10-19 AM

اما حالا اعلام شده است که از ۲۱ دسامبر به بعد، دیگر خبری از Winamp نخواهد بود.

خبر پایان یافتن عمر یک برنامه ساده پخش موسیقی، شاید به نظر خیلی‌ها ساده بیاید، اما برای من پایان یک عمر است. البته به خاطر بسته‌های نرم‌افزاری که در ایران مرسوم هستند، احتمالا ما تا چند سال بعد هم Winamp را به صورت پراکنده در کامپیوترهای دوستان خواهیم دید، اما رفته رفته Winamp از یاد خواهد رفت و دیگر کسی بعد از نصب آن، آن شعار عجیب It really whips the llama’s … را نخواهد شنید!

11-21-2013 10-10-36 AM

وینمپ یکی از برنامه‌های کلاسیک ما بود، همانگونه که زمانی مدیاپلیر ویندوز، ACDSee و نت اسکیپ و اینترنت اکسپلورر بودند.

شما چه خاطراتی از برنامه‌های کلاسیک دارید؟!

نظرات

 1. کلی خاطره . کلی روزهای خوب در گذشته رو با winamp و jetaudio سپری کردیم … توی آخرین بارها winamp حتی فیلم هم پخش میکرد .
  خیلی استانداردها عوض شدند . این یکی هم روزی قدرت بلاشک تمام نرم افزارهای پلیر صوتی بود … فقط چیزی که به فکرم نمیرسید این بود که قیمت انتقالش ۸۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار بوده باشه !!!

 2. دکی برنامه اندرویید ۱ پزشک رو درست کن کار نمیکنه عمو

 3. من با آن صدای گوسفندش خیلی حال می کردم

 4. با winamp که کلی خاطره دارم. یادمه یک skin داشتم که دوطرف اون دو تا باند بود و هنگامی که آهنگ پخش می شد عین باندهای واقعی عمل می کرد.همچنین یه plugin روش نصب کردم که شعرهای موسیقی که می شنوم خودش جستجو می کنه و متن شعرو نشون می ده.

  • 😀 چه جالب!!! من هنوزم پلیرم دقیقا با همین استایله! اون باندا اسکین نیستن, ویژولیشین هستن و اون یکی هم مینی لیریکسه!
   به اضافه اینکه من اس آر اس ووتینگ رو هم نصب کردم.

 5. یادش بخیر من که اون زمان نداشتم ولی میرفتم با کامپیوتر داییم اهنگای قمیشی ۷۹ رو گوش میکردم و همچنین اهنگای بن ژو وی و مدونا مهم تر از اون مدرن تاکینک چه روزایی بود . . .
  خدا بیامرزه وینمپ رو

 6. دکی سایت پزشکیتو آپ کن

 7. من بعد از ۱۵ سال همچنان نیز از آن استفاده می کنم. پیشنهاد می کنم از نسخه رایگان آخر برنامه ۵.۶۵ حتما استفاده کنید.
  میدیا پلیر استاندارد ویندوز که بسیاری از آن بعنوان جایگزین winamp استفاده می کنند رم و پردازنده بیشتری هنگام پخش مصرف می کند.

 8. آقای مجیدی خدا خیرت بده کلی خاطره برام زنده شد
  یاد برنامه NC بخیر…اون زمان خیلی کار راه بنداز بود

  • Dos 6
   PE2
   زرنگار
   یادشون بخیر! 🙂

  • منم تا پارسال ازش استفاده میکردم! نمیدونم چرا این سری دیگه نصبش نکردم. یه دنیا خاطره باهاش زنده شد. تموم اون آلبوم‌هایی که برای اولین بار با winamp شنیدم….
   همینطور هم آیکن کناریش رو دستکتاپ شلوغم (برخلاف دستکتاپ خالی الانم!) رو خوب یادمه. Xing!!! یادش بخیر. فرمتی اون روزا نبود که نتونه پخشش کنه. از CDهای خش‌دار داغون گرفته تا…..
   بیشتر ادامه بدم نوبت MoH Allied Assault میشه! 😛

 9. واقعا خاطرات خوبی باهاش داریم. سازنده‌هاش حلالمون کنن با این همه استفاده‌ای که بدون پرداخت هزینه ازش کردیم!

