کالبدشکافی بهترین دوربین سال ۲۰۱۳

21

a7r-with-a-mount


دوربین پر آوازه‌ی Sony Alpha 7 و برادرش Alpha 7R پرچم‌دار دوربین‌های سونی در سال ۲۰۱۳ هستند. یعنی سونی به تولید چنین دوربینی افتخار می‌کند و تکنولوژی و توانایی‌های خود را با این دوربین به نمایش گذاشته است. این دوربین از طرف سایت DigitalTrends به عنوان بهترین دوربین سال ۲۰۱۳ معرفی شده است. Alpha 7R یک دوربین کامپکت، بدون آینه، فول فریم ۳۶.۳ مگاپیکسل است که ۲۳۰۰ دلار قیمت دارد. در این مقاله با آقای راگر سیکالا (Roger Cicala) همراه می‌شویم که کالبدشکافی این دوربین گران‌قیمت و قدرتمند را برایمان تشریح کند.

Sony-Alpha-7-lens-off-1


اگر به دنبال کسی می‌گردید که از ریز جزئیات دوربین‌ها اطلاع داشته باشد باید سراغ راگر سیکالا بروید. وقتی جزئیات فنی دوربین Sony Alpha 7R را دنبال می‌کردیم به واقعیت‌های جالبی برخورد کردیم که برای هر فرد علاقه‌مند به تکنولوژی و دوربین‌های حرفه‌ای جذاب خواهد بود. پس در این مقاله همراه ما باشید.

sony-a7r (1)


در اکثر دوربین‌های حرفه‌ای، پیچ‌ها زیر پوشش‌های لاستیکی قرار دارند. به همین خاطر پوشش‌های لاستیکی روی دوربین توسط چسبی نه چندان قوی چسبانده می‌شود که بعد از مدتی ممکن است شروع به کنده شدن بکند. راگر بعد از اینکه نیم ساعت وقت صرف کرد تا پوشش‌های لاستیکی روی سطح دوربین را بکند، متوجه شد که در دوربین سونی این پوشش‌ها کندنی نیستند! البته پیچ‌ها هم زیر آن‌ها قرار نداشتند. در Alpha 7R پوشش‌های لاستیکی جزو بدنه به حساب می‌آیند و به خوبی به آن اتصال دارند. به همین خاطر در طولانی مدت کنده نمی‌شوند و دوربین را بد فرم نمی‌کنند.

sony-a7r (2)


در تصویر زیر EVF را می‌بینید (Electronic View Finder) که کاورش جدا شده است. راگر می‌گوید یکی از نکات قابل‌توجه در مهندسی این دوربین، این است که تاکنون با تنها دو سایز متفاوت پیچ سروکار داشتیم. این نکته‌ی مثبتی است چون احتیاج به چندین آچار متفاوت نبود. این مسئله در دوربین‌های ساخت سونی طبیعی است. اگر یک دوربین نیکون و یا کانون را باز می‌کردیم تا این مرحله با ۴ تا ۷ سایز مختلف پیچ برخورد کرده بودیم.

sony-a7r (3)


با باز کردن چند پیچ دیگر، پشت دوربین و نمایشگر باز می‌شوند. کابل نواری زردرنگ که در تصویر می‌بینید، LCD را به بُرد الکترونیکی دوربین متصل می‌کند.

sony-a7r (4)


محل نصب LCD را در این تصویر می‌بینید. LCD روی یک ورق فلزی بسیار محکم قرار می‌گیرد. ممکن است به نظر بیاید قرار دادن چنین قطعه‌ای درون دوربین بی‌معنی باشد و بی‌جهت باعث سنگینی دوربین بشود. ولی باید بدانید در بسیاری از دوربین‌ها (حتی دوربین‌های گران‌قیمت) ضعیف بودن محل اتصال LCD به مرور زمان باعث شل شدن و حتی تو رفتگی LCD به داخل دوربین می‌شود.

sony-a7r (5)


 با برداشتن پوشش روی مدار چاپی، می‌بینید که مدار بسیار تمیز و منظم طراحی شده است. کابل‌های نواری طوری طراحی شده‌اند که کمترین طول را داشته باشند. راگر اشاره می‌کند در بسیاری از دوربین‌ها دیده می‌شود از سیم برای اتصال قسمت‌های مختلف مدار به یکدیگر استفاده می‌کنند. این کار نشانگر بی‌نظمی و نقص در طراحی مدار است که در دوربین سونی اصلاً چنین چیزی مشاهده نمی‌شود.

