آنچه که در سال ۲۰۱۳ بر سر فناوری عکاسی با موبایل آمد

7

TS520x0~cms_posts_5784980086_ContactSheet-001

سال ۲۰۱۳، سالی پر از پیشرفت و خلاقیت و فناوری‌های نوین در صنعت عکاسی گوشی‌های هوشمند بود. سنسورها و قابلیت‌های نرم‌افزاری عکس‌برداری در گوشی‌ها پیشرفت زیادی کردند. می‌توان گفت در سال ۲۰۱۳، سازندگان گوشی‌های تلفن همراه در راه‌هایی قدم گذاشتند که آینده‌ای پر از خلاقیت‌های نوین در انتظار آن است. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به آنچه در سال ۲۰۱۳ بر صنعت عکاسی تلفن همراه گذشت داشته باشیم و مهم‌ترین وقایع آن را بررسی کنیم.

پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی قبلی یک پزشک در مورد شیوه‌ی عکس‌برداری دیجیتالی و عوامل فنی موثر بر آن را مطالعه کنید.

بزرگ شدن سنسورها

در مقاله‌ی قبل گفتیم، آنچه تأثیر مهمی بر کیفیت عکس دیجیتال دارد، اندازه‌ی سنسور است. با اینکه در این سال‌ها تعداد عکس‌هایی که به وسیله‌ی گوشی‌های تلفن همراه گرفته می‌شود خیلی بیشتر از عکس‌هایی است که به وسیله‌ی دوربین‌های حرفه‌ای گرفته می‌شود، ولی اندازه‌ی سنسورهای بکار رفته در آن‌ها تفاوت چندانی نسبت به قدیم نکرده است. سنسور بسیار کوچک ۳/۱ اینچ یا حتی ۳.۲/۱ اینچ که به طور گسترده در گوشی‌ها استفاده می‌شود از سنسورهای بکار رفته در دوربین‌های دیجیتالی کوچک‌تر است. و با سنسورهای بکار رفته در ارزان‌ترین دوربین‌های DSLR اصلاً قابل‌مقایسه نیست.

در فوریه‌ی سال ۲۰۱۲، گوشی Nokia 808 اولین گوشی بود که در دوربین آن سنسور بزرگ ۱.۲/۱ اینچ بکار رفته بود. این سنسور حدوداً هم اندازه‌ی سنسور بکار رفته در دوربین کامپکت Sony RX100II است. با اینکه کیفیت دوربین Nokia 808 فوق‌العاده بود ولی بر روی آن سیستم‌عامل تاریخ گذشته‌ی Symbian نصب بود و به همین دلیل نتوانست جایگاه ویژه‌ای در میان گوشی‌های هوشمند به دست آورد.

در تصویر زیر مقایسه‌ای بین سنسور دوربین در اکثر گوشی‌های هوشمند (رنگ بنفش)، دوربین‌های دیجیتالی ارزان‌قیمت (رنگ نارنجی)، و اکثر دوربین‌های حرفه‌ای (رنگ آبی) را مشاهده می‌کنید.

TS520x0~cms_posts_5784980086_Connect-Sensors

نوکیا در سال ۲۰۱۳ خلاقیتی که در دوربین گوشی Nokia 808 به خرج داده بود را با یک سیستم‌عامل مدرن ترکیب کرد و گوشی Lumia 1020 را روانه‌ی بازار کرد. سنسور این گوشی به بزرگی Nokia 808 نیست ولی تا حدودی مشابه آن است. تصویر ۳۸ مگاپیکسلی که این دوربین ضبط می‌کند مملو از جزئیات است و به کاربر اجازه می‌دهد بدون کاهش کیفیت، تا حد زیادی عکس را بزرگنمایی کند. البته پردازش عکس ۳۸ مگاپیکسلی هنگام نمایش، خیلی طول می‌کشد. لذا یک نسخه‌ی ۵ مگاپیکسلی از عکس ذخیره می‌شود و تنها در صورت نیاز از فایل ۳۸ مگاپیکسلی آن استفاده می‌شود.

Sony Xperia Z1 دومین گوشی هوشمند با سنسوری بزرگ‌تر از معمول است. سنسور ۲.۳/۱ اینچی این گوشی به بزرگی Lumia 1020 نیست عکس‌هایش هم به اندازه‌ی آن تأثیرگذار نیست ولی با این حال، مشابه دوربین‌های دیجیتالی معمولی (کامپکت) است.

فبلت ۶ اینچی Nokia Lumia 1520 که جدیداً معرفی شده است از سنسور ۲.۵/۱ اینچ ۲۰ مگاپیکسل استفاده می‌کند. این گوشی، جدیدترین گوشی با سنسور بزرگ‌تر از معمول در میان گوشی‌های هوشمند است.