  اینها هم بودن:
  XingMPEG Player (که چند تیکه بودنش همیشه حال آدم رو می‌گرفت)
  VCD Cutter (با اون border مثلا سه‌بعدی که موقع full screen کردن دور صفحه مینداخت!)
  JetAudio (با اون پوسته طلایی چند طبقه‌اش!)

 10. من شعارش رو اینجوری میشنیدم:
  Winamp, envelope means the lion zess!

  اولین باره که شعار اصلی رو می بینم!

 11. بعد از بسته شدن گودر این بدترین اتفاق تو زندگی دیجیتال منه! هنوز هم با وینمپ کار میکنم و اولین برنامه ای است که بعد از ویندوز نصب میکنم. دکتر بجای وینمپ در پی سی با چه برنامه ای کار میکنید که نصبش را هم فراموش کردید؟

 12. من هنوز هم از winamp استفاده می کنم. حتی با اینکه برای ویندوز ۸ دیگه طراحی نشد و الان روی آیکونش که موس رو نگه می دارم، پوسته قدیمیش رو نشون میده و وقتی خود برنامه میاد بالا پوسته مدرن!!

  اما هنوزم برا من بهترین mp3 player همینه.

  حیف شد.

 13. واقعا حیف… الان که دارم این نظرو میذارم winamp بازه و دارم به یکی از آهنگهای سال ۱۹۷۹ گوش میدم. با این خبر شما حس نوستالژیک برای من ۲ برابر شد!

 14. عاشق پوسته هایی بودم که مثل ضبط های چند طبقه بود ….

  کلی هم حال می کردم با ویزاولیشن هاش

 15. سلام وخسته نباشید آقای مجیدی قبلا شما بعضی از استارت آپ های موفق رو معرفی می کردید اما دیگه زیاد روش مانور نمیدید من به شخص الان چند تا ایده دارم که پایه یا همون فکر کردن ایده بوسیله خوندن زیاد استارت آپ های موفق شروع شد و عادت کردم زیاد به ایده دادن فکر کنم خواهشا جرقه هایی که تو ذهن به وسیله این استارت آپ ها زده میشه رو خاموش نکنید

 16. چندین سال تنها برنامه پخش موسیقی بود که ارزش نصب داشت، ولی الان تقریبا به ته صف رسیده، یکی از بهترین‌ها هم که شباهت زیادی به Winamp داره و البته خیلی وقته که به عنوان جایگزین Winamp ازش استفاده می‌کنم AIMP هست.

 17. کاش حالا که می‌خوان شهیدش کنن، اوپن سورسش کنن. شاید یه گروهی پیدا بشن که توسعه‌ش رو ادامه بدن.

 18. یکی از بهترین آلترناتیوها برای “موزیک” پلیر MediaMonkey هست که حتی امکاناتی بیشتر از Winamp در اختیارتون میذاره یا حتی پلیر ساده اما قدرتمند foobar2000. پلیر KMPlayer هم عالیه. ولی قبول دارم Winamp یه چیز دیگه اس! گودر رو ازمون گرفتن، وینمپ هم میخوان بگیرن؛ بعدی چی میخواد باشه…

 19. من هنوز هم از Winamp استفاده میکنم. کیفیت پخش و سادگیش به نظر من فوق العاده هست.
  وینمپ جزء بهترین برنامه های پخش موسیقی هست. واقعا سازندگان برنامه به چه دلیل باید توسعه اون رو متوقف کنند؟ هنوز که هنوزه وقتی سراغ TOP10 های پلیرها میریم Winamp در کنار آیتونز قرار داره.
  این تصمیم واقعا برام عجیبه… شاید تصمیم دارند که یه برنامه جدید رو به جاش معرفی کنند؟!

 20. زدی حالمونو خراب کردی با این حرفت …

 21. دکتر مرسی
  منو بردی به دوران sheep.exe و parkinson.exe و mad cow.doc
  واقعاً اون موقع ها این sneaker net ای که با فلاپی رواج داشت چقدر از دنیای دانلودی امروز باحالتر بود.