sony-a7r (6)


با برداشتن کابل‌های نواری بزرگ در سمت راست مدار، دیدیم کابل‌های کوچک‌تری به جای اینکه مدار را دور بزنند به خوبی در زیر آن‌ها جایگذاری شده‌اند. کابل پایینی کارت حافظه را به مدار متصل می‌کند.

sony-a7r (7)


در این تصویر می‌بینیم که به جای اتصال لحیم از اتصال گیره (Snap) استفاده شده است. این نوع اتصال خیلی حرفه‌ای نیست که احتمالاً در اینجا برای اتصال آنتن وای فای بکار رفته است.

sony-a7r (8)


بعد از باز کردن بُرد فکر کردیم به بن بست رسیدیم. چون نه پیچی مانده بود که باز نکرده باشیم و نه هیچ قسمت دیگر از دوربین باز می‌شد.

sony-a7r (9)


بعد از کمی استراحت و نوشیدن یک لیوان قهوه و خوردن کمی غذا مجدداً دوربین را بررسی کردیم. این دفعه یک پیچ مخفی پیدا کردیم که درون یک سوراخ در سمت راست دوربین پنهان شده بود. با باز کردن قسمت‌های باقی‌مانده از دوربین باز شدند و آنچه در اعماق دوربین قرار داشت برایمان نمایان شد.

sony-a7r (10)


در این تصویر قسمت بالای دوربین را می‌بینید که دکمه‌ها روی آن قرارگرفته‌اند. بیشتر از این هم می‌شود اجزایش را باز کرد ولی فایده‌ای ندارد و دوباره بستن آن سر جایش بسیار وقت‌گیر است. به همین دلیل اگر یکی از دکمه‌های بالای دوربین شکست تعمیرکار ترجیحاً کل آن قسمت را عوض می‌کند. چون حق‌الزحمه‌ی باز و بست کردن آن بیشتر از هزینه‌ی تعویض آن است.

sony-a7r (11)


در این تصویر نام Copal بر روی قطعه‌ی فلزی نارنجی رنگ دیده می‌شود. که نام تولیدکننده‌ی شاتر این دوربین است.

sony-a7r (12)


راگر می‌گوید:‌ لنز مستقیماً روی بدنه‌ی فلزی دوربین سوار شده است نه روی شاتر. سه عدد «فاصله پر کن» فلزی مشاهده می‌کنید که در سه نقطه قرارگرفته‌اند تا محل قرارگیری سنسور دقیقاً با لنز، تنظیم باشد. اگر شاتر را جدا کنیم و تنها به اسکلت فلزی این قسمت نگاه کنیم متوجه می‌شویم که در عین کارایی بسیار ساده طراحی شده است.

sony-a7r (13)


در این تصویر سنسور دوربین را می‌بینید که ۳۶ میلیون پیکسل (یعنی ۳۶ میلیون فتودیود رنگی که هر کدام یک سنسور نور هستند) بر روی آن قرار دارد. در اولین نگاه به محل قرارگیری سنسور متوجه می‌شویم که شیشه‌ی محافظ روی سنسور با ۳ گیره‌ی قدرتمند بر روی آن قرارگرفته‌اند. به نظر می‌رسد در این دوربین اگر اتفاقی برای این شیشه افتاد (مثلاً خش برداشت) بدون عوض کردن کل یونیت سنسور می‌توان شیشه محافظ را عوض کرد.

sony-a7r (14)


در این تصویر کل اجزای کالبدشکافی شده‌ی دوربین Sony Alpha 7R را مشاهده می‌کنید. قطعات این دوربین با ۲۷ پیچ در سه سایز مختلف به هم متصل می‌شوند. در صورتی که در یک دوربین DSLR معمولی حدوداً ۱۲۰ پیچ در ۱۱ سایز مختلف استفاده می‌شود. لذا اگر این دوربین خراب شود تعمیر آن بسیار سریع‌تر، راحت‌تر و کم هزینه‌تر از دیگر دوربین‌ها است.

sony-a7r (15)

منبع


 
21 نظرات
 1. Amir می گوید

  این دوربین شاید از نظر تکنولوژی بکار رفته در سطح بالایی باشد ولی فاصله بسیار زیادی با کانن و نیکون دارد. چون به تازگی قصد خرید دوربین فول فریم را داشتم تحقیقات زیادی در این زمینه کردم. نکتهای که بعد از خرید دوربین فهمیدم کمی دیر بود و کار از کار گذشته بود. ولی شاید بد نباشه اشاره کوتاهی به اونها کنم.
  متاسفانه نکته ای که کمتر کسی هنگام خرید به اون توجه داره لنز هستش. اگر لنز خوبی نداشته باشید بهترین دوربین هم نتایج جالبی بهتون نمیده.