Nokia-Lumia-1520-Press-shot

روندی که در سال ۲۰۱۳ برای بزرگ کردن سنسور گوشی‌ها انجام شد، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۴ کیفیت عکس گوشی‌های موبایل با بزرگ شدن سایز سنسورها به دوربین‌های حرفه‌ای چند میلیون تومانی نزدیک‌تر می‌شود.

ثابت‌کننده اپتیکی تصویر

دوربین‌های دیجیتالی از گذشته دارای ثابت‌کننده‌ی اپتیکی تصویر بوده‌اند. کار ثابت‌کننده‌ی اپتیکی به این صورت است که، سنسور یا یکی از اجزای اپتیکی لنز، همراه با لرزش دوربین، به گونه‌ای در جای خود حرکت می‌کند که حرکت لرزشی دوربین را خنثی کند و تصویری ثابت و بدون لرزش بگیرد.

TC4x3AS250x0~cms_posts_5784980086_NokiaLumiaOIS

با این حال بسیار طول کشید تا این قابلیت وارد دوربین‌های موبایل شود. اولین گوشی دارای ثابت‌کننده‌ی اپتیکی Nokia 920 بود. بعد از آن تمام گوشی‌های تراز اول نوکیا مثل Lumia 1020 دارای ثابت‌کننده‌ی اپتیکی بودند.

در سال ۲۰۱۳ برخی از گوشی‌های تراز اول اندروید مثل HTC One، LG G2 و Google Nexus 5 از ثابت‌کننده‌ی اپتیکی استفاده کردند. گوشی‌های آیفون با اینکه بسیار گران‌قیمت هستند ولی ثابت‌کننده‌ی اپتیکی ندارند. با این حال بعید نیست که اپل در نسل بعدی آیفون این قابلیت را قرار دهد.

صفحه‌ی بزرگ و باکیفیت

Sony Xperia Z شروع‌کننده‌ی این ماجرا بود. Sony در نمایشگاه CES در اوایل سال ۲۰۱۳ از گوشی ۵ اینچی خود رونمایی کرد که با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل تصویر Full HD ارائه می‌دهد. بعد از آن بقیه‌ی سازندگان نیز بهترین گوشی‌های خود را با مشخصات مشابه تولید کردند. HTC One، Galaxy S4 و Google Nexus 5 باکیفیت و اندازه‌ی تصویر مشابه عرضه‌شده‌اند. LG G2 نیز که صفحه‌ی نمایش ۵.۲ اینچی دارد، همین رزولوشن را برای نمایشگرش انتخاب کرده است.

TC4x3AS520x0~cms_posts_5784980086_sonyxperiaz

با اینکه گوشی‌های سال ۲۰۱۳ از گوشی‌های سال ۲۰۱۲ با صفحه‌های ۴.۷ یا ۴.۸ اینچی و رزولوشن 720p باکیفیت‌تر و بزرگ‌تر بودند، ولی به خاطر کوچک شدن لبه‌ی کنار صفحه‌ی نمایش در گوشی‌های سال ۲۰۱۳، اندازه‌ی کلی گوشی‌ها تفاوت چندانی نکرده است.

این پیشرفت‌ها البته مربوط به گوشی‌های اندروید است خبر خاصی در گوشی‌های اپل و نوکیا نبوده است. آیفون 5s همانند مدل قبلی‌اش صفحه‌ی نمایش ۴ اینچ با رزولوشن ۱۱۳۶ در ۶۴۰ دارد. نوکیا نیز مدتی است که در صفحه‌ی نمایش ۴.۵ اینچ با رزولوشن 720p مانده است.

البته نوکیا جدیداً یک فبلت ۶ اینچی با رزولوشن 1080p با نام Lumia 1520 عرضه کرده. شایعاتی نیز در مورد اپل وجود دارد که قرار است گوشی آیفون جدید، صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تر از قبل داشته باشد. البته رزولوشن 1080p در تلویزیون‌های Full HD که اندازه‌ی نمایشگرهایشان در حدود ۴۰ اینچ است، بکار می‌رود. و خیلی مشخص نیست که داشتن چنین رزولوشنی بر روی یک گوشی ۵ اینچی فایده‌ای دارد یا نه. ولی پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۴ تمرکز سازندگان بر روی عوامل دیگری از کیفیت صفحه مثل زاویه‌ی دید تصویر و کیفیت رنگ‌ها باشد.

فبلت‌ها

به گوشی‌هایی که صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تر از ۵ اینچ داشته باشند فبلت می‌گویند. وقتی سامسونگ در سال ۲۰۱۲ اولین سری از گلکسی نوت را عرضه کرد، معلوم نبود که گوشی با چنین ابعاد غیرعادی میان کاربران جایی پیدا کند یا نه ولی در سال ۲۰۱۳ فبلت‌ها طرفداران بسیار زیادی پیدا کردند. فبلت‌ها آن‌چنان مشهور شدند که شاید بتوان گلکسی نوت ۳ را جنجالی‌ترین گوشی سال ۲۰۱۳ نامید و تاکنون اکثر تولیدکنندگان حداقل یک فبلت به بازار عرضه کرده‌اند.

