طبق گزارش‌ها، نیکون دوربین DSLR مدل جدیدی نخواهد ساخت و توسعه در این پخش را متوقف خواهد کرد!

0

بر اساس گزارشی از Nikkei، نیکون توسعه دوربین‌های جدید DSLR متوقف خواهد کرد و به طور انحصاری بر روی مدل‌های بدون آینه تمرکز خواهد کرد.

این خبر پایان یک دوره را نشان می‌دهد و منطبق بر پیشبینی‌های کارشناسان هم است، چرا که شرکت ژاپنی از زمان عرضه D6 در ژوئن ۲۰۲۰، دوربین دیجیتال DSLR جدیدی را عرضه نکرده است.

البته اشتباه نکنید، گرچه نیکون دوربین جدید DSLR طراحی نخواهد کرد، ولی همچنان به تولید و توزیع دوربین‌های DSLR موجود مانند D6 و D3500  ادامه خواهد داد.

نیکون اولین دوربین  خود را با نام Nikon F در سال ۱۹۵۹ عرضه کرد. اما اولین دوربین دیجیتال حرفه‌ای واقعی این شرکت دوربین ۲.۷ مگاپیکسلی D1 بود که در سال ۱۹۹۹ عرضه شد.

دوربین‌های SLR از یک آینه و منشور استفاده می‌کنند تا دید اپتیکال مستقیمی را از طریق لنز دوربین به کاربر ارائه دهند، در حالی که هنگام گرفتن عکس، آینه از مسیر خارج می‌شود. در مقابل، دوربین‌های بدون آینه، نور را مستقیماً از لنز به سوی حسگر می‌برند و از طریق منظره‌یاب الکترونیکی یا نمایشگر عقب، به کاربر دید می‌دهند.

دوربین‌های بدون آینه، جمع و جورتر هستند و از هوش مصنوعی پیشرفته مثلا برای پیدا کردن خودکار سوژه در آنها بیشتر استفاده شده.

نیکون گرچه نسبت به رقبای خود مانند سونی، خیلی دیر وارد بازار دوربین‌های بدون آینه شده، اما ظاهرا متوجه شده که باید روی این دوربین‌ها تمرکز بیشتری کند. دوربین‌های مدل‌های Z6 و Z7 که در سال ۲۰۱۸ روانه بازار شدند، نسبتا محبوب شدند.

اما نقطه اوج نیکون در بخش دوربین‌های بدون آینه نیکون Z9 بود که ۵۵۰۰ دلاری قیمت داشت. این دوربین نظر منتقدان و مردم را به خود جلب کرد.

نیکون مدتی پیش ساخت دوربین‌های کامپکت را هم متوقف کرد زیرا در عصر گوشی‌های با دوربین پیشرفته دیگر دنبال کردن این تجارت معنی نداشت. نیکون همچنین اخیراً ساخت تعداد زیادی از لنز‌های فول فریم و APS-C DSLR و بدنه دوربین  متوقف کرده است.

فروش کلی دوربین تنها طی پنج سال به طور چشمگیری کاهش یافته است و فروش دوربین‌های با لنز قابل تعویض (بدون آینه و DSLR) از ۱۱.۶۷ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۷ به ۵.۳۴ میلیون دستگاه تا سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

بخش تصویربرداری نیکون اکنون نیمی از درآمد خود را از مدل‌های بدون آینه به دست می‌آورد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.