  حتما قبل از خرید بدنه هزینه لنز رو هم حساب کنید. و اگر بودجه محدودی دارید. بیشترش رو صرف لنز کنید. فاکتور اصلی در کیفیت عکسها لنز هست و بعد دوربین. من به تازگی کنون ۶D خریدم بدونه اینکه به لنز توجهی کنم. و حالا میبینم که هزینه یک لنز خوب از خود دوربین بیشتر است. لنزهایی که با دوربین میاد معمولا کیفیت پاینی دارند. علاوه بر لنز هزینه لوازم جانبی رو هم در نظد بگیرید.
  دوربینی مثل سونی شاید کیفیت بالایی داشته باشه ولی چون دامنه لنزهاش محدود هست انتخاب مناسبی نیست. باز هم تاکید میکنم کیفیت عکس به لنز بستگی داره. تفاوت بدنه دوربینها تنها در حالتهای خاص مشخس میشه. اگر به دنبال دوربین فول فریم نیستید سعی کنید بیشتر پولتون رو روی لنز و تجهیزات نور پردازی سرمایه گذاری کنید.

  1. omid می گوید

   امیر درست میگه لنز خیلی تاثیر داره
   امیر حالا الان دوربین چی پیشنهاد میدی با چه لنزی؟

   1. Amir می گوید

    جواب به این سوال به خیلی فاکتور ها بستگی داره. مهمترین فاکتور هم بودجه شما و نوع عکاسی شما هست. لنزهایی که با دوربین میاد یا همون کیت لنز کیفیت بسیار متوسطی دارند ولی برای شروع و یادگیری تکنیکهای عکاسی بسیار مناسب هستند. هزینه لنز ها متاسفانه بسیار زیاد است به طوری که قیمت پایه یک لنز خوب از حدود ۵٠٠ تا ۶٠٠ دلار آغاز میشه . ولی راه هایی برای تهیهه لنز های با کیفیت با قیمت پاینتر هم هست که بهس مفصلی هست.

    1. omid می گوید

     درسته امیر با بودجه ۲ تومنی برای عکاسی نیمه حرفه ای

     1. Amir می گوید

      canon T3+ canon ef-50mm f/1.8

  2. حمید می گوید

   سونی بالا ترین رنج تنوع لنزرو تو دوربین های میرورلس داره ولنز های فوق العاده ای هم براش موجوده از طرفی یه یونیت ۲۰۰ دلاری هم موجوده که امکان اتصال لنز های استاندارد DSLR رو براش ممکن میکنه که قدرت انتخاب رو برای کار بر ۳ برابر میکنه
   اما چیری که باید برا این دوربین اضافه کنم دوربین های فول فریم نیاز به لنز های خاصی دارند تا تمام توان خودشون رو بتونن نشون بدن (الان چیز زیادی از اون ویژگیها خاطرم نیست برا همین ترجیح میدم بیشتر توضیح ندم تا اشتباهی پیش نیاد) و این لنز در حال حاظر برا a7 موجود نیست ولی سونی قول عرضه ی ۱۸ لنز عالی برا این دوربین رو تا آخر ۲۰۱۴ در روز معرفی دوربین داد و البته این دوربین با همین لنز های موجود هم قدرت بسیار بالایی داره ولی با لنز های خاص فول فریم بسیار قدرت مند تر خواهد شد

