سامسونگ ساخت پخش‌کننده‌های Blu-ray را متوقف می‌کند

0

دیسک‌ها دارند از بین می‌روند. شاید به تدریج و کند ولی قطعی است.

نشانه‌های پایان عمر دیسک‌ها را می‌توان در تصمیم‌های شرکت‌های عمده بازیگر این بازار جست. سامسونگ به سایت فوریس گفته تولید پخش‌کننده‌های ۴K Ultra HD Blu-ray را متوقف خواهد کرد.

سایت سی‌نت هم تایید کرده است این شرکت کره‌ای در حال کاهش تولید برخی مدل‌های پخش‌کننده ۱۰۸۰p Blu-ray است.

سخن‌گوی سامسونگ به سایت سی‌نت گفته است:

«سامسونگ دیگر پخش‌کننده جدید Blu-ray یا ۴K Blu-ray در بازار ایالات متحده معرفی نخواهد کرد.»

از نظر فنی، سامسونگ می‌تواند برای سال‌های آینده هم دستگاه‌های بلوری موجود را تولید و روانه بازار کند. این شرکت فعلا مدل‌های زیادی برای عرضه و فروش در بازار دارد و نمی‌خواهد به طور ناگهانی این صنعت را رها کند.

قطعا این شرکت در برخی کشورها از جمله ایالات متحده فعالیت‌های خود را کاهش خواهد داد ولی هنوز در برخی بازارها فروش خوبی از دستگاه‌های پخش‌کننده دارد.

حقیقت این است که دستگاه‌های بلوری یا بلوری ۴K در حال شکست خوردن از سرویس‌های استریم ویدیو هستند.

میخ‌هایی کوبیده شده بر تابوت دیسک‌ها

تحقیقات شرکت Nielsen نشان می‌دهد پخش‌کننده‌های Blu-ray و DVD در حال خروج از بازار هستند. در فصل دوم سال ۲۰۱۸، فقط ۶۶ درصد مردم امریکا از این دستگاه‌ها استفاده کردند در حالی‌که در همین بازه سال قبل، ۷۲ درصد مردم کاربر پخش‌کننده‌ها بودند.

تحقیق دیگری از شرکت Nielsen نشان می‌دهد مردم در طول روز فقط ۵ دقیقه از دیسک‌ها استفاده می‌کنند.

سرویس‌های استریم ویدیو و فیلم به طرز باورنکردنی در حال رشد هستند. شرکت‌هایی مانند اپل، آمازون و گوگل باعث ارزان‌تر شدن استریم ۴K شدند و مردم می‌توانند با همان هزینه استریم ۱۰۸۰P، یک ویدیوی ۴K تماشا کنند.

هزینه اشتراک در یک سرویس استریم ۴K از شرکتی مانند آمازون ارزان‌تر از خرید یک پخش‌کننده بلوری ۴K است.

شاید هنوز دیسک‌ها بهترین تجربه برای تماشای ویدیو و فیلم باشند چون بهترین کیفیت تصویر و صدا را دارند ولی جریان استریم ویدیو دارد بر بازار برخی کشورها مانند ایالات متحده غلبه می‌کند و نشانه‌هایی از پایان عمر پیسک‌ها مشاهده می‌شود.

فعلا، دیسک‌ها و پخش‌کننده‌ها در بازار خواهند بود؛ به‌ویژه در کشورهایی که سرعت اینترنت بسیار بالایی ندارند یا سرویس‌های استریم ویدیو جان نگرفتند ولی کم‌کم عادت می‌کنیم به جای DVD و ۴K Blu-ray، از اینترنت برای تماشای بهترین فیلم‌ها استفاده کنیم.

تصمیم‌های شرکت‌های تاثیرگذار بر این بازار مانند شرکت سامسونگ، کوبیدن میخ بر تابوت دیسک‌ها است و این روند زوال را تسریع می‌کند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.