نامه مشترک AOL، فیس‌بوک، گوگل، LinkedIn، مایکروسافت، توییتر و یاهو به باراک اوباما: فشار نهادهای امنیتی را روی ما کم کنید و به حریم خصوصی مردم احترام بگذارید!

6

بعد از افشاگری اسنودن در مورد فعالیت‌های NSA، ما شاهد موضوع هماهنگ و شفافی از سوی شرکت‌های بزرگ فناوری نبودیم، آنها حتی در برهه‌ای، تسلیم خود در برابر NSA را انکار می‌کردند، اما به تازگی غول‌های فناوری آمریکا یک نامه مشترک به کنگره و اوباما نوشته‌اند، که در آن درخواست کرده‌اند که توانایی سازمان امنیت ملی آمریکا در جاسوس از کاربران محدود شود.

شرکت‌هایی که این نامه مهم را تنظیم و منتشر کرده‌اند اینها هستند: AOL، فیس‌بوک، گوگل، LinkedIn، مایکروسافت، توییتر و یاهو.

آنها این نامه در وب‌سایت Reform Government Surveillance.com منتشر کرده‌اند.

نقل قولی از لری پیج در این سایت:

«امنیت اطلاعات کاربران، بسیار مهم است، درواقع علت این همه سرمایه‌گذاری ما برای رمزنگاری اطلاعات یا تلاش ما برای شفاف شدن درخواست‌های دولت برای دسترسی به اطلاعات، همین بوده است. اگر اطلاعات به صورت مخفیانه و انبوه جابجا شوند و نظارت مستقل بر این امر نباشد، امنیت اطلاعات کاربران به خطر می‌افتد. زمان اصلاحات فرارسیده است و ما از دولت آمریکا درخواست می‌کنیم که در این امر پیشقدم شود.»

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

12-10-2013 9-45-11 AM

در این نامه، شرکت‌های بزرگ فناوری آمریکا، ۵ اصل مهم را برشمرده‌اند، اصولی که به باور آنها هم کاربران را حفاظت خواهد کرد و هم مدل تجاری این شرکت‌ها را.

۱- محدود کردن تسلط نهادهای دولتی در جمع‌آوری اطلاعات کاربران

۲- نظارت و پاسخگویی

۳- شفافیت درباره درخواست‌های دولت

۴- احترام به گردش آزاد اطلاعات

۵- پیشگیری از کشمکش بین نهادهای دولتی

در عین حال جای شگفتی است که امضای شرکت‌های اپل یا شرکت‌های خدمات موبایل و اینترنت کابلی مثل Comcast، Time Warner، AT&T، Verizon  و Sprint پای نامه مشاهده نمی‌شود!

منبع

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…
6 نظرات
 1. psk می گوید

  هه! اگر شرکت ها واقعا همتی در دفاع از حریم کاربران داشتند می بایست قبل از این افشاگری اقدام کنند و به دولت فشار بیاورند نه حالا که کوس رسوایی زده شده!

  1. فرشاد می گوید

   پس شمام احتمالاً با من موافقید که این حرکت‌ها و اینگونه نامه‌ها کاملاً نمایشی و جهت توجیه و ارضای کاربران هست!

   کاملاً واضحه که چنین شرکت‌هایی در شروع کارشون یکی از مفادی که متعهد میشن پاسخگویی به دولت هست. یعنی هروقت نهادهای حکومتی درخواست اطلاعات کردند موظف به ارایه اون هستند. اگر غیر این بود مجوز برپایی استارت‌آپ رو نداشتند.

 2. مهدی می گوید

  “زمان اصلاحات فرارسیده است …. ”
  همیشه وقتی کار از حد میگذرد این نوع جملات ادم رو به فکر میندازه که واقعا راه چاره چیه ؟!
  ذات عمل اعتماد به سرورهایی که تحت کنترل شرکت یا دولت خاصی هستند،خطرناکه. شاید تولد سرورهایی مستقل،در ناکجا آباد که امنیتشون ضربه پذیر نباشه در آآآآآآآآینده راه چاره باشه. اگر ایده این راهکار خیلی تخیلی و مبهم هست، حد اقل میشه بهش فکر کرد.
  ممنون دکتر عزیز

 3. سارا می گوید

  اعتراف یعنی یک چاقو زیر گلو که تا بگی آره سرت رو آوردی پایین و خلاص.

 4. farshid می گوید

  ارسال این نامه باعث شد که کاخ سفید امروز مهمان شرکت های مذکور و گفنگوی مستقیم باشد. به گزارش خبرنگار ویژه مستقر در کاخ سفید این حلسه امکان توافق و تغییرشرایط فعلی رابهمراه خواهد داشت.( Dec 17,2013 at 10 AM PT )

 5. ناشناس می گوید

  اصلا بیزینس اینها فروش اطلاعات شخصی کاربران به دولت ها و شرکت های تبلیغاتی و سازمان های امنیتی است.
  این نامه بازی ها برای فریب افکار عمومی اند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.