TC4x3AS520x0~cms_posts_5784980086_SamsungNote3_2

قابلیت‌های جدید نرم‌افزاری

سال ۲۰۱۳ نه تنها یک سال خارق‌العاده برای سخت‌افزار دوربین‌ها بود، بلکه سالی پر از قابلیت‌های نرم‌افزاری بود. برخی از این قابلیت‌ها شامل: قابلیت گرفتن عکس ۳۶۰ درجه پانوراما، قابلیت ایجاد عکس‌های ترکیبی از شیء یا شخص در حال حرکت، گرفتن عکس با دوربین عقب و جلو به صورت همزمان و ادغام آن‌ها، حذف اشیاء متحرک درون عکس مثل آدم‌ها که در محوطه حرکت می‌کنند یا خودروها، قابلیت عوض کردن فکوس عکس بعد از گرفتن آن به وسیله‌ی تکنولوژی Pureview بکار رفته در گوشی‌های جدید نوکیا، قابلیت ایجاد تصاویر متحرک GIF و …

drama_mode

360

Samsung GALAXY S4 Image Eraser

علاوه بر قابلیت‌های جدید، قابلیت‌های قبلی نیز بهبود یافتند. برای مثال قابلیت‌ عکس‌های بسیار بزرگ‌تری نسبت به مدل‌های قدیمی می‌گیرد و تصاویر HDR نیز بسیار بهتر از قبل هستند و اشیاء متحرک درون عکس دقیق‌تر ضبط می‌شوند.

خوبی استفاده از گوشی هوشمند برای عکاسی این است که نرم‌افزارهای زیادی برای ایجاد جلوه‌های زیبا و خارق‌العاده بر روی عکس‌ها و اشتراک آن‌ها با دوستانتان خواهید داشت. از این جهت که سخت‌افزار گوشی‌ها روز به روز قوی‌تر می‌شود، انتظار داریم در سال ۲۰۱۴ نیز مثل سال ۲۰۱۳ با قابلیت‌های جالب و خلاقانه در گوشی‌های موبایل غافلگیر شویم.

فیلم 4K

بالاترین کیفیتی که تلویزیون‌ها می‌توانند ارائه دهند، 4K نام دارد. تصویر 4K از نظر مساحت ۴ برابر تصویر Full HD است و جزئیات بسیار بیشتری نسبت به فیلم Full HD در خود ذخیره می‌کند. البته هنوز تلویزیون‌های 4K در بازار خیلی کم هستند. فیلم‌های 4K هم کمیاب هستند. امسال برای اولین بار دو گوشی عرضه شدند که قابلیت فیلم‌برداری با کیفیت 4K دارند. Acer Liquid S2 و Galaxy Note III

acer-4k-30-inch-monitor-7_verge_super_wide

پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده، تلویزیون‌های 4K به تدریج جای تلویزیون‌های Full HD را بگیرند و قابلیت فیلم‌برداری با قابلیت 4K در گوشی‌ها قرار داده شود.

TS250x0~cms_posts_5784980086_acerliquid

قابلیت ذخیره‌ی تصویر با فرمت RAW

دوربین‌های حرفه‌ای می‌توانند تصاویر را با فرمت RAW ذخیره کنند. وقتی تصویر با فرمت RAW ذخیره می‌شود، برخی ویژگی‌های فنی تصویر مثل کنتراست، اشباع رنگ‌ها، و … به صورت خودکار توسط دوربین پردازش نشده‌اند و کاربر حرفه‌ای بعداً می‌تواند به صورت دستی در این مشخصات تغییر ایجاد کند. کاربران حرفه‌ای می‌توانند از این ویژگی بهره ببرند و تصویری با کیفیت بهتر از آنچه خود دوربین به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد، درست می‌کنند. یکی از دلایل عکاسان حرفه‌ای برای استفاده نکردن از گوشی موبایل به عنوان دوربین، عدم وجود قابلیت ذخیره‌ی تصویر با فرمت RAW است.

TS520x0~cms_posts_5784980086_nokiaraw

فبلت Nokia 1520 اولین گوشی موبایل است که می‌تواند تصاویر ۲۰ مگاپیکسلی‌اش را با فرمت RAW ذخیره کند. جدیداً‌ به‌روزرسانی برای گوشی ۴۱ مگاپیکسلی Nokia 1020 عرضه شده است که قابلیت ذخیره‌سازی با فرمت RAW را به آن اضافه می‌کند.