   1. Amir می گوید

    باز هم تاکید میکنم سونی شاید از لحاظ کیفیت خود دوربین بهتر عمل کرده باشه. اما متاسفانه بازار دوربین ها عملا توسط نیکون و کنون قبضه شده و ورود به این بازار بسیار سخت هست. و دلیل اصلی اون هم لنز ها هستند نه خود دوربین. عکاسهای حرفه ای و نیمه حرفه ای مجموعی از لنزها رو دارند که ارزش اونها حداقل چندین هزار دلار است. یک عکاس نیمه حرفه ای حائدقال نیاز به چند لنز با قابلیت های متفاوت داره. اگر این دسته از عکس ها تصمیم به تویز بدنه دوربین بگیرند باید پولی به مراتب بیشتر صرف فروختن اون لنزها بکنند. همین مساله در مورد فلاش ها که اون ها هم تا چندین هزار دلار قیمت دارند صادقه و همینطور دیگر تجهیزات. پس عملا انگیزه زیادی برای این جابجایی وجود نداره. و من فکر نمیکنم سونی از پس رورارویی با کانون و نیکون بر بیاد. این دو کمپانی سالهاست که ریشهاشون رو در صنعت عکاسی دونودن و چون صنعت عکاسی حرفه ای نسبت به سایر تکنولوژیها کند هست این جابجایی به سالهای سال زمان نیاز داره.

 2. maryam می گوید

  جالب بود،ممنون.

 3. ناشناس می گوید

  در مورد کامنت امیر که : “فاکتور اصلی در کیفیت عکسها لنز هست و بعد دوربین.” به نظر من اینطور نیست و ابعاد سنسور به اندازه همون لنز در کیفیت عکس اثر داره. شما بهترین لنز رو به همراه یه سنسور کوچیک (مثلا از اون نوعی که روی دوربینهای موبایل کارمیذارن) استفاده کنین کیفیت خوبی نمیگیرین. و بالعکس، یه سنسور فول فریم رو همراه یه لنز بی کیفیت استفاده کنین هم همینطور. هر دو باید از کیفیت خوبی برخوردار باشن. در حوزه دوربینهای بدون آینه، سونی بسیار از کنن و نیکون بهتر عمل کرده تا به حال.

  1. Amir می گوید

   این نوع قیاس البته اغراق بیش از اندازه است. حوزه صحبت من در مورد دوربین های کراپ سنسور و فول فریم است. اگر شما بودجه محدودی دارید نصف اون رو برای لنز در نظر بگیرید. فرضا به جای خرید کنون ۷D بهتر است که دوربینی از سری Rebel بگیرید و در عوض یک لنز خوب تهیه کنید. قابلیتهای که دوربینهای گرون قیمت تر به شما میدند بیشتر توانایی عکاسی شما رو بهبود میدهند (مثل توانایی عکاسی در نور کم یا سرعت شاتر) نه کیفیت عکس رو.

  2. علی می گوید

   سلام. البته امیر هم تأثیر خود دوربین رو رد نکرده. شاید خلاصه کلام این باشه که اگر بودجه محدوده و هدف خرید دوربین فول‌فریم نیست، در انتخاب بین بدنه گران‌قیمت یا لنز گران‌قیمت، تأثیر لنز بیشتره.

   اگر بدنه دوربین‌ها از یک رنج باشند و بودجه محدود، منم کمابیش موافقم. یعنی برای نمونه می‌شه به‌جای خرید بدنه کانن ۶۵۰D مثلاً با قیمت حدود یک میلیون پونصد، کانن ۱۱۰۰D رو انتخاب کرد که پونصد تومن ارزون‌تره و درعوض با این ۵۰۰ تومن به علاوه مبلغی که برای لنز کنار گذاشته‌شده‌بود، لنز بهتری خریداری کرد. با یادآوری این نکته که تفاوت‌های دو دوربین بالا در کاربردهای غیرحرفه‌ای چندان تعیین‌کننده به‌نظر نمی‌رسه.

 4. علی می گوید

  دکتر جون سلام
  من خواننده هر روزیه پست هات هستم
  به نظرم نوشته هات مثل عکسهای بسیار زیبا اما سیاه و سفیدی هستن که با کامنتها رنگی میشن
  من کامنتها رو به اندازه نوشته هات دوست دارم

 5. sima می گوید

  سلام خب به نظر دوستان بین مدلای زیر کدوم برای شروع عکاسی پیسنهاد میشه؟
  Nikon D3200
  Canon 650D
  Canon 1100

  و اینکه باید به جز لنز فابریک چه لنزای دیگه برای شروع و تمرین لازمه؟
  دوربین و لنز دست دوم پیشنهاد میشه؟

  1. سین می گوید

   نیکون ۵۲۰۰

  2. علی می گوید

   سلام.
   آدرس زیر هر سه دوربین را در کنار هم مقایسه کرده‌است. شاید در تصمیم‌گیری بهتر کمک‌تان کنند.

   http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=nikon_d3200&products=canon_eos1100d&products=canon_eos650d&sortDir=ascending

   سلامت و موفق باشید.