  • وای اینا خیلی باحال بودن! sheep که حرف نداشت. mad cow هم هنوز توی گوشی‌ها دست به دست می‌چرخه. البته فقط صداش…
   اکثرا هم برای ویندوز ۹۵ بودن که همینجوری فلاپی به فلاپی چند سال بعدش به دست ما رسیده بودن…

 22. سلام
  من برای باز کردن سایت یک پزشک مشکل دارم.
  اول به صورت کامل لود میشه ولی بعد سریعا دوباره صفحه سفید میشه و اصلا نمی تونم صفحه رو بخونم، مگر اینکه قبل از اینکه صفحه کامل لود بشه دکمه esc رو بزنم که تو این حالت هم بعضی عکسها رو نمیاره.
  از کروم استفاده میکنم و برای باز کردن بقیه سایتها هم مشکلی ندارم.

 23. من پنجاه سال دیگه هم بگذره بازهم با Winamp کار میکنم… پنج شش سال هست که اسکین MMD را هم روش گذاشتم و فقط شش ماه یکبار رنگش رو یکمی تغییر میدم…
  ولی جاداره یادی هم از Xing بکنیم…

 24. منم همچنان از وینمپ استفاده میکنم
  بنظرم عالی ترین برنامه پخش موزیک برای پی سی هستش

 25. هیچ وقت روزی که کامپیوتر خریده بودم و برنامه Winamp رو برای اولین بار یاد گرفتم اجرا کنم تا موسیقی گوش کنم رو فراموش نمی‌کنم.

  ممنون از زنده کردن خاطرات

 26. ما هم همچنان از وینمپ استفاده می کنیم . بخصوص با پلاگین lyrics خیلی خوبه . (پلاگین پخش متن ترانه در هنگام پخش ترانه از روی ID3 tag)

 27. سلام
  winamp خیلی قدیمی شده و سنگینه اما foobar2000 عالیه و حرف نداره

 28. من به همون اندازه که طرفدار جت آدیو هستم از وینمپ خوشم نمیاد.

 29. من هم اوایل از Winamp استفاده میکردم ولی بعد رو به Quintin Player آوردم که زیبارتر بود و کار باهاش راحتتر بود.
  میترسم از روزی که مایکروسافت هم بگه Windows Media Player دیگه عرضه نمیشه 🙁
  ولی واقعا نمیدونم این سرعت وحشتناک پیشرفت تکنولوژی واقعا خوبه یا نه؟ مگه وظیفه اصلی تکنولوژی این نبود که نیازهای واقعی ما را برطرف کنه؟ انصافا این کار را نوار کاست ها و واکمن های قدیمی هم انجام میدادند ولی الآن دورمون پر شده از گجت های مختلف و appهای رنگارنگ…انقدر زیاد شده اند که باعث میشن فکر کنیم تکنولوژی یک چیز ساده ایه و همه میتونن گوشی هوشمند بسازند!
  پیشنهاد میکنم به این مطلب یک سری بزنید:

  http://geekestan.blogfa.com/post/39

 30. من اومدم اینجا که از xing player یادی کنم دیدم دمتون گرم شما همه قدیمی هستید !
  یادش بخیر با xing شو نگاه میکردیم خخخ
  من هیچوقت پوسته های winamp را عوض نکردم و همیشه همون اصلی را دوست داشتم
  از وقتی آیپاد خریدم دیگه اصلا با کامپیوتر و لپتاپ موزیک گوش ندادم که بخوام winamp نصب کنم
  همیشه عاشق اسمش بودم windows amplifier خیلی اسم عالی داشت!

 31. یادش بخیر با winamp اولین بار سیاوش قمیشی گوش دادم و با Xing player شو نگاه می کردم، وای یادمه مشهد ، سه راه راهنمایی سیستم خریدم روش شو حبیبی یا نور العینی بود. بعد تا یک ماه هرکی سیستمم رو می دید این شو رو واسش می زاشتم. زمانی گرامافون و ضبط صوت توستالوژی بود، حالا winamp

 32. قوی ترین پلیری که تو تمام عمرم دیدم Decoder Blaster بود.
  نحوه پخش فیلم این پلیر مثل تراکتور بود، یعنی سی دی خش داری که ۵۰درصد اطلاعاتش قابل خوندن نبود رو بدون گیر کردن راحت پخش میکرد.

 33. یادش گرامی !!
  محیط کاربری خوبی داشت.. در گذشته ازش استفاده میکردم.

 34. من هنوز از Winamp و ACDSee استفاده میکنم. وقتی ویندوز نصب میکنم، این دو برنامه از اولین برنامه هایی هستند که نصب میکنم.