گوگل نیز اعلام کرده است در نسخه‌های بعدی اندروید، قابلیت ذخیره‌سازی با فرمت RAW را قرار خواهد داد. به نظر می‌رسد گوشی‌ها در آینده‌ی نه چندان دور، هیچ کم و کسری از دوربین‌های حرفه‌ای نداشته باشند.

منبع


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

عکس‌هایی از تاریخ هالیوود

هالیوود نقش بزرگی در تبدیل سینما به پرطرفدارترین هنر جهان ایفا کرده است. تکامل سینما: پدران فرانسوی سینما با قدرتی که داشته، می‌تواند بینندگان را از واقعیت به دنیاهای خیالی…

پست‌های آرشیوی خواندنی

یک پزشک پلاس

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
7 نظرات
 1. ali می گوید

  “به نظر می‌رسد گوشی‌ها در آینده‌ی نه چندان دور، هیچ کم و کسری از دوربین‌های حرفه‌ای نداشته باشند.”
  دوربین ها ی حرفه ای هم که سرجاشون نمیمونن تا گوشی ها بهشون برسن اون ها هم پیشرفت خودشون میکنن
  به نظرم گوشی ها رقیب دوربینای بگیر و ببینن (اون کوچیکا)

 2. hamed می گوید

  لطفا توضیح بدید چطور ممکنه گلگسی نوت 3 با یه دوربین 13 مگاپیکسل قابلیت تصویر برداری 4k داشته باشه درحالی که گوشی های با مگاپیکسل بالاتر این قابلیتو ندارن و اینکه آیا کیفیتش میتونه از دوریینایی مثل 1020 بیشتر باشه

  1. احسان صنایعی می گوید

   گلکسی نوت ۳ می‌تونه علاوه بر رزولوشن Full HD با رزولوشن 3840×2160 هم فیلم بگیره که بهش می‌گن 4K
   البته اینکه می‌تونه با این کیفیت فیلم بگیره دلیل نمیشه که حتماً بخواهین با این رزولوشن فیلم بگیرین.
   چون این رزولوشن خیلی زیاده. هم فایل‌هاش خیلی حجیم هستند و زود حافظه رو پر می‌کنند. هم ویرایشش خیلی سخته و احتیاج به رایانه خیلی قوی داره.
   از طرفی نمایشگرهایی که الآن توی بازار هستند و عموم مردم استفاده می‌کنند، تا کیفیت Full HD رو نشون می‌دن و قادر به پخش 4K نیستن. یعنی شما اگه 4k هم داشته باشین، باز دارین Full HD نگاه می‌کنین. تلویزیون‌های 4K هم خیلی گرون هستند و خیلی کمیاب.
   لذا گلکسی نوت ۳ قدم‌های اولیه رو توی راهی برداشته که فعلاً به جای خاصی ختم نمیشه!
   اگه در سالهای آینده، تلویزیون‌های 4K جایی توی زندگی عموم مردم دنیا پیدا کنند، اونوقت قابلیت فیلم‌برداری با کیفیت 4K به درد خواهد خرد.

  2. محمود می گوید

   احسان کلا هیچ ربطی نداشت برادر من !
   قابلیت فیلم برداری جدای ار سخت افزار ب نرم افزار هم احتیاج داره و امکان داره گوشیهایی که الان 4 ک ندارن، با یه اپدیت از طرف سازنده شون، این قابلیت بهشون اضاف بشه

 3. ناوارو می گوید

  اگر ضخامت کم گوشی ها دغدغه تولد کنندگان موبایل نبود دوربین موبایل دارای سنسر بزرگتر و کیفیت بهتری بودن!!!!! این جنون نازک درست کردن گوشی از اپل به سایر تولید کنندگان موبایل منتقل شده استیو جابز در زمان عرضه مکینتاش نیز با وجود اینکه فناوری اون زمان به اون حد نرسیده بود فن خنک کننده سیستم راحذف کرد و سبب مشکلات عدیدهای شد ضمنا نازک درست شدن موبایل باعث نازک شدن باطری و ظرفیت پایین آن میشود

 4. فرجاد می گوید

  به نظر من چیزی که موبایل رو نسبت به دوربیهای حرفه ای برتری می ده، نه این قابلیت ها ( هر چند اونها هم مهم هستند) بلکه حضور گسترده و عمومی موبایله و اینکه هر اتفاقی رو ثبت می کنه. این ویژگیه که اونو بشدت قوی و تأثیرگذار کرده و دوربین های حرفه ای هیچ وقت، در این مورد به پای موبایل نمی رسن.

 5. همراه سنتر می گوید

  موبایل ها برای عکاسی عملکرد مشابه دوربین های دیجیتال حرفه ای را ندارند ولی همراه بودن آنها برای شکار لحظه های خاص اونارو نسبت به دوربین ها متمایز میکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.