 6. مسعود می گوید

  سلام امیر خان[…] از حرفات مشخصه افکارت قدیمیه که فک میکنی چون شرکت نیکون و کنون فقط دوربین میزنن پس بهترینن نه! کیفیت تصاویر دوربین هم اول به خود دوربین و سنسورش بستگی داره ! اگر سنسور فول فریم باشه بهترین تصاویر رو خواهید داشت در هر شرایط نوری!لنز در نوبت بعدی قرار میگیره نمیدونستید بدونید ! لطفا به مردم اطلاعات غلط ندین خواهشا! بهترین وبا کیفیت ترین دوربینها هم از شرکت سونی هستن چه حرفه ای و چه کامپکت! موفق باشین

  1. فرزاد می گوید

   زیاد به خودت فشار نیار از قدیم گفتن خوب و بد همه جا هست – آدم بد در بین خوبها و آدم خوب در بین بد ها حالا دوربین از از این قضیه جدا نیست دوربین های حرفه ای در حد دو میلیون تومن تا سه میلیون تومن سونی اصلا حرفی واسه گفتن نداره و واقعا افتضاء کرده چون اونها را داشته ام ولی در همین رنج قیمت کانن اینطور نیست بلکه خیلی نسبت به سونی عملکرد بسیار عالی داشته است حرف شما هم درسته سونی هم دوربین های خیلی خوبی داره و هم بد که بدش کمه و همینطور شرکت های دیگه – پس نتیجه میگیریم خوب و بد داخل تموم شرکت ها هستش
   فرزاد از شمال ایران زمین – گرگان

 7. مسعود می گوید

  در ضمن هم بدونیت که دوربین سونی a99 در بین حرفه ای ها و دوربین سونی hx50 در بین کامپکت ها بهترین دوربینهای پیشرفته دنیا شناخته شدند! که برنده جایزه انجمن تصویر و صدای اروپا شده اند! واقعا سونی در هر زمینه ای چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ کمیت حرف اول رو میزنه!
  وبا اقتدار با تمای رقیباش در هر زمینه ای رقابت میکنه وبه نظر من از همه سره! چه در بخش موبایل دوربین عکاسی دوربین فیلمبرداری تلویزیون تبلت پروژکتورها ضبط صوتهای خانگی و ماشین سینما خانگی رکوردرها نرم افزارها بازیها و پلی استیشن و . . . . .

 8. مسعود می گوید

  بچه ها برین تحیق کنین که تو بخش عکاسی سونی چقدر تنوع محصولات داره و با شرکتهایی مثل کنون و نیکون که فقط دوربین میسازن چقدره بهتره! دوربین های سونی از لحاظ کیفیت ساخت و طراحی خیلی سر تره بقیه پارامترها رو دیگه نمیگم!!!! دوربینای دیگه رو نیگا میکنی از خریدشون پشیمون میشی اینقدر بچگونه طراحی و ساخته شدن!

 9. طراحی داخلی منزل می گوید

  این دوربین ک تاپترین شده ولی به هیچ عنوان عکاسهای حرفه ای ازینا استفاده نمیکنن

 10. بابک می گوید

  اینم یک لنز عالی برای این دوربین به قیمت هزار دلار ولی با رقابت با لنزهای سه هزار دلاری

  Sony FE 55mm F1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T

  فراموش نکنید که ابعاد دوربین هم برای راحتی و کارایی مهمه
  اگه شغلتان عکاسی نیست وزن دوربین مهمه که بتونین اونو همه جا ببرین
  مجموعه این دوربین با دولنز زیر بهترین انتخابه

  Sony 55mm F1.8 Sonnar T* FE ZA Full Frame Prime Lens $998.00
  Sony a7R Full-Frame 36.4 MP Interchangeable Digital Lens Camera – Body Only $2,298.00
  Sony 35mm F2.8 Sonnar T* FE ZA Full Frame Prime Lens $798.00

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.