 35. دکی سایتت خرابه که داداش! نصفه نیمه وا میشه! آخه این چه وضیه برادر من ؟! درسش کن این قراضرو دیگه، زوارش دررفته عمو !

 36. من اوائل سال ۸۲ ۸۳ جت ادیو و وینمپ را داشتم و همیشه بعد از نصب ویندوز نصبشون میکردم اما به تدریج وینمپ شکست خورد و من چند جندین ساله فقط جت ادیو نصب میکنم و البته همچنان هم دارم استفاده میکنم
  Now Playing :Celine Dion Somebody Loves Somebody

 37. یادش بخیر. تازه برنامه نویسی رو شروع کرده بودم که فایلهای XML وینمپ رو باز میکردم و اسکین های دیفالتش رو تغییر میدادم.

 38. برای شادی اپلیکیشن تازه گذشته اجماعا “تک کلیک و علی اللایک”

 39. از اول winamp داشتم، تا آخرش هم وینمپ خواهم داشت
  همه چیزش ساده و خوب هست
  مگه از پخش mp3 دیگه چی می خوام که وینمپ نداشته باشه؟
  به علاوه الان که دارم اینو می نویسم، یاد اومد فیلم تایتانیک رو که قبل از وینمپ پخش شده بود رو همین چند روز قبل برای اولین بار دیدم، پس حالا حالا وینمپ زنده است

 40. روحش شاد، بادش گرامی! منم آهنگ با winamp میذاشتم و delta force 2 بازی میکردم سیستمم یه AMD athlon با ۲۵۶ رم و یه کارت گرافیک ATI 32 MB بود با هارد چهل و ASUS CD ROM 40X ! یادتتونه که. یادش بخیر. اشکم اومد با این آخرو عاقبت Winamp!

 41. خیلی ناراحت شدم …… این متن رو خوندم کلی خاطره برام زنده شد

  (احتمالا ما تا چند سال بعد هم Winamp را به صورت پراکنده در کامپیوترهای دوستان خواهیم دید، ) این داره من رو میگه

 42. یاد باد آن روزگاران یاد باد

  منم خاظراتم زنده شد

  بعد از اینکه توی winamp ویدیو اضافه شد دیگه دیدم سیستمم نمیکشه
  براهمین دیگه ازش استفاده نکردم
  ولی چند سال بعد از نرم افزاری به نام AIMP پیدا کردم که مخصوص آهنگ است و خیلی بهتره و امکانات خیلی خوبی هم داره

 43. jetaudio and winamp
  با آهنگهای منصور اینا خاطرات بچگی من بود ….
  اما jetaudio هنوز که هنوزه واسه pc مگه بهترین انتخاب نیست؟

 44. زمانی winamp بود و آنتی ویروس Dr.solomon

  ۱ دلار هم ۲۵۰ تومان بود.

 45. مدت زیادی است که از winamp استفاده می کنم . winamp برای من فقط یک پلیر نبود اولش یک نرم افزار پیدا کردم که براش اسکین میساخت یک عکس بش میدادی اونم یه لسکین برات درست میکرد بعد از مدتی شروع کردم به درست کردن اسکینهای حرفه ای برای وینپ با استفاده از فتوشاب . این اسکینها تمام جزیات را تغییر می داد حتی یک بار وسط winamp یک سوراخ درست کردم که اون ورش پیدا بود با استفاده از یک فایل که مختصات نقاط که باید حذف می شد توش بود .با فایل دیگه می تونستی رنگ رقص نور وینپ را هر جوری دوست داشتی تغییر بدی .خلاصه به بهانه وینپ ما کلی فتوشاپ و کمی برنامه نویسی یاد گرفتیم . همین دو سه روز پیش برای winamp یه پلاگین پیدا کردم به نام Playlist-Unpacker که می تونه پلی لیست شما را به طور کامل تو یه فلدر کپی کنه جون میده برای آهنگ سلکت کردن حالا میشنوم که داره تعطیل میشه .حیف شد . بزرگ شدیم با winamp acdsee nc sonique مادرن تاکینگ پنتیوم ۲۳۳ mmx چهارده اینچ tvm تایتانیک سلن دیون جیب سی کینگ و …….

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.